Książka o pięknej podróży

Okładka książki Książka o pięknej podróży Danuta Gryka
Okładka książki Książka o pięknej podróży
Danuta Gryka Wydawnictwo: Rosner i Wspólnicy literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Rosner i Wspólnicy
2009-01-01
2009-01-01
Litwa Rosja Mongolia Chiny Tybet Nepal Indie Tajlandia Kambodża Malezja Singapur podróże literatura podróżnicza

Dobrym mottem dla tej książki jest cytat zaczerpnięty z jej kart: „W każdym niemal zakątku parku chciałoby się pobyć dłużej, mocniej poczuć jego aurę, pokontemplować. My niestety tylko przechodzimy wszystko szybkim krokiem”. I tak właśnie wygląda podróż tego małżeństwa. Od państwa do państwa szybkim krokiem, zwiedzając najważniejsze atrakcje i w drogę. W Sankt Petersburgu spędzili trzy dni, podobnie w Moskwie. Trochę ich zastopowała Mongolia ze względu na koloryt lokalny i specyfikę podróżowania (bus czeka na komplet pasażerów i to czasami nawet kilka godzin). Relację dobrze się czyta, lecz jeśli czytelnik liczy na dogłębną analizę kultury kraju odwiedzanego przez państwa Gryków, to srodze się zawiedzie. Więcej znajdzie tu anegdotek, spostrzeżeń odnośnie niebezpieczeństw oraz niehigienicznych warunków w jakich przyszło im nocować, gdy korzystali z uprzejmości gospodarzy z HC. Sporo narzekania na padający deszcz, wysokie ceny biletów wstępu (wtedy najczęściej bohaterowie kombinują, jak je obejść) oraz uciążliwości podróżowania. Na szczęście trafiają się również momenty zachwytu otaczającą przyrodą i oglądanymi zabytkami. Niekiedy informacje podawane przez autorkę są kuriozalne np.: „Ćwiczą, tańcząc z rakietką i piłeczką do badmingtona” czy „pismo Ujgurów, które wcześniej nie miało formy pisemnej”, dlatego należy oddawać się lekturze ze sporą dawką krytycyzmu. Przeczytać można, a czy warto zdecydujcie sami.

Książka opisująca pierwszą część podróży dookoła Świata. Opisy, które pozwalają przenieść się w opisywane miejsce- wspaniałe! Bardzo ważną dla mnie częścią, były opisy historii danych miejsc i przyoczenie danych, które pozwalały lepiej rozumieć "dlaczego to jest tak". Kolejny plus za krótkie akapity z tytułem, dzięki temu szybko się czyta. Dużo wartościowych informacji dot. kultury, HC, ludzi itp.

Chcesz po podróżować, a nie masz pieniędzy? Wypożycz "Książkę o pięknej podróży" Danuty Gryki i jej męża Tomasza Gryki. Jest to lekka powieść, pozwalająca na towarzyszenie jej bohaterom w podróży po Irlandii, Litwie, Rosji, Chinach, Tybecie, Indiach, Tajlandii, Kambodży, Malezji. Może język książki nie jest bardzo wyszukany, to mimo wszystko pomaga wprowadzić czytelnika w klimat fantazji i marzeń, świata zapachu i egzotycznych krajobrazów. W sam raz na wakacje spędzone w miejskim parku niedaleko miejsca zamieszkania.

Malowana oczami młodych podróżników, opisująca kraje, zwyczaje, pełna zapału i optymizmu. Gorąco polecam!!!

Tytuł powinien brzmieć: "Wspaniała książka o pięknej podróży", bo ta książka naprawdę jest wspaniała! Jest to jedna z moich pierwszych książek tego typu i dzięki niej zakochałem się w literaturze podróżniczej. Świetny styl w jakim Pani Danuta opisuje swoją wyprawę powoduje, że książkę się połyka a nie czyta! Naprawdę polecam! Kawał dobrej lektury!

Całkiem przyjemna książka. Opowiada o podróży dookoła świata młodego małżeństwa. Napisana przystępnym językiem, czyta się lekko i szybko. Można się z niej wiele dowiedzieć na temat różnych kultur.

• Literatura podróżnicza
  • Podróże
  • 2010
  • Rozczarowanie
  • Książki podróżnicze

Dodaj cytat z książki Książka o pięknej podróży