aspolski

Piotr Gociek sprawdza się nie tylko jako publicysta, ale jest też doskonałym pisarzem, którego wyobraźnia zaskakuje na wielu frontach. Tajemnica, orwellowski niepokój i obce fascynujące światy łączą się z niebywałą mieszanką historii, współczesności oraz fantastyki. „Czarne Bataliony” odznaczają się popkulturowym miksem, błyskotliwością i poczuciem humoru. Takiej prozy nie powstydziłby się nawet Lem.

Ceniony publicysta spróbował swoich sił w literaturze i z sukcesem wkroczył na pole królowej polskiej literatury - fantastyki.

Rzeczywistość jest przesiąkliwa jak benzyna. Nawet fantastyka nie zdoła się od niej uwolnić. Podobnie jak zbrodnia sprzed lat kala szczęśliwą komunistyczną utopię z tytułowego opowiadania "Czarne Bataliony". Na tym właśnie polega siła tej prozy.
Andrzej Pilipiuk

źródło opisu: http://fabrykaslow.com.pl/

źródło okładki: http://fabrykaslow.com.pl/

Oficjalna recenzja
Anakolut książek: 588

Czerwone oko Wielkiego Brata

Fabryka Słów lubi zaskakiwać – a to rozbijaniem dłuższych powieści na kilka części, a to porzuceniem szaty graficznej w połowie serii, a to z kolei publikacją książek o nakierowaniu politycznym lub promocją powieści fantasy przy użyciu półnagich modelek. Niedawno zafundowała swoim fanom zaskoczenie innego trochę rodzaju – ni stąd, ni zowąd wydała bowiem zbiór opowiadań z zakresu szeroko pojętej fantastyki z czerwonym sierpem na okładce. Kolejny Pilipiuk, zapytacie? Otóż nie – i to jest właśnie największym zaskoczeniem. Tym razem Fabryka Słów postawiła na Piotra Goćka, znanego bardziej jako publicysta, a trochę mniej jako autor fantastyki.

Gociek, jako pisarz fantastyki, ukształtował się w latach, które dla naszego kraju (w takiej formie, jaką mamy obecnie) miały wielkie znaczenie – u schyłku komunizmu. Przynajmniej jego proza – a ściślej mówiąc, jej tematyka – wygląda tak, jakby żywcem ją z tych lat wyciągnięto. Rzuca się to w oczy od razu po rozpoczęciu lektury „Czarnych batalionów”. Motywy poszczególnych opowiadań, choć nie zawsze identyczne, często bywają pokrewne – totalitaryzm, okupacja, zaślepienie przez ideologię, wszechobecna kontrola. To rzeczy, które obecne młode pokolenie zna głównie z opowieści starszych, lub z filmów (bo przecież nie z literatury – jak wiemy, przeciętny Polak czyta kilka książek rocznie, a w przypadku wielu nie jest to nawet kilka, lecz zwyczajne, okrągłe zero). W pewien sposób zrozumiałe jest więc, że autor próbuje pokazać swym czytelnikom czasy i wydarzenia, które ukształtowały współczesny świat. Nie robi tego wprost, niekiedy sięga do alternatywnych wersji historii, czasami ukrywa przesłanie między wierszami, w pozornie prześmiewczych tekstach, na pierwszy rzut oka wyglądających na zwyczajnie „rozrywkowe”. I, co trzeba przyznać, robi to całkiem umiejętnie. Jednak, czy młody czytelnik na pewno wyniesie z lektury to, co autor – prawdopodobnie – starał się przekazać? Czy niezaznanie na własnej skórze cudów komunizmu nie będzie barierą, która odbierze książce właściwy smak, pozostawiając treść z nierozpoznawalnym przesłaniem? Obawiam się, że częściowo tak może być.

To jednak nie przeszkadza w czerpaniu z lektury przyjemności! Piotr Gociek ma naprawdę lekkie pióro – jego teksty czyta się łatwo i szybko, są kwintesencją treści bez przynudzania, dodatkowo doprawione szczyptą kąśliwego humoru. W zbiorze znajdziemy teksty o różnej objętości i „ciężkości” – od tych po brzegi naładowanych metaforami i odniesieniami do minionego ustroju, po krótkie i lekkie. Mamy tu wizje alternatywne, totalitarne ustroje trzymające świat w kleszczach, mamy dość nietypową wizję przyszłości, w której Ziemia, a konkretnie jeden z jej mieszkańców, staje się obiektem zainteresowania całego wszechświata. Mamy radzieckich superbohaterów, opętanego Generała i bezdusznego oligarchę, który choruje na filantropię. Jest bogato, kolorowo, różnorodnie.

