Wczesne sprawy Poirota

Okładka książki Wczesne sprawy Poirota Agatha Christie
Okładka książki Wczesne sprawy Poirota
Agatha Christie Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Herkules Poirot (tom 43) Seria: Seria z Gawronem kryminał, sensacja, thriller
Herkules Poirot (tom 43)
Seria z Gawronem
Poirot's Early Cases
Wydawnictwo Dolnośląskie
2001-05-10
2001-05-10
powieść detektyw zagadka

18 opowiadań z doskonałym Herkulesem Poirot. Większość relacjonuje Hastings. Sprawy bywają różnorodne : są tu wielkie rezydencje , arystokaraci , bogacze ale i klasa średnia , problemy ze służbą i podróż statkiem. 5 z tych opowiadań było już wcześniej drukowanych w tomie " Obligacje za milion dolarów " a 1 w " Marderstwo w zaułku". Dla tych , którzy czytają te opowiadania po raz pierwszy to żaden problem , ale uważam , że to bardzo nieładnie wobec kogoś takiego jak ja , kto ma wszystkie poprzednie książki Agathy Christie. Transakcja wiązana - jeśli chcę przeczytać 12 nowych opowiadań , muszę też kupić 6 starych. Zawiadujący spuścizną po pisarce świetnie umieją dbać o interesy. To na Lubimyczytać przeczytałam że podjęli kroki prawne kiedy jakaś inna autorka chciała się wypromować jako królowa kryminału. Królowa jest tylko jedna. Czy aby na pewno? Robię sobie maraton książek Agathy Christie, które pierwszy raz czytałam przed 30-stu laty. Liczyłam na znakomitą " angielską" atmosferę i świetnie skonstruowaną fabułę. Atmosfera - owszem jest , ale już co do logiki niektórych rozwiązań - ze zdziwieniem i smutkiem stwierdzam , że bardzo się zawiodłam. Czytam sobie interesujący kryminał , ciekawa akcja , sympatyczne postaci i nagle w zakończeniu - nóż w plecy. Okazuje się , że rozwiązanie jest tak nielogiczne , że cała akcja traci sens. Tak było np. w "Przyjdź i zgiń"
Tym razem zostałam tylko leciutko zraniona kiedy w opowiadaniu , które bardzo lubię " Mieszkanie na trzecim piętrze" można było mieć całą rękę we krwi , która została wylana 5 godzin wcześniej . Rozległa plama ,która wsiąkła w materiał już dawno do tego czasu by zaschła. Zauważyłam , że pisarka nie może się powstrzymać przed zamieszczaniem efektownych scen bez względu na to czy są prawdopodobne czy nie. Parę razy , tak jak w tym opowiadaniu , utrzymuje że plam krwi nie widać na czerwonym materiale. Nieprawda - przecież jeśli zaschną to są brązowe, a jeśli są świeże ? - proszę zrobić eksperyment i wylać czystą wodę na biały obrus- czy będzie niewidoczna dlatego że jest przezroczysta?
Marudzę , ale stwierdziłam , że wyłapywanie tych nielogiczności zaczęło mnie zajmować na równi [ jak nie bardziej] z rozwiązywaniem zagadek kryminalnych . Będę kontynuować maraton czytelniczy , a jeśli państwo są zniechęceni po przeczytaniu niektórych książek Agathy Christie to proponuję sięgnąć po klasyki: " Morderstwo w orient expresie" , " I nie było już nikogo" "Śmierć na Nilu" , chociaż i omawiane opowiadania nie są złe.

Jak w poprzednich zbiorach opowiadań z Poirotem: ciężko się wciągnąć. W krótkich formach za bardzo widać sztuczki autorki w celu manipulacji czytelnikiem, za bardzo rzuca się w oczy sztuczność fabuły. Postacie nie tak drętwe jak w "Dwunastu pracach", ale i tak nie jest dobrze.

Trzecia część przygód detektywa z Belgii za mną i cały czas pozostaje pod wrażeniem jego błyskotliwości oraz wykorzystywanej logiki do rozwiązywania każdej ze spraw.

Książka składa się z 18 opowiadań, w każdym z nich Herkules wykorzystuje swoje szare komórki do rozwiązania zagadek.

Dobrze było przeczytać coś innego, krótsze formy również są fajne! Dzięki temu kilkanaście razy rozwiązywaliśmy zagadki z Poirotem.

Najbardziej przypadły mi do gustu:
Kornwalijska tajemnica
Dziedzictwo Lemesurierów
Bombonierka
Mieszkanie na trzecim piętrze
Jak rosną kwiatki w pani ogródku?

Myślę, że fani Poirota i Agathy będą zadowoleni. 😊

Najbardziej przypadły mi do gustu:
Kornwalijska tajemnica
Dziedzictwo Lemesurierów
Bombonierka
Mieszkanie na trzecim...

Osobiście mi się nudziło czytając to i czułam jakby było to na przymus chodź dwa opowiadania mi się podobały

Klasyczne opowiadania kryminalne, nadają się np do urlopowego czytania na plaży.

Problem ten sam, co z "12 pracami Herkulesa" - brak rytmu. Chociaż "Bombonierka" bardzo mi się podobała.

Przyjemny zestaw krótkich opowiadań z Poirotem w roli głównej. Zagadki ciekawe, ale mogły być bardziej rozbudowane. Dobra lektura do porannej kawy.

Kolejne opowiadania z Herkulesem Poirot w roli głównej. Podobnie jak inne książki z tej serii, lekkie, wciągające, ale też krótkie. Opowiadania bardzo różnorode, co jest dodatkowym plusem. Idealne jako łatwa lektura, oderwanie od ekranów, zamiennik serialu czy umilacz czasu w drodze do pracy.

Bardzo dobry i różnorodny zbiór krótkich opowiadań.

Bardzo dobry i różnorodny zbiór krótkich opowiadań.

• Agatha Christie
  • Kryminał