Czy wikingowie stworzyli Polskę?

Okładka książki Czy wikingowie stworzyli Polskę? Zdzisław Skrok
Okładka książki Czy wikingowie stworzyli Polskę?
Zdzisław Skrok Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry historia
260 str. 4 godz. 20 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Iskry
Data wydania:
2013-11-01
Data 1. wyd. pol.:
2013-11-01
Liczba stron:
260
Czas czytania
4 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324403332
Tagi:
Historia historia Polski problem Wikingów
Średnia ocen

6,2 6,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

W słowiańskich żyłach wikingów płynie krew?594 17 44

Oceny

Średnia ocen
6,2 / 10
73 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
17
9

Na półkach:

Bardzo ciekawa ksiązka, której jedyną wadą jest brak przypisów i bibliografii. Ilość przedstawionych dowodów na poparcie tezy o wikińskim udziale w powstaniu państwowości polskiej jest tak ogromna, że trudno je zlekceważyć. Prawdopodobnie gdyby nie nasza historia, gdyby nie PRLowskie natarcie "słowiańszczyzną", przyjmowalibyśmy taką tezę zupełnie spokojnie. Po prostu większość państw powstałych w tym okresie średniowiecza założyli Wikingowie. Lub współzałożyli - muszę powiedzieć, że chciałabym poznać powody, dla których Zdzisław Skrok zupełnie pomija możliwość, że potomkowie Askolda I Dira którzy wraz z wareskimi wojami przybyli z Rusi, odbyli podróż do Wielkopolski razem z kijowskimi Polanami, z którymi związali swój los nad Dnieprem. Wówczas słowo lech, lach, lag - towarzysz, przyjaciel, nabiera głębszego znaczenia. Wówczas nagłe pojawienie się Polan u progu X wieku w Wielkopolsce staje się jasne. I wreszcie wówczas nabiera symbolicznego sensu nawet legenda o Piascie, piastunie który przyjął w domu obcych przybyszy. Ale to tak na marginesie. Bardzo ciekawa książka.

Bardzo ciekawa ksiązka, której jedyną wadą jest brak przypisów i bibliografii. Ilość przedstawionych dowodów na poparcie tezy o wikińskim udziale w powstaniu państwowości polskiej jest tak ogromna, że trudno je zlekceważyć. Prawdopodobnie gdyby nie nasza historia, gdyby nie PRLowskie natarcie "słowiańszczyzną", przyjmowalibyśmy taką tezę zupełnie spokojnie. Po prostu...

więcej Pokaż mimo to

avatar
339
172

Na półkach: ,

Postawione w tytule pytanie, przed lekturą tej książki, skwitowałbym pobłażliwym uśmiechem (w sumie dwie Wigilie temu dokładnie to zrobiłem). Pan Skrok mnie jednak przekonał, doskonała (w większości) argumentacja, zarówna faktów historycznych i archeologicznych, jak i, co było dla mnie zupełnym novum, wytłumaczenie na podstawie historii naszej historiografii (ładne połączenie, prawda?) czemu dopiero na początkach XXI wieku o tym zaczyna się nieśmiało mówić i co nie ma jednak, jak sądziłem przed lekturą, zbyt wiele z pewnym popularnym serialem kanału History.

Postawione w tytule pytanie, przed lekturą tej książki, skwitowałbym pobłażliwym uśmiechem (w sumie dwie Wigilie temu dokładnie to zrobiłem). Pan Skrok mnie jednak przekonał, doskonała (w większości) argumentacja, zarówna faktów historycznych i archeologicznych, jak i, co było dla mnie zupełnym novum, wytłumaczenie na podstawie historii naszej historiografii (ładne...

więcej Pokaż mimo to

avatar
236
33

Na półkach: , ,

Bardzo fajna książka. Nawet mimo tego, iż po jej przeczytaniu, bynajmniej nie stałem się zwolennikiem żywiołu normańskiego jako czynnika państwotwórczego na naszych rodzimych ziemiach. Podchodziłem do książki z pewnym dystansem, traktując Pana Skroka (nie znając jego twórczości) jako do kolejnego postrzeleńca na podobieństwo Bieszków. Już pierwsze strony jednak mnie wciągnęły, głównie za sprawą przyjemnego, płynnego, eseistycznego języka autora. Pan Skrok nie nudzi, gdy opowiada o wykopaliskach. Nie narzuca brutalnie jako prawdy oświeconej faktu, iż Normanowie założyli Polskę. Przedstawiając jakąkolwiek tezę, dowód na swą teorię, stara się być przy tym uczciwy, prezentując również argumentację przeciw lub też po prostu otwarcie odpowiada, iż nie da się udzielić zdecydowanej odpowiedzi. Ma duży szacunek do badaczy polskiej historii, raz za razem się do nich odnosząc. Paradoksem tej historycznej uczciwości, która się ostatecznie obraca przeciw założeniom wstępnym autora, jest wrażenie, iż każdy dowód na wikińskie pochodzenie Piastów można obalić, skutkiem czego większość czytelników zostanie nieprzekonana. Niemniej jednak, przy okazji opowieści o Wikingach na naszej ziemi, Pan Skrok prowadzi nas za rękę za kolejnymi zamieszkującymi tu ludami, robi to ciekawie, skrupulatnie. Dzięki książce zrozumiałem ogrom wpływu obecności Wikingów na terytorium Europy Środkowo-Wschodniej, jak było ich wielu, w jaki wielkiej liczbie miejsc i ile zostawili po sobie śladów. Szczerze polecam.

Bardzo fajna książka. Nawet mimo tego, iż po jej przeczytaniu, bynajmniej nie stałem się zwolennikiem żywiołu normańskiego jako czynnika państwotwórczego na naszych rodzimych ziemiach. Podchodziłem do książki z pewnym dystansem, traktując Pana Skroka (nie znając jego twórczości) jako do kolejnego postrzeleńca na podobieństwo Bieszków. Już pierwsze strony jednak mnie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
225
102

Na półkach: , ,

W dzisiejszym świecie wszystko zmienia się w szybkim tempie. Dzięki odkryciom naukowym, w tym archeologicznym, te zmiany mogą być rewolucyjne. Jeśli człowiek otworzy się na świat, to może dostrzec jaki jest i był fascynujący. Z wydarzeniami odległymi w czasie o których nie wiemy wiele, a właściwie prawie nic, jest tak, że siłą rzeczy podlegają jakiejś interpretacji. Tajemnicze, enigmatyczne dokumenty, święte księgi, np Biblia, do dziś są przedmiotem sporów i badań. Dlatego, myślę sobie, trudno przyjąć za pewnik, że Mieszko I był Polakiem i zjednoczył innych Polaków i od tej chwili jesteśmy mu za to wdzięczni... Warto przeczytać tą książkę i otworzyć się na coś więcej niż tylko tropienie zdań w których autor udowadnia swoją tezę. Może i udowadnia (w końcu przyjął jakiś pogląd, trudno, żeby sam siebie negował),ale też fascynująco opowiada o tamtych czasach i ludziach - dość jednak innych od nas. Odkrycia archeologiczne o których pisze, też dość łatwo można sobie wygooglać i sprawdzić, co oni tam znaleźli oststnio i dla przywiązanych do szkolnej wersji historii mogą być to odkrycia szokujące, niestety. Książka dla ciekawych świata i umiejących "czytać ze zrozumieniem".

W dzisiejszym świecie wszystko zmienia się w szybkim tempie. Dzięki odkryciom naukowym, w tym archeologicznym, te zmiany mogą być rewolucyjne. Jeśli człowiek otworzy się na świat, to może dostrzec jaki jest i był fascynujący. Z wydarzeniami odległymi w czasie o których nie wiemy wiele, a właściwie prawie nic, jest tak, że siłą rzeczy podlegają jakiejś interpretacji....

więcej Pokaż mimo to

avatar
1859
115

Na półkach: , ,

Zdzisław Skrok, autor recenzowanej publikacji jest archeologiem, absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego, propagatorem teorii o wikińskim pochodzeniu Piastów. Czy wikingowie stworzyli Polskę? to tytuł jego najnowszej publikacji wydanej w 2013 przez ISKRY.

Na zadane w tytule pytanie można odpowiedzieć rozmaicie, biorąc pod uwagę fakt jakie źródła prześledzimy, na ile jeszcze pytań odpowiemy i do jakich dojdziemy wniosków, jedno co jest pewne - obszar badawczy stanowi istne pole minowe.

Autor podejmuje się wyjaśnienia kwestii związanej z tworzeniem się państwa polskiego. Temat ten pojawiał się już w innych publikacjach Skroka, m. in w Słowiańskiej mocy. Autor wiąże fakt powstania państwowości polskiej z przybyciem na teren ziem polskich Waregów. Za kierunek ich przyjścia uznaje wschód, z którego to potomkowie Askolda i Dira mieliby nadejść wraz z wiernymi sobie wojownikami. O tym, że państwowość ruska kształtowana była przy znacznym udziale Waregów wiadomo nie od dziś, a opisy Nestora zawarte w Powieści Minionych Lat, a także i innych średniowiecznych kronikarzy dokumentują odpowiednio to zdarzenie.

