Zmowa milczenia

Cykl: Gosztów (tom 2)
Wydawnictwo: Znak Literanova
Ag2S

Czy odważysz się spojrzeć w przeszłość? Każdy nosi w sobie jakiś sekret. Niektóre są jednak mroczniejsze od innych. Gosztów (tak w treści, na okładce błędnie jako "Gosztowo") to mała miejscowość, w której spokojne życie mieszkańców toczy się w sennym rytmie codziennych rytuałów. Szkoła, praca, wizyta w miejscowym supermarkecie, niedzielna wyprawa do kościoła. Młodzi marzą tylko o wyjeździe,...

Czy odważysz się spojrzeć w przeszłość?

Każdy nosi w sobie jakiś sekret. Niektóre są jednak mroczniejsze od innych.

Gosztów (tak w treści, na okładce błędnie jako "Gosztowo") to mała miejscowość, w której spokojne życie mieszkańców toczy się w sennym rytmie codziennych rytuałów. Szkoła, praca, wizyta w miejscowym supermarkecie, niedzielna wyprawa do kościoła. Młodzi marzą tylko o wyjeździe, starsi trwają w życiowym letargu. Kiedy jednak w zagadkowych okolicznościach zginie młody chłopak, poruszeni tym faktem mieszkańcy powoli zaczną ujawniać swoje zupełnie inne, nieznane oblicze…

Sierżant Maria Gajda, by rozwiązać sprawę, będzie musiała zmierzyć się z demonami, drzemiącymi za sielankową fasadą prowincjonalnej społeczności. Nie mniejszym wyzwaniem będzie dla niej poradzenie sobie z prywatnymi problemami. Kontakt z toksyczną matką komplikuje dodatkowo jej i tak już niełatwe relacje z mężczyznami.

Gęsta atmosfera najnowszej książki Katarzyny Pisarzewskiej, łączącej wciągający kryminał z opowieścią obyczajową, przywodzi na myśl tę znaną ze skandynawskich kryminałów.

Tutaj też nic nie jest takie, jakim wydaje się na początku.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

gwiazdka | 2016-07-27
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 27 lipca 2016

Żeby w pełni zrozumieć „Zmowę milczenia” warto ja czytać chronologicznie czyli po „Zbiegu okoliczności”. Jako samodzielna lektura jednak też ujdzie i będzie, przynajmniej w części kryminalnej, zrozumiała. Tutaj mamy właśnie przewagę kryminału, część obyczajowa powędrowała na bardzo cieniutki margines i mam wrażenie, że lekko na tym straciła. Jako kryminał jest bardzo dobra, dlatego całość oceniłam na tym samym poziomie co tom pierwszy, bo Pisarzewska nie ciągnęła na silę tego, czego ciągnąć nie należało. „Zmowę milczenia” czytałam z wielkim zainteresowaniem, nic mnie nie denerwowało, wszystko w miarę mi się układało, chociaż rozwiązania po raz kolejny nie dałam rady odgadnąć, ale miało ono ręce i nogi. Polecam zwolennikom kryminałów, tym bardziej, ze ten jest nasz- rodzimy.

Jacek | 2016-08-19
Przeczytana: lipiec 2016

Tworząc konto na lc postanowiłem dla wprawy opiniować wszystkie czytane przeze mnie książki. Przynajmniej te bieżące. Do kryminału Pisarzewskiej zabierałem się ponad miesiąc. Bo skończyłem ją w połowie lipca, ale jakoś nie było ochoty na pisanie. Nie dlatego, żeby to był skończony gniot lub arcydzieło zapierające dech. Nic z tych rzeczy. Powieść jest typowym czytadłem, po które się sięga dla relaksu. Czyta się łatwo, lekko i nic nie zostaje. Właśnie takie spostrzeżenie pojawiło się teraz. Może więc dobrze, ze dałem sobie czas na pisanie.
Krótko - dobra na wakacje, nie wymagająca od czytelnika zbytniej uwagi, sprawnie, ale bez fajerwerków napisany kryminał, czyta się szybko i szybko zapomina.

zaczytana | 2016-03-15

Kolejna historia, która wydarzyła się w małym Gosztowie. Szesnastoletni chłopak zostaje potrącony przez samochód. Sprawca zbiega z miejsca wypadku - a potrącony zachowuje się jeszcze dziwniej i zagadkowo. Kiedy karetka pogotowia przyjeżdża na miejsce zdarzenia, chłopak nagle ucieka do lasu, zachęcony do tego przez młodszego brata, który jest świadkiem całego zdarzenia. W lesie zaszywa się tak skutecznie, że poszukiwania przynoszą rezultat po wielu godzinach. Niestety odnaleziony chłopak jest już w tak złym stanie, że po przewiezieniu do szpitala, po paru godzinach umiera. Prowadzący śledztwo muszą nie tylko znaleźć sprawcę wypadku, ale też wyjaśnić niecodzienne zachowanie ofiary. W czasie dochodzenia okazuje się, że sprawa wiąże się z inną, nie wyjaśnioną zbrodnią sprzed lat. Przy śledztwie pracuje Maria, dzielnicowa, znana nam już z poprzedniej książki pani Katarzyny Pisarzewskiej. Obserwujemy jej zmagania- nie tylko z rozwiązaniem zagadki- ale też te codzienne, związane z...

Liza | 2016-03-02
Przeczytana: 02 marca 2016

Pisarzewska serwuje czytelnikowi połączenie kryminału z powieścią obyczajową (z naciskiem na to drugie).

Maria Gajda, to sierżant sztabowy z komendy powiatowej policji- obecnie z ogoloną głową (efekt decyzji na kacu), samotna dusza, od zawsze nie dogadująca się z matką, bo mają za sobą burzliwą i pełną nieporozumień przeszłość. Z drugiej strony mamy sprawę (nie)typowego wypadku. Starszy z dwóch braci Terleckich przy powrocie do domu z koncertu zostaje potrącony przez samochód, zachowuje się po tym nietypowo, bo ukrywa się lesie przed karetką i na skutek obrażeń zmarł kilka godzin potem. Tak więc z wypadku robi się morderstwo, a że rodzina ofiary jest znana w tej małej miejscowości, policji będzie się patrzeć na ręce.

Maria wprawdzie oficjalnie nie zajmuje się tą sprawą (sic!), ale zostaje poproszona, a potem odczuwa przymus, by sprawdzić pewne fakty, odkryć nieścisłości. Ale napotyka na zmowę milczenia, ostrożne dobieranie słów, głęboko skrywane konflikty. A według jednego z...

Bed | 2015-09-10
Przeczytana: 26 lipca 2015

Liczyłam na większą dawkę humoru, bo autorka potrafi rozśmieszyć. Ta książka to raczej kryminał z wątkiem obyczajowym. Są ciekawie opisane okruchy codzienności i ma to swój urok, ale jednak czegoś brak.

Marlena | 2016-07-19

Czytając „Zmowę milczenia” wizualizowałam ją sobie jako polski,dobry serial obyczajowy z elementami kryminału.. to przykład dobrze napisanej książki, z barwnymi postaciami, przesiąkniętej charakterystyczną atmosferą małego miasteczka... W wypadku ginie młody chłopak, dlaczego zginął i kim jest sprawca...? Bohaterowie są pozytywni, sprawy do rozwiązania trudne, a narracja prowadzona jest w taki sposób, że czytelnik nie nudzi się ani chwili, wręcz przeciwnie – musi dbać o czujność, żeby nie umknął mu żaden z dozowanych szczegółów. Jestem zadowolona z lektury.

Anna | 2015-03-06
Przeczytana: 06 marca 2015

„Zmowa milczenia” Katarzyny Pisarzewskiej to kryminał z wątkiem obyczajowym i psychologicznym.
Po przeczytaniu powiem szczerze , że spodziewałam się większych emocji. Te trzysta sześćdziesiąt stron strasznie się wlecze .Zdaję sobie sprawę ,że taka rozwlekła akcja jest typowa dla kryminałów.
Dlatego też nie przepadam za tym gatunkiem literackim.
Jednak czytając tego typu powieść chciałabym od czasu do czasu poczuć choćby drżenie…
Wątek kryminalny słabiutki, naiwny i nie do końca rozwiązany. Wątek psychologiczny owszem jest, ale też jakby okryty tajemnicą. Możliwe, że dlatego, iż jest to druga część.
Wydawnictwo niestety nie informuje o tym czytelnika. Na okładce brak wiadomości, że jest to kontynuacja.
Jeśli chodzi o wątek obyczajowy to jest najlepiej przedstawiony w tej powieści.
Uczucie, które rodzi się pomiędzy sierżant Marią Gajda, a dochodzeniowcem Petrem Szewczenko to najmocniejszy atut tej książki.
„To jest właśnie ten moment(w pamięci można przeciągać...

Anna | 2015-03-06
Przeczytana: 06 marca 2015

Dlatego też nie przepadam za tym gatunkiem literackim.
Jeśli chodzi o wątek obyczajowy to jest najlepiej przedstawiony w tej powieści.
„To jest właśnie ten moment(w pamięci można przeciągać go w nieskończoność) ,...

Lissa | 2018-08-07

KULTURALNE INGREDIENCJE BLOG

"Zmowa milczenia" Katarzyny Pisarzewskiej jest interesująco opowiedzianą historią kryminalną. Nietypową, bo najważniejsze są w niej psychologiczne portrety bohaterów i relacje między nimi.

cd. na blogu:

Małe miasteczka mają w sobie coś niezwykłego. Prowincjonalna społeczność pod fasadą sielankowego życia skrywa najmroczniejsze tajemnice. Przekonali się o tym nie jednokrotnie polscy pisarze, umieszczając fabułę swoich powieści właśnie w niewielkich miejscowościach. Pozornie wszyscy się znają, wiedzą o sobie wszystko, jednak atmosfera lubi się zagęszczać. Poznajcie kolejną bardzo dobrą pozycję na rodzimym rynku wydawniczym. Katarzyna Pisarzewska "Zmowa milczenia" w księgarniach od 25 września.

W małym Gosztownie policja nie ma zbyt wiele pracy. Życie toczy się swoim rytmem, nieco sennym i powolnym. Wszystko ma swój czas i swój rytm. Sielankę przerywa śmierć młodego chłopaka w tajemniczych okolicznościach. Zajmująca się sprawą sierżant sztabowy Maria Gajda trafia na powiązanie z niewyjaśnionym morderstwem sprzed lat. Policjantka musi zmierzyć się z lokalnymi sekretami, obalić mity panujące w prowincjonalnej społeczności i odkryć demony ukryte pod maskami mieszkańców. Maria...