Okruchy Atlantydy. Kresowe peregrynacje z upadłą Bestią w tle

Okładka książki Okruchy Atlantydy. Kresowe peregrynacje z upadłą Bestią w tle Zdzisław Skrok
Okładka książki Okruchy Atlantydy. Kresowe peregrynacje z upadłą Bestią w tle
Zdzisław Skrok Wydawnictwo: Libra reportaż
reportaż
Libra
2017-01-01
2017-01-01

Ta książka jest dokładnie tym, co zapowiada tytuł - opisem podróży po dawnych Kresach Rzeczpospolitej w poszukiwaniu pamiątek po "pańskiej" Polsce. Piękne wydanie i poetycki język czyni z tej pozycji rzecz wartą przeczytania. Trochę męczy zbyt mała czcionka i styl pisania, bo autor skupiając się na relacjonowaniu dawnych dziejów odwiedzanych miejscowości, na ogół nie oddaje głosu ludziom obecnie je zamieszkującym, a skupia się na dawnych historiach i swoich przeżyciach, relacjonując je w formie bardzo długich akapitów - to po pewnym czasie robi się nieco nużące.

Tytuł jak najbardziej adekwatny. Strzępy wspomnień o nieistniejącym już świecie, poszukiwanie śladów dawnych pokoleń z czasów, gdy granice państwowe przebiegały inaczej. A wszystko na tle podróży autora odbytych w latach 90-tych ubiegłego wieku.
Emocjonalność, nostalgia i refleksja nad kruchością i nietrwałością pamiątek z przeszłości. Czyta się wciągająco, choć mam wrażenie, iż opowieści z Podola, Bieszczad Wschodnich czy Gorganów są bardziej zwarte i wypadły nieco lepiej, niż te dotyczące Wileńszczyzny czy Polesia. Dodajmy do tego solidną oprawę i poręczny format – zachęca do odbycia własnych wypraw na dawne Kresy. Bardzo mocna siódemka.

Rewelacyjna książka. Napisana bardzo przystępnym językiem. Autor, poprzez relacje ze swoich podróży, mocno przybliża i zaciekawia tematem. Opisy ludzi i miejsc, okraszone są odniesieniami historycznymi, ale również opisem emocji, które budziły się w tych chwilach w autorze, a to jeszcze bardziej pozwala się wczuć w przedstawione sytuacje.

Piękne, wręcz poetyckie zakończenie, zachęca do sięgnięcia po inne książki autora.

Zdecydowanie polecam

Piękne, wręcz poetyckie...

Książka, której się nie czyta a chłonie wszystkimi zmysłami. Poruszająca, nostalgiczna, zaskakująca, baśniowa i niepokojąca... Pozostawia głód miejsc, ludzi, historii i nieodzyskiwalnego czasu... Po prostu "zachodzi za skórę"...

To moja pierwsza pozycja o tematyce kresowej. Autor sprawił, że głęboko zainteresowałem się tym tematem i z przyjemnością do niego powrócę. Świetnie czytająca się książka nostalgicznie wspominająca czasy I i II RP. Godna polecenia osobom chcącym cofnąć się w czasie i poznać jego nieubłagane prawa.

• Kresy
  • Reportaż
  • Wspomnienia
  • Chcę przeczytać (mniej pilne)
  • Na prezenty

Zdzisław Skrok Okruchy Atlantydy. Kresowe peregrynacje z upadłą Bestią w tle Zobacz więcej