A potem...

Tłumaczenie: Wojsław Brydak
Seria: Mistrzowie Literatury
Wydawnictwo: Rebis
The afterlife and other stories

Wątki dwudziestu jeden późnych opowiadań Johna Updike'a krzyżują się w Ameryce, Anglii, nad Morzem Śródziemnym, łączy je wszakże żelazna reguła: to ludzkie historie "trzeciego wieku", gorzkich spełnień bądź "nowych początków", kiedy marzenia nie słabną, lecz nabierają innego smaku, sensu, a zwłaszcza nowego wymiaru. Updike, wielki obserwator – wierny swemu pokoleniu, wychowanemu jeszcze w cieniu Wielkiego Kryzysu – dał tu kolejny popis przenikliwości i liryki.

"Johnowi Updike’owi nieczęsto zdarzało się pisać aż z takim ładunkiem uczucia, tak bardzo z głębi jestestwa i tak ekstatycznie".
"The New York Times Book Review"

John Updike (1932-2009) był eseistą, poetą i prozaikiem. Największą sławę przyniósł mu cykl powieściowy o Króliku. Updike zdobył wiele najważniejszych amerykańskich nagród literackich, m.in. Pulitzera, National Book Award i American Book Award. Regularnie wymieniany był w gronie kandydatów do literackiej Nagrody Nobla.

Rebis opublikował w serii "Mistrzowie literatury" jego powieści "Szukajcie mego oblicza" oraz "Miasteczka", natomiast w Serii z Salamandrą – "Terrorystę", powieść zaliczaną do najważniejszych dzieł literackich ostatnich lat, oraz "Czarownice z Eastwick". W przygotowaniu "Wdowy z Eastwick".

źródło opisu: [Rebis, 2009]

Wojciech Gołębiewski | 2014-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

OSTRZEŻENIE!! SUPERNUDA!! NIE CZYTAĆ!! Wziąłem Updike'a do ręki, bo wspomnienie jakiegoś RABBITa, sprzed ponad pięćdziesięciu lat, telepało się po moim łbie. Ale to były czasy "wczesnego Gomułki" i czytaliśmy wszystko, co amerykańskie. A że zbiory biblioteki torontańskiej przetrzebiłem, to wziąłem i przy trzecim opowiadaniu przydrzymałem /w drugim nie pozwolił modny kleszcz/, a po szóstym tj po 110 stronach odłożyłem. A miała to być lektura o starych i dla starych; no to zrywam z ramolami i przystępuje do młodych

noico | 2011-06-17
Przeczytana: 14 czerwca 2011

Książka której nie da się łyknąć" w jeden wieczór. Opowiadania powolne, w których niby nic się nie dzieje, ale mają w sobie to coś. Nie wiem czy to zasługa języka, którym John Updike mistrzowsko operuje, tworząc plastyczne opisy rzeczywistości bohaterów swoich opowiadań, czy też może tematy opowiadań - historie ludzi w średnim i późniejszym wieku, kiedy jest czas na podsumowania i wspomnienia.
A najbardziej utkwił mi króciutki cytat z opowiadania "Krótka Wielkanoc": "Właściwie wszystko jest na swoim miejscu, czegoś jednak ogromnie brak". Jakoś tak bardzo pasuje do obecnego etapu mojego życia...

Rene | 2010-09-02
Przeczytana: 28 sierpnia 2010