Zdzisław Skrok uważa, iż ród wareski, zapewne potomkowie Askolda i Dira (którzy wedle przekazów Nestora byli członkami drużyny Ruryka, a w wyniku rozmaitych zdarzeń zostali władcami Kijowa),stworzyli państwo polskie. Autor opisuje, że w owym czasie na terenie ziem polskich żyli Słowianie, Sklawenowie, Sclavens, którzy sami nie byli zdolni do stworzenia organizacji państwowej. W Słowianach upatruje jedynie niewolników, wywodząc od Sclavens dzisiejsze słowa angielskie slave czy niemieckie Sklave, oznaczające niewolnika. Chętnie, idąc za przekazem kroniki arabskiego pisarza ibn Fadlana mówi o eksporcie na masową skalę słowiańskich niewolników do Bagdadu, czym mieli się zajmować Rusowie-Waregowie. Opisom tym nie można przeczyć, jednakże czy należy odmawiać Słowianom jakichkolwiek innych cech świadczących o ich przedsiębiorczości i radzeniu sobie w tak trudnych czasach? Autor sądzi, iż Słowianie nie potrafiący stworzyć samodzielnie własnej organizacji państwowej, potrzebowali impulsu z zewnątrz, który zjednoczyłby ich i narzucił silną, niepodzielną władzę, najchętniej wareską władzę.

W kolejnej części Skrok zapowiada, iż dzięki dokumentowi znanemu nam dziś jako "Dagome Iude"x wyjaśni czytelnikowi wareskie pochodzenie Mieszka I. Z hipotezy tej wynika, iż Mieszko to słowiańskie imię wywodzące się od miszko, miszka czyli niedźwiedź, przyjęte zapewne na potrzeby propagandy w świecie słowiańskim. Natomiast faktycznie normańskie imię władcy brzmiało Dagobert, Wareg Dagobert. Oczywiście hipoteza ta poparta została (jak zawsze u Skroka) wieloma przykładami, odwołaniami i analogiami, które zostały przedstawione w interesujący sposób, jednakże nie dość przekonywujący.

Autor, chcący za wszelką cenę udowodnić, iż to faktycznie wikingowie stworzyli Polskę posiłkuje się przy tym teoriami dotyczącymi haplotypów (jest to kombinacja genów w chromosomie Y, który w niezmienionej postaci przekazywany jest z ojca na syna). Według badań w krajach skandynawskich przeważa haplotyp R1a, nazywany haplotypem wikińskim. Występuje on także w Polsce, a co budzi większe zaskoczenie to fakt, iż jego nosicielem jest co drugi Polak. Skrok stwierdza, iż temat nie jest często poruszany ze względu na dumę narodową, co do końca jednak mnie nie przekonuje.

Być może dlatego autor w początkowych rozdziałach wspomina o szaleństwie archeologicznym w czasach Hitlera, o teoriach Gustava Kossiny i jego ucznia Józefa Kostrzewskiego. Dużo miejsca poświęca ich naukowemu sporowi na tle narastających nacjonalistycznych nastrojów. Wielokrotnie podkreśla też, że jego teorie o wareskim pochodzeniu Piastów mogą zaburzyć dotychczasowe myślenie na temat początków państwa polskiego, a co za tym idzie urazić dumę narodową jak i też odwiecznie podkreślaną polskość naszych ziem.

W tekście znajdziemy także informacje sensu stricto archeologiczne – dotyczące pochówków wareskich na ziemiach polskich. Faktycznie grobowce te nawiązują w swoim charakterze do tradycji wareskich. Szeroko opisany został m.in. pochówek z Czerska, datowany na XII wiek. Wyposażenie grobu (włócznia, normański miecz, misy brązowe, złoty pierścień) ewidentnie nawiązują do pochówków wareskich znanym nam z odkryć archeologicznych na terenie Skandynawii. Skrok powołuje się przy tym na badania T. Kiersnowskiej oraz T. Jurka, którzy łączyli pochówek ten z osobą niejakiego Magnusa, komesa, pochodzącego z rodu Awdańców który zapewne będąc Waregiem nosił już spolszczone imię. Nie da się ukryć, że faktycznie na terenie Polski odkryto znaczną ilość pochówków noszących cechy wareskie – na cmentarzysku w Lutomiersku, gdzie znaleziono ponad setkę grobów znaczną część z nich charakteryzował obrządek pogrzebowy znany nam z cmentarzysk skandynawskich, zawierający niezbędne wyposażenie wojownika na ostatnią drogę ku Walhalli. Jedakże nie możemy jednoznacznie stwierdzić, w przeciwieństwie do autora czy byli to najemnicy Mieszka I czy Bolesława Chrobrego – na to pytanie nie znajdziemy już jednoznacznej odpowiedzi. Archeologia ma to do siebie, że dane znalezisko każdy z badaczy może rozmaicie interpretować, przypisać mu cechy swojej teorii i nadać zgoła inny charakter.

