Na głowie stanęło

Wydawnictwo: Psychoskok
literatura piękna

Na głowie stanęło” jest ciepłą komedią obyczajowo – sensacyjną poruszającą kilka tematów: tolerancji i solidarności społecznej oraz odwagi do podejmowania wyzwań, które nie tylko zmieniają, ale też wzbogacają nasze życie. Życie Ryszarda oparte jest na codziennych, rutynowych czynnościach. Nudna praca wklepywacza danych do komputera, później domowe zacisze. Jego życie jest przewidywalne tak samo jak przewidywalna jest zmiana pór roku. Po lecie przychodzi jesień, tak samo jak po godzinach spędzonych w pracy nadchodzi czas odpoczynku. Ryszard lubi tę rutynę, ponieważ daje mu poczucie bezpieczeństwa. Mieszka na jednym z wielu osiedli wybudowanych w latach rozkwitu socjalizmu w Polsce. Tam się wychował i nadal mieszka w odziedziczonym po rodzicach mieszkaniu. Słowem – nuda. Jednak pewnego dnia wszystko się zmieni. Na osiedlu pojawi się tajemniczy wandal, który nocami maluje samochody. Osobnik szybko zyska pseudonim Malarz, a w jego poszukiwania zaangażuje się cała społeczność osiedlowa. To doświadczenie zmieni Ryszarda i mieszkańców blokowiska.

źródło opisu: http://wydawnictwopsychoskok.pl/

źródło okładki: http://wydawnictwopsychoskok.pl/

Daniel | 2018-02-10
Przeczytana: 06 lutego 2018

Poznajmy Rysia, przeprasza - Pana Ryszarda, człowieka nudnego i schematycznego do bólu, który nagle staje wobec problemu niespotykanego sąsiedztwa oraz osiedlowego wandalizmu. Wydarzenia te mocno zmienią życie bohatera, chociaż ten i tak mocno się broni przed zmianami.
"Na głowie stanęło" to lekkie, dowcipne opowiadanie i miłe urozmaicenie domowej biblioteczki.

AnnaSikorska | 2016-12-01

Pamiętacie absurdalne sceny z filmu „Miś”? Niby codzienność Polaków, niby rutyna, niby próba urozmaicenia tej codzienności, ale ciągle wypadająca szaro. Jaskrawe postacie, skrajności charakterów sprawiają, że mimo upływu lat film ciągle cieszy się powodzeniem. Michał Krupa zabiera swoich czytelników w podobne klimaty. Jego główny bohater to człowiek żywcem wyjęty z dawnego systemu, ale umieszczony w czasach kapitalizmu, budowania autostrad, kupowania szybszych samochodów, ułatwiania sobie życia i powszechnego konsumpcjonizmu przez wszystkich poza bohaterami powieści. Otoczenie to szare blokowisko, na którym mieszkają renciści i emeryci oraz wszyscy ci, którzy cenią sobie spokój, pewną, ale monotonną pracę. Taki dokładnie jest główny bohater mówiący o sobie: "Nigdy tego nie okazywałem, ale dumny jestem z mojego imienia. Ryszard, bo tak właśnie nazwała mnie moja mama, pasuje do mnie jak ulał. Dlaczego ? W zasadzie nie jestem tego pewien. Może dlatego, że kojarzy się z Ryszardem Lwie...

Regalia | 2016-09-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, LGBTA
Przeczytana: 01 lipca 2016

Pierwsza książka, którą wygrałam w konkursie. Wow.

Nowi w blokowisku nie mają łatwego życia, a pan Rysiu to nadal ciacho :) Ja bym chyba zatłukła tego podpalacza, bynajmniej nie postąpiłabym TAK. Z resztą - cokolwiek się wydarzyło przy akcji 'złapmy wandala' nie przeszłoby w moim środowisku bez echa... sądowego. A tu? A tu jest komicznie, czasem trochę irracjonalnie, bo no przecież TAK jest, a TO widać gołym okiem. W życiu bym nie wpadła KIM jest podpalacz. Dlatego czyta się dalej i dla Rysia, bo Rysio to tak właściwie każdy z nas, tylko po trochę innych przejściach.

ewenementka | 2016-08-23
Przeczytana: 17 sierpnia 2016

Świat w książce Michała Krupy stanął na głowie! To pełna absurdów, niezwykle zabawna opowieść o specyficznej wspólnocie mieszkaniowej poznańskiego blokowiska. Lekka i przyjemna lektura, która pomoże nam spojrzeć innym okiem na naszych sąsiadów.

Akcja książki toczy się na jednym z blokowisk w dzielnicy Rataje. W kontekście występujących w niej bohaterów, od razu na myśl przychodzi poznańskie „Osiedle Młodych”. Nazwa ta dziś już może wydawać się odrobinę ironiczna – bloki wybudowane zostały w latach siedemdziesiątych, a od tego czasu wielu młodych zdążyło się nieco postarzeć.

