Książka Roku 2018
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia

Spis treści Wstęp, Sławomir Gawlas Sławomir Gawlas, Pytania o tożsamość średniowiecznych Polaków w świetle współczesnych dyskusji humanistyki Tomáš Velička, Najnowsze czeskie badania nad pamięcią średniowieczną Zofia Wóycicka, Pamięć społeczna. Aktualne dyskusje i nurty badawcze Grzegorz Pac, Memoria a badanie tożsamości we wcześniejszym średniowieczu – kilka uwag o pożytkach, ale też...

Spis treści
Wstęp, Sławomir Gawlas
Tomáš Velička, Najnowsze czeskie badania nad pamięcią średniowieczną
Zofia Wóycicka, Pamięć społeczna. Aktualne dyskusje i nurty badawcze
Grzegorz Pac, Memoria a badanie tożsamości we wcześniejszym średniowieczu – kilka uwag o pożytkach, ale też ograniczeniach w zastosowaniu metody
Marcin R. Pauk, Wspólnota klasztorna jako „środowisko pamięci”. Konwent opactwa Petershausen i podstawy jego tożsamości w pierwszej połowie XII w.
Paweł Żmudzki, Kulturowy kontekst nazw „Polanie”, „Polacy”, „Polska” w średniowiecznej historiografii polskiej i ruskiej
Inga Stembrowicz, Podanie o Kazimierzu Mnichu w polskim dziejopisarstwie do końca XIV wieku
Piotr Węcowski, Uwagi na temat początków Polski w pamięci historycznej w późnym średniowieczu
Andrzej Pleszczyński, Gall Anonim o relacji Polski do Niemiec / Cesarstwa Rzymskiego w kontekście wywodu Mnicha Sazawskiego o położeniu Czech
Arkadiusz Borek, Tożsamość czternastowiecznego prałata na przykładzie Janka z Czarnkowa
Agnieszka Bartoszewicz, Rola kancelarii miejskiej w budowaniu tożsamości mieszczańskiej w późnośredniowiecznej Polsce
Roman Michałowski, Czym się różni poganin od chrześcijanina? Kilka uwag na marginesie eposu Ermolda Czarnego
Aneta Pieniądz, Rola kobiet w budowaniu tożsamości rodzinnych i rodowych we wczesnym średniowieczu (VIII–X w.)
Zbigniew Dalewski, Kształtowanie się tożsamości dynastycznej we wcześniejszym średniowieczu
Robert Kasperski, Teodoryk Wielki, Eutaryk i „jedność Gotów”: Historia Gothorum Kasjodora w służbie legitymizacji władzy
Antoni Grabowski, Liudprand z Cremony – „pierwszy Europejczyk” i jego ojczyzna: Królestwo Italii
Adrian Jusupović, Tożsamość i obcość w czasach Daniela Romanowicza: konstrukcja narracji w
Kronice halicko-wołyńskiej
Ewa Wółkiewicz, Spójrz, co kula ta wie: polityka pamięci w nowożytnych miastach śląskich
Rita Regina Trimonienė, Przygotowanie do śmierci – obowiązki dobrego chrześcijanina w świetle testamentów magnackich w Wielkim Księstwie Litewskim w XV stuleciu i na początku XVI w.

źródło opisu: opis własny

źródło okładki: http://www.wuw.pl/product-pol-6654-Symboliczne-i-r...»

| 2017-06-17

Niezła zbiorówka "w wykonaniu" czołowych polskich mediewistów. Kilka świetnych artykułów, reszta trzyma poziom dobry. Polecić należy zwłaszcza:

1) Tekst Pawła Żmudzkiego o kulturowym znaczeniu nazwy plemiennej Polanie. Autor pokazuje, że nazwa ta mogła symbolizować cywilizacyjną wyższość tego etnosu względem sąsiadów. Artykuł w kontrze do tez P. Urbańczyka i W. Duczki.

2) Artykuł Zbigniewa Dalewskiego o budowaniu przez dynastię ottońską modelu sukcesji dynastycznej w Europie pokarolińskiej.

3) Szkic Sławomira Gawlasa - mocno erudycyjny - o tożsamości średniowiecznych Polaków.

Poza tym wiele ciekawego o Gallu Anonimie, Jordanesie, Liutprandzie z Cremony itd.

Praca ładnie wydana, choć irytuje gotyk na okładce. Warto mieć na półce.

Adam Zawojak | 2018-06-08
Bartosz Peruń | 2018-05-18