Strażnik: Marek Edelman opowiada

Wydawnictwo: Znak
Il Guardiano. Marek Edelman racconta
83-240-0647-8
Anna

Marek Edelman, ostatni dowódca powstania w getcie warszawskim, lekarz, działacz opozycji, kawaler Orderu Orła Białego, opowiada o Bundzie, czasie zagłady, o życiu w komunistycznej, a potem w wolnej Polsce.

moi | 2014-11-07
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki

Książka opowiada nie tylko o dziejach powstania w getcie warszawskim, ale także o tym, co ukształtowało Marka Edelmana i ludzi wraz z nimi walczących w tym powstaniu, czyli historię Bundu. Bund to socjaldemokratyczna organizacja społeczno-polityczna, która wychowała przed wojną tysiące Polaków żydowskiego pochodzenia w duchu jedności, woli doskonalenia się i pokoju. To właśnie dzięki Bundowi-Mamie (jak nazywali partię członkowie) dzieci z ubogich rodzin wyjeżdżały do sanatoriów, gdzie przez kilka miesięcy mogły poczuć smak posiadania osobnego łóżka, ciepłego posiłku codziennie, regularnej, twórczej pracy i nauki. Rys historyczny zawarty w książce jasno także tłumaczy, dlaczego Stalin bał się mienszewików i manipulował nimi na swój użytek.
Oprócz historii Bundu i getta warszawskiego, Marek Edelman opowiada o współczesnych gettach: o getcie polskich Romów, getcie, jakie powstało na ziemiach byłej Jugosławii i wielu innych. "W Sarajewie Europa zbankrutowała" - mówi Marek...

gorzka | 2015-03-12

Bardzo smutna ale jednocześnie wzbogacająca literatura. Czytelnik dowie się o historii, której raczej nie uczą nas w szkołach. Razem z Markiem Edelmanem przeżywamy piekło getta, jednocześnie ciesząc się, że czasy są (chyba?) inne. Rzeczy, które działy się w czasie II wojny światowej, wciąż nie mieszczą się w głowach normalnych ludzi. To zupełnie nie do pojęcia, łatwość z jaką następuje przemiana osób, narodów mieniących się cywilizowanymi w okrutne i dzikie bestie. Tak, jak napisał Marek Edelman: logika wojny kieruje się inną moralnością.

Juta | 2012-02-16
Przeczytana: 25 stycznia 2012

Ciekawa ksiazka opisujaca zycie Marka Edelmana-straznika pamieci. Poruszajaca, autentyczna, wciagajaca.

ewa | 2012-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2012