Obsługiwałem angielskiego króla

Autor:
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Film". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
tłumaczenie
Jan Stachowski
Obsluhoval jsem anglického krále
wydawnictwo
Świat Literacki
978-83-603-1834-8
typ
papier
7,36 (1110 ocen i 80 opinii)

Opis książki

Nowa edycja książki "Obsługiwałem angielskiego króla" ukazuje się z okazji wyjątkowego spotkania literatury i filmu: po ponad trzydziestu latach od napisania doczekał się ekranizacji jeden z najsłynniejszych utworów Bohumila Hrabala. z prozą czeskiego mistrza po raz kolejny zmierzył się z powodzeniem Jiri Menzel, reżyser m.in. legendarnych "Pociągów pod specjalnym nadzorem" (Oscar dla filmu obcojęzycznego).

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
czytający | 2015-03-11
Przeczytana: 11 marca 2015

Jakim wielkim szczęściem jest posiadanie możliwości widzenia otaczającego nas świata z różnych perspektyw. Docierać do sensu życia, poprzez przesuwanie w myślach obrazów z przeszłości i bawiąc się w ich układanie . Umieć spoglądać na rzeczywistość z lekceważącą pogardą a kiedy trzeba z rozrzewnieniem śmiać się do rozpuku, nad byle elementem historii. Kreować emocje czytelnika i pozwalać mu na wpadanie w ich różne stany. Ale zawsze tak, byle by było ciekawie, z przytupem, z gestem i na wesoło. Taki jest Bohumil Hrabal. Prawdziwy aż do bólu, nie uznający żadnej maniery, prosty w odbiorze i bezpośredni.

Czeski prozaik udowadnia nam, że z wolna niewiarygodne staje się prawdziwe. Z każdym kolejnym rozdziałem możemy być pewni, że to co zobaczyliśmy to już przeszłość, za chwilę ujrzymy coś, czego jeszcze nie było. I na pewno czytając to, otworzymy oczy szeroko ze zdumienia. To właśnie potrafi Hrabal. Stworzyć wrażenie że chyba śnimy, że takie rzeczy o których pisze z pewnością nie...

allison | 2011-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2011

Literacki rarytas, łączący umiejętnie inteligentny humor z pozorną błahością opisywanych zdarzeń. To, o czym narrator i bohater mówi lekko, ironicznie, niekiedy przezabawnie, w rzeczywistości dotyczy poważnych problemów (różnic społecznych, panoszącego się w Europie faszyzmu, wojennego bestialstwa, powojennego komunizmu...).

Autor porusza w tej opowieści wiele tematów, żadnego nie uznając za tabu. Poznajemy zatem np. kulisy kelnerskiego oraz hotelowego życia, rywalizacji w biznesie, prostytucji, łapownictwa.

Bohatera właściwie możemy nazwać antybohaterem. Nie jest on bowiem żadnym herosem i wcale nie stara się nim być. Z rozbrajającą szczerością przyznaje się do swoich wad, słabości, życiowych porażek, konformizmu, wygodnictwa. I właśnie dzięki temu jest przekonujący oraz wzbudza sympatię czytelnika, nawet wówczas, gdy dopuszcza się niezbyt chwalebnych czynów.

keys | 2013-03-04
Przeczytana: marzec 2013

Najbardziej uroczy, urzekający gawędziarski styl możliwy tylko u Hrabala.
Jest to wspaniała opowieść czeskiego pikolaka o swoim życiu w Pradze i nie tylko na przestrzeni bardzo ważnych wydarzeń, m. in. II wojny światowej. Te interesujące historie opowiedziane w lekki i czasami zabawny sposób, ukazują ówczesny półświatek z całą gamą kolorowych, barwnych ale też ponurych i tragicznych postaci.
Polecam gorąco.

SłabyGracz | 2014-06-09

Wysłuchałem tą książkę w pięknej interpretacji Kazimierza Kaczora. Jest to pozornie błaha opowieść o drodze życiowej czeskiego kelnera z małej wioski. Jest ona bardzo podobna do "Blaszanego bębenka" Guntera Grassa. Też mamy tutaj narrację z perspektywy niezbyt poważnego głównego bohatera, który ocenia bardzo poważne wydarzenia ze swojej naiwnej perspektywy. Na pewno warto poczytać.

ewula | 2013-09-11
Przeczytana: 11 września 2013

Niezwykle barwna opowieść przepełniona cudownym i inteligentnym dowcipem!POLECAM!

Czytam-Sobie | 2014-12-30
Przeczytana: 09 stycznia 2015

Czysta rozkosz czytania.

bibliofilka | 2012-07-25
Przeczytana: 24 lipca 2012

Chyba każdy kojarzy Franka Dolasa z filmu “Jak rozpętałem II wojnę światową”. Takiego prostego, szeregowca, który swoim sprytem potrafił wyprowadzić w pole niemal wszystkich, którzy znaleźli się w jego otoczeniu. Czeska wersja takiego Franka pojawia się na kartach książki Hrabala Obsługiwałem angielskiego króla” i zwie się Jan Dite. Z tą różnicą, że nasz Franek za wszelką cenę chce zdobyć karabin, aby walczyć z Niemcami, tak Jan Dite… No właśnie - kim jest Hrabalowski bohater?

Poznajemy go jako nastoletniego pikolaka, który w kolejnych hotelowych restauracjach uczy się zawodu. Błękitnooki, piegowaty, płowowłosy chłopiec szybko dochodzi do wniosku, że trzeba korzystać z chwili i radość z życia czerpać garściami każdego dnia. Jedynym jego celem stają się pieniądze! I tak jesteśmy świadkami kariery od pikolaka od miliardera. Kelner, bywalec domów publicznych, król zaklętego rewiru, Jan Detsche pijący szampana za zajęcie Pragi przez Niemców, komunistyczny łącznik, więzień na Pankrácu,...

kiniol89 | 2014-10-19

Gawędziarstwo równie dobre jak u Llosy lub Myśliwskiego, postać Dittego podobna do Szwejka - tylko z większą skłonnością do refleksji. Końcowe sceny - gdzie kariera rozpoczęta od pikolaka do milionera z uwagi na toczącą się historię i zmieniające się główne prądy polityczne - przypominają z kolei "Siekierezadę", w której autor zagląda w głąb siebie i zadaje trudne pytania konstatując: "istotą życia jest pytanie o śmierć".

Wyśmienita powieść, w której autor co i rusz nami wstrząsa, a to wtedy, gdy opisuje seks z Niemką, która pilnie zaplanowała rozmnożenie zdrowej rasy aryjskiej - jak na złość dziecko rodzi się niepełnosprawne, jak cały ten popaprany czerwony narodowosocjalistyczny system. A to wtedy, gdy opisuje życie obozowe milionerów po rozpoczętej przez Gottwalda nacjonalizacji, kiedy to odsiadujący dobrze się tam bawią i zaczynają się zastanawiać, kto w tym kraju ma lepiej, oni - będący w zamknięciu, czy wszyscy ci, którzy są na zewnątrz. Perełek jest więcej, ale nie będę...

Hanna | 2015-03-23
Przeczytana: 23 marca 2015

Jak zwykle w wypadku serii Mistrzowie Słowa - wspaniałe wykonanie. Kazimierz Kaczor prowadzi narrację hrabalowskiego Jana Dziecię w rewelacyjny sposób. Są w tej interpretacji, tak bliskie samemu dziełu, nuty humoru, ironii, melancholii, nostalgii, a to wszystko malowane głosem idealnie dobranym do tonu samej książki. Ogromna przyjemność słuchania.

Kazik | 2012-07-29
Na półkach: Przeczytane, Czeska
Przeczytana: 29 lipca 2012

Czytajcie, co wam teraz napiszę.
Nie ma lepszego miejsca, by zacząć karierę restauratorską, niż hotel "Praga" - o czym w pełni przeświadczony jest nowy chłopak na posyłki, nasz główny bohater i niezły gawędziarz. To tu właśnie pozna pierwsze tajniki fachu, zacznie śnić o byciu milionerem i poważaną figurą mimo mikrego wzrostu, a także nauczy się, że dobry kelner "niczego w lokalu nie słyszy i niczego nie widzi, ale też musi wszystko widzieć i wszystko słyszeć". I zaczyna nas oczarowywać swoją niezwykłą historią przeplataną mnóstwem anegdotek, kiedy to niewiarygodne stawało się faktem.

Moja mowa będzie krótka: Hrabalowi udało się nad wyraz, a ja mogę tylko wypisywać zalety jego dzieła. Nietuzinkowe postacie, interesujące opisy, pewna doza poczucia humoru, barwna fabuła. Dochodzi do tego też urok w możliwości dyskretnego obserwowania wraz z głównym bohaterem hulaszczych imprez z wielkimi tego świata w roli głównej (oj, no dalej, przecież wiem, że też to lubicie). Jest też...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto