Grek Zorba

Okładka książki Grek Zorba Nikos Kazantzakis
Okładka książki Grek Zorba
Nikos Kazantzakis Wydawnictwo: Muza Ekranizacje: Grek Zorba (2011) literatura piękna
Bios kai politeia tu Alexe Zormpa
Muza
2009-01-01
Nikos Chadzinikolau
Ekranizacje:
Grek Zorba (2011)
santuri piękna katastrofa Zorba taniec Zorby

Przykre jak taką piękną życiową filozofię można spaskudzić seksizmem. Niestety nie sposób tego pominąć i zachować dla siebie, to co najbardziej istotne. Szkoda, bo sama historia jest pięknie, choć prosto i tradycyjnie opowiedziana.

Piękna opowieść o człowieku prostym, ale wyjątkowym w tej swojej prostocie. Czytałam długo bo tak jak wszyscy, ja też nie mogłam rozstać się z Zorbą. Chciałabym aby mądrości Zorby były codzienną przypominajka jak nie komplikować sobie życia, jak cieszyć sie i doceniać wszystko co przynosi nam życie. Zakończenie jest tak wzruszające że chwile musiałam dochodzić do siebie. Ekranizacja nie oddaje głębi tej powieści. Cieszę sie że najpierw przeczytałam ksiażkę. Zamiast czytać milion poradników warto przeczytać Grek Zorbe i zainspirować sie piękną postawą życiową.

Mam mocno mieszane uczucia, z jednej strony pięknie napisane i podobały mi się historyjki opowiadane przez Zorbę, co zawiera się w tym cytacie:
"Po południu bawiłem się piaskiem, nabierałem w dłonie te drobniutkie, jasne ziarenka i pozwalałem, aby prześlizgiwały się między palcami, ciepłe i delikatne. Dłoń moja była jak klepsydra, przez którą przepływa, ginąc, życie. A ja spoglądam w morze i słucham Zorby, i szczęście rozsadza mi skronie."
Z drugiej strony ta historia wdowy kompletnie mi nie pasowała. W ramach wyrobienia wyrobienia sobie opinii o fenomenie Greka Zorby obejrzałam film i tu z kolei wszystko się rozmyło: ani tak pięknie, ani tak koszmarnie jak w książce.

O życiu życiem a nie troskami. Filozofię tytułowego bohatera doskonale obrazuje jeden z cytatów: "Przestałem wspominać co było wczoraj, przestałem myśleć co będzie jutro. Interesuje mnie tylko to co dzieje się dziś". Film nadal przede mną.

1966

Zacząłem czytać w kolejce do odprawy na Korfu i dość długo mi zajęło dokończenie. Pierwsza połowa wciągająca, potem zaczyna się robić nużące łamane przez męczące, ale nie na tyle, by odpuścić - to raczej kwestia starzenia się materiału (1946 rok).

Z drugiej strony, mimo pewnych dziwnych fragmentów, to przede wszystkim opowieść o wolności, samowoli wręcz. Wolności od zobowiązań, kraju, narodu, związków, samego siebie.
Każdy chciałby mieć w sobie coś z Zorby, ale nie każdy się może odważyć.

Być jak Grek Zorba!
Mieć swojego Boga i swojego diabła!
I o nic więcej się nie martwić, i żyć całą piersią, żyć pomimo wszystkich, ze wszystkimi w harmonii i w niezgodzie, czasem w waśni, ale tak żyć! Na swoich warunkach i dla swojej własnej przyjemności. Czerpać z życia to czego się naprawdę pragnie, bez ograniczeń.
Jest to zwyczajna powieść. Zwyczajna, bez fajerwerków, a jednak przejmująca, wrażliwa, doskonała. Z takim promykiem, który nie tylko rozświetla, ale i pomaga uśmiechnąć się, samemu się rozpromienić.
Takie powieści też chcę czytać albo wracać do nich bo Greka już wcześniej znałam. Zastanawiam się jednak, czy wtedy, w liceum, spodobał mi się ten podstarzały fircyk obmacujące Babulinę. Teraz mi się podoba. Jego siła!

Być jak Grek Zorba!
Mieć swojego Boga i swojego diabła!
Jest to zwyczajna powieść. Zwyczajna, bez fajerwerków, a...

dla mnie ma status kultowej, pieknie sie tez starzeje… szkoda tylko ze trąca szowinizmami.

Nie dokończyłam. Na początku zainteresowała mnie, byłam ciekawa rozwijającej się fabuły. Jednak jakoś nie polubiłam postaci Zorby, jego teksty o kobietach nie przypadły mi do gustu. Zawiera kilka życiowych mądrości, więc przebrnęłam przez 2/3 książki i wystarczy.

Rzeczywiście, wczytując się w te wersy można odnieść wrażenie, że pachnie tu trochę mizoginią, ale książka powstała prawie 80 lat temu. A poza tym to piękna powieść, wyniesienie na ołtarz miłości do życia, natury i prostych, małych rzeczy. Tak trzeba żyć, a niektóre wypowiedzi Zorby o wojnie, o religii można podkreślić wężykiem!

Piękna powieść o tym, jak ważne jest, by żyć chwilą, by cieszyć się tym, co jest wokół, by na nowo zachwycać się zjawiskami, które wydaja sie byc naturalne. Cudownie czytało się ją na wybrzeżu wyspy Lesbos, czując to wszystko, co miał do przekazania autor. Piękne widoki, gorące powietrze, atmosfera tworzona przez obecnych tu Greków - to najlepsze towarzystwo do zgłębienia tej historii.

• Literatura grecka
  • Klasyka