Biedaczyna z Asyżu

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
O Phtochules tu Theu
978-83-211-1914-1
allison

"Biedaczyna z Asyżu" to zbeletryzowana biografia św. Franciszka, której narratorem jest brat Leon, towarzysz drogi życia tego niewątpliwie najpopularniejszego świętego. Historia ta pierwotnie spisana była na skórach zwierząt, strzępkach papieru i kawałkach kory. Codziennie przy świetle lampy brat Leon w wielkim trudzie i z obawą notował wszystkie słowa i czyny Franciszka. Wierzył, że nawet jedno słowo Biedaczyny z Asyżu może zbawić czyjąś duszę i jeśli nie zostanie wiernie zapisane i przekazane, ktoś może z jego winy zostać potępiony.

źródło opisu: od wydawcy

źródło okładki: www.ksiazka.net.pl

Perzka | 2013-12-14
Przeczytana: 09 grudnia 2013

Franciszek syn bogatego kupca Piotra Bernardona wiódł beztroskie, grzeszne życie. Dopiero spotkanie z żebrakiem, którego nazwał Leon, wywróciło jego codzienność do góry nogami. Odmieniło całkowicie jego los. Porzucił marzenia o ślubie z piękną Klarą, liczne podróże, polowania, wszystkie przyjemności, które dotychczas towarzyszyły mu na każdym kroku.
Stał się ubogim materialnie, ale bogatym na duchu człowiekiem. Jego głównym celem w życiu stało się pomaganie innym, miłość do wszystkich bliźnich, a także ubóstwo, post i częsta modlitwa.
Wystawiany przez Boga na próby, z wielkim oddaniem i pokorą pokonywał wszelkie trudności i pokazywał Panu Bogu, że dla niego jest w stanie zrobić wszystko.

„Z im większych nizin wychodzisz, tym wyżej się wzniesiesz. Największą zasługą walczącego chrześcijanina nie są jego cnoty, ale walka, którą musi toczyć, aby zamienić w cnotę swój
bezwstyd,tchórzostwo, brak wiary, złość.”

W codziennych jego wędrówkach i można rzec przygodach, dzielnie...

czytający | 2016-10-15
Przeczytana: 15 października 2016

Przed wiekami żył pewien człowiek, który zamiast chodzić po ziemi, zdecydował się skoczyć w przepaść ubóstwa. W jego skoku nie było lęku ani wahania, jedynie wiara w błogość, która go czeka po wykonaniu zadania. Z sercem zapalonym przez miłość przemierzał świat a niewidzialny ogień trawił go od wewnątrz. Wybierając drogę ciągłego umierania potwierdził swoje zaślubiny z biedą, która nie odstępowała go ani na krok. Opuszczenie przez niego świata próżności z jego wszystkimi dobrami stało się prawdziwym bogactwem. Dzięki surowej ascezie odkrył to, co w człowieku jest najważniejsze. Tym skarbem jest dusza. I pewnie zarówno wierzący, jak i ci nie podzielający ich wiary, postawią sobie pytanie o sens tych wszystkich ziemskich zabiegów. Dla jednych będą one przyczynkiem do osiągnięcia zbawienia, dla drugich wzorem głębokiego humanizmu godnym naśladowania. I życzę wszystkim aby mieli rację, o ile doprowadzi ich ona do bycia wartościowszymi ludźmi.

Zatapiając swój wzrok w tej pełnej...

justi | 2012-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2012

Chociaż nie lubię fikcji, w której występują prawdziwe postacie, ta ksiażka wyjątkowo do mnie przemawia. Ukazuje Franciszka jako człowieka, osobę rzucającą się na głęboką wodę bez pewności co będzie dalej i dokąd zmierza. Wewnętrzne konflikty, tak bliskie każdemu człowiekowi, przybliżają jego postać, ideały którymi żył otaczają go nimbem nieosiągalnej świętości.
Zaufanie Bogu, radykalne ubóstwo, czystość i posłuszeństwo. To Droga Franciszka.

Zuzanna | 2014-01-25
Przeczytana: 26 stycznia 2014

Bardzo dobra książka....Historia świetnie napisana..Polecam...

Beata | 2014-01-19
Przeczytana: listopad 2013

Nie przeczytana ale połknięta. Doskonała w sferze literackiej, w sferze faktograficznej chwilami (rzadko) odbiega od zapisów historycznych - ale mniejsza z tym. Nie odbiera to wielkości postaci Franciszka, człowieka z krwi i kości, z duszy i serca.

zbyszek | 2017-11-23
Przeczytana: 30 września 2017