Reszta świata

Okładka książki Reszta świata Danuta Gryka
Okładka książki Reszta świata
Danuta Gryka Wydawnictwo: Bernardinum Seria: Biblioteka "Poznaj Świat" literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Biblioteka "Poznaj Świat"
Bernardinum
2014-05-30
2014-05-30
literatura polska reportaż wspomnienia

Książka starannie wydana, z pięknymi zdjęciami i to by było wszystko. Literacko słaba, ot pensjonarskie zapiski młodych ludzi z podróży na drugą półkulę. Ważne zapewne dla nich, jako dziennik utrwalający w pamięci kolejne etapy lecz dla czytelnika, który tam nie był, nic nie dający , ani przyjemności czytelniczej, ani dreszczyku emocji, ani solidnej wiedzy.

Druga część przygód małżeństwa w ich podróży dookoła świata. Świetna pozycja na długie chłodne wieczory, która zabierze cie w wyjątkowe, odległe miejsca. Do zdjęć wraca się, co jakiś czas jak do albumu rodzinnego. Genialne.

Dalszy ciąg małżeńskiej podróży dookoła świata, można ją jednak czytać bez znajomości pierwszej części. Siłą snutej tu opowieści (dla niektórych może być to wada) jest skupienie się na podróżniczych perypetiach autorki i jej męża - jest to więc raczej swego rodzaju dziennik osobistych trudów, zysków i strat niż pogłębiony opis poznawanych krajów. Jednak dla mnie to sympatyczna książek z bardzo dobrymi zdjęciami. W sam raz na kilka przyjemnych czytelniczych wieczorów.

Całkiem interesująca pozycja podróżnicza z ładnym i zdjęciami i syntetycznymi opisami wybranych miejsc na swiecie.

Sympatyczna książka o wakacjach w Ameryce Południowej. Te zdanie chyba opisuje wszystko na temat wyprawy Pani Danuty i jej męża na ten kontynent. Z pewnością nie jest to pozycja przełomowa w dziale książek podróżniczych.

Zdziwko.
Zdziwko autorki a potem zdziwko czytelnika - "To w Ameryce Południowej mogą być problemy z dogadaniem się po angielsku? Hiszpańskiego tam używają?". No łał! I jeszcze trzeba się tym niesamowitym spostrzeżeniem dzielić co kilka stron z czytelnikami. Podobnie ma się rzecz z topniejącymi finansami - podkreślanie co jakiś czas. Dziwne, a myślałem, że jak się podróżuje to kasy przybywa w kieszeni.:)
A co po za tym. Jest to całkiem fajnie napisana książka podróżnicza, w pierwszej części dynamiczna, opisywane miejsca dosyć szybko się zmieniają, później jest już bardziej statycznie (dłuższe opisy). Najlepsza część to według mnie środek książki - Boliwia i Peru. Zakończenie jest napisane trochę innym stylem, ale w mojej ocenie wynika to też z innego charakteru wyprawy w opisywane miejsca - była bardziej wypoczynkowa niż wędrówkowa. Nie przeszkadzało mi to za bardzo, chociaż część informacji można przeczytać w innych źródłach.
Na plus mogę również zaliczyć świetne fotografie. I fakt, że w tej części wędrówki więcej było "męża" - nie był tylko jakimś tłem dla przygód autorki.
Podsumowując - niezła książka podróżnicza, z ładnymi zdjęciami, zawiera trochę przydatnych globtroterom informacji (wplecionych w tekst). Da się ją dość szybko przeczytać. Choć, przyznam, że momentami "nieporadność i zaskoczenie" autorki w różnych sytuacjach może denerwować.

Zdziwko.

Się zastanawiam po co było dzielić na dwie części tę podróż RTW? Chyba po to by sprzedać więcej drogich książek. Może to i dobrze, będzie za co zatrudnić kogoś korekty w kolejnej książce (błędów jest sporo). Opowieści słabsze niż w pierwszej części. Zdjęcia dalej są największym atutem.

Dwa ostatnie rozdziały to totalna pomyłka - odniosłem wrażenie, że ekstremalnie na siłę umieszczone - już po zakończeniu wyjazdu RTW i do tego głównie z informacjami encyklopedycznymi. Nie czuć klimatu.

Obie części opowieści dostałem w prezencie od żony, w związku z wyjazdem RTW, który rozpoczynamy w tym roku. Dobrze, że jesteśmy przekonani do wyjazdu i wstępnie przygotowani bo książka ta mocno by mnie zniechęciła.

Co do samego podróżowania to sprawą totalnie dla mnie niezrozumiałą jest brak znajomości chociaż języka hiszpańskiego przy kilkumiesięcznej podróży do Ameryki Południowej, przy pełnej świadomości autorki o niemożności komunikacji w języku angielskim w tej części świata. To po to by co kilka stron w książce pisać jak to ciężko jest jak nie można porozmawiać z localsami?

Gdzie jest reszta świata? W przypadku książki Danuty Gryki to kraje Ameryki Południowej + Wyspa Wielkanocna, Meksyk i Kuba, czyli miejsca z kontynuacji podróży dookoła świata. Każdy rozdział to inny kraj. Opisy mijanych atrakcji, perypetie z transportem i brakiem znajomości hiszpańskiego, czyta się dobrze, choć miejscami nużą wzmianki o potencjalnych niebezpieczeństwach i topniejących pieniądzach. Najbardziej zapadł mi w pamięć wyjazd na salar w Boliwii, przygoda z wielorybami i historia mumii Juanity w Peru. Najwięcej informacji niosą ostatnie dwa rozdziały i jak dla mnie, w takim stylu mogłaby być utrzymana cała książka.
Pod względem edytorskim zaskoczyła mnie dość duża ilość literówek, bo książki z biblioteki "Poznaj świat" są starannie wydawane, choć błąd o zakażeniu "bateryjnym" Tomka był dość zabawny. Ładne, dobrej jakości zdjęcia.
Książkę przeczytałam z zaciekawieniem, ale specjalnie mnie nie porwała. Pani Danucie i Panu Tomaszowi gratuluję samozaparcia w realizacji marzeń o poznaniu świata. dokąd teraz? ;-)

• Podróżnicze
  • Biblioteka Poznaj Świat
  • Podróże
  • Nabyte 2015

Dodaj cytat z książki Reszta świata