Reasumując, jest to publikacja obok której nie sposób przejść obojętnie. Zapewne napisana jest językiem niezwykle ciekawym i podawana przez Skroka niezliczona liczba wydarzeń historycznych, dat czy postaci nie przytłacza, a wręcz zachęca do dalszej lektury. Skrok niewątpliwie posiada ogromną wiedzę, z którą chętnie dzieli się z czytelnikiem przedstawiając niekiedy dość zawiłe wydarzenia w sposób intrygujący i interesujący, jednakże momentami można nie nadążyć za autorem. Chwilami wydaje się, iż „na siłę” próbuje przypisać wszystkie znane nam fakty z historii początków państwa polskiego z Waregami. I tak nieudolnie przypisuje Odynowi orła, jako jego symbol i wcielenie, choć z sag, historii i sztuki wikińskiej jasno wynika, iż symbolem Odyna był kruk. Przykładów można by mnożyć, a lektura tej publikacji zmusza do sprawdzenia pewnych faktów czy wydarzeń.

Czy wikingowie stworzyli Polskę? Każdy po przeczytaniu tej publikacji może spróbować odpowiedzieć na to pytanie samodzielnie. Reakcje mogą być najróżniejsze, gdyż hipotezy stawiane przez autora są intrygujące, czasem wręcz fantastyczne, a jednakże posiadające wytłumaczenie na gruncie historycznym lub archeologicznym. Książka ta ciekawi i zastanawia, być może oburza gdyż burzy dotychczasowe pojmowanie początków polskiej państwowości. Ja zdecydowanie polecam tą publikację, ze względu na jej wręcz niesamowity charakter, śmiałe stwierdzenia i wyraźnie wyczuwalną pasję autora. Zadowoli ona z pewnością wielu pasjonatów historii i historyków akademickich zajmujących się badaniami nad początkami Polski Piastowskiej. Serdecznie polecam! Miłej lektury! :)

PLUSY

+ intrygujący i ciekawy temat
+ wciągająca
+ ogromna wiedza historyczna autora
+ wyczuwalna pasja autora do tematyki
+ cytaty średniowiecznych kronikarzy

MINUSY

- momentami szukanie wareskich korzeni Piastów „na siłę”
- brak indeksu
- podanie jedynie wybranej literatury

Zdzisław Skrok, autor recenzowanej publikacji jest archeologiem, absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego, propagatorem teorii o wikińskim pochodzeniu Piastów. Czy wikingowie stworzyli Polskę? to tytuł jego najnowszej publikacji wydanej w 2013 przez ISKRY.

Na zadane w tytule pytanie można odpowiedzieć rozmaicie, biorąc pod uwagę fakt jakie źródła prześledzimy, na ile jeszcze...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2
2

Na półkach:

Można poczytać, ale z dużą dozą krytycyzmu.
Autor początkowo słusznie podkreśla, iż nie należy przenosić późnonowożytnych czy współczesnych schematów pojęciowych (takich jak np. naród i przypisywane mu cechy) na postrzeganie i opisywanie realiów minionych epok, a później zdaje się sam to czynić. Poza tym na początku książki opisuje pierwsze państwa utworzone przez najeźdźców normańskich nieomal jako "sielanki" - tolerancyjne, wielokulturowe, budujące na zgodzie, wkluczające do systemu zarządzania także ludność podbitą (podając za przykład Sycylię, gdzie być może faktycznie tak to funkcjonowało) - nie uściślając jednak, że niejedno państwo założone przez Normanów lub ich potomków opierało się na drastycznym ucisku "autochtonów", by podać przykład feudalizmu anglo-normandzkiego w Anglii. Wilhelm Zdobywca (potomek Normanów) najwyższe stanowiska w utworzonym po najeździe państwie obsadził wówczas głównie innymi potomkami Normanów i "pociotkami". Realia z tamtego okresu, rządy bezwzględnych szeryfów podległych władcy, omawiają m.in. podania i książki o Robin Hoodzie. Sielanką to nie było.
Jeśli natomiast chodzi o "hipotezę normańską" dotyczącą powstania państwa pierwszych Piastów to oczywiście nie można jej całkowicie wykluczyć. Jednak autor traktuje pewne jej przesłanki jako "aksjomaty", pewne kwestie uznaje za oczywistości, które nie wymagają dalszego udowodniania. Wszystko widzi przez pryzmat Normanów i ich kultury. Np. jeśli w niektórych ówczesnych zapiskach kronikarskich pisano o Polanach czy Słowianach jako o Gotach czy Wandalach, to na pewno chodziło w istocie o Normanów itp. itd. Tymczasem nie ma niezbitych dowodów na potwierdzenie takiej hipotezy (normańskiej),może ona uzupełniać się z innymi domysłami. Choć związki - np. pod postacią koligacji, najmu drużyn zaciężnych etc. - z Normanami na pewno istniały, co obszernie opisuje autor. Jak sam pisze, nie można w prosty sposób przenosić współczesnych etykietek "narodowościowych" na tamte czasy, trudno więc także nazywać Mieszka I "Wikingiem" (ew. może jakimś - powiedzmy roboczo - krewniakiem Wikingów, wymieszanym pod względem swojego pochodzenia etnicznego i kulturowego także z innymi ludami). Autor przywołuje także teorie m.in. anarchistyczne dotyczące genezy państwa (wyradzanie się władzy wodzowskiej),nie wspominając (a przynajmniej tego nie zauważyłem) chociażby o teorii sławnego polskiego XIX-wiecznego socjologa - Ludwika Gumplowicza, który opisywał powstawanie państwa w kontekście "podboju i przemocy" (jednych ludów wobec drugich),co także wpisywałoby się w hipotezę normańską. Książka pana Skroka ma charakter popularnonaukowy, odwołuje się do ciekawych poszlak i domysłów (wciąż jednak domysłów, które niekiedy przedstawia jako niepodważalne fakty). Ogólnie temat jest ciekawy do dyskusji, ale ta książka w żaden sposób go nie rozstrzyga, choć sam autor by tego chciał. Nie chcę twierdzić, że hipoteza normańska dotycząca początków państwa polskiego jest bezpodstawna (kto wie...),ale autor tego w niezbity sposób nie udowadnia, choć zdaje się uważać to za prawdę ostatecznie dowiedzioną. Podkreślę, że być może ta ocena książki nie jest do końca sprawiedliwa, ponieważ nie przeczytałem jej w całości, ze względu na często pojawiające się (zdaniem autora) "oczywistości" i liczne dygresje odchodzące od głównego wątku. Nie przekonało mnie to jako "opus magnum" hipotezy normańskiej, ale zajrzeć można.

Można poczytać, ale z dużą dozą krytycyzmu.
Autor początkowo słusznie podkreśla, iż nie należy przenosić późnonowożytnych czy współczesnych schematów pojęciowych (takich jak np. naród i przypisywane mu cechy) na postrzeganie i opisywanie realiów minionych epok, a później zdaje się sam to czynić. Poza tym na początku książki opisuje pierwsze państwa utworzone przez...

więcej Pokaż mimo to

avatar
393
18

Na półkach:

Śmiałe tezy przy częstym braku wskazywania źródeł. Autor nie opatrzył opracowania przypisami, co znacznie utrudnia weryfikację poglądów. Bibliografia powołana przez Autora wydaje się nader skromna względem skali poruszanych zagadnień.

Największą jednak wadą jeśli chodzi o przyjemność płynącą z lektury jest całkowity brak ciągłości i spójności pomiędzy poszczególnymi rozdziałami. Całość sprawia wrażenie zbioru pojedynczych opracowań, nie zaś spójnej pozycji.

Śmiałe tezy przy częstym braku wskazywania źródeł. Autor nie opatrzył opracowania przypisami, co znacznie utrudnia weryfikację poglądów. Bibliografia powołana przez Autora wydaje się nader skromna względem skali poruszanych zagadnień.

Największą jednak wadą jeśli chodzi o przyjemność płynącą z lektury jest całkowity brak ciągłości i spójności pomiędzy poszczególnymi...

więcej Pokaż mimo to

avatar
353
352

Na półkach:

Czy wikingowie stworzyli Polskę?

Skrok ma świetne pióro, pisze przystępne, ciekawe książki – ta także taka jest. I wcale nie jest taka kontrowersyjna jak wielu sugeruje.

Niektóre założenia są mocno naciągane, ale w większości dociekania Zdzisława Skroka trzymają się kupy. I są prawdopodobne, a przynajmniej ciężko im przeczyć. Kiedy brak danych, świadectw historycznych – możemy tylko spekulować (w granicach prawdopodobieństwa rzecz jasna). To co nam przedkłada, może miejscami idzie za daleko, ale nie stawia rzeczywistości historycznej do góry nogami. Dziś już ciężko dociec co dokładnie miało miejsce, kto był inspiratorem takich a nie innych przedsięwzięć i w jakim interesie działał – wiadomo natomiast że tak samo jak w starożytności, w krajach położonych nad Morzem Śródziemnym, wodzem zostawał ten, który umiał najlepiej trzymać za mordę pozostałych. Automatycznie zyskiwał na tym też jego najbliższy krąg rodzinny i całe zastępy pociotków. Nie było nigdy Lecha, Czecha i Rusa, nie było białej orlicy, Gniezno nie trwało samotnie wśród borów jako pierwszy prastary gród Polan, a Mieszko nie ochrzcił hurtowo wszystkich swych poddanych ku ich ekstatycznej radości, szczęściu i duchowej uldze, nie było żadnej grupowej ceremonii w stylu kościoła wyznawców Moona ani powszechnej zgody. Ludziom wcale się nie podobało porzucenie starych bogów, gminowładztwa i ogólnej swobody na rzecz danin, przymusowych przesiedleń, kar wymierzanych ostrzem miecza czy innych gwałtów zbrojnych panów, z nowiuśkimi krucyfiksami na piersi i świętym przekonaniem o swojej bezkarności. No i nie mogło być „chrztu Polski” bo wtedy nie było Polski. A to że wikingowie robili mieczem jako zaciężni wojacy, byli tu jako kupcy i trzęśli niektórymi ośrodkami władzy, jest rzeczą bezdyskusyjną*. Pytanie czy wżenili się co znaczniejsze rody, i uprawiali swoją politykę jako władcy lokalni? Prawdopodobnie tak.

To co jest piękne w tym co robi Skrok, to pasja, takie realne, prawdziwie głębokie zainteresowanie omawianymi kwestiami. Pasja szczegółowej eksploracji przeszłości, łączenia poszczególnych elementów układanki w całość, dopasowywania okruchów i próba odpowiedzenia sobie na podstawowe pytania: kto? Skąd? Dlaczego? Bogactwo detali, czułość na różne aspekty wydarzeń historycznych, różne scenariusze – to wszystko to niewątpliwe zalety pisarstwa autora. Wielkim plusem książki jest też to, że zachęca do pogłębiania wiedzy. Pokazuje jak fascynujące mogą być zagadki przeszłości, poszukiwanie prawdy i ukrytych znaczeń. Obok śmiałych spekulacji Skroka, ciekawą stroną publikacji jest możliwość przyjrzenia się realiom wczesnego średniowiecza. Wniknięcia do duszy ludzi którzy nie mogą już przemówić. To tylko uwagi i wyjaśnienia, ale jednak.

Minusem całością są powtórzenia informacji, te zamierzone, o których Skrok mówi we wstępie, ale i te które się przydarzyły, a których ciężko uniknąć przy tak obszernej książce, która w swej koncepcji jest nie tylko surowym wyłożenie informacji ale też zajmującą gawędą. Nie przeszkadza to podczas lektury, ale trzeba odnotować to uczciwie jako mankament konstrukcyjny całości.
Książka jest dosyć długa, bazuje na analizach archeologicznych, szukaniu pominiętych w zapiskach historycznych faktów, wskazówek i poszlak. skupia się stale na tych samych zagadnieniach, tych samych praktykach i czyni to w taki sam sposób – co może gdzieś tak w połowie publikacji prowadzić do zmęczenia tematem. Odbiorca może być po prostu zmęczony, znużony odczytywaniem podobnych do siebie linijek – mimo że materiał jest bardzo ciekawy i działa na wyobraźnię. Niestety natury umysłu nie da się oszukać. Ale kto wie, może ma tu wpływ także stosunkowo niewielka czcionka, co prawda w przyzwoitym rozmiarze, ale jednak wymuszająca przesuwanie wzorku po dosyć długich rządkach literek? Nie zmienia to jednak faktu że Zdzisław Skrok posługuje się polskim perfekcyjnie, jest inteligentny, przenikliwy i do mało czego literacko można się u niego przyczepić.

W związku z powyższym – warto dawkować sobie tę książkę w ratach (sprzyjają temu rozdziały mogące po drobnych zmianach redakcyjnych być samodzielną całością),bądź spędzić z nią intensywny tydzień, dwa, trzy... jak komu starczy sił.
To nie jest książka w stylu „Słowiańscy królowie Lechii. Polska starożytna” (jakim cudem to wyszło nakładem Bellony?!). To logiczne, historyczne dociekanie. Publikacja świeża, z 2013 roku.

Z książki Zdzisława Skroka płynie piękna myśl: większość rozdrobnionych, podzielonych narodów, wywodzi się ze wspólnego pnia. A nawet jeśli nie, to przez wieki wspólnej koegzystencji zdążyły się do siebie zbliżyć kulturowo i trochę wymieszać genetycznie (choć nie zawsze w atmosferze miłości i powszechnej zgody na taki stan rzeczy). Sama myśl o tym że kiedyś zróżnicowanie językowe w obrębie słowiańszczyzny czy też ludów germańskich było tak nikłe, że nie tworzyło barier komunikacyjnych, jest zaskakujące. A przecież to oczywiste informacje, które można znaleźć we wszystkich opracowaniach. Typowe dla wszystkich kontynentów.

