Adolf Hitler. Biografia Führera

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
6,36 (115 ocen i 9 opinii) Zobacz oceny
10
5
9
2
8
7
7
34
6
45
5
13
4
7
3
2
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
83-05-12076-7
liczba stron
496
słowa kluczowe
biografia, Adolf Hitler, III rzesza
język
polski
dodał
matehvs

Książkę Karola Grünberga można by uznać za udaną próbę przedstawienia Czytelnikowi drogi, jaką przebył wódz Trzeciej Rzeszy zdobywając władzę, a następnie, w jaki sposób żelazną ręką prowadził swój kraj do ekspansji terytorialnej, która jednak zakończyła się całkowitą klęską (choć na pewno nie jest to dogłębna analiza całego zjawiska i fenomenu narodowego socjalizmu w latach 20. i 30., jak i...

Książkę Karola Grünberga można by uznać za udaną próbę przedstawienia Czytelnikowi drogi, jaką przebył wódz Trzeciej Rzeszy zdobywając władzę, a następnie, w jaki sposób żelazną ręką prowadził swój kraj do ekspansji terytorialnej, która jednak zakończyła się całkowitą klęską (choć na pewno nie jest to dogłębna analiza całego zjawiska i fenomenu narodowego socjalizmu w latach 20. i 30., jak i samej osoby Adolfa Hitlera - zresztą autor nie stawiał sobie raczej takiego celu; jest to po prostu dogłębny opis wydarzeń z życia Führera), gdyby nie pewne (może dla Czytelnika nieznaczące)fragmenty i użyta w pewnych miejscach argumentacja autora.

 

źródło opisu: Opis autorski

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (268)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 912
Meehoow | 2013-12-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 14 grudnia 2013

Może razić prosowieckie nastawienie Autora (np.: "przeoczenie" agresji na Finlandię czy nazywanie paktu Ribbentrop - Mołotow "normalizacją stosunków pomiędzy Trzecią Rzeszą a ZSRR" - notabene w wydaniu z 1989r. jest posłowie odnośnie IV rozbioru Polski - już było można...), ale jest to solidne studium (również psychologiczne), w którym Grünberg stara się przytaczać wszelkie znane hipotezy zarówno na konkretne zachowanie Hitlera, jak i na jego decyzje polityczno - militarne. I pomyśleć, że ta książka czekała na mojej półce 24 lata aż po nią sięgnę. Shame on me!

książek: 1126
Elevander | 2013-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2013

Książka ta nie jest na dobrą sprawę biografią sensu stricto, bowiem Autor opisuje w niej raczej dzieje polityczne Niemiec w okresie życia Hitlera, a postać tego ostatniego jest raczej pretekstem do snucia tej opowieści, niż jej rzeczywistym tematem. Inny nieco charakter ma początek monografii, w którym istotnie narracja skupia się tylko na osobie tego nieudanego austriackiego malarza. W rozdziałach poświęconych latom 1918-33 mamy właściwie dzieje NSDAP i jej działania prowadzące do przejęcia władzy, natomiast dla lat 1933-45: historię III Rzeszy. Oczywiście w tych częściach książki Hitler pojawia się jako jedna z najważniejszych postaci, ale nie jest tak naprawdę bohaterem głównym.

O ile nie należę do miłośników biografii pisanych głównie z perspektywy spraw łóżkowo-towarzyskich (a obecnie ten typ literatury cieszy się niestety dużą popularnością ze szkodą dla porządnej wiedzy historycznej), to w przypadku pracy Grünberga życie codzienne Führera zostało odsunięte do jednego tylko...

książek: 360
Merythia | 2015-04-28
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 19 marca 2015

Nie jest to biografia, z której dowiemy się w jakiej piżamce spał mały Adolf mając lat 6, co jadał na śniadanie ani jaki fason miały jego ulubione zasłonki wieszane w salonie. Jako że niczego konkretnego się nie spodziewałam, nie czuję rozczarowania, że trochę mało tu Hitlera w Hitlerze. Nie znaczy to, że autor zapomniał o czym, a raczej o kim pisze książkę, ale jest to raczej historia Niemiec obejmująca czasy Republiki Weimarskiej, dojścia tytułowego bohatera do władzy i rządy jego oraz jego świty. On sam pojawia się w znakomitej większości jako polityk, wódz, znacznie rzadziej mamy okazję poznać jakieś szczegóły z jego życia prywatnego.

Niewątpliwym plusem jest to, że autor nie kreśli Hitlera jako geniusza, który swoimi przemowami potrafił porwać tłumy i jednocześnie nie stara się zrzucić odpowiedzialności z ówczesnego pokolenia Niemców, sugerując że ci ludzie bez względu na to jak wysoko w hierarchii się znajdowali, do jakich partii i organizacji należeli, tak naprawdę do...

książek: 134
treworbg | 2012-07-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 24 lipca 2012

Trudno pisać opinię po przeczytaniu jednej książki historycznej bez skonfrontowania jej z innymi wydawnictwami. Biorąc jednak pod uwagę obiektywizm autora oraz wiele odwołań do literatury dotyczącej Hitlera a i nazizmu jest to pozycja napisana dobrze.

Mnie przytłoczyła część, w której opisywane były działania polityczne i wojskowe (nie moja dziedzina), ale za to nadrobiły informacje na temat prywatnej osoby Hitlera jak np. powody dlaczego wstąpił do NSDAP, źródła nienawiści wobec innych narodów.

Spokojnie mogę tę książkę polecić komuś kto interesuje się II wojną światową ;-)

książek: 197
Mateusz | 2015-02-22
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 21 lutego 2015

Wydawać by się mogło, że jeśli autor jest Polakiem (w dodatku żydem z pochodzenia), to Hitler zostanie przedstawiony w tej biografii w sposób jednoznacznie negatywny. A tu niespodzianka, autor jest bardzo obiektywny, wręcz próbuje w niektórych momentach usprawiedliwiać działania Hitlera (w granicach zdrowego rozsądku). Autor w dużej mierze opiera się na opiniach innych autorów książek o Hitlerze/III Rzeszy, cytując dzieła zarówno przeciwników, jak i zwolenników polityki Hitlera.

książek: 21
schwarzebiene | 2016-01-22
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 17 listopada 2015

Książka godna polecania, szczególnie osobom niezaznajomionym z szerszą literaturą dotyczącą Hitlera, a których interesuje historia Fuhrera i Rzeszy.

Rozgraniczam te dwa pojęcia, bo właściwie "biografia Fuhrera", to tak naprawdę historia Trzeciej Rzeszy w pigułce, z większym akcentem na osobę Hitlera. Można zaliczyć to jednocześnie do wady i zalety pozycji. Nie spotkamy tu szczegółowej analizy osoby Hitlera, pod jakimkolwiek kątem. Niewiele się dowiemy o jego przeżyciach z dzieciństwa lub z okresu "wiedeńskiego". Pozycja jest jednak doskonała do tego by uporządkować sobie wszelkie informacje. Autor jest też w miarę obiektywny, wyzbywa się notorycznego osądzania Hitlera, nie próbuje egzemplifikować w każdym zdaniu okrucieństwa tej postaci. A ów nawyk jest wśród wielu historyków bardzo popularny. Niektórzy zarzucają pro-radzieckie nastawienie autora. Niezupełnie się z tym zgadzam. Autor faktycznie nie ocenia krytycznie polityki ZSRR, jednak nie ocenia jej też pozytywnie, Grunberg nie...

książek: 517
martolina | 2017-03-30
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 30 marca 2017

duży zbiór faktów i informacji o ostatniej wojnie światowej i właśnie z tego względu nie jest to biografia Hitlera lecz biografia II wojny światowej
polecam dla ciekawych faktów o II wojnie

książek: 139
Ędriu | 2014-02-15
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam

Biografia ucznia, który niemal dorównał swojemu nauczycielowi (Stalinowi)...

książek: 54
aassosi | 2013-11-03
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 18 września 2013

Komunistyczny szajs.

książek: 2900
Danny1973 | 2018-11-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 1990 rok
zobacz kolejne z 258 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd