xVariax

Mieszkanie głównego bohatera skrywa sekret, którym ten nie chce (albo po prostu nie może?) podzielić się z innymi. Wszystko komplikuje się jeszcze bardziej, gdy w jego życiu pojawia się pewna postać z przeszłości, która może być, jak również może nie być tym, za kogo się podaje - i nie wiadomo, która myśl jest bardziej niepokojąca. Witaj w świecie artystów performatywnych, pokręconych relacji...

Witaj w świecie artystów performatywnych, pokręconych relacji międzyludzkich, sekretnych grup i związków łamiących konwencje.
Ta historia jest jak mała układanka, której każdy element w odpowiednim momencie wyląduje na swoim miejscu.
Cokolwiek wydarzy się w tej książce, jednego możesz być pewien: podczas jej pisania - wbrew pozorom - nie wykorzystano żadnych substancji psychoaktywnych. Nie zmienia to faktu, że na koniec i tak spojrzały z uznaniem.

źródło opisu: merlin.pl

źródło okładki: merlin.pl

romeo | 2017-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2017

Przeczytanie tej krótkiej powieści było jak nagły podmuch mroźnego powietrza wpadający do pokoju przez otwarte okno. Poruszyło. Poruszyło wyobraźnię, wybiło z jednostajnego rytmu. Książka napisana jest niezwykle oszczędnym wręcz ascetycznym stylem, co sprawia, że każde zdanie, każde słowo jest ważne i zauważalne. Więcej nawet, ma się wrażenie, że jest tu coś niedopowiedzianego, do czego autor zmierza. Całość zbudowana jest z tak niewielu elementów: przypadkowe spotkania, wspomnienia,rozmowy i tajemnice. Każdy z bohaterów je ma i wszystko co mówią zdaje się mieć znaczenie. Powściągliwość formy przypomina nieco dramaty Becketta(Samuela) choć różni się od nich bardziej konkretnym osadzeniem we współczesności, a także tym, że chodzi tu o osobliwą układankę, której elementy wyłaniają się podczas czytania. Pisząc te słowo wprost po zakończonej lekturze, chyba jeszcze wszystkiego nie ogarniam, warto Rezydencję przeczytać jeszcze raz, jeszcze raz to poczuć. Wiem jednak na pewno, że warto...

Ruczek | 2014-08-07

Krzysztof Bielecki znany jest ze swoich niecodziennych publikacji. Jego książki potrafią zaskoczyć czytelnika, niejednokrotnie zdezorientować czy nawet pozostawić w zadumie z bardzo trafnym pytaniem na ustach: „o co tutaj chodzi?”. Taką właśnie książką jest „Rezydencja”. Jej bohaterowie, T. oraz jego siostra, w dzieciństwie włamali się do tytułowej rezydencji, która w tamtych czasach była dla nich schronieniem. Od niej także zaczęło się zmieniać i kształtować ich dotychczasowe życie. Siostra T. odkryła tam swoją możliwość zjedzenia dosłownie wszystkiego, bez konieczności odchorowania tego. Zaczęło się od grzybów, pokrywających ściany wspomnianego budynku. Jej brat również ich spróbował, jednak dla niego skończyło się to nieco gorzej.

„A jeśli nie można przegrać z samym sobą, to czy to oznacza, że zawsze się wygrywa?”[s. 50]

Po kilkudziesięciu latach na drodze rodzeństwa staje Mistrz i Nieznajomy. Jeden pomaga T. rozwikłać istotę sekretu, który ten skrywa w swoim mieszkaniu, a...

Paulina | 2014-11-08
Przeczytana: 27 października 2014

Do tej pory za każdym razem chwaliłam Krzysztofa Bieleckiego za nowatorskie podejście do pisarstwa. Cóż, tym razem niestety nie pochwalę. A wręcz przeciwnie – wprost przyznam, że jestem rozczarowana Rezydencją. Brakuje tu wszystkiego, co podobało mi się wcześniej. Przede wszystkim – dynamicznej i wciągającej fabuły. Mam wrażenie, że tym razem autor trochę przekombinował. Wątki, które postanowił połączyć, niezbyt się kleją. Owszem, historia układa się w logiczną całość i przyznam, że na końcu byłam nawet trochę zaskoczona obrotem spraw, ale podczas lektury towarzyszyło mi wrażenie kompletnie nieprzemyślanej przypadkowości. Na dodatek mało tu akcji, a dużo gadania.

Autor potraktował też swoją książkę minimalistycznie. Zarówno wydarzenia, jak i bohaterowie, naszkicował bardzo pobieżnie. Po skończeniu lektury odniosłam wrażenie, że o głównym bohaterze-narratorze nie wiem nic, o reszcie postaci trochę więcej, ale niekoniecznie dużo, a samej historii nie potrafiłabym streścić. Nie...

Wera | 2018-07-16
Przeczytana: 13 lipca 2018