Osiem duchów zła

Okładka książki Osiem duchów zła Włodzimierz Zatorski OSB
Okładka książki Osiem duchów zła
Włodzimierz Zatorski OSB Wydawnictwo: Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC Seria: Z tradycji mniszej religia
133 str. 2 godz. 13 min.
Kategoria:
religia
Seria:
Z tradycji mniszej
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC
Data wydania:
2012-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-01-01
Liczba stron:
133
Czas czytania
2 godz. 13 min.
Język:
polski
ISBN:
9788373544147
Tagi:
Wydawnictwo Benedyktynów Tyniec Osiem duchów zła walka duchowa
Średnia ocen

7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
16 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
354
336

Na półkach: , ,

Nie znałem Ewagriusza z Pontu i tego co mówił o "duchach zła", które w sumie dosyć łatwo się do nas przyklejają. Jednak ta książka okazała się dla mnie niezwykle pomocną, bo nie tylko dała mi możliwość poznać jego naukę, ale jednocześnie uświadomiła mi, że i w moim życiu się owe "duchy zła" pojawiają.
Genialna książka dla tych, którzy chcą wzrastać duchowo.

Nie znałem Ewagriusza z Pontu i tego co mówił o "duchach zła", które w sumie dosyć łatwo się do nas przyklejają. Jednak ta książka okazała się dla mnie niezwykle pomocną, bo nie tylko dała mi możliwość poznać jego naukę, ale jednocześnie uświadomiła mi, że i w moim życiu się owe "duchy zła" pojawiają.
Genialna książka dla tych, którzy chcą wzrastać duchowo.

więcej Pokaż mimo to

avatar
31
6

Na półkach:

Można powiedzieć powrót do korzeni. W książce zostaje poruszony temat 8 tytułowych Duchów zła w przełożeniu na dziś-> siedem grzechów głównych. Nakłania do refleksji.

Można powiedzieć powrót do korzeni. W książce zostaje poruszony temat 8 tytułowych Duchów zła w przełożeniu na dziś-> siedem grzechów głównych. Nakłania do refleksji.

Pokaż mimo to

avatar
4
1

Na półkach:

przestań
sam to spieprzysz
negatywna samoocena to podstawa
nie łudź się że dasz radę, na pewno zawiedziesz
zwodzą dobre uczynki, prawdę mówi zło które wyrządzasz
nie licz na siebie i drugiego, pewna nasza słabość
nie bądź smutny, trochę wytrwałości
pozwól sobie pomóc
słuchaj

przestań
sam to spieprzysz
negatywna samoocena to podstawa
nie łudź się że dasz radę, na pewno zawiedziesz
zwodzą dobre uczynki, prawdę mówi zło które wyrządzasz
nie licz na siebie i drugiego, pewna nasza słabość
nie bądź smutny, trochę wytrwałości
pozwól sobie pomóc
słuchaj

Pokaż mimo to

avatar
9
1

Na półkach:

Czy mogą nam pomóc myśli człowieka, który stosowanie w życiu dróg na skróty nazywa złem, mówi o przyjęciu z akceptacją własnej słabości i przekonuje, że można żyć szczęśliwie pomimo trosk, obaw, lęków czy nawet cierpienia? Czy takie przypuszczenie jest naiwne? Może jednak nie, skoro podobne przesłanie można odnaleźć we współczesnej książce S. Hayes’a i S. Smith’a „W pułapce myśli - Jak skutecznie poradzić sobie z depresją, stresem i lękiem”, a jej wartość potwierdzają badania i czytelnicy.

Książka Włodzimierza Zatorskiego OSB może stanowić wstęp do poznania myśli Ewagriusza z Pontu - mnicha żyjącego w IV wieku na pustyni egipskiej. Autor przybliża nam koncepcję ośmiu namiętnych myśli (u Ewagriusza zwanych logismoi lub duchami zła). Można je inaczej nazwać „ośmioma złymi sposobami życia” sprawiającymi, że „nasze problemy, niejednokrotnie poważne, można rozwiązać na osiem złych sposobów” (za Szymonem Hiżyckim OSB). Są to: obżarstwo, nieczystość, chciwość, smutek, gniew/złość, acedia, próżność (szukanie ludzkiej chwały) i pycha. Należy podkreślić, że nie chodzi tu o grzechy, ale o myśli, które mogą (ale nie muszą) prowadzić to grzechu. Ewagriusz chciał zrozumieć negatywne mechanizmy funkcjonujące w człowieku. Starał się odnaleźć ich przyczyny i wypracować metody walki z nimi.

W książce Autor zwraca uwagę, że stosowane przez Ewagriusza pojęcia „"demon", "duch" nie są mniej „naukowe” niż wiele terminów używanych w psychologii, czy naukach ścisłych. Pokazuje, że podobnie jak nikt nie określa czym jest podświadomość i w jaki sposób istnieje, podobnie nie jest rozstrzygane co odpowiada pojęciom „duch”, „demon” i w jaki sposób istnieją. Pojęcia te odpowiadają powszechnemu doświadczeniu psychologicznemu polegającemu na pojawianiu się natrętnych myśli, które nachodzą nas, gdy staramy się skupić na modlitwie. Pojęcie "demon" czy "duch zła" jest o tyle lepsze od pojęcia "podświadomość", że dobrze oddaje natręctwo owych logismoi oraz swoistą logikę, jaką można w nich rozpoznać.

Włodzimierz Zatorski OSB uważa, że dzisiejszy kryzys chrześcijaństwa, jest zasadniczo spowodowany nieświadomością istnienia złych dynamizmów w naszym sercu. Jest to przyczyna życia w złudzeniach naszej rzekomej wolności, mądrości, przekonania że wiemy czego nam potrzeba, a „dopiero zetkniecie z własnymi ograniczeniami, z własną bezsilnością wobec drzemiących w nas sił i namiętności sprawia, że możemy się autentycznie otworzyć na Bożą łaskę”.

Autor przybliża nauki Ewagriusza analizując logikę działania pokusy oraz poszczególne osiem duchów zła. Przedstawia minimalne podstawy koncepcji antropologicznej człowieka (zaczerpniętej od Orygenesa i Grzegorza z Nazjanzu) oraz zagadnienie biblijnego pojęcia Serca, a jest to konieczne dla zrozumienia podstaw wypracowanej przez Ewagriusza koncepcji ośmiu logismoi (duchów zła). Pokazuje, że choć Ewagriusz pisał o mnichach i dla mnichów, to jego nauki są nadal aktualne i pomocne dla ludzi prowadzących życie świeckie, bo przedmiotowe osiem logismoi wpływają na nas wszystkich, obojętnie czy jesteśmy tego świadomi czy nie. I bardzo ważna rzecz - są to zalecenia na wskroś praktycznie, bo mnisi testowali je na sobie samych. Nie mamy więc do czynienia jedynie z pomysłami, zgrabnymi hipotezami, ale ze świadectwem prawdziwych ludzi. Ówcześni mnisi w doświadczeniu pustyni poszukiwali wewnętrznego pokoju i samotności. Dążyli do oczyszczenia serca, aby dzięki łasce Ducha Świętego mogło stać się mieszkaniem Boga. Jednocześnie życie w odosobnieniu sprzyjało ujawnianiu się wewnętrznych negatywnych mechanizmów wspólnych wszystkim ludziom. Pustynia odcinała od środków do ich zagłuszania i innych zewnętrznych uwarunkowań, dlatego mnisi mogli doświadczać tych mechanizmów w możliwie czystej postaci. Odosobnienie nie było miejscem duchowego odpoczynku, ale raczej wzmożonej walki wewnętrznej z tymi mechanizmami. Pustynia pozwalała im zrozumieć kim jest człowiek i do czego powinien dążyć. Była szkołą pokory, leczyła z egocentryzmu i pomagała skupić się na tym co najważniejsze. To właśnie Ewagriusz wprowadził pojęcie modlitwy czystej, która jest wolna od zła, oznacza wyzbycie się wszelkich myśli i wyobrażeń i prowadzi do wyłącznego skupienia na Stwórcy.

Dlaczego dziś mówi się o odkrywaniu Ewagriusza? Dlaczego nie przetrwały oryginały jego pism, a obecnie poszukiwane i tłumaczone są dzieła zachowane w językach syryjskim, arabskim, armeńskim czy koptyjskim? Dlaczego w chrześcijaństwie zachodnim został on zapomniany na ponad 1500 lat i odkryty na nowo dopiero w XX wieku? Otóż wkrótce po swojej śmierci Ewagriusz uznany został za heretyka, a jego pisma zniszczone. Potępiono go jako zwolennika nauk Orygenesa, którego pewne spekulatywne teorie uznano za herezję. Obecnie jednak, choć część nauki Orygenesa uważana jest za błędną, to wielu widzi w nim jednego z trzech najwybitniejszych teologów w dziejach Kościoła obok Augustyna i Tomasza. Wracając do Ewagriusza, jego myśl miała wielu kontynuatorów, którzy z racji potępienia za herezję nie wspominali jego nazwiska. Jednak czasem w kontynuacjach dochodziło do zniekształceń o istotnym znaczeniu. Przykładem są zmiany, jakie wprowadzono w kościele zachodnim przez odejście od pierwotnej nauki o namiętnych myślach i zmodyfikowaniu jej do koncepcji grzechów głównych. To sprawiło, że akcent został przeniesiony na same czyny, ich dopuszczalność lub nie. Spowodowało to zagubienie całej finezji duchowej walki. W książce Autor zwraca uwagę, że w chrześcijaństwie zachodnim zazwyczaj jesteśmy przyzwyczajeni do myślenia moralnego, czyli związanego z uczynkami widzianymi przez pryzmat tego, co należy, a czego nie należy czynić. Tymczasem zasadnicza walka duchowa rozgrywa się w myślach, wyobraźni i odczuciach, a „czyn jest już jednak owocem tego, co się dokonało w myśli, uczuciu i woli, czyli mówiąc językiem biblijnym, czyny są owocem tego, co się dokonało w sercu”.

