O kształt zjednoczonego Królestwa: niemieckie władztwo terytorialne a geneza społeczno-ustrojowej odrębności Polski

Wydawnictwo: DiG
9 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historyczna

O kształt zjednoczonego Królestwa. Niemieckie władztwo terytorialne a geneza społeczno-ustrojowej odrębności Polski. Studium porównawcze, ukazujące wpływ modelu niemieckich władztw terytorialnych na księstwa polskie doby rozbicia dzielnicowego. Autor, korzystając z lepiej źródłowo poświadczonych zjawisk zachodzących w Rzeszy Niemieckiej, przedstawia wzbogacony o wiele nie dostrzeganych dotąd elementów zarys przemian państwa i społeczeństwa polskiego w XI-XIII w. Książka rozpoczęła serię: Res Humanae. Studia.

Leszczu | 2015-08-07

Recenzje zazwyczaj są nieobiektywne, no bo taki w sumie jest charakter recenzji. Być może ktoś uzna, że oceniłem książkę stanowczo za wysoko. Trudno!
Nie jest to lektura łatwa, co najmniej z dwóch powodów.
Po pierwsze, ciężko przebić się przez niekiedy bardzo hermetyczny język narracji. Żeby podejść do książki, trzeba co nieco wiedzieć o prezentowanej tematyce. Łączy to się jednak z punktem drugim, bo Gawlas to, co wiemy, przewartościowuje. Może niekiedy być to zbyt ciężki orzech do zgryzienia.
Czytając książkę można zastanawiać się, czego ona tak naprawdę dotyczy. Jednoczenia Królestwa Polskiego po okresie rozbicia dzielnicowego, czy opisania przemian administracyjno-terytorialno-społeczno-ustrojowych w Rzeszy Niemieckiej? Cóż, i tego, i tego - co ukazuje podtytuł. Badania komparatystyczne, rozrośnięte do połowy objętości głównego tekstu, wskazują nie tylko na niesamowite oczytanie w niemieckiej literaturze historycznej oraz na erudycję autora. Ukazują również przebieg pewnych...

Konrad Szuba | 2014-05-15
Homo_Mediaevalis | 2013-12-28