Bonobo i ateista. W poszukiwaniu humanizmu wśród naczelnych

Tłumaczenie: Krzysztof Kornas
Wydawnictwo: Copernicus Center Press
The Bonobo and the Atheist In Search of Humanism Among the Primates
prymatologia, zoologia, etyka
Ego_Sum

Najnowsza książka de Waala to zarówno świetna lektura, jak i naukowy majstersztyk /NATURE/ Frans de Waal, światowej sławy prymatolog, kontynuuje biologiczne dociekania na temat mechanizmów społecznych (ogólnie) i moralnych (szczególnie). Główna teza głosi, że poznanie moralne, będące szczególnym rodzajem poznania społecznego, nie jest przejawem ‘socjalizacji egoistycznej jednostki’, ale...

Frans de Waal, światowej sławy prymatolog, kontynuuje biologiczne dociekania na temat mechanizmów społecznych (ogólnie) i moralnych (szczególnie). Główna teza głosi, że poznanie moralne, będące szczególnym rodzajem poznania społecznego, nie jest przejawem ‘socjalizacji egoistycznej jednostki’, ale ugruntowane jest głęboko w mechanizmach biologicznych, które na poziomie społeczno-kulturowym ulegają wzmocnieniu – krótko mówiąc nie jesteśmy egoistami „ulepszanymi” przez kulturę, ale organizmami społecznymi, które dzięki kulturze angażują się w wyrafinowane praktyki moralne. Główny gatunek, pojawiający się w książce (oczywiście prócz człowieka) to Bonobo (szympans karłowaty) – de Waal próbuje przełamać wiele stereotypów dotyczących zachowań małp, które kojarzone są zwykle z szympansem pospolitym. Bonobo – jeśli można tak powiedzieć – w wielu wypadkach są bardziej ludzkie niż szympansy pospolite.
Książka od ponad roku nieodmiennie znajduje się w czołówce bestsellerów w kategoriach popularyzacji nauki, nauki albo ‘smart thinking’.

źródło opisu: http://pl.ccpress.pl

źródło okładki: http://pl.ccpress.pl

LunaSowa | 2017-04-29

Tytuł może i nieco przewrotny, lecz podczas czytania okazuje się, że jest jak najbardziej adekwatny do treści.
Frans de Waal jest prymatologiem, a jego dokonania znane są wszystkim naukowcom na całym świecie. Prymatologia to dziedzina badająca funkcjonowanie ssaków naczelnych.
Tytułowy "bonobo" to gatunek małpy, która pod względem zachowania jest najbardziej zbliżona do homo sapiens. "Ateista" to sam autor, który rzeczywiście nie wyznaje żadnej religii.
De Waal to naukowiec dociekliwy. Zaobserwował, że bonobo odczuwają wszystkie emocje znane ludziom: radość, strach, gniew, współczucie, poczucie winy, wstyd, smutek i przygnębienie. Okazują je spontanicznie i zrozumiale. Kierują się ustalonymi przez siebie normami, zasadami i prawami, które są bardzo surowo przestrzegane, a wszelka niesubordynacja nie kończy się miło.
Autor porusza bardzo ważny temat - "siłę sprawczą" odpowiedniego zachowania. W świecie ludzi jest to najczęściej Dekalog, chociaż nie tylko. Są to normy i zasady...

Dariusz Karbowiak | 2019-04-30
Przeczytana: 26 kwietnia 2019

"Bonobo i ateista" Fransa de Waal, to książka w której autor przedstawia źródła pochodzenia moralności. Polemizuje z neoateistami m.in. Dawkinsem. To jednak nie tylko książka o ewolucji i prezentacji cech porównawczych naczelnych i naszego najbliższego człekokształtnego Bonobo. Wiele ciekawych opisów malarstwa Boscha i prezentacja wielu lektur, które za sprawą de Waal'a znalazły się na mojej liście życzeń. Gorąco polecam.

Petroniusz | 2018-07-27
Przeczytana: czerwiec 2018

Zupełnie inny ateizm ;)

A tak serio, książka to krótki przegląd na temat ewolucyjnych źródeł naszego tzw „humanizmu”, a raczej (po lekturze tej książki) należałoby powiedzieć, źródeł zachowań prospołecznych, które przejawiają także blisko z nami spokrewnione naczelne.

To niezwykle budując lektura na temat źródeł dobra tkwiącego w nasz i mające biologiczne zakorzenienie. Książka jednak niczego nie przesądza, po prostu pokazuje jak w określonych sytuacjach zachowują się Szympans, Bonobo czy Goryl. My z kolei – jako ludzie – niesiemy w naszych genach cząstki tych zachowań. Wiemy że mamy z nimi wspólnego przodka – zatem ten przodek miał w sobie wszystkie te cechy, które potem przekazał m.in. nam. Oczywiście jak widać Bonobo czy Szympansy przejawiają także sporo różnic w zachowaniu – zatem na tej podstawie nie można twierdzić że jesteśmy jednoznacznie pokojowi czy wojenni, czy jeszcze jacyś inni. Jesteśmy sobą, odrębnym gatunkiem – ale nasza wyjątkowość jest o wiele mniejsza niż...

