Podolska legenda. Powstanie i pogrzeb polskiego Podola

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
podole, ukraina, kresy wschodnie
historia

Pośród kresowych ziem I Rzeczpospolitej Podole było najbogatsze pod względem etnicznym i obyczajowym, a losy jego mieszkańców najtragiczniejsze w całym królestwie. Historycy i literaci zgodnie pisali, że tam „u wrót tatarskiej paszczęki” wszystko było większe i dramatyczniejsze. Ziemia urodzajniejsza, krajobrazy rozleglejsze, przyroda bujniejsza, pałace wspanialsze, ludzka fantazja najżywsza i przygody wojenne najkrwawsze.
Podole było też miejscem największej przygody cywilizacyjnej Polaków. Dzieło kolonizacji, zagospodarowania i obrony tych ziem porównywać można z dokonaniami innych narodów europejskich tamtych czasów. Dziś pozostały jedynie nieliczne ruiny zamków i pałaców, literackie i kronikarskie zapiski oraz żyjący własnym życiem, skutecznie tłumiony w ostatnim półwieczu, mit o tej słonecznej krainie.
Autor stawia sobie zadanie przypomnienia dziejów owej polskiej ziemi obiecanej, od jej zwycięskich początków po tragiczny upadek, pokazania, jakie pamiątki po niej do dziś przetrwały w niszczycielskim zamęcie historii, przywrócenia pamięci o wielkiej przygodzie Polaków w czasach, gdy nie szalały jeszcze zbrodnicze nacjonalizmy, a zbiorowy sukces budowany był nie na ideologicznych zaklęciach, ale wypływał z pracowitości i męstwa ludzi przestrzegających odmienne obyczaje, inaczej się modlących, ale żyjących w zgodzie, niekiedy w braterstwie.

źródło opisu: Wydawnictwo Iskry, 2007

źródło okładki: http://www.iskry.com.pl/

Anna | 2016-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2016

Spodziewałam się jakiejś ciekawej historii Podola, niekoniecznie opartej na monografiach, pamiętnikach, kronikach czy historycznych opracowaniach. A taką książkę, de facto historyczną, dostałam. Nie wciągnęła mnie i nie zauroczyła, choć znalazłam w niej wiele ciekawostek.

Autor rozpoczyna „Podolską legendę” od opisu własnej podróży na Podole, które znajduje się już poza polskimi granicami. Niewiele jest z niej wrażeń, bo szybko przechodzi autor do podróży w czasie, do położenia i granic tej krainy, do plemion i narodów, które w przeszłości ją zasiedlały, do walk o nią, wojen i związków z Podolem państwa polskiego. Nie sposób streszczać książki historycznej, a za taką dzieło Skroka uznać należy, niełatwo też wybrać z niej momenty ciekawsze, czy też te mniej zajmujące. Do lektury „Podolskiej legendy” należy podejść jak do każdego dzieła, umożliwiającego poznawania nieznanych rejonów czy terytoriów. A powiedzieć trzeba, że wyjątkowo nie leżą one daleko w przestrzeni, ale w czasie....

Harald_Hardrade | 2013-12-11

Tytuł może nieco mylić. Można pomyśleć, że chodzi o jakieś przypowieści, gawędy, opisy tradycyjnych obrzędów. Nic z tych rzeczy. Autor daje nam wielowiekowy przegląd i opis tych ziem, okraszając go sporą ilością ciekawostek na temat Podola. Od jakiegoś czasu szukałem opracowania właśnie dokładnie Podola a nie całych Kresów. I wiem, że nie ma tego wiele. Niby wiadomo współczesnym mniej więcej gdzie ono leżało. Ale tak bardziej mniej niż więcej. Prawie całe "Ogniem i Mieczem" Sienkiewicza rozgrywa się na tym - wcale nie tak dużym rejonie. Tu leżał przedwojenny polski biegun zimna (Tarnopol), a jednocześnie biegun ciepła (Zaleszczyki). Tędy przewalały się hordy półksiężyca napierając na Zachód. Tu urodziło się mnóstwo wielkich Polaków, jak na przykład Jan III Sobieski. Tu egzystowały wspólnie różne kultury, wiary i narodowości. Tu był legendarny czarnoziem, na którym wszystko rosło jak oszalałe i który Niemcy podczas II Wojny Światowej pociągami wywozili do siebie. To wszystko...

Marta | 2013-01-31
Przeczytana: 30 stycznia 2013

Słabo, słabiutko. Autor określany jest w biogramie jako "popularyzator nauki" ja jednak czytając tą książkę odniosłam wrażenie, że chce mnie do niej zniechęcić. Im więcej czytałam, tym bardziej dochodziłam do wniosku, że nie lubię takich książek i że chyba wolałabym jakieś mniej popularyzatorskie, a bardziej szczegółowe opracowanie. Miałam wrażenie, że autor chce tam opisać wszystko (od dziesięciu tysięcy lat temu, czyli człowieka żyjącego w namiocie z kości - do lat II wojny światowej). Książka jest nudna , z jednej strony przeładowana faktami, a z drugiej za mało szczegółowa. Mówię jej stanowcze NIE!

KGe | 2015-11-05
Na półkach: Posiadam, Chcę przeczytać