Obsługiwałem angielskiego króla

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Film". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Świat Literacki
tłumaczenie
Jan Stachowski
Obsluhoval jsem anglického krále
978-83-603-1834-8

Inne wydania

Nowa edycja książki "Obsługiwałem angielskiego króla" ukazuje się z okazji wyjątkowego spotkania literatury i filmu: po ponad trzydziestu latach od napisania doczekał się ekranizacji jeden z najsłynniejszych utworów Bohumila Hrabala. z prozą czeskiego mistrza po raz kolejny zmierzył się z powodzeniem Jiri Menzel, reżyser m.in. legendarnych "Pociągów pod specjalnym nadzorem" (Oscar dla filmu obcojęzycznego).

Sklep

• Linia serc
  • Rzymski poranek
  • Krocząc w ciemności
  • W drodze nad Morze Żółte
  • Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie
  • Życie i śmierć

0 (0 ocen i opinii)
W drodze nad Morze Żółte
Nic Pizzolatto

5,33 (3 ocen i opinii)
Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie
Lars Mytting

8,13 (23 ocen i opinii)
Życie i śmierć
Stephenie Meyer

5,92 (48 ocen i opinii)
Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie
Paweł Smoleński

Arystokratka w ukropie
Evžen Boček

7,56 (25 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Koronczarka | 2016-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2016

Wspaniale mi się ten rok czytelniczy zaczyna. Co książka, to zachwyt. No bo jak tu się nie zachwycać, kiedy o rzeczach trudnych, gorzkich i mądrych mówi się tonem operetkowo-kabaretowym. Kiedy świat widzimy przez różową mgłę poezji, kiedy człowiek - tragiczny, głupi, piękny, śmieszny, bezwzględny - traktowany jest z czułością, zrozumieniem. Kiedy życie, wszystko jedno na wozie czy pod wozem, jest nieodmiennie piękne w swych wszelkich przejawach, a gorycz i nieszczęście spełniają rolę przypraw, które dodają mu smaku. I po przeczytaniu tej książki chce się zawołać - Czesi, bracia Słowianie, kocham Was! (także za Drdę i Haszka).

moho123 | 2015-11-07
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 06 listopada 2015

Kocham knedle!!!
A może bardziej serdelki, salami i czeskie piwo w hotelowej restauracji.
Koleje fantastyczne i przyjemne spotkanie z czeską literaturą już za mną. „Obsługiwałem angielskiego króla” to powieść, która ma w sobie to wszystko za co sobie cenię prozę naszych bliskich sąsiadów. Posiada fantastyczną lekkość i swobodę snucia ciekawej opowieści, charakterystyczny a zarazem specyficzny humor oraz satyrę. Innym znakiem rozpoznawalnym dla czeskiego pisarza to całkowity brak skrepowania w ukazywaniu obyczajowości lub jej braków u Czechów. Ten styl sprawia, że opowiadaną przez autora historię czyta się niezwykle szybko i przyjemnie. A że autor miał wiele ciekawych rzeczy do opowiedzenia to i cała opowieść o życiu pewnego hotelowego kelnera jest niezwykle barwna i wciągająca.
U mnie 9 na 10.

orchideaidea | 2015-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2015

Pierwsze i jakże udane spotkanie z dziełem Hrabala!
W książce tej została przedstawiona barwna historia człowieka, który swoją karierę zawodową zaczynał jako niepozorny pikolak, pracujący w coraz to lepszych lokalach.
Opowieść ta pokazuje jak sumienną pracą można dojść coraz dalej, do tego stopnia, by w pewnym momencie stać się obiektem zazdrości swoich dawnych przełożonych.
Główny bohater podczas swojej wędrówki na szczyt, przeżywa wzloty i upadki. Pracuje uczciwie, jednak bywa, że pada ofiarą podstępów i nagle traci posadę, mimo to nadal próbuje swych sił w swoim fachu i podejmuje kolejne wyzwania zawodowe. W końcu udaje mu się na tyle wzbogacić, że staje się właścicielem lokalu z "górnej półki", a zaraz potem trafia do więzienia dla milionerów, w którym straż ma się gorzej od samych osadzonych!
Zapewne do tego wszystkiego by nie doszło, gdyby nie słowa pewnego przedsiębiorcy, który stanął na drodze naszego bohatera w jego wczesnej młodości:

"Zapamiętaj se, synek, że...

czytający | 2015-03-11
Przeczytana: 11 marca 2015

Jakim wielkim szczęściem jest posiadanie możliwości widzenia otaczającego nas świata z różnych perspektyw. Docierać do sensu życia, poprzez przesuwanie w myślach obrazów z przeszłości i bawiąc się w ich układanie . Umieć spoglądać na rzeczywistość z lekceważącą pogardą a kiedy trzeba z rozrzewnieniem śmiać się do rozpuku, nad byle elementem historii. Kreować emocje czytelnika i pozwalać mu na wpadanie w ich różne stany. Ale zawsze tak, byle by było ciekawie, z przytupem, z gestem i na wesoło. Taki jest Bohumil Hrabal. Prawdziwy aż do bólu, nie uznający żadnej maniery, prosty w odbiorze i bezpośredni.

Czeski prozaik udowadnia nam, że z wolna niewiarygodne staje się prawdziwe. Z każdym kolejnym rozdziałem możemy być pewni, że to co zobaczyliśmy to już przeszłość, za chwilę ujrzymy coś, czego jeszcze nie było. I na pewno czytając to, otworzymy oczy szeroko ze zdumienia. To właśnie potrafi Hrabal. Stworzyć wrażenie że chyba śnimy, że takie rzeczy o których pisze z pewnością nie...

Katarzyna | 2015-09-18
Przeczytana: 18 września 2015

Za każdym razem kiedy sięgam po literaturę czeska zastanawiam sie dlaczego robię to tak rzadko.
Pisarze czescy, a przynajmniej ci, których do tej pory czytałam, mają niezwykłą umiejętność pisania z dystansem i ironią zarówno do spraw błahych jaki i tych fundamentalnych. W sposób prosty, przystępnym językiem pozbawionych metafor i wyszukanej elokwencji narrator snuje swoją gawędę i
na przykładzie swoich losów stara się pokazać czytelnikowi to co w życiu ważne i istotne.
Sam jest prostym, niewykształconym człowiekiem, który bardzo pragnie stać się w życiu kimś.
A ponieważ jest człowiekiem małym i ma niską pozycję społeczną, to wszelkie sukcesy przyjmuje z rozkosznym niedowierzaniem.
"To co niemożliwe stało się faktem". Los nie szczędzi mu również tragicznych doświadczeń, te przyjmuje z pokorą i łagodnym pobłażaniem. Z rozbrajającą wręcz szczerością przyznaje się do tych wydarzeń z których nie może być dumny, do upokorzenia i wykluczenia.
Kiedy zastaje go wojna, Jan dokonuje wyboru,...

almos | 2015-06-19
Przeczytana: 14 czerwca 2015

Historia życia człowieka, który zaczynając od zera staje się idealnym kelnerem a potem milionerem i właścicielem hotelu, opowiedziana jest przez Hrabala w jego unikalnym, brawurowym stylu. A w tle wydarzenia historyczne: okupacja niemiecka a potem komunizm. To taka trochę przypowieść z morałem, że pieniądze szczęścia nie dają. Niby nic nowego, ale przedstawione przez Hrabala z wielkim wdziękiem.

Już od pierwszych zdań dowiadujemy się, na czym polega istota pracy kelnera: „Kiedy zaczynałem w hotelu „Praga”, złapał mnie szef za lewe ucho, wytargał za nie i mówi: —Jesteś tu za pikolaka i pamiętaj, niczego nie widziałeś, niczego nie słyszałeś. Powtórz. — Więc powiedziałem, że niczego w lokalu nie widziałem i niczego nie słyszałem. A szef wytargał mnie za prawe ucho i krzyczy: — Ale zapamiętaj też sobie, że wszystko musisz widzieć i wszystko słyszeć. Powtórz.— No więc powtórzyłem zdziwiony, że wszystko będę widział i słyszał, i tak to się zaczęło.”

