Opowieści z pogranicza światów

Okładka książki Opowieści z pogranicza światów Joanna Piłatowicz
Okładka książki Opowieści z pogranicza światów
Joanna Piłatowicz Wydawnictwo: Psychoskok literatura piękna
Psychoskok
2014-04-03
2014-04-03
opowieści Piłatowicz refleksje przemyślenia

Opowiadania zawarte w książce napisane są lekkim i przystępnym piórem. Są to nowelki, które w sposób dowcipny i lekki konfrontują czytelnika z problemami świata codziennego i sprawami, które dotyczą nas wszystkich. Jednak trudy dnia codziennego przedstawione są w formie fantastyki i surrealizmu. Np ciężarówka ciągle zderzająca się z drzewem ukazuje nam problem uzależnień wszelkiego typu od hazardu po alkoholizm czy zakupoholizm. Wróżka i nosorożec pokazuje obraz toksycznych związków i jak tego typu relacje wyglądają. W sposób lekki i przyjemny czytelnik konfrontowany jest z problemami dotyczącymi każdego człowieka. Czyta się fenomenalnie!

Co prawda tytuł książki jest z "Pogranicza...." ale autorka porusza się bezgranicznie swobodnie przechodząc z realiów do świata niewidzialnego. Bohaterka opowiadania jest Ciężarówką o ludzkich cechach, do tego bardzo drażliwą. Do "życia" podchodzi bardzo emocjonalnie jest uduchowioną Ciężarówką, której nieobce są pożądania. Krótko mówić, lubi sobie od czasu stuknąć... Naturalnie jest zdolna do samo-restauracji... i jak każda uduchowiona Ciężarówka nie potrzebuje paliwa. Ciężarówka zabiera w podróż bohaterkę opowiadania i... ale resztę można samemu przeczytać.
Nie chcę psuć uczty czytelnikom, bo książka napisana jest żywym językiem, dowcipnie i zachęcająco do poznania innych dzieł Autorki.

Z zainteresowaniem przeczytałem ten zbiór oryginalnych opowiadań z pogranicza realizmu oraz fantasy.
Metafizyczną podstawą funkcjonowania światów wspomnianych przez autorkę jest prawo karmana (karmy),dosyć szczegółowo przez nią przedstawione. Jedną z konsekwencji tego prawa jest reinkarnacja. "Ziemia to jedno z najbardziej popularnych miejsc we wszechświecie. [...] Każdy przynajmniej raz musiał ją odwiedzić" (s. 7). Czasami pojawienie się na Ziemi odbywa się w zaskakujący sposób - np. bohater pojawia się na tej planecie jako ciężarówka. W tym przypadku lepiej chyba byłoby mówić o "wmaszynowieniu" niż o "wcieleniu" (a propos, kiedyś zażartowałem na widok artykułu redagowanego przez koleżankę z pracy, że chyba zajmuje się tekstem o Rosjaninie, skoro jest tam napisane: "inżynier maszyn"). Joanna Piłatowicz przedstawiła ziemskie przygody bohaterów ze sporą dozą subtelnego dowcipu, co stanowi jeden z atutów książki.
Do ważniejszych problemów poruszanych w Opowieściach z pogranicza światów należą perypetie Polaków próbujących ułożyć sobie życie za granicą - w taki sposób, aby nie rezygnować z rozwijania własnych pasji.
Uwagę przyciąga również ładnie zaprojektowana okładka.

Książka jest na tyle niebanalna, że postanowiłem nie jej nie oceniać.

Uważam, że jest to zbiór naprawdę fenomenalnych opowiadań.

Fabuła poszczególnych opowieści pozwoli nam zadać sobie całą masę, pobudzających do wręcz filozoficznych rozważań pytań. Wydarzenia, z którymi poprzez lekturę zapozna nas autorka są metaforą ziemskich problemów, a przecież czasem łatwiej zmierzyć się z codziennością zerkając przez pryzmat.

Każde opowiadanie to odmienna historia. Fantastyka, która wnika w rzeczywistość ułatwia zrozumienie, pozwalając na nowo ujrzeć całkiem codzienne sytuacje.

Naprawdę gorąco polecam!

Uważam, że jest to zbiór naprawdę fenomenalnych opowiadań.

Każde opowiadanie to...

Tematyka poruszana w opowiadaniach zmusza do zastanowienia i refleksji nad dzisiejszym światem. Nie wszystko jest przecież tylko czarne lub białe, wiele zależy także od punku widzenia. By to odkryć, warto sięgnąć po lekturę „Opowieści z pogranicza światów”.

Książka lekka i przyjemna. Bardzo niekonwencjonalny sposób opisywania rzeczywistości. Poruszone tematy są związane z życiem normalnego człowieka, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Gorąco polecam!

Oryginalny plik opowiadań. Przenosimy się w świat wyobraźni i fantazji. Kaźda opowieść ma jakiś morał. Polecam

Książka niby lekka, zabawna, ale jednak zmusza do zastanowienia, przemyśleń. Nic nie jest takie proste jak się wydaje. Polecam

Ksiazka bardzo dobra. Dla wielbicieli surrealistycznych historii, mieszanka fantazji i zyciowych problemow. Godne polecenia!

Moja ulubiona!

Moja ulubiona!