Całą recenzję przeczytasz tutaj:

KuLtUrAlNiE | 2016-07-11

Książkę na głowie stanęło czyta się bardzo sprawnie. I to nie tylko ze względu na małą ilość stron, ale przede wszystkim na formę treści. Jest to - jeśli mogę tak określić - sensacyjny pamiętnik z elementami komediowej obyczajowości:) Przedstawione zostało tu życie pana Ryszarda, które opiera się na pewnych rytualnych i tych samych czynnościach dnia codziennego. Ci sami ludzie na osiedlu, te same sytuacje, przewidywalne relacje sąsiedzkie "blokowiska".
Powiedziałabym nawet, że w pewnych miejscach opis zachowań obywateli, mieszkańców bloku to swoista kronika absurdu żywcem wyjęta z komedii Stanisława Barei. ...a któż z nas nie lubi oglądać jego filmów:)
Rozdziałami są poszczególne dni tygodnia, które stanowią w pewnym momencie odbioru czytelniczego kronikę śledczą - w związku z pewnym dość zabawnym, aczkolwiek w skutkach nieprzyjemnym czynem.

wercix99 | 2016-06-23
Przeczytana: 18 czerwca 2016

Pan Rysiu, główny bohater książki "Na głowie stanęło", bardzo ceni sobie spokój, opanowanie, nudę i monotonię. Każdego dnia powtarza w kółko te same czynności, popadł w rutynę, która stała się dla niego celem sama w sobie. Jest szeregowym pracownikiem Urzędu Statystycznego, który na co dzień wklepuje dane do komputera. Co dziwne, jemu ta praca się podoba. Jest jedynakiem, nie ma rodziny, z którą mógłby porozmawiać. Mieszka w mieszkaniu w bloku odziedziczonym po rodzicach i jest dumnym posiadaczem fiata 126p.

Wiedzie nudne i monotonne życie, jednak pewnego dnia wszystko stanęło na głowie. Najpierw nowi lokatorzy, którzy, ze względu na swoją orientację, nie są akceptowani przez mieszkańców osiedla, a później tajemniczy "Malarz", który nocami maluje i niszczy samochody. Cała osiedlowa społeczność rusza do walki z owym przestępcą, a Ryszard, spokojny i ułożony mężczyzna, który nie szuka wrażeń, zostaje wybrany przez większość na Wodza i koordynatora całej akcji. To niesamowite, jak...

Wielbicielka-książek | 2016-06-11

"Nigdy tego nie okazywałem, ale dumny jestem z mojego imienia.
W zasadzie nie jestem tego pewien. Może dlatego, że kojarzy się z Ryszardem Lwie Serce ?
Tym sławnym po dziś dzień królem ? Albo Ryszardem Ochódzkim z klasycznej komedii Miś ?
Podobno, tak zawsze mówiła mi moja mama, Ryszardy są powszechnie uznawani
za inteligentnych i mądrych ludzi. Czy tak jest naprawdę ?"

"Na głowie stanęło" widniała na mojej liście książek, które koniecznie muszę przeczytać. Z niecierpliwością wyczekiwałam jej premiery. Zatem, gdy otrzymałam ją w formie e-booka bardzo się ucieszyłam. Czułam, że to będzie wartościowa mini powieść, która zawiera ciekawe i mądre przesłanie. Prawdę mówiąc, najbardziej zaintrygował mnie tytuł książki - niebanalny i nieoczywisty. Ponadto urzekła mnie okładka, mimo, iż jest w odcieniach szarości, to jednak zwraca uwagę. W pewnym stopniu przypomniała mi dzieciństwo, które w większości...

Delillah | 2016-06-09
Przeczytana: 07 czerwca 2016

Świetna książka :) Dawno się tak nie uśmiałam :)

Monika | 2016-05-20

Z uśmiechem na twarzy przeczytałam opowiadanie „Na głowie stanęło”. Przy okazji tej lektury przypomniała mi się piosenka „Cygan” grupy Nijak.
…Zerwali się nagle, chwycili za noże
I choć to nie szable, już byli na dworze
Nie oprze się żaden wróg
Dopóki w narodzie duch.
Piosenka i książka mają wspólny mianownik. Jest nim idea wspólnego wroga, który jednoczy społeczność. O ile jednak piosenka opisuje szpetotę ludzką, zderzenie kultury poety z kulturą ludu, to opowiadanie „Na głowie stanęło” ma zupełnie inne przesłanie. Tu zjednoczenie się w celu złapania wspólnego wroga staje się katalizatorem zmian mentalności społecznej. Zmian na lepsze.
Historia opowiadana w „Na głowie stanęło” toczy się na postsocjalistycznym, betonowym osiedlu, na którym niezidentyfikowany osobnik maluje stojące na parkingach samochody. Poruszeni tym faktem mieszkańcy postanawiają złapać złoczyńcę, jednocząc w tym celu swoje siły. Front tworzą ludzie, którzy dotychczas nie zawsze pozostawali ze sobą w dobrych...

Wioleta Sadowska | 2016-05-19
Przeczytana: 19 maja 2016

"Nie chcę wracać do tego, co było wcześniej".

Nuda, monotonia, przewidywalność i marazm – niektórzy cenią sobie takie stałe we własnym życiu, które nie powodują żadnych zawirowań, wyzwalających stresy i nerwy. Czy jednak trwanie w ściśle przewidywalnym transie, w którym każdy dzień jest taki sam, a rutyna staje się celem samym w sobie, nie obniża wartości takiej egzystencji? Na takie pytanie odpowiada sobie bohater najnowszej historii stworzonej piórem Michała Krupy. Bohater, którego już samo imię "Ryszard" wzbudza na mojej twarzy uśmiech.

Michał Krupa to pisarz młodego pokolenia, a do tego szaleniec. Jest pacyfistą z wyboru, a barbarzyńcą z przekonań. Autor takich książek, jak: "Cześć, mam na imię Michał", "Łosoś norwesko–chiński", "Łosoś a’la Africa", "Maślana-czas pokoju" oraz "Janek herbu pół krowy".

Ryszard to szeregowy pracownik Urzędu Statystycznego, który na co dzień zajmuje się wklepywaniem danych do komputera. Bohater prowadzi do bólu nudne i monotonne życie na jednym...