Słowiańska moc, czyli o niezwykłym wkroczeniu naszych przodków na europejską arenę

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
popularnonaukowa
LubimyCzytać

Napisana przez archeologa popularnonaukowa pozycja, odkrywająca tajniki pochodzenia i niezwykłego sukcesu cywilizacyjnego Słowian, w tym praprzodków Polaków - przystępnie napisana, rzetelna, doskonale łącząca wiedzę z różnych dziedzin nauki: archeologii, antropologii i językoznawstwa. Odpowiada na zaskakujące pytania: czy Mieszko I był wikingiem, co mają wspólnego Słowianki z Amazonkami i wiele innych. Dezawuuje mity i utarte pojęcia, przywraca wiarygodność dawnym podaniom.

źródło opisu: Helion

źródło okładki: Helion

TorLara | 2018-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2018

Rewelacyjna. Momentami zapominalam, ze to literatura faktu:)
Jedyne czego mi brakowalo, to material graficzny. Niektore rozdzialy az sie prosily o mapki.

Koronczarka | 2018-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2018

Szukanie niezwykłości w słowiańskich korzeniach tak już daleko zaszło, że książki Zdzisława Skroka wydają się na tym tle wyważone i spokojne. Ale tylko na tym tle. Nasza megalomania narodowa wyłazi ze "Słowiańskiej mocy" i trochę się boję, że może zwiększać ilość bąbelków w wodzie sodowej, która niektórym uderza do głowy (już sam tytuł jest wymowny). Ale jeśli weźmie się pod uwagę, że wikińska przeszłość pierwszych Piastów jest tylko jedną z hipotez, a losy plemion słowiańskich, nie są wyjątkowe na tle germańskich, to może można przejść przez nią bez niepotrzebnego wzrostu nacjonalizmu we krwi. Próby wzbudzania dumy z naszej historii raczej powodują moją nieufność. Chęć zaciekawienia nią (a to także na szczęście robi autor) bardzo mi się podoba, zwłaszcza, że język, eseistyczna forma powodują, że książkę czyta się lekko.

arleta | 2018-04-09
Przeczytana: 26 stycznia 2016

Super, super, super!!! Publikacja daje do myślenia. Ważna pozycja zarówno dla historyków i archeologów, ale i dla czytelnika po prostu ciekawego tematu. Polecam!

lukaska | 2017-11-21
Na półkach: Przeczytane, Historia, 2017
Przeczytana: 19 października 2017

Bardzo przystępnie napisana książka w której jest trochę o historii, trochę o archeologii i trochę przemyśleń i interpretacji tego, co niepewne, bo pewności co do historii Słowiańszczyzny nie ma żadnej, mało źródeł pisanych, ale autor wiele z nich przytacza. Na końcu jest bibliografia, a w internecie pełno artykułów na temat badań archeologicznych o których pisze (to tak w obronie autora), przy czym jest to książka popularnonaukowa, a nie podręcznik dla studentów historii. Mi się podobała, myślę, że warto przeczytać, jak kogoś interesują stare dzieje i nie jest wyznawcą jedynie słusznej prawdy na każdy temat. Interpretacja historii też się zmienia, gdy otwiera się stare archiwa, albo buduje autostrady i przeprowadza w tych miejscach badania archeologiczne.

peruniec | 2015-09-13

Ciężko mi ocenić tą książkę, bardzo dobrze się ją czyta, ale większość dziwnych teorii z niej to czyste wymysły.

Anna | 2015-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2015

Nie jestem naukowcem, nigdy w szczególny sposób nie interesowałam się historią, ale warto wiedzieć skąd się wzięliśmy jako Polacy - naród o korzeniach słowiańskich, którego praprzodkowie osiedli na obecnych terenach Polski.

Książka "Słowiańska moc..." autorstwa jednego z najznamienitszych naszych historyków i archeologów próbuje odpowiedzieć na te pytania, posiłkując się obszerną wiedzą historyczną, wykopaliskową, językową, przedstawiając zapiski dawnych kronik, legend, odkrycia archeologiczne dokonane na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci na terenach naszego kraju, ale też na obszarze państw sąsiednich.
Nie wszystkim pewnie się spodoba prezentowana przez autora hipoteza, a może nawet prawda historyczna, że my Słowianie wywodzimy się od ludów indoeuropejskich, a pierwszą kolebką słowiańszczyzny były prawdopodobnie dzisiejsze okolice Wołynia i Podola. Mamy dużo wspólnego z Wikingami, których bytność na obecnych ziemiach Polski odkryto w wykopaliskach, pochodzących z VII/VIII...

