Dni walczącej Stolicy

Wydawnictwo: Świat Książki
historia
Ag2S

Dni walczącej Stolicy to książka wyjątkowa - zapis sześćdziesięciu siedmiu audycji dokumentalnych poświęconych powstańczej Warszawie. Były one nadawane w programie III Polskiego Radia od 30 lipca do 4 października 1981 roku i odtworzone przez Rozgłośnię Polską Radia Wolna Europa w 1984 roku. Ogromną wartością książki Władysława Bartoszewskiego jest wiele często nieznanych zdjęć – z zasobów...

Były one nadawane w programie III Polskiego Radia od 30 lipca do 4 października 1981 roku i odtworzone przez Rozgłośnię Polską Radia Wolna Europa w 1984 roku. Ogromną wartością książki Władysława Bartoszewskiego jest wiele często nieznanych zdjęć – z zasobów Muzeum Powstania Warszawskiego - ukazujących życie powstańców i ludności cywilnej Warszawy od 31 lipca do 4 października 1944 roku.

źródło opisu: Wydawnictwo Świat Książki, 2014

źródło okładki: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

Justyna | 2013-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2013

Bardzo dobra, godna polecenia pozycja. Autor opisuje Powstanie Warszawskie dzień po dniu. Książka zawiera bardzo dużo informacji o tamtym okresie.Moim zdaniem dodatkowym atutem ksiązki są zawarte w niej wspomnienia osób biorących udział w Powstaniu oraz spora ilość twórczości powstańczej.

Bagienka | 2013-02-25
Przeczytana: 24 lutego 2013
Paulina | 2015-09-25

Książka do której zasiadłam dwa dni po śmierci autora. Czytając ją w niektórych momentach nie potrafiłam opanować łez płynących po moich policzkach. Byłam pełna żalu, gniewu i bezsilności mimo, że od powstania minęło tyle lat. Do dziś zastanawiam się jak człowiek mógł zgotować człowiekowi taki los? Dlaczego? Czytając tą książkę byłam dumna z naszej historii, z tych wszystkich Polaków dzięki którym być może teraz jestem w takim a nie innym miejscu. Obowiązkowa lektura jeśli kogoś interesuje Powstanie Warszawskie.

tomsn | 2018-08-20
Na półkach: Varia 18, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 20 sierpnia 2018

Esencjonalny zapis każdego z tragicznych dni 44 roku w stolicy. Teksty radiowe przygotowane w druku nie tracą nic na swej przejrzystości czy wyrazie. Władysław Bartoszewski jest autorem opracowania klarownego, ciekawego okraszonego opiniami i wierszami, tekstami piosenek. Nie brakuje komentarzy niemieckich czy listów rzadzących. Warto to przeczytać w którąś rocznicę sierpnia.

tomek | 2018-06-18
Przeczytana: 07 września 2017

Swoisty dziennik jednego z najtragiczniejszych w polskiej historii zrywów niepodległościowych. Zapis dzień po dniu walki, mirażu tryumfu i ostatecznie śmierci. Zagłady Warszawiaków nie tych "Antycznych, nagich i ogromnych(...)", ale zwykłych szarych ludzi. Zagłady Warszawiaków a wraz z nimi całej dawnej Warszawy ze wszystkimi jej blaskami jak i cieniami. Dzięki zastosowanej przez prof. Bartoszewskiego formie, Powstanie staje się o wiele bardziej namacalne. To już nie suche fakty, ale opowieść naocznego świadka; to środa 6 września... ulica, którą dziś idziesz w stronę Centrum Nauki Kopernika w 1944 roku, siedemdziesiąt cztery lata temu stała w ogniu, zbombardowana w tym dniu o godzinach 8.30, 9.40 i 11.05. Dziś warkot samochodu, wtedy huk eksplodujących bomb...

Heatcliff | 2014-11-07
Przeczytana: 21 września 2014

Książkę można potraktować jako uzupełnienie "Powstania Warszawskiego", warto zwrócić uwagę na zawarte w niej fragmenty wierszy i piosenek wyrażających wszystkie rodzaje odczuć powstańców, od euforii po gorycz porażki, przedstawia ona swoiste "bogactwo kulturowe" Powstania Warszawskiego.

Tomasz Malinowski | 2014-09-27

Zawiera istotne historyczne fakty, autor opisuje dzień po dniu życie w każdej z dzielnic Warszawy opierając się na źródłach historycznych, które bardzo wzbogacają treść i pozwalają lepiej zrozumieć wydarzenia. Dzięki temu też ten, kto nie zna Warszawy i jej ulic nie czuje się źle. Jest to przyjemne uporządkowanie chronologiczne.
Pozycja obowiązkowa dla zainteresowanych tematyką.

zajec6 | 2016-07-07
Przeczytana: 04 lipca 2016

Rewelacyjna książka. zdecydowanie must read :) Powstanie'44 opisane dzień po dniu bardzo szczegółowo (czasami za bardzo, ale inaczej bym nie chciała). Książkę czytałam razem z mężem w drodzę do pracy i nie było dnia żebym nie musiałam poprawiać makijażu z powodu wylanych łez. ZDECYDOWANIE POLECAM! pozycja obligatoryjna dla miłościników tematu.

NoirAnge | 2011-11-21
Na półkach: Domowe, Przeczytane, 52 (2011)
Przeczytana: 20 listopada 2011

Bardzo dopracowana merytorycznie, jednakże czytana od deski do deski jest dość nużąca nawet dla pasjonata.

Matt-E | 2018-04-19
Przeczytana: sierpień 2010

Kapitalna książka opisująca Powstanie Warszawskie dzień po dniu. Pozycja obowiązkowa!