Mistrz Eckhart - wybór pism

Okładka książki Mistrz Eckhart - wybór pism Mistrz Eckhart, Wiesław Szymona OP
Okładka książki Mistrz Eckhart - wybór pism
Mistrz EckhartWiesław Szymona OP Wydawnictwo: Wydawnictwo M religia
Kategoria:
religia
Wydawnictwo:
Wydawnictwo M
Data wydania:
2013-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2013-01-01
Język:
polski
ISBN:
9788375957617
Średnia ocen

7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
16 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
300
158

Na półkach: ,

Wybór cytatów z pism Mistrza Eckharta, dokonany przez ks. dr Wiesława Szymonę OP. Znajdują się tutaj zarówno myśli z Kazań jak i Traktatów. Jest to pewnego rodzaju "pigułka", coś w stylu "Myśli" Seneki, do ciągłego zgłębiania i stałego powracania. Polecam.

"Zdaniem mistrzów wola jest tak wolna, że nikt oprócz Boga nie może jej do niczego zmusić. On jednak woli nie przymusza, lecz tak ją umacnia w wolności, że ta dąży tylko do Niego i do tego, co jest samą wolnością. Duch umocniony nie może wtedy niczego pragnąć, czego nie pragnie Bóg; nie jest to dla niego bynajmniej niewolą, lecz podstawową wolnością. "

Wybór cytatów z pism Mistrza Eckharta, dokonany przez ks. dr Wiesława Szymonę OP. Znajdują się tutaj zarówno myśli z Kazań jak i Traktatów. Jest to pewnego rodzaju "pigułka", coś w stylu "Myśli" Seneki, do ciągłego zgłębiania i stałego powracania. Polecam.

"Zdaniem mistrzów wola jest tak wolna, że nikt oprócz Boga nie może jej do niczego zmusić. On jednak woli nie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
62
63

Na półkach:

Począwszy od II połowy XIII wieku w dolinie Renu w Niemczech, głównie w środowisku dominikańskim narodził się szczególny rodzaj mistyki tzw. „mistyka nadreńska”. Z biegiem czasu wywarł on znaczący wpływ na duchowość europejską. Inspirowali się nim tacy mistycy jak Tomasz A’ Kempis, bł. Henryk Suzo, Jan Tauler, a także późniejsi święci – Teresa z Avila i Jan od Krzyża.

Jednym z przedstawicieli tego ruchu był także Eckhart von Hochheim zwany Mistrzem Eckhartem. Niewiele wiadomo o latach jego dzieciństwa i młodości; nie wiadomo też, kiedy wstąpił do zakonu dominikanów. Zapisał się w historii jako znakomity kaznodzieja i wykładowca. Wygłaszał swe kazania w języku łacińskim i niemieckim. Sprawując urząd dominikańskiego prowincjała Saksonii, wizytował klasztory braci i mniszek.

W swych kazaniach, które miały charakter konferencji duchowych akcentował konieczność kształtowania w sobie człowieka wewnętrznego, który szuka pełnienia woli Bożej, odwracając się od świata stworzeń. Według Eckharta człowiek jest powołany do zjednoczenia z Bogiem w głębi swego istnienia. Akcentował nicość stworzenia, oraz działanie łaski, poprzez którą dokonuje się narodzenie Boga w duszy.Głównymi jego pismami są Kazania i Traktaty. Wydane przez Wydawnictwo M stanowią piękną pozycję książkową pośród dzieł innych mistyków.

Cytaty:

„Bóg niczego nie udziela tak chętnie, jak wielkich darów. Powiedziałem kiedyś z tego miejsca, że nawet grzechy odpuszcza On chętniej wielkie niż małe. Im są większe, tym chętniej i szybciej je przebacza.” (str30)

„Trzeba przyjąć na siebie cierpienie i iść za Barankiem w doli i niedoli. Apostołowie w ten sam sposób przyjmowali zło i dobro, dlatego wszystkie cierpienia wydawały się im słodkie, a śmierć była im równie miła jak życie. (str 41)

Szaleństwem jest prosić Boga o coś innego poza Nim samym. Uwłacza to Jego godności, gdyż On najchętniej daje siebie samego. (str 68)

http://www.mwydawnictwo.pl/p/1143/wybór-pism

Począwszy od II połowy XIII wieku w dolinie Renu w Niemczech, głównie w środowisku dominikańskim narodził się szczególny rodzaj mistyki tzw. „mistyka nadreńska”. Z biegiem czasu wywarł on znaczący wpływ na duchowość europejską. Inspirowali się nim tacy mistycy jak Tomasz A’ Kempis, bł. Henryk Suzo, Jan Tauler, a także późniejsi święci – Teresa z Avila i Jan od Krzyża....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    20
  • Chcę przeczytać
    19
  • Posiadam
    6
  • Filozofia
    3
  • Filozofia
    1
  • 2016
    1
  • Rozwój/Duchowość
    1
  • Mental health
    1
  • Dawno przeczytane
    1
  • Zainteresowany
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Mistrz Eckhart - wybór pism


Podobne książki

Przeczytaj także