Nie przedłużając – nie chcę bowiem nikomu odbierać przyjemności z lektury, poprzez opisywanie każdego opowiadania z osobna – „Czarne bataliony” to zbiór specyficzny i w pewien sposób trudny. Nie w kwestii pisarskiego warsztatu, bo do tego nie mam zastrzeżeń. Niejednokrotnie miałem jednak wrażenie, że coś mi umyka, że gdybym lepiej znał czasy, które widocznie ukształtowały autora, wyniósłbym z tej książki więcej. Niemniej, lekturę zbioru opowiadań Piotra Goćka uważam za miłą przygodę. Każda opowiedziana przez autora opowieść jest na swój sposób oryginalna, choć niemal wszystkie coś łączy. Ale o to przecież chodzi w zbiorach opowiadań – żeby nie zanudzić, a jednak wciąż w jakiś sposób krążyć wokół wspólnego motywu. I to się autorowi udało.

Paweł Kukliński

annaroza | 2017-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2017

Niezły zbiór opowiadań. Czysta fantastyka a jednak mocno osadzona w naszej rzeczywistości. I nie chodzi mi tu o prawdopodobieństwo spełnienia przedstawionych przez autora scenariuszy, a raczej o tło utworów. Te wszystkie nawiązania do popkultury, sytuacji politycznej, najnowszej historii... Muszę przyznać, że autor potrafił przyciągnąć moją uwagę i zainteresować mnie losami bohaterów.

Finkla | 2016-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2016

W skład książki wchodzi dziewięć nie powiązanych tematycznie opowiadań (acz akcje przeważnie rozgrywają się w naszym rejonie Europy). Większość ma niewiele wspólnego z Rosją (ten sierp wycięty na okładce jest mocno mylący), choć polityka dominuje, a i motyw totalitaryzmu przewija się dość często po kartach. Teksty utrzymane w bardzo różnych nastrojach. Na dwadzieścia stron i kilkakrotnie dłuższe. Siłą rzeczy, bohaterowie niektórych opowiastek wyszli bardziej wyraziści niż protagoniści pozostałych. Wszystko razem sprawia wrażenie nierówności.

Więcej marudzenia tutaj: http://finklaczyta.blogspot.com/2016/07/czarne-bataliony-zbior-opowiadan.html

Zimek | 2014-11-11
Na półkach: Przeczytane, 2014, Posiadam
Przeczytana: 08 listopada 2014

„Czarne bataliony” miło mnie zaskoczyły. Nie spodziewałem się po publicyście tak dojrzałej fantastyki, a tymczasem Piotr Gociek skomponował zbiór opowiadań, który trzymał mnie w napięciu i zaskakiwał szerokim wachlarzem inspiracji oraz gatunkowych igraszek.

Dziewięć opowiadań zawartych w „Czarnych batalionach” to, mam wrażenie, tylko kropla w morzu tego, co Piotr Gociek może nam powiedzieć w ramach fantastyki naukowej. Potrafi rozbawić, potrafi też przerazić i wprowadzić czytelnika w stan konsternacji. Przede wszystkim z jego tekstów bije świadomość, że przez taką literaturę również można przekazać konkretne wartości i refleksje, które dotykają tematu jakże nam bliskiego – naszego życia i związanej z nim przyszłości. Dlatego też nie zdziwiło mnie, gdy wśród swoich fantastycznych mistrzów wymienił Roberta E. Heinleina, Stanisława Lema, Kira Bułyczowa i Philipa K. Dicka.

Chociaż zbiór ten nie jest naznaczony klarownym motywem przewodnim to, wśród kilku opowiadań, na główny plan...

Fuzja | 2015-04-09

Zbiory opowiadań nie cieszą się zbyt wielką popularnością wśród polskich odbiorców. Posiadają za to niezasłużoną i bardzo krzywdzącą „łatkę” mniej dojrzałych kuzynów powieści, a tym samym nie są traktowane poważnie, co uważam za całkowite nieporozumienie. Wszak to właśnie opowiadania stanowią mocną esencję wszystkiego tego, co zawarte jest w dłuższych formach literackich. Doskonałym tego przykładem jest najnowsza antologia pod tytułem Czarne bataliony autorstwa Piotra Goćka, zawierająca opowiadania z gatunku pogranicza fantastyki naukowej.

Piotr Gociek jest znanym publicystą i dziennikarzem oraz miłośnikiem fantastyki. Jak się okazuje z powodzeniem odnalazł się w kolejnej roli, tym razem prozaika. Opisywane przez niego historie łączą w sobie elementy satyry politycznej i społeczno-obyczajowej, a także fikcji politycznej. Ogromna dawka humoru, z jakim autor wyraża krytykę otaczającej rzeczywistości sprawia, że kolejne opowiadania zawarte w Czarnych batalionach, choć zmuszają do...

Skellen | 2015-12-26
Przeczytana: 25 grudnia 2015

Czarne bataliony Piotra Goćka jest zbiorem opowiadań z gatunku sf, jak twierdzi sam autor. Ja powiedziałbym, że opowiadania mają fundament odwołujący się do science fiction. Trudno jednak przypisać ten zbiór stricte fantastycznemu gatunkowi. Tak naprawdę sf stanowi w przypadku omawianej pozycji punkt wyjścia, oraz pretekst do snucia opowieści o kondycji człowieka. Opowiadania różnią się fabułą, długością i stylem, ale klamrą spinającą wszystkie wątki jest właśnie człowiek i jego miejsce w czasoprzestrzeni. Jego wewnętrzne rozterki, na które składa się doświadczenie bagażu życiowego. Sposób w jaki sobie z nimi radzi, bądź nie radzi. Refleksja nad realnymi postaciami publicznymi i faktami historycznymi, przedstawionymi z innej perspektywy. Nasyconej tym, właśnie fantastycznym, pierwiastkiem. W opowiadaniu "Gdzie jest Generał" autor pokazuje nam w szczególny sposób postać Jaruzelskiego, znaną nam wszystkim. Przez jednych znienawidzoną, przez innych wybielaną, wbrew rozsądkowi... W...

Łukasz Lelonek | 2014-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2014

Czarne bataliony to zbiór opowiadań sci-fi Piotra Goćka pisane na przestrzeni wielu lat, z czego tytułowe "Czarne Bataliony" to tylko jedna z pozycji i to wcale nie najlepsza z nich (według mojej opinii).

W tym zbiorze każdy znajdzie coś dla siebie, gdyż można o nich wiele napisać, ale na pewno nie to, że są na jedno kopyto.

Polecam.

Rafał | 2018-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2018

Krótkie opowiadania. Nikt nie lubi tej formy literatury, bo jest po prostu zbyt tymczasowa. Gdy już zapoznajesz się z bohaterami, zaczynasz ich lubić, wciąga cię opowieść, a tu trach - koniec. To nie ludzkie, dlatego powinni tego zakazać. Jeśli pisarz ma tak niewiele do powiedzenia, to według mnie powinien dać sobie spokój.

Linoskoczek | 2015-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2015

Pozycja męcząca.
I nieaktualna.
Przede wszystkim przeładowana. Za wiele dygresji. Autor już nawet nie przy każdym obrazie, co przy każdym zdaniu chce czytelnika wbić w fotel, udowodnić, że jest mistrzem nad mistrzami, zatem od każdego zdania będzie rozbudowywał kolejną dygresyjkę.
Stale mówiąc coś na boku, nim zabierze się do sedna, to upijanie się słowami, krzyk: podziwiajcie mnie!
Ale tak w temacie, to co masz do powiedzenia, Autorze?

Gociek wyraźnie określa miejsce, z którego się wziął. To rozkwitająca fantastyka lat osiemdziesiątych. Nie tylko muzyka rozwijała się wtedy bujnie, poszukiwanie nowych światów dotyczyło także literatury. Wtedy działo się najwięcej. W Polsce.
W tamtych czasach Gociek się ukształtował.
I tam pozostał.

Rządziła wtedy w polskiej fantastyce gałąź, którą nazywano socjologiczną.
Niby opisywanie społeczeństwa.
Najzręczniej radził sobie wtedy Janusz Zajdel za pomocą symboli opowiadający stan zniewolenia, w którym wegetowaliśmy.
Czyli wniosek z tego taki,...

Cellular | 2016-09-19
Przeczytana: 19 września 2016

Że Fabryka Słów lubi bawić się w politykę (czy może raczej należałoby powiedzieć pozwala na to swoim autorom) wiadomo nie od dziś. Za publikacje Ziemkiewicza obrywała od czytelników nie raz (czy słusznie nie mnie oceniać), również i wół pociągowy całego wydawnictwa w osobie Pilipiuka od politykowania nie ucieka, vide kilka pamiętnych stron głaskania po głowie JKM, jakoś przed wyborami (w których zresztą i sam Wielki Grafoman startował), obecne w nie pamiętam już którym tomie Oka Jelenia. No i do ekipy dołączył Gociek, różny od poprzedników o tyle, że pisanie fabularne nigdy nie było dla niego sposobem na życie (uprzedzając fakty - to widać). "Demokratora" nie czytałem, "Czarne bataliony" kurzyły się na półce dwa lata czekając na swoją kolej i jednego po ich przeczytaniu jestem pewien - do wcześniejszej powieści Goćka nie wrócę.

Powód jest prosty - o ile publicystą autor zapewne jest dobrym (przynajmniej wskazuje na to solidne posłowie - ale o tym później), o tyle pisarzem sf - bo...

BookBasset | 2015-02-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 25 lutego 2015

Całkiem udany zbiór opowiadań. Fani twórczości Pilipiuka nie powinni być zawiedzeni. Jedyne co mnie osobiście raziło to brak konkretnego zakończenia w niektórych opowiadaniach, jakby autor sam w sumie nie wiedział jak to wszystko wyjaśnić. Tak czy inaczej książka jest warta polecenia, a niektóre historie w niej zawarte zapadają w pamięć na dłużej.