Opowieści z pogranicza światów

Wydawnictwo: Psychoskok
Aneta

Opowiadania rozpoczyna historia ciężarówki, która nie tylko mówi, ale ma swoją wolę i cierpi na nietypowe uzależnienie: przyspieszanie i wpadanie na drzewa. Nietypowa ciężarówka wymaga nietypowej pomocy w postaci specjalnej agentki do takich zadań Lisy. Lisa ma tę właściwość, że słyszy, widzi i czuje więcej. Kolejne opowiadanie podzielone na dwie częsci wiąże się z pytaniami filozoficzno...

Kolejne opowiadanie podzielone na dwie częsci wiąże się z pytaniami filozoficzno egzystencjalnymi, na które nie każdy musi szukać odpowiedzi, ale bohaterowie: dwóch aspirantów na aniołów oraz Cecylia, są niejako przymuszeni radzić sobie z uzgodnionej jak i tej bardziej tajemniczej rzeczywistości.
Nosorożec i wróżka to metafora na niedopasowane związki międzyludzkie i wynikające z tego sytuacje, o których lepiej poczytać, ale nikt nie bardzo chciałby w nie wnikać.
Depresja. Choroba czy też wymówka? Bohaterka Irenka zdiagnozowana i leczona latami ma na ten temat coś do powiedzenia....

źródło opisu: 9788379001644

źródło okładki: 9788379001637

Jula | 2017-03-07

Uważam, że jest to zbiór naprawdę fenomenalnych opowiadań.

Fabuła poszczególnych opowieści pozwoli nam zadać sobie całą masę, pobudzających do wręcz filozoficznych rozważań pytań. Wydarzenia, z którymi poprzez lekturę zapozna nas autorka są metaforą ziemskich problemów, a przecież czasem łatwiej zmierzyć się z codziennością zerkając przez pryzmat.

Każde opowiadanie to odmienna historia. Fantastyka, która wnika w rzeczywistość ułatwia zrozumienie, pozwalając na nowo ujrzeć całkiem codzienne sytuacje.

Naprawdę gorąco polecam!

Aneta | 2014-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2014

Opowieści z pogranicza światów to lektura pozornie lekka, przyjemna i zabawna w swej formie. Niezwiązane ze sobą historie łączy forma fantastyki, przekraczanie granice realności wnosząc dystans do wyzwań w życiu codziennym. Opowiadania poruszają takie tematy jak: związki, pytania filozoficzne, uzależnienia, finanse ukazując je z innej perspektywy niż ustalona rzeczywistość.

Marcin Dolecki | 2017-04-15
Przeczytana: 05 kwietnia 2017

Z zainteresowaniem przeczytałem ten zbiór oryginalnych opowiadań z pogranicza realizmu oraz fantasy.
Metafizyczną podstawą funkcjonowania światów wspomnianych przez autorkę jest prawo karmana (karmy), dosyć szczegółowo przez nią przedstawione. Jedną z konsekwencji tego prawa jest reinkarnacja. "Ziemia to jedno z najbardziej popularnych miejsc we wszechświecie. [...] Każdy przynajmniej raz musiał ją odwiedzić" (s. 7). Czasami pojawienie się na Ziemi odbywa się w zaskakujący sposób - np. bohater pojawia się na tej planecie jako ciężarówka. W tym przypadku lepiej chyba byłoby mówić o "wmaszynowieniu" niż o "wcieleniu" (a propos, kiedyś zażartowałem na widok artykułu redagowanego przez koleżankę z pracy, że chyba zajmuje się tekstem o Rosjaninie, skoro jest tam napisane: "inżynier maszyn"). Joanna Piłatowicz przedstawiła ziemskie przygody bohaterów ze sporą dozą subtelnego dowcipu, co stanowi jeden z atutów książki.
Do ważniejszych problemów poruszanych w Opowieściach z pogranicza...

Bruno Wioska | 2017-07-03
Przeczytana: 30 czerwca 2017

Co prawda tytuł książki jest z "Pogranicza...." ale autorka porusza się bezgranicznie swobodnie przechodząc z realiów do świata niewidzialnego. Bohaterka opowiadania jest Ciężarówką o ludzkich cechach, do tego bardzo drażliwą. Do "życia" podchodzi bardzo emocjonalnie jest uduchowioną Ciężarówką, której nieobce są pożądania. Krótko mówić, lubi sobie od czasu stuknąć... Naturalnie jest zdolna do samo-restauracji... i jak każda uduchowiona Ciężarówka nie potrzebuje paliwa. Ciężarówka zabiera w podróż bohaterkę opowiadania i... ale resztę można samemu przeczytać.
Nie chcę psuć uczty czytelnikom, bo książka napisana jest żywym językiem, dowcipnie i zachęcająco do poznania innych dzieł Autorki.

Łukasz | 2017-03-01
Przeczytana: 31 grudnia 2016

Książka lekka i przyjemna. Bardzo niekonwencjonalny sposób opisywania rzeczywistości. Poruszone tematy są związane z życiem normalnego człowieka, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Gorąco polecam!

Jolka | 2017-03-04
Przeczytana: 04 stycznia 2017

Oryginalny plik opowiadań. Przenosimy się w świat wyobraźni i fantazji. Kaźda opowieść ma jakiś morał. Polecam

Wivel | 2017-03-02
Przeczytana: 02 marca 2017

Tematyka poruszana w opowiadaniach zmusza do zastanowienia i refleksji nad dzisiejszym światem. Nie wszystko jest przecież tylko czarne lub białe, wiele zależy także od punku widzenia. By to odkryć, warto sięgnąć po lekturę „Opowieści z pogranicza światów”.

czytelniczka | 2017-03-12

Ksiazka bardzo dobra. Dla wielbicieli surrealistycznych historii, mieszanka fantazji i zyciowych problemow. Godne polecenia!

pilka53 | 2017-03-07

Książka niby lekka, zabawna, ale jednak zmusza do zastanowienia, przemyśleń. Nic nie jest takie proste jak się wydaje. Polecam

Jolanda | 2017-03-08