Pisarstwo historyczne Skroka skąpane jest w myśli humanistycznej. Nie ma w nim fascynacji gwałtem i przemocą. Jest zdrowe, racjonalne podejście, do faktów, wyobrażeń, roszczeń i pretensji. Perfekcyjne opanowanie języka, znajomość przeszłości i działanie na rzecz własnej społeczności, także poprzez tę i inne publikacje, jest bardzo (jakby to górnolotnie nie brzmiało) patriotyczne. Im więcej wiemy, tym mniej w nas postaw skrajnych i skłonności do pochopnych sądów. Oraz do głęboko zakorzenionego myślenia plemiennego, do podziału: my – dobrzy, oni – źli. No, ale do tego trzeba wiedzy i dobrej woli.


* Wszystko co było wymienione na samym początku to fakty. To nie sensacyjne ustalenia bazujące na niepewnych źródłach. Powszechne wyobrażenia, kładzione do głów jeszcze w szkole i przez średnio zorientowanych w temacie opiekunów, od wielu pokoleń, uproszczone i wypaczone, często dalekie od rzeczywistości bądź nie mające z nią żadnych związków, ale solidnie ugruntowane społecznie, powoli stają się elementem narodowego mitu. I ciężko z nimi walczyć. Mylne przekonania uniemożliwiają nam dostrzeżenie prawdziwego obrazu, stąd tyle negatywnych opinii o książce. Merytorycznie wszystko ma ręce i nogi. Trzyma się kupy.


Kilka uwag co do poprawności tekstu:
35 – jest klasztoru, powinno być klasztorów; 97 – Wielopolski, literówka; 103 – niemniej napisane rozdzielnie; 173 – znalazała, literówka; 230 – rozmieć, literówka; 233 – dziwiętnastowiecznych, literówka; 240 – Melemburgii, literówka; 279 – w tekście jest Okręg Kaliningradzi, zamiast Obwodu; 319 – koń-cu, zagadkowe pojawienie się myślnika; 353 – równie tajemnicze pojawienie się znaczka paragrafu – §; 375 – jest utwierdzającym, a powinno być utwierdzający. (Jak na prawie 400 stron drobnym makiem, to naprawdę niewiele).

143 – Czemu Skrok pisząc o ludach germańskich, podpina pod nie Piktów?
172 – w tekście jest „Warszawa Pelcowizna” owszem, kiedyś się na listach pisało nazwę dzielnicy z myślnikiem i nazwą miasta, są pewne instytucję które tak się formalnie nazywają... ale użyta dalej „warszawska Pelcowizna” brzmi o niebo lepiej. Tak samo jak „na Bródnie” zamiast „w Bródnie”.
172 – „topór Thora”? Magicznym artefaktem tego boga był młot, Mjolnir. Później w tekście mowa jest już o młocie, ale pojawia się też i topór. Może niektóre wisiorki przypominają nieco topory, ale w opracowaniach mowa jest zawsze o młotach. Może w tym jest jakiś klucz, bo Skrok konsekwentnie używa np. terminu „dwuząb” zamiast tryzub/trójząb, w czym jest dużo logiki (kwestia wizualna),trójząb pada w tekście tylko raz, równie konsekwentnie pisze Holmgrad zamiast Holmgardr/Holmgard. Więc robi to z pełną świadomością.
211 – Walhalla to nie kraina bogów i wojowników, a sala w pałacu Odyna – Gladsheimie, w Asgardzie. Komnata Zabitych gdzie się pije i robi mieczem czekając na Ragnarok, a kraina wiecznej szczęśliwości to jednak coś innego.

To tyle, co rzucić się może w oczy laikowi.

Zainteresowanych poczynaniami Skandynawów na Słowiańszczyźnie powinna zainteresować „Ruś wikingów” Władysława Duczko. Mimo iż nie jest to książką popularyzatorska, pisana dla szerokiego grona odbiorców, a raczej wydawnictwo akademickie – czyta się dobrze.
Jest też taka książeczka pt. „Wojowie i grody. Słowiańskie Barbaricum” – co prawda brak map troszkę wadzi przy lekturze, ale uporządkowano tam szereg podstawowych informacji o poczynaniach naszych brodatych, niedomytych przodków. Duczko w temacie wikingów to prawdziwy znawca, autor „Wojów i grodów” napisał też kilka książek o II wojnie światowej i siedemnastowiecznych bitwach, co sugeruje że ma ogólniejsze pojecie o omawianych sprawach.

Na YouTube jest film dokumentalny z 2014 pt. „Ukryte gniazdo dynastii” – który prezentuje oficjalne stanowisko XXI-wiecznych polskich historyków nt. początków naszej państwowości. Jego obejrzenie daje silny bodziec do myśli że hipotezy Skroka maja wiele słuszności, a przecież film jest względem nich otwarcie kontrastowy.


