7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historyczna
Małgorzata

źródło okładki: http://www.wuw.pl/product-pol-6654-Symboliczne-i-r...»

Małgorzata | 2017-06-17

Niezła zbiorówka "w wykonaniu" czołowych polskich mediewistów. Kilka świetnych artykułów, reszta trzyma poziom dobry. Polecić należy zwłaszcza:

1) Tekst Pawła Żmudzkiego o kulturowym znaczeniu nazwy plemiennej Polanie. Autor pokazuje, że nazwa ta mogła symbolizować cywilizacyjną wyższość tego etnosu względem sąsiadów. Artykuł w kontrze do tez P. Urbańczyka i W. Duczki.

2) Artykuł Zbigniewa Dalewskiego o budowaniu przez dynastię ottońską modelu sukcesji dynastycznej w Europie pokarolińskiej.

3) Szkic Sławomira Gawlasa - mocno erudycyjny - o tożsamości średniowiecznych Polaków.

Poza tym wiele ciekawego o Gallu Anonimie, Jordanesie, Liutprandzie z Cremony itd.

Praca ładnie wydana, choć irytuje gotyk na okładce. Warto mieć na półce.

the_lark | 2017-12-05
Nei Weim | 2017-07-17