Smakowanie raju. Wspomnienia świadka nieznanej egzekucji w lesie katyńskim

Tłumaczenie: Adam Rok
Wydawnictwo: Rebis
Majne fir jorn in Sowietn Farband
978-83-7510-470-7
Katyń
Pistacia

Sensacyjna świadectwo człowieka, który przeszedł piekło sowieckich łagrów i był świadkiem egzekucji w lesie katyńskim. "Smakowanie raju" to książka o Związku Sowieckim lat czterdziestych. Jej autor przeszedł piekło więzień i łagrów. Przebywał w Starobielsku, w obozie cywilno-wojskowym w Katyniu, na Kołymie. Uczestniczył w sensacyjnej ucieczce z obozu katyńskiego i był przypadkowym świadkiem...

"Smakowanie raju" to książka o Związku Sowieckim lat czterdziestych. Jej autor przeszedł piekło więzień i łagrów. Przebywał w Starobielsku, w obozie cywilno-wojskowym w Katyniu, na Kołymie. Uczestniczył w sensacyjnej ucieczce z obozu katyńskiego i był przypadkowym świadkiem egzekucji w lesie katyńskim. Opis tej egzekucji jest ewenementem w literaturze historycznej dotyczącej tego okresu.

Erlichson napisał jednak książkę nie tylko o łagrach. Jako inteligentny i bystry obserwator potrafił dostrzec i opisać cały obłęd systemu sowieckiego, w którym zbrodnia i absurd stały się składnikami codziennego życia państwa i jego obywateli.

[opis wydawcy]

książek: 2075
onika | 2013-10-23
Przeczytana: październik 2013

Zagadką dla mnie jest, kto i po co pod tytułem "Smakowanie raju" kazał umieścić słowa "Wspomnienia świadka nieznanej egzekucji w lesie katyńskim". Czy to ma być podtytuł? Jeśli tak, to źle ustawia proporcje. Czy miał to być chwyt marketingowy przeznaczony do złapania polskiego czytelnika? To by chyba było jeszcze gorsze, bo polega na wzbudzeniu taniej sensacji, a wspomnienia Icka Erlichsona w pewnym sensie są sensacyjne, ale bronią się same w sobie i nie potrzebują żadnego przyklejania łatek. Owszem, autor był świadkiem jednej z egzekucji w lesie katyńskim, ale w obliczu wszystkich jego przeżyć, po prostu nie można całego ciężaru tej książki ustawiać na tym wydarzeniu.

Ponieważ wcześniej czytałam "Na nieludzkiej ziemi" Józefa Czapskiego, "Smakowanie raju" było dla mnie w pewnym sensie lekturą uzupełniającą. Tym cenniejszą, że fakty znane mi z książki Czapskiego, zostały opisane przez polskiego Żyda, który żołnierzem nie był. Erlichson, który we wrześniu 1939 roku miał ledwie 17...

pablo | 2010-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2010

Z reguły raczej unikam czytania książek - dokumentów, biografii i różnej maści literatury faktu. Moja ciekawość dotycząca wielu zagadnień niekoniecznie historycznych jest często tłumiona przez nieciekawą formę, język i monotonność takich pozycji. Zupełnie inaczej jest z książką I. Erlichsona.

Narracja prowadzona w pierwszej osobie od samego początku pozwala utożsamiać się z autorem. Przez cały czas obcowania z książką czułem jakbym znajdował się blisko opowiadanych wydarzeń. Autor prowadzi nas krok po kroku przez sowieckie realia, miasto po mieście, obóz po obozie, więzienie po więzieniu. Nie znajdziemy tutaj nadmuchanych ideałów czy propagandy a jedynie rzetelny przekaz perypetii młodego żyda rzuconego w nienormalny wręcz szalony świat Stalinowskiego reżimu.

Sama historia przekazywana jest w małych dawkach w postaci krótkich maksymalnie kilkustronicowych rozdziałów. Narósł we mnie syndrom "jeszcze jednego rozdziału" i do samego końca już nie puścił. Dałem się porwać zgrabnemu...

Sargento_Garcia | 2013-09-21
Przeczytana: 21 września 2013

Dobrze napisana książka w ciekawy sposób oddając klimat tamtych lat.
Jest to przygnębiający dokument przedstawiający losy polskiego żyda "smakującego" życie w "wolnej" Rosji.

Nina | 2011-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2011

Książka tułacza- tak określiłabym autora, który opisał losy swoje oraz swoich współtowarzyszy. Bohater nie zaznaje spokoju, bo nie ma dokąd wracać. Słowo "dom" jest odległe, bowiem nie istnieje dla niego takie miejsce. Nawet, gdy już wraca do rodzinnej miejscowości nie zastaje tam już niczego, co mogłoby go zatrzymać.

"Smakowanie raju" to jedna z niewielu książek dotyczących łagrów, kołchozów i życia w ZSRR, które przeczytałam. Zazwyczaj trafiałam na książki o obozach niemieckich. Zobaczyłam nieciekawą rzeczywistość otaczających ludzi, żyjących w ZSRR w czasie wojny i nie tylko. Ciągle prześladowania i stan nieświadomości, jakie im towarzyszą, przyprawiły mnie o dreszcze.

Oprócz wiecznej podróży oraz próby przeżycia w tej rzeczywistości autor ukazuje nam również Polaków, którzy przepełnieni antysemityzmem utrudniali Żydom wszystko, co się dało. Przed wojną jak i w jej trakcie. Nie ma tu zatem sielankowego obrazu Polaka- bohatera, który Żydów ratował bez względu na konsekwencje...

Muminka | 2014-10-15
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 14 października 2014

Podtytuł jest oczywiście mylący. O zbrodni katyńskiej narrator wspomina na raptem kilku stronach, jeszcze tkwiąc w mylnym przekonaniu, że to Niemcy dokonywali egzekucji. Żydowi ze Starachowic cudem udało się uniknąć rozstrzelania tylko dzięki salwowaniu się ucieczką. Jako 17latek dorastał w biednej Polsce, we wsi Wierzbnik na obrzeżach Starachowic. dwadzieścia parę rodzin mieszkało w jednym budynku. Endeccy przywódcy wyzwolonej Rzeczpospolitej propagowali antysemityzm, polscy żydzi byli prześladowani, sprowadzani do obywateli drugiej kategorii. Za to na Wschodzie, wedle rosyjskiej propagandy, w Rosji podobno stworzono raj na ziemi, gdzie króluje równość, wolność i braterstwo. Na dodatek na Polskę spadają pierwsze bomby, a niemiecki agresor szybko się porusza po terenie. Mieszkańcy nawet nie przypuszczają jaki los zgotują naziści obywatelom żydowskiego pochodzenia. Icchek wsiada do pociągu na Wschód, zaczyna się czteroletni horror tułaczki po więzieniach, obozach jenieckich i...

asenata | 2014-02-11
Na półkach: Przeczytane, 2014, Historia
Przeczytana: 11 lutego 2014

To nie jest zła książka - od tego muszę zacząć. Jest bardzo dobrze napisana, rozdziały są krótkie, relacje opisane prostym, ale jednocześnie bardzo barwnym i dosadnym językiem, tematyka dla mnie bardzo ciekawa, bo historyczna. Wszystko w niej gra, tylko po co ten dopisek, że to relacja naocznego świadka nieznanej egzekucji w lesie katyńskim??? Tego nie rozumiem, bo o tym jest zaledwie parę linijek!! I to małe oszustwo (pewnie chwyt marketingowy) mnie zezłościło.

miedzystronami | 2012-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2012

Temat GUŁAG-ów – sowieckich systemów obozów pracy przymusowej zajmuje mnie od dawna. Szeroko opisywany przez Gustawa Herlina-Grudzińskiego, Aleksandra Sołżenicyna, Warłama Szałamowa, współcześnie Annę Applebaum, był też przedmiotem mojej pracy magisterskiej. Tym chętniej sięgnęłam po "Smakowanie raju". Widzimy tutaj, iż system nastawiony na zniszczenie jednostki ludzkiej, upadlający, upokarzający, zmuszający do nieludzkiej pracy, niestety, działał doskonale, choć pełen był absurdów, nieścisłości i zaprzeczeń. Zwraca na nie uwagę Icek Erlichson, którego historia, choć zupełnie odmienna, ukazująca inne ważne elementy systemu, dobrze wpisuje się w nurt zapoczątkowany przez poprzedników.

Icek pochodził z Wierzbnika, (aktualnie będącego przemysłową częścią Starachowic) a w momencie wybuchu wojny miał 17 lat. Marzył o normalnym życiu, bez upokorzeń zwiazanych z pochodzeniem, wykształceniu, marzył o błyskotliwej karierze i dobrobycie, a które to zdaje się oferować Związek Radziecki....

Justyna_78 | 2012-04-19
Na półkach: Przeczytane, Historia Rosji
Przeczytana: 19 kwietnia 2012

Smakowanie raju to książka - dokument. To opis prawdziwejhistorii człowieka poniewieranego i upokorzonego przez system sowiecki. Erlichson napisał o tym co widział i co przeżył a przeżył dużo, bez żadnych ubarwien. W książce pojawiają się nawet drobne błędy takie jak przekrecenie nazwiska itp. Ale to właśnie paradoksalnie uwiarygadnia relacjonowała historię, Erlichson spisał swoją opowieść wraz że szczegółami tak jak ją zapamiętał.
To relacja naocznego świadka wydarzeń uzupełniona zakończeniem które wiele wyjaśnia czytelnikowi.
Smakowanie raju to niezapomniana lekcja historii.

mietek112 | 2011-05-30
Na półkach: Z 2011 roku, Przeczytane
Przeczytana: 30 maja 2011

Poważna i ciekawa historia bohatera będącego żydowskiego pochodzenia.
Już pierwsze strony zupełnie mnie zaskoczyły. Nie spodziewałem się panującej , w przedwojennej Polsce, w środowisku żydowskim, opinii dotyczącej Związku Radzieckiego. Nie napiszę jaki to stosunek = zachęcam natomiast do lektury.
Tematyka podobna do Herlinga Grudzińskiego "Inny świat", ale inna historia, innego człowiek w innych okolicznościach z innego punktu widzenia.
Gorąco polecam.

KarolaJan | 2010-11-04
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 03 listopada 2010

Tego typu literatura faktu interesuje mnie najbardziej.Z książki jestem bardzo zadowolona.Czytałam wiele materiałów opisujących sytuacje narodu żydowskiego w trakcie II w.ś jednakże tylko ta spowodowała że czułam się jakbym tam była.Autor rewelacyjnie opisuje sytuacje jakie sam przeżył,nie można się od tej książki oderwać.Naprawdę polecam.Bardzo ciekawie napisana prawdziwa historia autora książki. Warto ją przeczytać i mieć w swoich prywatnych zbiorach.