***

Proponowany soundtrack do książki:

Jako intro: "Jak to dawni dobrze beło" zespołu R.U.T.A z albumu "Gore – Pieśni buntu i niedoli XVI-XX wieku" (2011) – bardzo adekwatne.

Dalej: płyty Percivala Schuttenbacha, a w zasadzie jego stricte folkowo-historycznego wcielenia (Percival):
Eiforr (2007)
Oj Dido (2008)
Słowiański mit o stworzeniu świata (2009)
Slava! Pieśni Słowian Południowych (2012)
Slavny Tur – Live in Wrocław (2014)
Slava II – Pieśni Słowian Wschodnich (2014)

Krążek łotewskiej grupy Skyforger "Zobena Dziesma" z 2003 (płyta czystko folkowa, reszta dorobku grupy to niezbyt wpadający w ucho pogański metal, jeśli ktoś zna ich główną twórczość, pewnie zadaje sobie pytanie czemu nie grają folku?). Przyda się podczas rozdziału o Prusach.


Muzyka do filmu „Kohlhaas” (2013) – Martin Wheeler & Les Witches, folkowe, średniowieczne brzemienia. Film w całości wypełniają utwory grane wyłącznie na ludowych i dworskich instrumentach, a przynajmniej tak to wszystko brzmi. Melodie jakby wydarte z epoki, a także całkiem współczesne wykorzystanie starych instrumentów. Ostatni track zamykający płytę – genialny.

Esemble Peregrina, np. płyty „Mel et lac” (2005) i „Sacer Nidus” (2012). Tylko te polecam, bo tylko te znam.

Ścieżka dźwiękowa do filmu „Tristan i Izolda” (2006) autorstwa Anne Dudley, a w szczególności dwa tracki: „A Different Land” i „The Tournament” – średniowieczne instrumentarium, perełki.

Itd. Jest wiele filmów których akcja dzieje się we wczesnym średniowieczu i u schyłku Imperium Romanum, zazwyczaj mają oprawy muzyczne które mogą być przydatne podczas tej lektury. Dobierając sobie albumy pod książkę Skroka, warto szukać brudniejszych, etnicznych brzmień, a nie dworskiej wirtuozerii, epickich, klasycznych melodii czy późnośredniowiecznych.

Dodatkowo, dla spragnionych pieśni wikińskich: Tyr, rockowy zespół z Wysp Owczych, który wykonuje swoje utwory w języku angielskim i farerskim. I to z uwagi na te drugie szczególnie warto ich posłuchać. Inspirują się lokalną kulturą i mitologią.

W tych klimatach, ale bardziej folk-metalowo: niderlandzki Heidevolk, szwajcarski Eluveitie oraz fińskie Ensiferum i Korpiklaani. Dla złaknionych czystych fińskich głosów – Varttina i Loituma.

(Oczywiście można by dodać i masę innych, ale to i tak sporo, powyższe w ramach oddania klimatu nadadzą się przednio).

Czy wikingowie stworzyli Polskę?

Skrok ma świetne pióro, pisze przystępne, ciekawe książki – ta także taka jest. I wcale nie jest taka kontrowersyjna jak wielu sugeruje.

Niektóre założenia są mocno naciągane, ale w większości dociekania Zdzisława Skroka trzymają się kupy. I są prawdopodobne, a przynajmniej ciężko im przeczyć. Kiedy brak danych, świadectw historycznych –...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1482
1276

Na półkach:

Czytałam wieki. Podoba mi się koncepcja o skandynawskim rodowodzie Polski, choć muszę przyznać, że autor nie przekonał mnie całkowicie.

Czytałam wieki. Podoba mi się koncepcja o skandynawskim rodowodzie Polski, choć muszę przyznać, że autor nie przekonał mnie całkowicie.

Pokaż mimo to

avatar
125
29

Na półkach:

Doskonała książka, przegląd wszystkich przesłanek za wikińskim rodowodem pierwszych Piastów. Trudno się z tym pogodzić. W każdym razie trzeba się książką zapoznać.

Doskonała książka, przegląd wszystkich przesłanek za wikińskim rodowodem pierwszych Piastów. Trudno się z tym pogodzić. W każdym razie trzeba się książką zapoznać.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    145
  • Przeczytane
    86
  • Posiadam
    39
  • Historia
    11
  • Teraz czytam
    5
  • Średniowiecze
    4
  • Historyczne
    3
  • E-booki
    2
  • Ulubione
    2
  • O Niemcach, Germanach (DACH)
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Czy wikingowie stworzyli Polskę?


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne