Mistrz Eckhart. Dzieła wszystkie. Tom 1

Tłumaczenie: Wiesław Szymona OP
Seria: Dominikańscy Klasycy Duchowości
Wydawnictwo: W drodze
religia

Pierwszy tom kazań jednego z największych i najbardziej kontrowersyjnych mistyków średniowiecza. Wyjdź całkowicie z siebie dla Boga, a On wyjdzie cały z siebie dla ciebie. Kiedy Bóg i człowiek wychodzą z siebie, to, co pozostaje, jest prostym Jednym. Jeśli brak pobożności i skruchy sprawia ci ból, to właśnie jest teraz twoją pobożnością i surowością. Niektórzy chcą patrzeć na Boga tymi...

Niektórzy chcą patrzeć na Boga tymi samymi oczyma, którymi patrzą na krowę, i chcą kochać Boga tak, jak ją kochają. A kochają ją z powodu mleka i sera, ze względu na swoją własną korzyść.

Historia dzieł Mistrza Eckharta sama w sobie jest fascynująca, od jego wielkiego ucznia – XV-wiecznego mistyka Mikołaja z Kuzy począwszy, a na współczesnej kontynuacji edycji rozpoczętej przez Josefa Quinta (jego następcy to G. Steer i W. Klimank) skończywszy. Wydawnictwo W drodze nadając niniejszej edycji tytuł Dzieła wszystkie, odnosi tę formułę do dzieł wszystkich Mistrza Eckharta (dotąd odnalezionych i wydanych w Niemczech), które powstały w języku niemieckim (Spätmittelhochdeutsch). Oprócz tego istnieje cały zbiór dzieł łacińskich (Die latteinischen Werke, wyd. A. Zimmermann, L. Sturlese, t. 1-5).

źródło opisu: http://www.wdrodze.pl/opis,1085,Dziela_wszystkie__tom_1.html

źródło okładki: http://www.wdrodze.pl/opis,1085,Dziela_wszystkie__tom_1.html

Marcin | 2017-12-08

Według Karla Rahnera chrześcijaństwo przyszłości miało być albo mistyczne, albo nie miało być go wcale. Wedle mojego, jak mniemam uzasadnionego przekonania, na naszych oczach spełnia się właśnie druga część tej przepowiedni, bo chrześcijaństwa prawie już nie ma, a dzieje się tak z tej właśnie przyczyny, że zapomnieliśmy o prawdziwym dziedzictwie cywilizacji chrześcijańskiej, którą jest mistyka, a więc nie jakieś tam obnoszenie się z poczuciem wyższości nad islamem, bolszewizmem, liberalizmem etc., lecz dążenie do głębokiego i prawdziwie duchowego przeżywania własnej wiary. To właśnie zarzucenie tej starej i czcigodnej tradycji uosabianej przez wielkich mistyków nadreńskich takich jak Mistrz Eckhart czy Jan Tauler, względnie karmelitańskich jak św. Jan od Krzyża czy św. Teresa z Avila, przyniosło dziś zgniły owoc w postaci chrześcijaństwa akcyjno-upolitycznionego, które z "Dzienniczka" św. Faustyny Kowalskiej zaczerpnęło jedynie zdumiewające w istocie swej przesłanie, jakoby to z...

Kazania tego wielkiego mistrza rozdarły moją duszę, rozdarły ponieważ nauk zawartych w tych tekstach nie można tylko kontemplować, należy je przede wszystkim wprowadzać w życie, a to jest najtrudniejsza sztuka i największa życiowa mądrość. Na ten moment nie potrafię zrealizować w sobie tych nauk, nie potrafię "zaprzeć się samego siebie" i doprowadza mnie to do szaleństwa, bo oznacza to, że nauki Mistrza Eckharta zostawiły swój ślad tylko na mojej powierzchni, nie docierając do wnętrza, nie dotykając mojej duszy, nie dotykają głębi której są przeznaczone. Z podekscytowaniem zabieram się do lektury drugiego tomu kazań.

Mateusz | 2014-02-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014

Nie no, fajna jest okładka, fajna w znaczeniu buntowniczo-nastolatkowym. "Grandżowy" - jak określiliby zachodni typografowie - krój pisma może przywodzić na myśl jakieś punkowe ziny spod znaku DIY. Niech będzie, równie dobrze może przywodzić na myśl te kościoły podobne do skoczni narciarskich i inne przykłady tej postaci liturgicznego designu, jaka się rozpleniła po ostatnim soborze powszechnym. Niech będzie, coś w tym jest. Jak to się ma do klimatu intelektualnego, jaki panował za czasów Mistrza Eckharta? Nie ważne! Fajna okładka.

Zaglądamy do środka: Wysoki stopień pisma - bardzo dobrze. Czy to leciwy proboszcz jest czytelnikiem czy stara dewotka, wzrok już nie ten. Ale Times New Roman!? Serio? Nie było nic innego? Czy to są kazania średniowiecznego mistyka czy CV ubiegającego się o posadę przedstawiciela handlowego? Całość sprawia wrażenie, jakby do druku przygotowano ją w MS Wordzie. Jakby nikt się tym tekstem nie zajął. Tu myślnik za nisko, tam coś nie tak z klamrami...