Czy mogą nam pomóc myśli człowieka, który stosowanie w życiu dróg na skróty nazywa złem, mówi o przyjęciu z akceptacją własnej słabości i przekonuje, że można żyć szczęśliwie pomimo trosk, obaw, lęków czy nawet cierpienia? Czy takie przypuszczenie jest naiwne? Może jednak nie, skoro podobne przesłanie można odnaleźć we współczesnej książce S. Hayes’a i S. Smith’a „W pułapce...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1662
1653

Na półkach: ,

Po książkę sięgnęłam z ciekawości, ponieważ jakiś czas wcześniej słuchałam internetowych rekolekcji o Ośmiu złych myślach nazywanych również ośmioma złymi duchami. Po ich przesłuchaniu wkradł się pewien niedosyt i chciałam dowiedzieć się czegoś więcej na temat nauczania Ewagriusza z Pontu, od którego pochodzi określenie tytułowych „osiem duchów zła”. Jego refleksje nad życiem, grzechem, wydały mi się bardzo interesujące i praktyczne. Ewagriusz był mnichem żyjącym w IV wieku w Egipcie, a jego nauczanie w naszej tradycji utrwaliło się czy też dało podwaliny temu, co nazywamy siedmioma grzechami głównymi. Gdy zobaczyłam książkę Ojca Zatorskiego pomyślałam, że to jest coś co może odpowiedzieć na moje pytania, które ciągle mnożyły mi się w głowie. Oczekiwałam, że w książce znajdę uzupełnienie tego wszystkiego, co usłyszałam słuchając internetowych rekolekcji. Miałam nadzieję, że autor wyłoży „kawę na ławę”. Na książkę oczekiwałam ze zniecierpliwieniem i gdy już ją otrzymałam w pierwszej chwili ucieszyło mnie bardzo, że jest mała w związku z czym jest bardzo poręczna i można ją zabierać ze sobą gdyż nie ciąży w damskiej torebce.
Książka zawiera 131 stron tekstu, podzielona została na cztery główne rozdziały. Na końcu książki Autor jako dodatek zamieścił traktat samego Ewagriusza, co stanowi wisienkę na torcie. Treść zawarta w książce dotyczy ośmiu logismoi (namiętności, pragnień, demonów),które atakują i wprowadzają w stan ciągłego konfliktu naturę ludzką. Ich działanie bardzo mocno było widoczne w życiu mnichów, którzy żyjąc w odosobnieniu starali się na nowo przywrócić pierwotną harmonię w swoim życiu i postrzeganiu świata.

Pełna recenzja książki na stronie:
http://moznaprzeczytac.pl/osiem-duchow-zla-wlodzimierz-zatorski-osb/

Po książkę sięgnęłam z ciekawości, ponieważ jakiś czas wcześniej słuchałam internetowych rekolekcji o Ośmiu złych myślach nazywanych również ośmioma złymi duchami. Po ich przesłuchaniu wkradł się pewien niedosyt i chciałam dowiedzieć się czegoś więcej na temat nauczania Ewagriusza z Pontu, od którego pochodzi określenie tytułowych „osiem duchów zła”. Jego refleksje nad...

więcej Pokaż mimo to

avatar
522
280

Na półkach:

Kupiłem tą książke w trakcie rekolekcji. W oparciu o naukę Ewargiusza z Pontu autor dokonuje analizy siedmiu grzechów głównych i nie tylko. Benedyktyńska robota. Bardzo solidny autor. Polecam szczególnie tym, którzy szczerze nie czuja wyrzutów sumienia, którzy utracii zdolność prawdziwego odczuwania radości.

Kupiłem tą książke w trakcie rekolekcji. W oparciu o naukę Ewargiusza z Pontu autor dokonuje analizy siedmiu grzechów głównych i nie tylko. Benedyktyńska robota. Bardzo solidny autor. Polecam szczególnie tym, którzy szczerze nie czuja wyrzutów sumienia, którzy utracii zdolność prawdziwego odczuwania radości.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    20
  • Chcę przeczytać
    16
  • Posiadam
    6
  • Teraz czytam
    2
  • 2023
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • +
    1
  • Ebook_Epub
    1
  • Religion
    1
  • Kościół
    1

Cytaty

Więcej
Włodzimierz Zatorski OSB Osiem duchów zła Zobacz więcej
Włodzimierz Zatorski OSB Osiem duchów zła Zobacz więcej
Włodzimierz Zatorski OSB Osiem duchów zła Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także