Mistrz Eckhart. Dzieła wszystkie. Tom 5

Okładka książki Mistrz Eckhart. Dzieła wszystkie. Tom 5 Mistrz Eckhart
Okładka książki Mistrz Eckhart. Dzieła wszystkie. Tom 5
Mistrz Eckhart Wydawnictwo: W drodze Seria: Dominikańscy Klasycy Duchowości religia
religia
Dominikańscy Klasycy Duchowości
W drodze
2020-01-01
2020-01-01
Wiesław Szymona OP
katolicyzm dominikanie duchowość dominikańska

Zgromadzone w 5. tomie "Dzieł Zebranych" Traktaty Mistrza Eckharta to wyzwanie wcale nie mniejsze od kazań zgromadzonych w trzech tomach poprzednich (wydania tomu czwartego wciąż oczekujemy). Nie chcę tutaj przytaczać refleksji i uwag wcześniej już zamieszczonych. Tematyka wciąż ta sama, niekiedy nieco pogłębiona. Nade wszystko więc Bóg i drogi wiodące do zjednoczenia z Nim, wśród nich zaś na pierwszym miejscu "odosobnienie", przez które rozumieć należy swego rodzaju totalne zwrócenie się ku Bogu, definitywne wyrzeczenie się spraw tego świata przy jednoczesnym pozostawaniu wśród nich. Niech zobrazuje ten stan niezwykła doprawdy metafora drzwi i zawiasów. Te pierwsze otwierają się i zamykają, zmieniają więc swoje położenie. Te drugie zaś trwają wciąż niezmiennie na tym samym miejscu warunkując przy tym sprawność tych pierwszych. W ten oto sposób mamy być w świecie. Żyć wśród spraw doczesnych, zarazem jednak czynić to na zasadach "nie z tego świata". Tak trafnie mógł rzeczy ująć tylko myśliciel religijny rangi Eckharta. Traktaty, tak jak i kazania, to prawdziwy podręcznik życia chrześcijańskiego we wszystkich epokach.

Głównym dziełem składającym się na 5. tom dzieł zebranych Mistrza Eckharta są "Pouczenia duchowe". Głównym pouczeniem Eckharta jest wyrzeczenie się własnej woli, po to, by serce ludzkie stało się wolne i jako takie zdolne do zamieszkania przez Boga. To swoją drogą piękna myśl, że tylko serce wolne jest gotowe na przyjęcie Boga. Eckhart był bowiem przekonany, że głównym źródłem niepokoju i bałaganu w naszym życiu jest fakt, że dajemy się uwieść pożądaniom woli. "Pouczenia" są dziełem jednocześnie zaskakująco nowoczesnym (Eckhart np. wyprzedza w nim o wiele wieków "odkrycie" Fromma prymatu bycia nad posiadaniem, czy też nie rekomenduje surowej ascezy, zakazując się nam martwić, jeśli lubimy dobre jedzenie i podobają nam się modne szaty) i zaspokajającym pragnienie odnalezienia utraconej mądrości, z którym to pragnieniem często sięgamy po wiekowe dzieła duchowe. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na Eckhartowskie napominanie, by przestać koncentrować się na własnym ego jako warunku osiągnięcia szczęścia.

Odmienny styl niż w kazaniach sprawia że na początku tekst wydaje się być twardy i suchy, mało w nim życia. Jednak po przeczytaniu kilku stron można odnaleźć rytm i pozwolić się porwać rwącemu strumieniowi mądrości zawartemu w tym wybitnym dziele, a raczej dziełach.

• Chrześcijaństwo
  • Teologia