Grek Zorba

Wydawnictwo: Muza
Βίος και πολιτεία του Αλέξη Ζορμπά
literatura grecka, Kreta, santuri
Michele

Aleksy Zorba - człowiek wolny, żyjący w ścisłym związku z naturą, poddający się jej prawom, czerpiący radość ze wszystkiego, co go otacza - niczym Odys błądzi po morzach i lądach, a także między teoriami i systemami. Zorba, bez zniekształcającego pryzmatu rozsądku, odczuwa istnienie ziemi, wody, zwierząt i Boga. W momentach silnych wzruszeń, kiedy nie potrafi znaleźć odpowiednich słów, bierze w dłonie santuri, gra i tańczy, wyrażając tańcem swój zachwyt, cierpienie, radość i ból, swoją filozofią życia.

źródło opisu: http://muza.com.pl/literatura/522-grek-zorba-9788374956666.html

źródło okładki: http://muza.com.pl/literatura/522-grek-zorba-9788374956666.html

Łokieć_Pana_D | 2016-02-20

Całkowity odjazd! Biorę w całości. Bez reszty. Mówią, że fabuła naiwna, że rady nieaktualne i do realiów nie przystaje. Że kobiety źle traktowane. Grek by się uśmiał.
Sztywniak trafia na grecką wyspę. Jaki on mądry. Jaki kształcony. Planowy i ułożony. Pozapinany pod szyjkę. A Zorba życiem pocerowany. Z odłamków klejony. Skrajny egoista i skrajny altruista. Niemożliwe? Zorba za nic ma innych. Robi co i jak chce. Bierze garściami ale i daje siebie całego. Otwiera ramiona i spada. W taniec. W kochanie. W przepaść.
Fantastycznie zawsze bawię się przy tej książce. Jedna z tych w młodości ukochanych. Z tych kamieni milowych. Z tych, co utwardzały mi grunt, po którym miałem w przyszłości stąpać.
I dobrze mi się stąpa. Pewnie. Optymistycznie.

Dla mnie to przede wszystkim najpiękniejsza opowieść o Kobiecie.
O jej duszy i jej pragnieniach.
Któraż z kobiet nie chce być adorowana ,obsypywana kwiatami i pięknymi słowami?(choćby miały być one nawet nie do końca szczere i prawdziwe)
Któraż z Kobiet nie pragnie uwielbienia i splendoru?
No któraż?

| 2015-10-06
Leeloo_Dallas | 2016-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2016

Wiele lat temu czytana wielokrotnie od początku do końca i od końca do początku, potem od środka i jeszcze jakby było mało od dowolnie otwartej strony. Wówczas dusza tańczyła wraz z Zorbą i chciała tak jak on „carpe diem”, lekko, bez stresu, pierwotnie. W tamtym czasie zupełnie nie zwróciłam uwagi na zbyt płytkie podejście do kobiet. Nie przemówiły do mnie również piękne opisy zimy i wiosny na Krecie.
Nie dostrzegłam tego magicznego zespolenia Dionizosa, boga wina i miłości ze świętym Bachusem, którzy łączą się pod wpływem upalnego słońca i morskiej bryzy. Nie dostrzegłam duszy Grecji, która powstaje właśnie z tego połączenia( taka mała parafraza przemyśleń „gryzipiórka”).
Tak więc po latach dokonałam dodatkowego odkrycia. Zdobyłam też niezbędny dystans do utopijnej filozofii życia Aleksisa Zorby.
Pod względem literackim wszystko jest w tej książce jak trzeba: wyraziste postaci, składna choć nieskomplikowana fabuła, lekki i ładny styl pisarski i doskonale oddany klimat greckiej...

| 2014-12-13

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Po mojej pierwszej przygodzie z tą książką, mniej więcej 8 klasa, lat 15, moja ukochana Mama powiedziała: skoro już taki mądry jesteś, wszystko na karb losu kładziesz i jak Zorba chcesz się prowadzać, to zmykaj, radź sobie! Oczywiście żartowała ale, to jest właśnie książka o tym, czy godzimy się na to co los przyniesie, z dystansem graniczącym z głupotą, czy też próbujemy z losem się zmierzyć, jakoś go kształtować. I, oczywiście, czy gotowi jesteśmy za swoje wybory odpowiadać. A ja sam nie znam odpowiedzi, nie znał jej chyba także autor książki, skoro przedstawił nam obok siebie dwa tak skrajnie różne charaktery. Jakby mówił: wybierzcie sami.
Jest to też piękna opowieść o tym, jak należy kochać kobiety - trzeba Je kochać całym sobą, takimi jakimi są, nie pytać głupio o mało ważne rzeczy, ot kochać Je - tak jak Zorba, który jedzie do kobiety, i zapomina wszystko, i traci w krótkim czasie niezgorszy majątek.
Uczcie się młodzi panowie. Lektura obowiązkowa

Degamisz | 2016-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2016

Zawiedzie się ten kto oczekuje po tej książce wartkiej akcji pełnej w wydarzenia. Wręcz przeciwnie. „Grek Zorba” to książka pełna chwil zadumy, refleksji i przemyśleń. O życiu, o szczęściu, o ludziach o wyborach, a czasem o zwyczajnym „tu i teraz”. Najważniejsze przesłanie jakie w niej można wyczytać to zachęta do cieszenia się chwilą, radowanie życiem. Cytując klasyka – po prostu carpe diem.

