Allegro - kampania grudzień kat. piękna

Gorzko

Seria: Seria z miotłą
Wydawnictwo: W.A.B.
literatura polska
Ag2S

Odważna powieść o poszukiwaniu szczęścia i wielkiej nieprzewidywalności życia. Teresa ma dość dusznego Miasteczka, życia w ciasnym mieszkaniu, matki z jej ciągłymi pretensjami i drobnomieszczańskimi przyzwyczajeniami, podstarzałego ojca chowającego się przed problemami w komórce z motorowerem, wreszcie wiecznie kłócących się młodszych sióstr. Chce zostawić wszystko, nawet wspomnienia, i...

Odważna powieść o poszukiwaniu szczęścia i wielkiej nieprzewidywalności życia.

Teresa ma dość dusznego Miasteczka, życia w ciasnym mieszkaniu, matki z jej ciągłymi pretensjami i drobnomieszczańskimi przyzwyczajeniami, podstarzałego ojca chowającego się przed problemami w komórce z motorowerem, wreszcie wiecznie kłócących się młodszych sióstr. Chce zostawić wszystko, nawet wspomnienia, i uciec do Miasta, zabierając ze sobą jedynie nocny stolik, należący wcześniej do jej babki, dumnej arystokratki spod Wilna, i drobiazgi na szczęście – czerwone, pożyczone, znalezione... Wyjeżdża na studia.

Czy ideały i marzenia Teresy wytrzymają zderzenie z rzeczywistością? Ile trzeba wycierpieć, na jak dalekie iść kompromisy, ile razy upaść i skąd czerpać cierpliwość, odwagę i nadzieję, by się podnieść? I czy ten dawny, porzucony dobrowolnie przez Teresę świat rzeczywiście nie będzie jej już nigdy potrzebny?
Gorzko to odważna powieść o poszukiwaniu szczęścia i wielkiej nieprzewidywalności życia. Głęboko ludzka, prawdziwa i gorzka.

Barbara Kosmowska (ur. 1958) – pisarka i literaturoznawca. Mieszka w Bytowie. Wielokrotna laureatka ogólnopolskich konkursów literackich na powieść dla młodzieży i dorosłych. Wśród nagrodzonych tytułów są: Teren prywatny, Buba, Pozłacana rybka, Sezon na zielone kasztany.

Książki dla dorosłego czytelnika, Prowincja (2002), Gobelin (2002), W górę rzeki (2003), Niebieski autobus (2004) czy Hermańce (2008), cieszą się od lat niezmienną popularnością. W roku 2013 ukazała się nakładem W.A.B. doskonale przyjęta Ukrainka. Kosmowska publikuje także utwory dla dzieci i młodzieży, plasując się w czołówce pisarzy prozy dziecięco-młodzieżowej.

źródło opisu: http://sklep.gwfoksal.pl/

źródło okładki: http://sklep.gwfoksal.pl/

filozof | 2017-07-16

Czasem lubię autorkę poczytać,a Gorzko to literatura.Którą się świetnie czyta.
To książka,bardzo dobrze napisana.Mamy tu PRL,jest pani Coco.Której dom wygląda jak...strzelecka tarcza.
Dowiemy,się że.Najlepiej wyładować złość,na pierogowym cieście.
Bardzo ładne.

Ania | 2015-01-20
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 20 stycznia 2015

Tytuł książki idealnie pasuje do jej treści. Było naprawdę gorzko.
Prosta historia o kobietach, ich marzeniach, planach i zmaganiach z codziennością. Czytając miałam wrażenie, że bohaterka dzieli się ze mną intymnymi szczegółami swojego życia. Jest szczera do bólu, niczego nie ukrywa i nie ubarwia.
Autorka ubiera swoją opowieść w mocne słowa, a jednocześnie jest subtelna. Wielokrotnie zatrzymywałam się przy niektórych zdaniach, zachwycona ich prostotą i trafnością.
Przygnębia i zachodzi za skórę, ale właśnie taką literaturę lubię.

Lilian | 2017-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2017

Chyba w złym momencie sięgnęłam po "Gorzko", bo zaraz po przeczytaniu "Dziewczyn z Syberii". I pomimo, że w poprzedniej książce więcej było tragicznych wydarzeń (naprawdę tragicznych a nie pseudo dramatycznych) to pokazywała większe umiłowanie życia niż powieść p. Kosmowskiej.

Tutaj wszystko jest beznadziejne pomimo, że bohaterka ma rodzinę (ale matka czepialska, ojciec bez charakteru a siostrzyczki kłótliwe), kochająca babcię, studia, koleżanki (ale z czasem wszystkie oddalają się, bo mają własne problemy) i jakieś tam miłości (oczywiście ogólnie beznadziejne).

Przeważnie lubię czytać smutne i przejmujące powieści, ale wtedy gdy jestem w stanie uwierzyć w te historie. Tutaj jest faktycznie jedno przygnębiające wydarzenie, które mogłoby usprawiedliwiać tytuł, ale reszta jest mocno przesadzona...

I dziwne opisy:

macierzyństwa: " [...]drobne krwawienia niepokoją, spuchnięte łydki bolą, brzuch doskwiera zgagą. Ładne macierzyństwo, wcześniej znane [...] z dostojności szerokich...

Teresa to ma już dość mieszkania w dusznym miasteczku,wciąż narzekania sarkastycznej matki i bez przerwy słuchania jej pretensji.
Ojca chowającego się w komórce w motorowerach i wiecznie kłócących się sióstr.
Pragnie wyrwać się z miasteczka uciec do miasta na studia.
Zabierając ze sobą jedynie nocny stolik,który należał do jej babki i kresowej dziedziczki.
Bardzo mi się spodobał styl pisarki Barbary kosmowskiej wspaniały,lekki to powieść gorzka,smutna,super,ciekawa i przejmująca,wspaniale się czyta.

Monika | 2015-10-22
Przeczytana: 22 października 2015

Przeczytałam "Gorzko" i... tak się teraz czuję. Tytuł oddaje idealnie klimat książki.

Akcja zaczyna się w czasach PRL-u, poznajemy główną bohaterkę, Teresę, na jej balu maturalnym i tak towarzyszymy jej przez kolejne 10 lat. Jak to w życiu bywa, czasem słońce, czasem deszcz, u Teresy ze wskazaniem na deszcz. Bo nawet w chwilach szczęścia, snuje się wokół niej cień życia, od którego chciała uciec, wyrwać się, stać się "kimś", a potem tylko ta gorzkość rozczarowań.

To druga książka pani Kosmowskiej, którą czytałam i tak za pierwszym razem, jak i teraz jestem... poruszona, tak zdecydowanie to słowo najbardziej tu pasuje. Myślę, że w bohaterkach pani Basi niejedna kobieta dostrzeże coś ze swojego życia.

zaczytana | 2016-09-24
Przeczytana: 24 września 2016

"Gorycz porażek i walka o siebie. To główne motywy, na których skupia się fabuła. Jest nieco dramatycznie, nieprzewidywalnie, a przy tym intrygująco. Główna bohaterka – Teresa robi to, co wiele osób w młodym wieku. Opuszcza prowincję, by szukać szczęścia i lepszej przyszłości w mieście. Takie zmiany nigdy nie są łatwe i tak jest w tym przypadku. Miasto bowiem okazuje się molochem, w którym trudno się odnaleźć, zwłaszcza jeśli w sercu pojawia się tęsknota za tym, od czego chciało się uciec."

BagatElka | 2015-01-13
Przeczytana: 12 stycznia 2015

"A ja nie odchodziłam od okna,szukając w sobie zgody na cudze szczęście i własne porażki.Czym były,jeśli nie stadem wilków przyczajonych w moim lesie zdarzeń?Wyskakiwały z chaszczy,przywierały do gardła,sprawiały,że i ono umarło.Nie potrafiło wydać na świat żadnego słowa.
Nie urodziło żadnego krzyku.Nie protestowało.Kolejna okaleczona macica.

Tak się umiera za firaną,przy parapecie,pomyślałam,zanim zaciągnęłam zakurzoną storę.W pokoju od razu zapadł mrok i ze zdumieniem poczułam,że wciąż żyję."

Książka pani Kosmowskiej jest jak gorzka pigułka,którą nie każdy przełknie a wielu wypluje z niechęcią i przerażeniem.
Ja smakowałam ją powoli,w skupieniu i zdumieniu,że można tak pięknie pisać o brzydocie,smutku i przygnębieniu.
Już dawno nie czułam tak mocno tego co przelano na papier.Już dawno nie chciałam zacząć tej samej książki natychmiast po jej przeczytaniu.
A czytając dawkowałam ją sobie jak lekarstwo i ze strachem odliczałam strony,zdania i słowa,które pozostały do chwili gdy...

Anna | 2016-11-19
Przeczytana: 17 listopada 2016

"Gorzko, ojjjj gorzko!" chciałoby się powiedzieć, jednocześnie dodając po chwili, że prawdziwie. Prawdziwie do bólu. Tak prawdziwie, jak prawdziwe jest to nasze smutne życie. Nie ma w nim prostych rozwiązań, są za to strome schody, po których wspinamy się z nadzieją, walczymy próbując zyskać na czasie, wykroić dla siebie choć odrobinę szczęścia. Szukamy własnej drogi, często zbaczając z kursu, bądź też zwyczajnie nie wiedząc, w którą stronę iść. Byle do przodu.
Pisarka po mistrzowsku pokazała, jak dramatyczne jest nasze życie, jak pełne absurdu, jak gorzkie po prostu. Ciężko odłożyć tę książkę, nie doczytawszy jej do końca. Wciąga i intryguje, ciekawi. Czaruje słowem, pasjonuje nietuzinkowością, urzeka zarówno świetnym, niesztampowym językiem, niebanalnym stylem, jak też barwną i złożoną rzeczywistością opisaną w tej powieści. Tu wszystko jest na swoim miejscu. Polecam!!!

książek: 1951
Anna | 2014-11-07
Przeczytana: 06 listopada 2014

"Gorzko, jak chol... gorzko!" chciałoby się powiedzieć, jednocześnie dodając po chwili, że prawdziwie. Prawdziwie do bólu. Tak prawdziwie, jak prawdziwe jest to nasze smutne życie. Nie ma w nim prostych rozwiązań, są za to strome schody, po których wspinamy się z nadzieją, walczymy próbując zyskać na czasie, wykroić dla siebie choć odrobinę szczęścia. Szukamy własnej drogi, często zbaczając z kursu, bądź też zwyczajnie nie wiedząc, w którą stronę iść. Byle do przodu.

Nazwisko Barbary Kosmowskiej poznałam przy okazji recenzowania "Ukrainki".
Tutaj moja opinia: http://asymaka.blogspot.com/2013/08/zmiany-niekoniecznie-na-lepsze.html.
Tu recenzja książki skierowanej do młodzieży: http://asymaka.blogspot.com/2014/05/sezon-na-zielone-kasztany-barbara.html.
Miałam też przyjemność przeprowadzić wywiad z autorką: http://asymaka.blogspot.com/2013/11/wywiad-z-barbara-kosmowska-i-konkurs-z.html.

Barbara Kosmowska jest literaturoznawcą i pisarką mieszkającą w Bytowie. Niejednokrotnie...

| 2014-09-12
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 12 września 2014

Książka jest dokładnie taka, jak wskazuje tytuł - gorzka. Gorycz wylewa się niemal z każdej strony. Jednocześnie niesamowicie mnie wciągnęła, a język zachwycił od pierwszych stron. Nie byłam w stanie odłożyć książki nawet wtedy, kiedy już było mi zbyt gorzko. Zarówno ta książka, jak i Ukrainka, jest zupełnie różna od poprzednich książek tej autorki, co dla mnie jest raczej na plus. Uprzedzam, że nie jest to książka z wartką akcją, ani szybkie, lekkie czytadło w stylu bajek Katarzyny Michalak. Ale polecam - i Gorzko, i inne książki Basi Kosmowskiej.