rozwiń zwiń

Cudzoziemiec w Olondrii

Okładka książki Cudzoziemiec w Olondrii
Sofia Samatar Wydawnictwo: Mag Seria: Uczta Wyobraźni fantasy, science fiction
344 str. 5 godz. 44 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Seria:
Uczta Wyobraźni
Tytuł oryginału:
A Stranger in Olondria
Wydawnictwo:
Mag
Data wydania:
2014-11-07
Data 1. wyd. pol.:
2014-11-07
Liczba stron:
344
Czas czytania
5 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374804578
Tłumacz:
Michał Jakuszewski
Tagi:
Uczta Wyobraźni
Inne
Średnia ocen

                7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Made To Order: Robots and Revolution Brooke Bolander, John Chu, Daryl Gregory, Peter F. Hamilton, Rich Larson, Ken Liu, Ian R. MacLeod, Annalee Newitz, Tochi Onyebuchi, Suzanne Palmer, Sarah Pinsker, Vina Jie-Min Prasad, Alastair Reynolds, Kelly Robson, Sofia Samatar, Peter Watts
Ocena 3,0
Made To Order:... Brooke Bolander, Jo...
Okładka książki Smokopolitan 11 (1/2018) Krystyna Chodorowska, Ewa Marchwińska, Barbara Mikulska, Sergii Paltsun, Sofia Samatar, Aleksandra Stanisz
Ocena 5,7
Smokopolitan 1... Krystyna Chodorowsk...
Okładka książki Mothership: Tales from Afrofuturism and Beyond Linda D. Addison, Rabih Alameddine, Lisa Allen-Agostini, Lauren Beukes, Joseph Bruchac, Tobias S. Buckell, Bill Campbell, Indrapramit Das, Junot Díaz, Jaymee Goh, Kawika Guillermo, Edward Austin Hall, Carlos Hernandez, Ernest Hogan, Thaddeus Howze, Darius James, Nora K. Jemisin, Tenea D. Johnson, Victor LaValle, Rochita Loenen-Ruiz, Carmen Maria Machado, Anil Menon, Minister Faust Minister Faust, Silvia Moreno-Garcia, Farnoosh Moshiri, Daniel José Older, Chinelo Onwualu, Andaiye Reeves, Eden Robinson, Kiini Ibura Salaam, Sofia Samatar, Charles R. Saunders, Nisi Shawl, Vandana Singh, C. Renee Stephens, Somtow Sucharitkul, Greg Tate, Tade Thompson, Katherena Vermette, George S. Walker, Ran Walker, Ibi Zoboi
Ocena 0,0
Mothership: Ta... Linda D. Addison, R...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
129 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
896
59

Na półkach: , , , , , ,

Jak rzeka literatury szeroka i głęboka – książek o książkach powstało już tyle, że trudno je wszystkie zliczyć i sklasyfikować. Jeśli przyjrzeć się tematowi bliżej, nietrudno zauważyć, jak wiele jest wśród nich pozycji wybitnych, cenionych na całym świecie lub po prostu niezwykle popularnych. Dość uznać, że zapełnione słowem szeleszczące kartki są (siłą rzeczy!) tematyką bliską całej rzeszy czytelników i utalentowanych autorów. Do tego rodzaju metaksiążkowej twórczości należy również „Cudzoziemiec w Olondrii” Sofii Samatar – poetycki i przepełniony magią – jak głosi podtytuł – Kompletny pamiętnik mistyka Jevicka z Tyomu.

Podobnie jak w świętej księdze jednej z najpopularniejszych religii świata, również historia młodego Jevicka zaczyna się od słowa. Czy – jak rzec się raczej powinno – historia właściwa, ta, która stanowi egzotyczną opowieść snutą przez tytułowego bohatera – syna bogatego kupca korzennego z leżącego gdzieś na peryferiach świata archipelagu. Wyspy Herbaciane są oddalone od stanowiącego centrum cywilizacji Imperium Olondryjskiego nie tylko geograficznie, ale także kulturowo – w ojczyźnie Jevicka umiejętność czytania i pisania jest czymś całkowicie abstrakcyjnym (wyjątkiem stosowania pisma są proste obliczenia matematyczne). Chłopak zdobywa te cenne umiejętności dzięki przybyłemu aż z Imperium nauczycielowi. Staje się to kluczem do przyszłych wydarzeń – strasznych i wspaniałych zarazem – jak również swoistą klamrą kompozycyjną spinającą cały utwór, bo na słowach historia cudzoziemca w Olondrii także się kończy.

Cała podróż młodego Jevicka do tytułowej krainy obfituje w tajemnicze i budzące fascynację wydarzenia. Jego przeżycia przeplatają się z historiami przytaczanymi przez napotkane po drodze postaci. Snute opowieści w niezwykły sposób okazują się stanowić część przeszłości, teraźniejszości, a nawet przyszłości chłopca. Nawet słowa napisane setki lat wcześniej zdają się wywierać istotny wpływ na przebieg wydarzeń.

Misterna konstrukcja opowieści nie jest bynajmniej jedyną zaletą debiutanckiego dzieła Sofii Samatar. Oniryczny, obfitujący w plastyczne i rozbudzające percepcję opisy język wspaniale zarysowuje egzotyczne tło powieści. Historia rozwija się wielowarstwowo i powoli, co pozwala w spokoju nacieszyć się pięknem orientalnego krajobrazu, dynamiką następujących po sobie wydarzeń, a także brzmieniem poszczególnych słów, zdań i nazw. Sposób prowadzenia narracji nasuwa nieco na myśl prozę Catherynne M. Valente, publikowaną również w ramach serii wydawniczej Uczta Wyobraźni. Styl nie jest zresztą jedyną cechą łączącą pisarstwo obu Amerykanek – zdecydowanie należy tu również zwrócić uwagę na fakt wyjątkowo sprawnego spajania elementów kultur i folkloru z całego świata.

Taka właśnie ocierająca się o postmodernizm interkulturowość, obfitująca w poruszające emocje i wyobraźnię nawiązania mogłaby zresztą przyczynić się do tego, aby „Cudzoziemiec w Olondrii” na stałe wszedł do literackiego głównego nurtu obok tytułów takich jak „Cień wiatru” Carlosa Ruíza Zafona czy „Imię róży” Umberto Eco (nie tracąc przy tym wcale na wartości jako perełka fantasy niemal dorównująca takim nazwiskom jak wspomniana wyżej Catherynne M. Valente czy Jo Walton). Jest to z całą pewnością pozycja, która zadowoli każdego miłośnika malowanych słowem orientalnych krajobrazów, szeroko rozumianej niezwykłości i tajemniczości, a przede wszystkim wszystkich tych, którzy zgodzą się z twierdzeniem, że niszczenie książek to zbrodnia.

Recenzja dostępna również na: http://baza.fantasta.pl/ksiazka.php?id=12608

Jak rzeka literatury szeroka i głęboka – książek o książkach powstało już tyle, że trudno je wszystkie zliczyć i sklasyfikować. Jeśli przyjrzeć się tematowi bliżej, nietrudno zauważyć, jak wiele jest wśród nich pozycji wybitnych, cenionych na całym świecie lub po prostu niezwykle popularnych. Dość uznać, że zapełnione słowem szeleszczące kartki są (siłą rzeczy!) tematyką...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    376
  • Przeczytane
    180
  • Posiadam
    150
  • Uczta Wyobraźni
    32
  • Fantastyka
    24
  • Uczta wyobraźni
    9
  • Ulubione
    8
  • Fantasy
    8
  • Do przeczytania
    4
  • Kolejka
    4

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Cudzoziemiec w Olondrii


Podobne książki

Przeczytaj także