Obsługiwałem angielskiego króla

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Film". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Świat Literacki
7,36 (1188 ocen i 90 opinii)
tłumaczenie
Jan Stachowski
Obsluhoval jsem anglického krále
978-83-603-1834-8

Inne wydania

Nowa edycja książki "Obsługiwałem angielskiego króla" ukazuje się z okazji wyjątkowego spotkania literatury i filmu: po ponad trzydziestu latach od napisania doczekał się ekranizacji jeden z najsłynniejszych utworów Bohumila Hrabala. z prozą czeskiego mistrza po raz kolejny zmierzył się z powodzeniem Jiri Menzel, reżyser m.in. legendarnych "Pociągów pod specjalnym nadzorem" (Oscar dla filmu obcojęzycznego).

Sklep

• Nie ma nieba
  • Tajemnica domu Helclów
  • Zwykły człowiek
  • Czarny świt
  • Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
  • Silver. Powrót na Wyspę Skarbów
  • Wyspa

9,33 (3 ocen i opinii)
Czarny świt
Rolf Börjlind , Cilla Börjlind

6,9 (10 ocen i opinii)
Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
David Foster Wallace

8 (9 ocen i opinii)
Silver. Powrót na Wyspę Skarbów
Andrew Motion

Powrót do Daringham Hall
Kathryn Taylor

6,85 (144 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
orchideaidea | 2015-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2015

Pierwsze i jakże udane spotkanie z dziełem Hrabala!
W książce tej została przedstawiona barwna historia człowieka, który swoją karierę zawodową zaczynał jako niepozorny pikolak, pracujący w coraz to lepszych lokalach.
Opowieść ta pokazuje jak sumienną pracą można dojść coraz dalej, do tego stopnia, by w pewnym momencie stać się obiektem zazdrości swoich dawnych przełożonych.
Główny bohater podczas swojej wędrówki na szczyt, przeżywa wzloty i upadki. Pracuje uczciwie, jednak bywa, że pada ofiarą podstępów i nagle traci posadę, mimo to nadal próbuje swych sił w swoim fachu i podejmuje kolejne wyzwania zawodowe. W końcu udaje mu się na tyle wzbogacić, że staje się właścicielem lokalu z "górnej półki", a zaraz potem trafia do więzienia dla milionerów, w którym straż ma się gorzej od samych osadzonych!
Zapewne do tego wszystkiego by nie doszło, gdyby nie słowa pewnego przedsiębiorcy, który stanął na drodze naszego bohatera w jego wczesnej młodości:

"Zapamiętaj se, synek, że...

czytający | 2015-03-11
Przeczytana: 11 marca 2015

Jakim wielkim szczęściem jest posiadanie możliwości widzenia otaczającego nas świata z różnych perspektyw. Docierać do sensu życia, poprzez przesuwanie w myślach obrazów z przeszłości i bawiąc się w ich układanie . Umieć spoglądać na rzeczywistość z lekceważącą pogardą a kiedy trzeba z rozrzewnieniem śmiać się do rozpuku, nad byle elementem historii. Kreować emocje czytelnika i pozwalać mu na wpadanie w ich różne stany. Ale zawsze tak, byle by było ciekawie, z przytupem, z gestem i na wesoło. Taki jest Bohumil Hrabal. Prawdziwy aż do bólu, nie uznający żadnej maniery, prosty w odbiorze i bezpośredni.

Czeski prozaik udowadnia nam, że z wolna niewiarygodne staje się prawdziwe. Z każdym kolejnym rozdziałem możemy być pewni, że to co zobaczyliśmy to już przeszłość, za chwilę ujrzymy coś, czego jeszcze nie było. I na pewno czytając to, otworzymy oczy szeroko ze zdumienia. To właśnie potrafi Hrabal. Stworzyć wrażenie że chyba śnimy, że takie rzeczy o których pisze z pewnością nie...

almos | 2015-06-19
Przeczytana: 14 czerwca 2015

Historia życia człowieka, który zaczynając od zera staje się idealnym kelnerem a potem milionerem i właścicielem hotelu, opowiedziana jest przez Hrabala w jego unikalnym, brawurowym stylu. A w tle wydarzenia historyczne: okupacja niemiecka a potem komunizm. To taka trochę przypowieść z morałem, że pieniądze szczęścia nie dają. Niby nic nowego, ale przedstawione przez Hrabala z wielkim wdziękiem.

Już od pierwszych zdań dowiadujemy się, na czym polega istota pracy kelnera: „Kiedy zaczynałem w hotelu „Praga”, złapał mnie szef za lewe ucho, wytargał za nie i mówi: —Jesteś tu za pikolaka i pamiętaj, niczego nie widziałeś, niczego nie słyszałeś. Powtórz. — Więc powiedziałem, że niczego w lokalu nie widziałem i niczego nie słyszałem. A szef wytargał mnie za prawe ucho i krzyczy: — Ale zapamiętaj też sobie, że wszystko musisz widzieć i wszystko słyszeć. Powtórz.— No więc powtórzyłem zdziwiony, że wszystko będę widział i słyszał, i tak to się zaczęło.”

A potem mamy historię życia...

allison | 2011-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2011

Literacki rarytas, łączący umiejętnie inteligentny humor z pozorną błahością opisywanych zdarzeń. To, o czym narrator i bohater mówi lekko, ironicznie, niekiedy przezabawnie, w rzeczywistości dotyczy poważnych problemów (różnic społecznych, panoszącego się w Europie faszyzmu, wojennego bestialstwa, powojennego komunizmu...).

Autor porusza w tej opowieści wiele tematów, żadnego nie uznając za tabu. Poznajemy zatem np. kulisy kelnerskiego oraz hotelowego życia, rywalizacji w biznesie, prostytucji, łapownictwa.

Bohatera właściwie możemy nazwać antybohaterem. Nie jest on bowiem żadnym herosem i wcale nie stara się nim być. Z rozbrajającą szczerością przyznaje się do swoich wad, słabości, życiowych porażek, konformizmu, wygodnictwa. I właśnie dzięki temu jest przekonujący oraz wzbudza sympatię czytelnika, nawet wówczas, gdy dopuszcza się niezbyt chwalebnych czynów.

keys | 2013-03-04
Przeczytana: marzec 2013

Najbardziej uroczy, urzekający gawędziarski styl możliwy tylko u Hrabala.
Jest to wspaniała opowieść czeskiego pikolaka o swoim życiu w Pradze i nie tylko na przestrzeni bardzo ważnych wydarzeń, m. in. II wojny światowej. Te interesujące historie opowiedziane w lekki i czasami zabawny sposób, ukazują ówczesny półświatek z całą gamą kolorowych, barwnych ale też ponurych i tragicznych postaci.
Polecam gorąco.

ewula | 2013-09-11
Przeczytana: 11 września 2013

Niezwykle barwna opowieść przepełniona cudownym i inteligentnym dowcipem!POLECAM!

SłabyGracz | 2014-06-09

Wysłuchałem tą książkę w pięknej interpretacji Kazimierza Kaczora. Jest to pozornie błaha opowieść o drodze życiowej czeskiego kelnera z małej wioski. Jest ona bardzo podobna do "Blaszanego bębenka" Guntera Grassa. Też mamy tutaj narrację z perspektywy niezbyt poważnego głównego bohatera, który ocenia bardzo poważne wydarzenia ze swojej naiwnej perspektywy. Na pewno warto poczytać.

Amadea | 2015-06-27
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki
Przeczytana: 26 czerwca 2015

" Słuchajcie co Wam teraz powiem "...
No dech zapiera!
Po pierwsze- POLECAM AUDIOBOOKA tylko i wyłącznie w wykonaniu KAZIMIERZA KACZORA. Nastąpiło mistrzowskie połączenie jego aktorskiego głosu ze sposobem opowiadania o sobie bohatera tej książki. Zgranie idealne!.

A tenże bohater nasz... Genialny w swej prostocie myślenia i odczuwania, zadowolony przeważnie ze wszystkiego, co mu los zrzuca pod nogi, naiwny jak dziecko i widzący niektóre rzeczy po swojemu.
ZA TO JAK WIDZĄCY !

I przy tym ambity !
Powiesi się w parku z byle błahostki- taki honorowy !, ale nie widzący nic złego w tym, że bierze ślub z Niemką, gdy Niemcy zaczynają wojnę z Europą.
I szczerze zdziwiony brakiem akceptacji ze strony środowiska :))

Jakbym chwilami widziała infantylną osobowość wojaka Szwejka, a niedługo potem człowieka refleksyjnego z uporem dążącego do celu. Bohumił Hrabal stworzył postać i genialną i niezrozumiałą dla racjonalistów.
Od kelnera do milionera z prostotą i dobrodusznym sercem....

książek: 2024
Czytam-Sobie | 2014-12-30
Przeczytana: 09 stycznia 2015

Czysta rozkosz czytania.

Hanna | 2015-03-23
Przeczytana: 23 marca 2015

Jak zwykle w wypadku serii Mistrzowie Słowa - wspaniałe wykonanie. Kazimierz Kaczor prowadzi narrację hrabalowskiego Jana Dziecię w rewelacyjny sposób. Są w tej interpretacji, tak bliskie samemu dziełu, nuty humoru, ironii, melancholii, nostalgii, a to wszystko malowane głosem idealnie dobranym do tonu samej książki. Ogromna przyjemność słuchania.