A potem mamy historię życia...

allison | 2011-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2011

Literacki rarytas, łączący umiejętnie inteligentny humor z pozorną błahością opisywanych zdarzeń. To, o czym narrator i bohater mówi lekko, ironicznie, niekiedy przezabawnie, w rzeczywistości dotyczy poważnych problemów (różnic społecznych, panoszącego się w Europie faszyzmu, wojennego bestialstwa, powojennego komunizmu...).

Autor porusza w tej opowieści wiele tematów, żadnego nie uznając za tabu. Poznajemy zatem np. kulisy kelnerskiego oraz hotelowego życia, rywalizacji w biznesie, prostytucji, łapownictwa.

Bohatera właściwie możemy nazwać antybohaterem. Nie jest on bowiem żadnym herosem i wcale nie stara się nim być. Z rozbrajającą szczerością przyznaje się do swoich wad, słabości, życiowych porażek, konformizmu, wygodnictwa. I właśnie dzięki temu jest przekonujący oraz wzbudza sympatię czytelnika, nawet wówczas, gdy dopuszcza się niezbyt chwalebnych czynów.

keys | 2013-03-04
Przeczytana: marzec 2013

Najbardziej uroczy, urzekający gawędziarski styl możliwy tylko u Hrabala.
Jest to wspaniała opowieść czeskiego pikolaka o swoim życiu w Pradze i nie tylko na przestrzeni bardzo ważnych wydarzeń, m. in. II wojny światowej. Te interesujące historie opowiedziane w lekki i czasami zabawny sposób, ukazują ówczesny półświatek z całą gamą kolorowych, barwnych ale też ponurych i tragicznych postaci.
Polecam gorąco.

ewula | 2013-09-11
Przeczytana: 11 września 2013

Niezwykle barwna opowieść przepełniona cudownym i inteligentnym dowcipem!POLECAM!

Amadea | 2015-06-27
Na półkach: Audioteka, Przeczytane
Przeczytana: 26 czerwca 2015

" Słuchajcie co Wam teraz powiem "...
No dech zapiera!
Po pierwsze- POLECAM AUDIOBOOKA tylko i wyłącznie w wykonaniu KAZIMIERZA KACZORA. Nastąpiło mistrzowskie połączenie jego aktorskiego głosu ze sposobem opowiadania o sobie bohatera tej książki. Zgranie idealne!.

A tenże bohater nasz... Genialny w swej prostocie myślenia i odczuwania, zadowolony przeważnie ze wszystkiego, co mu los zrzuca pod nogi, naiwny jak dziecko i widzący niektóre rzeczy po swojemu.
ZA TO JAK WIDZĄCY !

I przy tym ambity !
Powiesi się w parku z byle błahostki- taki honorowy !, ale nie widzący nic złego w tym, że bierze ślub z Niemką, gdy Niemcy zaczynają wojnę z Europą.
I szczerze zdziwiony brakiem akceptacji ze strony środowiska :))

Jakbym chwilami widziała infantylną osobowość wojaka Szwejka, a niedługo potem człowieka refleksyjnego z uporem dążącego do celu. Bohumił Hrabal stworzył postać i genialną i niezrozumiałą dla racjonalistów.
Od kelnera do milionera z prostotą i dobrodusznym sercem....

100. rocznica urodzin Bohumila Hrabala

Dzisiaj świętujemy urodziny Hrabala, jednego z najwybitniejszych pisarzy dwudziestego wieku. Jego najsłynniejsze książki to "Pociągi pod specjalnym nadzorem", "Zbyt głośna samotność" oraz "Obsługiwałem angielskiego króla".