rozwińzwiń

Katyń

Okładka książki Katyń P. Allen
Okładka książki Katyń
P. Allen Wydawnictwo: Świat Książki historia
432 str. 7 godz. 12 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
2010-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2010-01-01
Liczba stron:
432
Czas czytania
7 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324716357
Tagi:
Katyń zbrodnia II wojna światowa ZSRR
Średnia ocen

7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Mój Auschwitz Jerzy Andrzejewski, Władysław Bartoszewski, Piotr Cywiński, Zofia Kossak, Halina Krahelska, Marek Zając
Ocena 7,6
Mój Auschwitz Jerzy Andrzejewski,...
Okładka książki PRL dla początkujących Jacek Kuroń, Jacek Żakowski
Ocena 6,7
PRL dla począt... Jacek Kuroń, Jacek ...
Okładka książki Mimo wszystko. Wywiadu rzeki księga druga Władysław Bartoszewski, Michał Komar
Ocena 7,2
Mimo wszystko.... Władysław Bartoszew...

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
215 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
194
194

Na półkach: ,

To chyba najlepsza historia opisująca tragedię w Katyniu, Charkowie i Kalininie.
Tak, jak wszyscy zwracam uwagę na to, że tematem zajął się Amerykanin (chodzi mi o obcokrajowca ogółem aniżeli o tą konkretną nację),przez to książka jest napisana w modnym ostatnimi laty amerykańskim stylu. Oznacza to, że prócz historycznego prostego wątku zaczynającego się wiele lat przed wojną, autor przeplata to losami ludzi będącymi ofiarami bezpośrednimi lub pośrednimi Katynia. To bardzo urozmaica czytanie, wprowadza taki czynnik ludzki, przybliżając liczby, znane nazwiska oraz statystyki, jednocześnie wprowadzając wielką politykę to domów we Lwowie czy Krakowie.
Ciekawe jest długie zakończenie, dotyczące losów tak śledztwa katyńskiego, przemycania dowodów i walki o prawdę i sprawiedliwość, ale także opisujące losy Czarnków i innych bohaterów.
Należy pochwalić też tłumacza, który zgrabnie przerobił na język polski zapewne nie zawsze najłatwiejsze zwroty.

Konkludując książka zdecydowanie godna polecenia, najlepsza dotycząca Katynia, nietuzinkowa i nowoczesna. To doskonałe połączenie dzieła naukowego ze sztuką reporterską.

To chyba najlepsza historia opisująca tragedię w Katyniu, Charkowie i Kalininie.
Tak, jak wszyscy zwracam uwagę na to, że tematem zajął się Amerykanin (chodzi mi o obcokrajowca ogółem aniżeli o tą konkretną nację),przez to książka jest napisana w modnym ostatnimi laty amerykańskim stylu. Oznacza to, że prócz historycznego prostego wątku zaczynającego się wiele lat przed...

więcej Pokaż mimo to

avatar
31
30

Na półkach:

Nie dałam rady przebrnąć do końca

Nie dałam rady przebrnąć do końca

Pokaż mimo to

avatar
535
214

Na półkach: , , ,

Bardzo ciekawe spojrzenie na sowieckie zbrodnie, dodatkowy smaczek to autor - Amerykanin i jego ocena Aliantów. Nie próbuje nikogo wybielać i usprawiedliwiać "swoich" za brak zdecydowanego potępienia Stalina. Książka zawiera szeroki aspekt sytuacji politycznej w czasie II WŚ.
Na pewno wrócę do tej książki jeszcze. Z gminnej biblioteki.

Bardzo ciekawe spojrzenie na sowieckie zbrodnie, dodatkowy smaczek to autor - Amerykanin i jego ocena Aliantów. Nie próbuje nikogo wybielać i usprawiedliwiać "swoich" za brak zdecydowanego potępienia Stalina. Książka zawiera szeroki aspekt sytuacji politycznej w czasie II WŚ.
Na pewno wrócę do tej książki jeszcze. Z gminnej biblioteki.

Pokaż mimo to

avatar
232
65

Na półkach:

Bardzo rzetelna relacja o Katyniu, losach rodzin. Spodziewałam się tylko informacji o zbrodni katyńskiej, ale jest to kompendium wiedzy na temat sytuacji politycznej w tamtych czasach oraz podaję przyczyny "przymknięcia oka" państw Antanty na zbrodnie stalinowskie.

Bardzo rzetelna relacja o Katyniu, losach rodzin. Spodziewałam się tylko informacji o zbrodni katyńskiej, ale jest to kompendium wiedzy na temat sytuacji politycznej w tamtych czasach oraz podaję przyczyny "przymknięcia oka" państw Antanty na zbrodnie stalinowskie.

Pokaż mimo to

avatar
1753
1752

Na półkach:

Po raz pierwszy o Katyniu usłyszałam w liceum, kiedy koleżanka na lekcji historii zadała profesorowi bezpośrednie i bardzo niebezpieczne pytanie – Kto zamordował polskich oficerów w Katyniu? Do dzisiaj słyszę dźwięk ciszy, jaka zapadła w klasie i widzę lęk, niepewność i zmieszanie w oczach nauczyciela. Otrzymaną odpowiedź pominę milczeniem. To były czasy, kiedy ze szkoły zwolniono nauczyciela od fizyki za przynależność do Solidarności, a o Katyniu nie wolno było nawet myśleć.
Jednak ziarno zostało zasiane.
Tematu nie drążyłam przez wiele lat, bo i niebezpiecznie było, a i źródeł, w których można było drążyć, niewiele albo wcale. Z czasem, w miarę komunistycznej odwilży, same zaczęły do mnie spływać coraz szerszym strumieniem w postaci informacji nieoficjalnych, a potem publicznie dostępnych w formie broszur, informatorów historycznych, artykułów, filmów dokumentalnych, wspomnień świadków, teczek edukacyjnych IPN i wreszcie filmu Katyń w reżyserii Andrzeja Wajdy. Tę wiedzę, która obecnie jest dostępna każdemu uczniowi w podręczniku szkolnym, zdobywałam długo, powoli, z wielu źródeł, ale systematycznie i konsekwentnie. Obraz wydarzeń katyńskich miałam ugruntowany i pełny. Nie odczuwałam potrzeby sięgania po monografię poświęconą temu zagadnieniu, dopóki nie usłyszałam w grudniu 2011 roku, w telewizyjnych Wiadomościach, o ukazaniu się tej książki na rosyjskim rynku wydawniczym. To był główny motyw sięgnięcia po tę pozycję. Musiałam wiedzieć, jaką wiedzę i w jaki sposób przedstawioną, otrzymują Rosjanie na temat zbrodni katyńskiej. Moją ciekawość podsycił fakt, że była napisana przez osobę z zewnątrz. Amerykanina bez polskich korzeni i w żaden sposób niezwiązanego z Polską. Człowieka bezstronnego, który tematem zainteresował się zupełnie przez przypadek, napotykając na niego podczas studiów dyplomowych w zakresie stosunków międzynarodowych, a potem ze zwykłej, ludzkiej ciekawości jednej z ważniejszych i nadal niewyjaśnionych do końca spraw II wojny światowej.
Nastawiłam się więc na chłodną analizę oraz relację wydarzeń historycznych i politycznych, a tymczasem otrzymałam pełną emocji opowieść o latach upokorzeń Polaków na pełnej cierpienia i męki drodze do niepodległości, w której Katyń był motywem przewodnim i jednocześnie symbolem losów Polski, miażdżonej przez politykę i agresję dwóch sąsiadów – Rosję i Niemcy, ujętą w pełnym kontekście historyczno-politycznym począwszy od końca pierwszego tysiąclecia, na obrazie Polski współczesnej skończywszy. Ten zabieg był konieczny. Książka powstała z myślą o Amerykanach, którzy czytając ją, mogli zetknąć się po raz pierwszy z niewielkim krajem położonym gdzieś w Europie Wschodniej. Wiele zdań typu – "…zaintonowało pieśń Serdeczna Matko, głęboko poruszający chorał śpiewany przez wiele pokoleń Polaków w szczególnie trudnych chwilach". – polscy historycy zakończyliby na tytule pieśni. Autor często rozwijał, uzupełniał, dodawał właśnie takie konteksty rozwijające zagadnienie, tytuł lub fakt, nie zatracając przy tym klarowności wywodu i jasności omawianego zagadnienia. A wszystko to oparte na "badaniach dokumentów Specjalnej Komisji Kongresu Amerykańskiego, która w latach 1951-1952 przeprowadziła śledztwo w sprawie […], pochodzących z najważniejszych oryginalnych źródeł – na temat masakry oraz na relacjach wielu osób mających z pierwszej ręki wiedzę na temat zbrodni i okoliczności, w jakich do niej doszło". Zgromadzona wiedza została zilustrowana naprzemiennie losami trzech oficerów zamordowanych w Katyniu – Zbigniewa Czarnka, Maksymiliana Hoffmana i Stanisława Pawulskiego oraz losami ich matek, żon i dzieci w Krakowie lub wywiezionych aż pod Nowosybirsk i dalej. Reprezentacyjnych rodzin całego polskiego społeczeństwa, na które Stalin wydał wyrok likwidacji. Symbolem powodów decyzji Stalina, może być charakterystyka Zbigniewa Czarnka jako uosobienie wroga – "Fakt, że był wyższym oficerem w wojsku kapitalistycznego państwa, czynił z niego „przestępcę politycznego”. Jako pracownik umysłowy stawał się „nierobem”. Ze względu na warunki bytowe bolszewicy określali go jako „burżuja” lub „pasożyta społecznego”, natomiast ze względu na konserwatywne poglądy jako „wroga ludu”. Nawet wyjazdy zagraniczne potraktowali jako podejrzane kontakty z ośrodkami szpiegowskimi", a udział w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku czyniło z niego „kontrrewolucjonistę” i wymagało odwetu. Absurdalne zarzuty, które kosztowały życie 15 tysięcy przedstawicieli polskiej inteligencji i cztery masowe deportacje co najmniej półtora miliona polskich obywateli w głąb Rosji, których losy, jeśli przeżyli, symbolizuje szlak tułaczki rodziny Hoffmanów i Pawulskich dołączony do tekstu.
Tak naprawdę powód był jeden – byli Polakami w kraju leżącym na drodze ekspansji komunistycznej na zachód, a Stalin dążył do realizacji swojej wizji świata po trupie Polski, przy biernej postawie Anglików i Amerykanów w imię strategii wojennej i utrzymania jedności Wielkiej Trójki, o czym autor nie bał się napisać wprost.
Pomimo obszerności tematyki i niezwykle skomplikowanych relacji między państwami zaangażowanymi w wojnę, autorowi udało się w sposób jasny i logiczny stworzyć jednolity obraz Polski i jej obywateli jako narodu zdradzonego, oszukanego, wykorzystanego, pomijanego, lekceważonego, skrzywdzonego, ale i konsekwentnie walczącego z honorem i heroizmem o swoją ojczyznę aż do obalenia komunizmu. Jak autor napisał w podsumowaniu – "Nieprzypadkowo rozpad bloku komunistycznego rozpoczął się od „Solidarności” w Polsce". A przecież już Lenin ostrzegał Stalina, że "komunizm tak pasuje do Polski, jak siodło do krowy".
Jest jeszcze jeden bardzo ważny wymiar tej pozycji.
W sposób jasny i precyzyjny pozwala odpowiedzieć sobie na bardzo aktualne obecnie pytania – dlaczego nasze stosunki z Niemcami są lepsze niż z Rosjanami oraz dlaczego proces budowania porozumienia z Rosją jest bolesny, trudny oraz powolny i zajmie nam jeszcze bardzo długi czas?
Odebrałam tę książkę bardzo emocjonalnie. Spektrum uczuć od bólu bezsensownej śmierci, poprzez bezsilność wobec krzywdy ze strony silniejszego, poczucie zdrady ze strony sojuszników, aż po nienawiść wobec oprawców i katów faszystowskich, jak i sowieckich. Jednak również oczyszczenie i poczucie oczekiwanej sprawiedliwości w przyznaniu się Rosjan do zbrodni i zrozumienia tragedii w oczach osób postronnych, niezaangażowanych. Wbiła mnie mocno w poczucie Patriotyzmu i wcale nie brzmi on w kontekście tej książki jak górnolotny slogan. Powiem więcej. Tę pozycję powinien znać każdy Polak, a młodzież powinna czytać ją pod okiem osoby dorosłej. Po jej lekturze bardzo łatwo i bezkrytycznie przejść do obozu twardogłowych narodowców. Długo musiałam w sobie tłumić nienawiść do Rosjan (w ogólnym znaczeniu),tłumacząc sobie – wybaczyć, ale nigdy nie zapomnieć.
Zawsze pamiętać, bo to "zbiorowa pamięć wynikająca ze świadomości własnej historii jest niezwykle ważnym czynnikiem utrwalającym w Polsce pluralizm i ideały demokracji".
naostrzuksiazki.pl

Po raz pierwszy o Katyniu usłyszałam w liceum, kiedy koleżanka na lekcji historii zadała profesorowi bezpośrednie i bardzo niebezpieczne pytanie – Kto zamordował polskich oficerów w Katyniu? Do dzisiaj słyszę dźwięk ciszy, jaka zapadła w klasie i widzę lęk, niepewność i zmieszanie w oczach nauczyciela. Otrzymaną odpowiedź pominę milczeniem. To były czasy, kiedy ze szkoły...

więcej Pokaż mimo to

avatar
63
59

Na półkach: ,

Plusem książki jest szerokie spojrzenie i duża dawka informacji. Jednak sposób ich przedstawienia nie jest najlepszy, częste skakanie w czasie, odkładanie tematu na później i po jakimś czasie wracanie do niego, sprawia, że czasem ciężko się połapać. Denerwujące są też powtarzające się wnioski czy skracanie historii, opisanych już na poprzednich stronach. Tak jak napisałem na początku, ciekawe jest to szerokie podjęcie tematu, zostało zawartych wiele ciekawych informacji, jednak w moim odczuciu autor bardziej się skupił na wszystkim dookoła, a zbyt mało miejsca zostało poświęcone samej zbrodni i losach jeńców.
Podsumowując, nie do końca tego oczekiwałem, ale uważam książkę za godną polecenia.

Plusem książki jest szerokie spojrzenie i duża dawka informacji. Jednak sposób ich przedstawienia nie jest najlepszy, częste skakanie w czasie, odkładanie tematu na później i po jakimś czasie wracanie do niego, sprawia, że czasem ciężko się połapać. Denerwujące są też powtarzające się wnioski czy skracanie historii, opisanych już na poprzednich stronach. Tak jak napisałem...

więcej Pokaż mimo to

avatar
241
35

Na półkach:

Bardzo solidne źródło informacji

Bardzo solidne źródło informacji

Pokaż mimo to

avatar
707
129

Na półkach:

Wrzsrzasajaca jest lektura tej ksiazki ale bardzo potrzebna gdyz daje caly ogrom faktow i historie poszczególnych postaci i wydarzen mających zwiazek z zbrodnia w Katyniu.

Wrzsrzasajaca jest lektura tej ksiazki ale bardzo potrzebna gdyz daje caly ogrom faktow i historie poszczególnych postaci i wydarzen mających zwiazek z zbrodnia w Katyniu.

Pokaż mimo to

avatar
181
70

Na półkach:

Dobrze, że żyjemy w czasach, gdy rzetelne informacje o tych tragicznych wydarzeniach mogą być upowszechniane. Książka jest niestety kolejnym dowodem na to, że Rosjanie nie potrafią sobie poradzić z pewnymi niewygodnymi dla ich narodu kwestiami.

Dobrze, że żyjemy w czasach, gdy rzetelne informacje o tych tragicznych wydarzeniach mogą być upowszechniane. Książka jest niestety kolejnym dowodem na to, że Rosjanie nie potrafią sobie poradzić z pewnymi niewygodnymi dla ich narodu kwestiami.

Pokaż mimo to

avatar
2251
2194

Na półkach: ,

Dość oryginalne a przez to bardzo ciekawe podejście amerykańskiego autora do naszej tragedii. Polecam zdecydowanie!!

Dość oryginalne a przez to bardzo ciekawe podejście amerykańskiego autora do naszej tragedii. Polecam zdecydowanie!!

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    305
  • Chcę przeczytać
    161
  • Posiadam
    150
  • Historia
    11
  • Historyczne
    9
  • Teraz czytam
    6
  • Ulubione
    6
  • historia
    5
  • II wojna światowa
    4
  • Audiobooki
    3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Katyń


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne