Tajemniczy przeciwnik

Cykl: Tommy i Tuppence (tom 1) | Seria: Klasyka Kryminału
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
The Secret Adversary

Inne wydania

Amerykanka Jane Finn ma cenne dla brytyjskiego rządu dokumenty, dlatego depczą jej po piętach: pan Brown - człowiek związany z bolszewikami, wywiad oraz bogaty kuzyn z Ameryki. W sam środek afery wpadają także Tommy i Tuppence, marzący o ekscytujących przygodach. Nadstawiają karku (dosłownie!), by zdemaskować Browna, uchronić Anglię przed szerzącym się komunizmem i odkryć... wzajemną miłość!...

Tommy i Tuppence debiutują w tej powieści, wnosząc weń wyobraźnię i niekonwencjonalne podejście. A wszystko za sprawą rozmowy podsłuchanej przez Agatę Christie w kawiarni…

źródło opisu: http://publicat.pl

źródło okładki: http://publicat.pl

PABLOPAN | 2015-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2015

Tym razem poznajemy Tommy'ego i Tuppence, parę młodych ludzi, którzy z własnego wyboru i dla zabicia nudy stają się detektywami. Nie przypuszczają, że pakują się w środek międzynarodowej afery z wątkiem komunistycznym w tle. Książka dość dobra, ale od Christie wymagam więcej. Tommy i Tuppence stanowią uroczy duet, niemniej jednak Poirotowi nie sięgają do pięt; akcja jest wartka, ale momentami, podobnie jak bohaterowie, nieco infantylna i po amerykańsku sentymentalna. Przeczytałem z przyjemnością, ale "Tajemniczy przeciwnik" nie wszedł w poczet moich ulubionych historii Agathy Christie.

Sagittaire | 2016-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2016

Znów podróż i znów A. Christie - niezawodny autor, umiejący KAŻDĄ swoją książką zabarwić mi czas stania pociągu w polu przyjemną nutką napięcia.
"Tajemniczy przeciwnik" to chronologicznie drugi kryminał napisany przez A.Christie i zarazem pierwsze wprowadzenie czytelników w świat pary detektywów Tommy i Tuppence. A że początki czasem bywają trudne, to i ta pozycja - na tle dorobku autorki - jawi się dość słabo.

Książka jest - jak wszystkie A. Chrisie - bardzo łatwa w odbiorze, lekka i przyjemna. Czyta się ją z dużą przyjemnością. Intryga jest w sumie dość ciekawie pomyślana, a końcówka ciut zaskakuje.

Gdyby "Tajemniczego Przeciwnika" napisał inny autor, to oceniłabym go zdecydowanie wyżej. Dla odróżnienia jednak "TP" od książek tej autorki, które trzymały mnie w napięciu całe noce i stanowiły dla mnie prawdziwe zaskoczenie, a dostały ocenę bardzo dobrą i dobrą, uczciwie muszę obniżyć liczbę gwiazdek jaką obdarzam "TP". Jak do teraz "TP" stanowi chyba najgorszy...

Bardzo przyjemnie i szybko czytało się powieść. Twory Pani Christie czytywałem już za czasów pobierania nauki w gimnazjum i sięgnąłem znów. Jest to klasyka kryminałów i uważam, że Pani Christie była mistrzynią w kreowaniu świata, wydarzeń i losów bohaterów przedstawianych w powieściach. Tommy i Tuppence są młodymi ludźmi, którzy podejmują się każdej przygody, a ich losy poznajemy na kolejnych stronicach powieści. Polecam:)

lacerta | 2016-06-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 21 czerwca 2016

W "Tajemniczym przeciwniku" dostajemy nie tylko ciekawą zagadkę, ale również poznajemy nową parę detektywów - Tommy'ego i Tuppence. O ile zagadka wciągnęła mnie, a nawet udało mi się odkryć tożsamość tajemniczego pana Browna, to całością nie jestem zachwycona. Tommy i Tuppence na pewno nie staną się moimi ulubionymi postaciami. Historia też nie pasowała mi do Christie. Przygody głównych bohaterów były często zbyt przewidywalne i zbyt infantylne. Autorka stawia na drodze Tommy'ego i Tuppence wiele przeszkód i nie szczędzi im nowych wrażeń, jednak to jak bohaterowie łatwo wychodzą z opresji było mało przekonujące, a przez to lekko denerwujące.

Nie tego spodziewałam się po Christie i chociaż zagadka była ciekawa to nie pomyślałabym, że książka została napisana przez Królową Kryminałów.

Degamisz | 2015-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2015

Druga książka w bogatym dorobku literackim Agathy jest też drugą czytaną przeze mnie (jako, że się uparłem czytać jej bibliografię w porządku chronologicznym). Niestety, dużo wyżej cenie sobie jej debiutancką powieść czyli „Tajemniczą historię w Styles”.

„Tajemniczy przeciwnik” trochę razi naiwnością, poza tym nie mogłem pozbyć się wrażenia, że cała akcja toczy się za szybko. Christie zamiast skupić się na zbudowaniu porządnej intrygi, stopniowym podsycaniu napięcia postawiła na wartką akcję i szybki rozwój wydarzeń. Poza tym mam wrażenie, że można było troszeczkę bardziej rozłożyć w czasie pojawianie się poszczególnych postaci, a nie tak wszystkich na raz. No i nie da się ukryć, że jednak Tommy i Tuppence (którym wszystko tak się świetnie układało i szło po ich myśli, że aż było to drażniące) nie przypadli mi do gustu aż tak bardzo jak Herkules Poirot.

A tak ogólnie to była to zbyt prosta intryga. Na tyle prosta, że w połowie już odgadłem co, kto i mniej więcej dlaczego. Tak...

Powieści Agathy Christie dzielę na dwie kategorie:)
Pierwsza to klasyczne kryminały - gdzie w zamkniętym towarzystwie zostaje popełnione morderstwo i detektyw ( najczęściej Hercules lub też panna Marple) znajdują złoczyńcę. Te powieści to niemal zawsze perełki i małe arcydzieła.

Drugi rodzaj powieści Agathy Christie to książki, które ładnie można określić jako powieści trochę kryminalne, a trochę szpiegowskie. Do nich należy m.in. "Tajemniczy przeciwnik". Ale także "Mężczyzna w brązowym garniturze", czy też "Spotkanie w Bagdadzie". Osobiście bardzo lubię te powieści, ale rozumiem, że miłośnikom klasycznych kryminałów mogą się nie podobać.

Tommy i Tuppence to znakomity duet. I z przyjemnością śledziłam ich przygody:)

Ania | 2015-08-30
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 30 sierpnia 2015

Tommy i Tuppence tak mi ostatnio przypadli do gustu, że postanowiłam poznać ich przygody w kolejności chronologicznej.
Akcja "Tajemniczego przeciwnika" nieustannie pędzi, nie dając czytelnikowi momentu wytchnienia. Jedno wydarzenie goni kolejne. Wszystko co spotyka bohaterów jest tak naiwnie niewiarygodne, że aż bajkowe. Co chwilę są w tarapatach, o włos unikając śmierci, ale zawsze wychodzą z tego bez szwanku i z uśmiechem na ustach.
Pani Christie puściła wodze fantazji i niestety przesadziła.

"Tajemniczy przeciwnik" to bardzo emocjonująca powieść z bardzo ciekawą i zapadającą w pamięć parą detektywów-amatorów. Agatha Christie ofiaruje tutaj dużą dawkę emocji i napięcia. Polecam.

Miaa | 2015-11-08

Bardzo, bardzo dobry kryminał. Ciekawi nowi bohaterowie, świetna zagadka. Polecam :)

Tosiaczek | 2013-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2013

Po długim czasie sięgnęłam po kryminał i to w klasycznym wydaniu. A jak klasyka, to kto? Oczywiście Agatha Christie. I cóż tu znalazłam? Akcję trzymającą w napięciu, trochę angielskiej pedanterii, ale też i szczyptę urozmaicenia poprzez wprowadzenie elementów amerykańskiego blichtru. Tak w skrócie można opisać tę książkę.

Rozwiązaniem zagadki z jednej strony kryminalnej, a z drugiej o podłożu politycznym zajmuje się para młodych Anglików – Tuppence i Tommy. Ich niekonwencjonalne metody działania, bezpośredniość i często działanie pod wpływem impulsu zjednały sobie moją sympatię. Można powiedzieć, że dzięki nim ta książka dużo zyskuje. I jeszcze jedno najważniejsze – do samego końca trudno się zorientować kim jest tajemniczy Mr Brown.

Polecam zatem każdemu miłośnikowi klasycznych kryminałów. Każdemu z nas przyda się czasami odskocznia od kryminałów w dzisiejszym stylu, książek mrocznych, pełnych krwistych opisów i mrożących krew w żyłach sytuacji.