Amerykaana

Okładka książki Amerykaana
Chimamanda Ngozi Adichie Wydawnictwo: Zysk i S-ka literatura piękna
765 str. 12 godz. 45 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Americanah
Wydawnictwo:
Zysk i S-ka
Data wydania:
2014-07-14
Data 1. wyd. pol.:
2014-07-14
Data 1. wydania:
2013-04-11
Liczba stron:
765
Czas czytania
12 godz. 45 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375066876
Tłumacz:
Katarzyna Petecka-Jurek
Tagi:
Nigeria
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Współczesny amerykański rasizm w spojrzeniu nigeryjskim



1018 51 118

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
615 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
213
24

Na półkach:

Nic dziwnego, że Barack Obama wystawił ,,Amerykaanah" tak wysoką notę, podnosząc ją do rangi jednej z najlepszych powieści rodzącego się stulecia - w końcu prezydent został opisany w niej w samych superlatywach.

Choć połechatane ego potrafi płatać figle,szczególnie jeśli chodzi o dokonywanie ocen, w tym przypadku subiektywne odczucia głowy państwa w USA podzielą (mam nadzieję), wszyscy czytelnicy. Powieść jest bowiem prawdziwym etniczno-politycznym zawrotem głowy. W swojej pierwszej wartwie to historia o Rasie. Szczególnie ciekawa dla Nas Polaków, bowiem z uwagi na jednolite społeczeństwo, w którym żyjemy jest to dla rzecz marginalna, wręcz kosmetyczna, a nawet śmieszna, co wynika,przede wszystkim, z niezrozumienia stanu rzeczy. Pamiętne Oscary 2016 i podjęty na nowo dialog na temat dyskryminacji ze względu na kolor skóry u nas raczej spotkał się z uśmieszkami i wypowiedziami w stylu:,,co oni wydziwiają". Sama tak myślałam. To ciekawe jak obcowanie z literackim manifestem, potrafi zmienić punkt widzenia na pewne sfery życia.

Sama bohaterka na początku powieści Rasy nie zauważa. Mieszka w Nigerii, gdzie wszyscy są do siebie podobni. Nie spostrzeże jej również czytelnik. Na początkowym etapie książki, nie pada bowiem ani jedno słowo na temat koloru - w każdym razie ani jedno słowo wymowne w swoim znaczeniu - różnice kolorów dodają jedynie powabu, piękna, nie mają natomiast intencji segregacyjnej. Czytając pierwszą część powieści często oczami wyobraźni widzimy Europejkę - zwykłą dziewczynę, która ma problemy na studiach, zakochuje się. Choć jej dylematy dnia codziennego istotnie różnią się od tych jakie przeżywamy w Europie, jednak sposób prowadzenia narracji przez autorkę- bez nadmiernego epatowania wynaturzonym opisem ubogiej Afryki (choć obraz korupcji,układów i wykorzystywania kobiet w warstwie socjol-polit dekomponują dobry nastrój u czytelnika), także skoncentrowanie na warstwie inteligenckiej - tym samym elitarnej i bardziej zamożnej, niweluje te odmienności. Rasa i kolor pojawiają się z chwilą podróży głównej bohaterki do Afryki. W trakcie jej pobytu w USA nie tylko widzimy reakcje ludzi ,,białych" - pełne podziwu, pogardy, prowadzące do upokorzenia. Widzimy również samych emigrantów i ich oczekiwania, ich własne marzenia. Bohaterka staje twarzą w twarz z sytuacjami, w których to jak wygląda decyduje o tym, czy będzie mogła pójść do danej fryzjerki, kupić odpowiedni specyfik do włosów, czy poderwać danego chłopaka. Co ciekawe, autorka stawia nacisk właśnie na takie proste sytuacje - to tutaj Rasa eksponuje się najpełniej i staje się czynnikiem utrudniającym życie.W ten sposób, poza patosem, pisarka poruszyła najgłębsze struny - niekoniecznie każdy przecież chce zostać gwiazdą polityki, czy kina, za to każdy chce kupić odpowiedni cień idealnie współgrający z barwą oczu (w przypadku bohaterki i jej czarnych oczu - było to zaś niemożliwe do osiągnięcia). I taka właśnie zwykła dziewczyna, która chciała jedynie uczyć się, zakochiwać i żyć, nagle zostaje wtłoczona w mechanizm oczekiwań - własnych i cudzych, by wypowiedzieć się, zaprotestować, udowodnić. W tym momencie Rasa-kolor przestaje być elementem dekoracyjnym, staje się także kostiumem, który stopniowo opanowuje i kształtuje jednocześnie osobowość. Powstaje blog - głos pokolenia.

Poza tą niewątpliwie ciekawą warstwą polityczną, istnieje warstwa miłosna. Amerykaanah wciąga nie dlatego przecież, że jest manifestem społecznym, lecz przede wszystkim, że opowiada starą jak świat, wręcz banalną, lecz jednocześnie niezwykle poruszającą historię miłosną. Najlepsze są zawsze rzeczy proste, tak jak proste są ludzkie pragnienia zgubione w świecie pełnym komplikacji. I oto mamy klasyczne: ona, on, uczucie na zawsze i kilometry i małżeństwo i liczne inne bariery. Dlatego to tak wszechogarnia, czyta się wartko, głęboko i do utraty tchu i przejechania przystanku - po prostu musimy wiedzieć jak to się skończy. Choć i tak wiemy:D

Nic dziwnego, że Barack Obama wystawił ,,Amerykaanah" tak wysoką notę, podnosząc ją do rangi jednej z najlepszych powieści rodzącego się stulecia - w końcu prezydent został opisany w niej w samych superlatywach.

Choć połechatane ego potrafi płatać figle,szczególnie jeśli chodzi o dokonywanie ocen, w tym przypadku subiektywne odczucia głowy państwa w USA podzielą (mam...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 455
  • Przeczytane
    718
  • Posiadam
    171
  • Ulubione
    26
  • Teraz czytam
    25
  • 2021
    20
  • Afryka
    19
  • Chcę w prezencie
    13
  • 2018
    10
  • 2014
    9

Cytaty

Więcej
Chimamanda Ngozi Adichie Amerykaana Zobacz więcej
Chimamanda Ngozi Adichie Amerykaana Zobacz więcej
Chimamanda Ngozi Adichie Amerykaana Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także