Po tej stronie Odry

Tłumaczenie: Róża Wawrzyniak
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Nadwarciańskiego Rocznika Historyczno-Archiwalnego". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Towarzystwo Przyjaciół Archiwum i Pamiątek Przeszłości
6 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Jenseits Oder
83-909122-7-9
historia
allison

Książka stanowi kolejny tom Nadwarciańskiego Rocznika Historyczno-Archiwalnego. Ponad 70 kolorowych i czarno-białych ilustracji zdobi opowieści o Kostrzynie, Dobroszynie i Sarbinowie - urokliwych miejscach w Lubuskiem. Oprócz topograficznych opisów poszczególnych miejsc mamy tu sporo ciekawostek historycznych, faktów i legend związanych z mieszkańcami, budowlami, dziełami sztuki. Na wielu...

Książka stanowi kolejny tom Nadwarciańskiego Rocznika Historyczno-Archiwalnego.
Na wielu stronach odnaleźć można fragmenty listów i wierszy - wzruszających świadectw życia duchowego dawnych mieszkańców opisywanych terenów...

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Książka trafiła do mnie dzięki tłumaczce, Róży Wawrzyniak, która jest moją dobrą znajomą.
Zaczęłam czytać trochę z obowiązku, ale szybko lektura przerodziła się w prawdziwą przyjemność.
Autor z wielką pasją i znajomością rzeczy opisuje tereny dawnej Marchii Brandenburskiej, które dziś należą do Polski. Fontane celuje w historycznych anegdotach skupiających się na właścicielach dworów i pałaców, wśród których nie brakowało pozytywnie zakręconych dziwaków, ludzi zasłużonych dla lokalnej kultury i społeczności, ale także okrutników i zdrajców.
Sporo miejsca autor poświęcił historii Kostrzyna nad Odrą i kilku innych miejscowości. Dzieje tych miast i wsi czyta się jak najlepszą powieść, w której nie brak elementów sensacyjnych i wątków miłosnych.

Mimo iż autor żył w dziewiętnastym wieku, podczas lektury odnosi się wrażenie, jakby był współczesnym nam etnografem i regionalistą. Na pewno jest to duża zasługa tłumaczki, ale także plastycznego, żywiołowego języka, jakim autor pisze....