Filozofię taką wyznaje Aleksy Zorba, człowiek na którego przypadkiem trafia główny bohater książki i narrator opowieści. Razem udają się na Kretę i od tego momentu zaczyna się przepiękna historia, pełna barwnych relacji Zorby, bardzo dowcipnych, czasem wzruszających. Autor historie te przetyka rewelacyjnymi opisami Krety, jej przyrody, klimatu, zamieszkujących ją ludzi. Robi to w sposób wysmakowany i niezwykle plastyczny, nie dławi fabuły przydługimi i nudnymi opisami, wszystko jest subtelne, pogodne i niezwykle oddziałuje na wyobraźnię. W każdym razie na moją na pewno.

Ta książka to jak...

Jeżynka | 2016-04-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 24 kwietnia 2016

Im jestem starsza tym wyraźniej dociera do mnie że niektóry pozycje, dla uproszczenia nazwę je klasykami, powinny być czytane w odpowiednim momencie naszego życia bo inaczej tracą swój urok i nie są odbierane przez czytelnika tak jak na to zasługują.
Ilustracją tych przemyśleń jest książka "Grek Zorba" Nikosa Kazantzakisa którą powinnam przeczytać ze 20 lat temu aby docenić ją w pełni. Jestem przekonana że wtedy byłabym zachwycona, teraz zaś kiedy młodzieńcze plany, myśli i postawy zostały już dawno skonfrontowane z prawdziwym życiem lektura ta nie miała żadnej magii a jej czytanie bardziej mnie nużyło niż zachwycało.

Bohaterowie powieści to dwie przeciwstawne charaktery i osobowości. Tytułowy Aleksy Zorba to hedonista, kochający wszystko i każdego. Biorący życie garściami bez względu na konsekwencje. Jest kobieciarzem, uwielbia jeść a emocje które w nim buzują wyraża tańcem i grą na santuri.
Jego "uczniem" jest 35-latek wychowany w dobrobycie i dostatku który szuka jakiegoś...

Katherina87 | 2014-03-29

Książka opisuje losy znajomości młodego człowieka, który wydzierżawia kopalnię na Krecie i spotkanego przypadkiem w tawernie greckiego portu Pireus, niemłodego już mężczyzny o bujnej przeszłości. Aleksy Zorba (Alexis Zorbas) zostaje zatrudniony przez narratora powieści jako nadzorca jego kopalni i razem wyruszają na Kretę. W ten sposób rozpoczyna się wielka przygoda obu ludzi, a kolejne rozdziały książki ukazują nam cechy bałkańskiej mentalności, niezatapialnego optymizmu i radości życia. Książka przedstawia kulturę i zachowanie mieszkańców Bałkanów, których prezentuje jako ludzi impulsywnych, ale również ciepłych, kochających muzykę, taniec, śpiew, dobrą zabawę, piękno natury, radość życia, dobrą kuchnię i miłość. Grecja na stronach książki jest przedstawiona jako cudowna, ciepła i słoneczna kraina. W powieści często pojawiają się bałkańskie przysłowia i mądrości ludowe, które Zorba przytacza niemal w każdej sytuacji. Jego filozofię życiową można sprowadzić do hasła: "Ciesz...

Edyta Zawiła | 2017-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2017

"...Konfucjusz mówi: Wielu szuka szczęścia ponad ludzką miarę, inni poniżej jej, lecz ono znajduje się obok człowieka. To prawda. Istnieje tyle rodzajów szczęścia, ile miar poszczególnych ludzi. Takie jest, drogi Uczniu i zarazem Mistrzu, moje szczęście dzisiejsze. Mierzę je i mierzę wciąż od nowa, zaniepokojony, czy jest na moją obecną miarę. Bo wiesz dobrze, że człowiek ulega zmianom..."

Niezwykle filozoficzno - egzystencjalna podróż do kolebki cywilizacji i sztuki, wnętrza człowieka, który filozofię Buddy, Konfucjusza i boga Dionizosa wniósł w swe życie i emanuje radością życia, niepoprawnym optymizmem, bałkańskimi korzeniami i mentalnością , i wielkim sercem...rytm santuri , taniec, wino i śpiew...

Polecam film z 1964 roku z doskonała muzyką, aktorstwem.

PaniZima | 2014-03-30
Na półkach: Przeczytane, Warto było

Jedna z tych książek, które czytałam kiedyś w kółko. Lubiłam żyjącego wspomnieniami i snującego refleksje narratora, gryzipiórka podglądającego 'prawdziwe życie' - pełne namiętności, dramatyzmu i ciężkiej pracy, i uczącego się od Zorby jak poczuć smak tego życia.
Kontrast pomiędzy refleksyjnym narratorem, surową Kretą i pełnym życia Zorbą.
Dwa niesamowite portrety kobiet, które trudno zapomnieć - wdowy, która jak narowista klacz ściąga spojrzenia wszystkich mężczyzn, oraz nie mniej pamiętny portret pani Hortensji, leciwej syreny w rozdeptanych kapciach, wijącej dla Zorby miłosne gniazdko. To postacie z krwi i kości i obie na swój sposób dramatyczne. Ile emocji potrafił Kazantzakis zawrzeć w tej książce, ile humoru, dramatyzmu i gorzkiej obserwacji życia.