Kryanka | 2015-02-06
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 05 lutego 2015

Zdzisław Skrok jest „twarzą” jednej z najpopularniejszych teorii na temat pochodzenia Piastów, wywodzącej ich od wikingów. Teorię tę rozwija w książce „Czy wikingowie stworzyli Polskę?”, znają ją też zapewne wielbiciele serii Nienackiego „Dagome iudex”. W środowisku historyków jego warsztat naukowy nie jest zbyt poważany, a do tego argumenty przeciwników odrzuca jako naznaczone ideologią. Zarzuca się mu, że neguje dorobek Słowian, największe skoki cywilizacyjne przypisując rzekomo rządzącymi nami kolejno plemionami, głównie germańskimi. Mnie jednak do teorii normandzkiej przekonał, bo, pomijając liczne mniej i bardziej przekonujące interpretacje odkryć archeologicznych, jego narracja jest wprost porywająca.

Jeśli ktoś szuka informacji na tytułowy temat, może się zawieść. Pierwsza część książki jest dość chaotyczna, autor nie jest w stanie uporządkować wielu nazw plemion Słowiańskich i innych, o których pisze, nie unika też paru niekonsekwencji. Dalej zapoznaje nas z teorią...

doliwaq | 2014-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2014

Ciężko mi przyjmować tą książkę na poważnie, głównie przez uzasadnianie od czasu do czasu niezwykłych zdolności Słowian jako części kosmicznej energii, pierwotnej mocy itp. jednak autor nie pisał książki fantasy i czasem pisał bardzo logicznie i z sensem. Na niektóre rzeczy warto przymknąć oko, nad niektórymi pomyśleć głębiej. To przede wszystkim wciągająca literatura popularnonaukowa i tak powinna być traktowana.

zbyszek | 2014-03-27
Przeczytana: 23 marca 2014

Książkę tę dostałem parę lat temu od znajomych na których argumenty autora na temat teorii normańskiej wywarły wrażenie.W trakcie dyskusji zwróciłem uwagę że w naszej historiografii to nic nowego.Teoria ta i dyskusje wokół niej miały już miejsce ponad 100 lat temu.A teraz w związku z nową wydaną książką Z.Skroka "Czy wikingowie stworzyli Polskę ?" którą sobie sprawiłem postanowiłem jeszcze raz przeczytać "Słowiańską moc".I muszę stwierdzić że zdania na jej temat nie zmieniłem.Dalej bardzo mnie raziła swoistego rodzaju "egzaltacja" a czasami wręcz patos z zacięciem beletrystycznym autora ,godnym hagiografii , na temat Słowian ("niezwykła wewnętrzna moc","duchowa moc gromadzenia","zadziwienie świata" itp.). A do tego bardzo kategoryczne i stanowcze sądy .Przy bardzo ubogich żródłach albo i ich braku w wielu poruszanych sprawach jest to moim zdaniem nie na miejscu.Dla mnie w książkach historycznych jest to męczące.
Dodać tu jeszcze muszę poważny jak na historyka i archeologa...

Sikandar | 2013-11-16
Na półkach: Przeczytane, Slavi

Objętościowo nieduża, napisana bez naukowego zadęcia, etnogeneza Słowian dla laików + początki naszej państwowości ze skandynawskim sznytem, i jeszcze więcej, religia, szamanizm, prehistoryczna medycyna oraz berserkowie i charakternicy. Hmm.., yummy!

"Powrót do dawnego politeizmu, do utraconego "widzenia", czyli odbierania rzeczywistości nie tylko na poziomie zmysłowo-rozumowym, ale i także za pomocą pod- i nadświadomości, wydaje się jedyną szansą ratunku i ponownego zaprzyjaźnienia się z przyrodą i światem. Żywa ciągle myśl Wschodu, odradzające się tradycje szamańskie i pogańskie dają nadzieję. Warto pamiętać, że słowiańska kultura przechowała najwięcej w Europie pamiątek z czasów, gdy "bogowie wędrowali po ziemi", a kamienie, drzewa i zwierzęta przemawiały ludzkim głosem."