_BB | 2016-05-03
Przeczytana: 03 maja 2016

Ciekawa pozycja rozprawiająca się z hipotezą na temat pochodzenia ludzkiej moralności.
Czy moralność jest wynikiem biologicznej ewolucji? Czy raczej jest wytworem towarzyszącym człowiekowi wraz z nastaniem złożonych systemów religijnych? A może jedno nie wyklucza drugiego?
Frans de Wall, ceniony prymatolog, zabiera nas do świata szympansów karłowatych aby pokazać na przykładzie wieloletnich obserwacji i eksperymentów, jak niewiele różni nas od nich pod względem altruistycznych zachowań, pomimo iż obce są im jakiekolwiek systemy religijne, którym przypisuje się początki moralności.
Co zatem powiedziałby Bonobo ateiście? Odsyłam do lektury.

oleksandra_f | 2015-02-25
Przeczytana: 15 lutego 2015

Godna polecenia pozycja nt. źródła zachowań moralnych. Autor jest adwokatem podejścia "bottom-up", które zakłada, że z natury jesteśmy predysponowani do zachowań altruistycznych. Jest ono przeciwieństwem podejścia "top-down", według którego zasady moralne należy wpajać. de Waal opisuje i omawia wyniki eksperymentów przeprowadzanych na szympansach, małpach, a także na tytułowych bonobo, które świadczą o tym, że czasami z człekokształtnych nie tylko ludzie stawiają dobro innych ponad własne. Dodatkowo interesująca, choć nie do końca udana, krytyka wojujących ateistów.

Ostatecznie oceniam książkę na 6, ponieważ mimo interesującej tematyki, garści przykładów znanych autorowi z własnej pracy badawczej czyta się ją ciężko, np. nie sposób wyłuskać tezy, którą auto próbuje potwierdzić. Niekiedy miałam wrażenie, że to zbiór luźno związanych "historyjek o małpach".

OoFF | 2015-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2015

Znakomita książka poruszająca wiele interesujących tematów z wielu dziedzin. Tytułowy bonobo, gatunek małpy człekokształtnej z rodziny człowiekowatych, stał się słynny kilkadziesiąt lat temu ze względu na swój rozwiązły styl życia: bonobo uprawiają seks na powitanie, pożegnanie, aby się pogodzić, aby uniknąć walki i w wielu, wielu innych sytuacjach. Nie stronią też od kontaktów homoseksualnych, zabaw oralnych, analnych, seksu grupowego i generalnie niemal wszystkiego co można znaleźć w zakamarkach ludzkiego internetu. Prócz tego bonobo są bardzo mało agresywne, ich dieta jest w dużej mierze wegetariańska, a społeczność silnie matriarchalna, nic więc dziwnego, że zyskały sobie miano "małpich hippisów" i zafascynowały wielu lewicowych komentatorów, którzy chcieli je wykorzystać do swoich celów. De Waal przybliża nam nieco życie tych interesujących małpek, pokazując jednocześnie, że nie wszystko przebiega u nich tak kolorowo i bezboleśnie, jak by niektórzy chcieli.

Ale dość o tym,...

tomsn | 2017-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2017

Jest jedna z niewielu książek, które w sercu chrześcijanina mogą zasiać ziarno zwątpienia. To dobrze nawet z jego perspektywy. Z drugiej strony nie jest to napaść czy atak na wiarę. W sumie pisana jak popularnonaukowa, ale niezwykle ciekawie. Na plus poczytuję odniesienia do Hieronima Boscha - zdaja się bardzo na miejscu. Widać jednak, że Autor niezwykle zżył się z obiektem swoich badań. Gatunkowego rasistę może to drażnić. Polecam do przeczytania.

| 2015-08-04

Czy zastanawiałeś się kiedyś skąd wzieła się u człowieka empatia? Czy za naszą moralność odpowiada religia,rodzina ,a może szkoła? Frans de Waal -prymatolog w swojej książce uswiadamia jak wiele zachowań jest przekazywanych genetycznie. Prowadząc badania na szympansach i tytułowych bonobo udowadnia ,że zwierzęta też sa altruistami

Bardzo ciekawa lektura,nie tylko dla biologów ,polecam ;-)

Natalia | 2019-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2019

"Nie mam cierpliwości do tych, którzy mówią, że podniecenie seksualne przynosi ujmę i że bodźce seksualne mają swoje źródło nie w naturze lecz grzechu. Nic dalszego od prawdy. Tak jakby małżeństwo, którego funkcja nie może zostać spełniona bez tych zachęt, nie wznosiło się ponad winę. Skąd pochodzą te bodźce u innych żywych stworzeń? Z natury czy z grzechu? (Erazm Rotterdamu 1519:66)".

Frans de Waal próbuje w swojej książce znaleźć miejsce w świecie, w którym nauka i religia mogłyby ze sobą w zgodzie współżyć. Mimo deklarowania swojego ateizmu stara się zrozumieć, jak ważną rolę może spełniać religia w naszym społeczeństwie, będąc bodźcem dla zachowań empatycznych czy wręcz altruistycznych. Próbuje znaleźć również odpowiedź na pytanie, czym religia może być zastąpiona czymś innym. Czy nasze prawo moralne i empatia potrzebują nałożonych z góry zasad religijnych by dobrze prosperować?
Sięga on do zachowań bonobo, szympansów czy innych zwierząt, by udowodnić, że my, ssaki, mamy...

darthbergi | 2018-10-02

Autor z niezwykłą precyzją udowadnia, w jaki sposób zrodziła się moralność, i dlaczego do prawidłowego, moralnego funkcjonowania jednostki i społeczeństwa, nie potrzeba religii czy też wiary w coś, czego nie da się wykazać obiektywnie. Moralność jest częścią naszej natury, nas samych, co autor wykazuje podpierając się odkryciami nauki, obserwacjami wśród naczelnych i homo sapiens.

Czy jednak religia była nam zawsze zbędna? Teza stawiana pokazuje, że niekoniecznie, że fakt, iż była tak powszechna, dowodzi czegoś odwrotnego.

Książka trafnie polemizuje z teorią fasady i przeświadczeniem, że człowiek u swoich podstaw jest samolubnym egoistą.