Kurier wolności. Jan Nowak-Jeziorański

Jarosław Kurski Wydawnictwo: Agora biografia, autobiografia, pamiętnik
Agora
2019-05-15
2019-05-15
literatura polska biografia wspomnienia dziennik

Bardzo dobra książka!!! Pan Jarosław Kurski w bardzo przejrzysty i czytelny sposób opowiada o życiu i działalności Nowaka. Chcąc zgłębić wiedzę o "Kurierze z Warszawy" jest idealna pozycja.

Książkę kupiłam przy okazji, podczas odwiedzin w Muzeum Powstania Warszawskiego. I totalnie utonęłam... Życiorys tego człowieka jest miejscami jak scenariusz jakiegoś amerykańskiego filmu sensacyjnego, aż trudno uwierzyć. Jest napisana dobrze, chociaż wyzwaniem było skakanie pomiędzy różnymi płaszczyznami czasowymi, ponieważ co rozdział autor skupia się na innym aspekcie, a nie na chronologolicznym ułożeniu faktów.
Polecam, dzięki tej książce ułożyłam sobie w końcu kilka faktów z historii Polski po drugiej wojnie światowej.

Ciekawa pozycja, czy wyczerpująca temat-trudno powiedzieć. Czyta się przyjemnie, może ocena była by wyższa, gdyby nie lektura biografii Karskiego-po niej brakowało mi głębokich analiz i uniwersalnych prawd wypływających z jednostkowego doświadczenia. Jednak książka na pewno godna polecenia.

Ilość gwiazdek nie ukazuje iż jest to wydarzenie literackie, a pierwsze wydanie ukazało się czternaście lat temu. Może to być także scenariusz do kolejnego filmu. Tego, o Janie Nowaku, który niedawno wszedł na ekrany nie oglądałem. Zycie nieprawdopodobne bo kurierem był do samego końca. To nie tylko wyprawy do Londynu i udział w Powstaniu Warszawskim. Nie tylko dyrektorowanie w Monachium i spotkania z Giedroyciem w Paryżu. To ciągłe opowiadanie o Polsce i przekonywanie tych co już dawno zwątpili i zapomnieli. Nie wiem może się mylę teraz, ale dla mnie to część amerykańska jest niezwykle fascynująca. Jan Nowak wtedy kończy 62 lata i wraz z żoną udaje się do Waszyngtonu. To jest część może misji najważniejszej. To tutaj doczeka niepodległości. A potem wrócił do Polski i skręcało go ze złości wszelkie czarnowidztwo i pomniejszanie sukcesów. Co powiedziałby dzisiaj... tak, piszę to w dniu wyborów. Proszę czytelnika o nie wyciąganie zbyt dalekich wniosków. Wiem jednak co Jan Nowak zrobiłby wczoraj. Wczoraj spotkalibyśmy go w lokalu wyborczym. Mogę przyznać, dla mnie jest wzorem.

• Kupione-2019
  • RELAX