Zagubione niebo

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
literatura polska
literatura piękna
Ag2S

Niebo zagubione. Niebo odnalezione. Dla wszystkich. A głównie dla tych, którym wydaje się, że świat się kończy, podczas gdy on się dopiero zaczyna. Zagubione niebo to historie nowe i odnalezione, które gubiły się na łamach prawie zapomnianych już dzisiaj gazet. Wreszcie ułożyły się w całość - w opowieść o różnych porach roku w życiu każdej i każdego z nas, w piękną opowieść. Pierwsze...

Niebo zagubione. Niebo odnalezione. Dla wszystkich.

Pierwsze miłosne uniesienia i rozczarowania, zachwyty nad życiem i bolesne porażki. Długie i krótkie związki, miłość do utraty tchu, cierpienie po rozstaniu. Zdolność wybaczania, umiejętność zapominania. A my marzymy i nie tracimy wiary. Lepiej bowiem mieć wspaniałą przyszłość niż wspaniałą przeszłość, pamiętać, że zguba jest darem – szansą na odnalezienie czegoś lepszego.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2014

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 5546

Garść opowiadań o miłości

Katarzyna Grochola to śmiało można rzec legenda polskiej prozy dla kobiet. Autorka, która sprzedała już 4 miliony egzemplarzy swoich powieści, pisze dalej i z pewnością nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Jest przecież wiele osób, które stanowią spore grono jej fanów i fanek. Są czytelnicy, którzy każdą nową jej książkę kupią w ciemno. Ale i pojawiają się głosy, że to słaba literatura. Osobiście prozę tej pisarki cenię. Za jedną rzecz, a mianowicie za świetnie zawarte w słowach emocje i uczucia. Tu przyznaję Katarzynie Grocholi medal. I to nie ma znaczenia czy mam na myśli powieść czy krótką formę opowiadania.

Najnowsza publikacja autorki popularnego „Nigdy w życiu” to zbiór piętnastu opowiadań, które powstały już dobrych kilka lat temu. W formie książki trafiły do czytelnika z małym opóźnieniem, ale ich „termin przydatności” nie minął. Proza się nie przeterminowała, bo jest ponadczasowa, zawsze aktualna. O czym pisze Grochola? Można napisać, że o tym co zwykle. O miłości. O uczuciu, bez którego jak przekonała mnie książka życie jest szarobure, nijakie i przecieka przez palce byle jak. Kochać trzeba, by piękniej żyć, by żyć prawdziwie i oddychać pełną piersią. Miłość ma różne oblicza, różnie smakuje, rani i boli, wprowadza do nieba. Ale też niebo bez niej nie istnieje. Jak się nie kocha, to nie jest się w niebie. A przecież każdy o niebie marzy, każdy szuka do niego drogi, każdy chce w nim być. Zatem prosta recepta brzmi – kochaj a będziesz w raju. I to święta prawda, z którą się w pełni zgadzam.

Okładka książki jest prosta i wyrazista. To obraz błękitnego nieba z bialutkimi pierzastymi obłokami. I świetnie pasuje do treści. W takie niebo bez czarnych chmur patrzeć można bez końca. Tak samo można czytać prozę Grocholi i odkrywać paletę uczuć jakich doświadczają bohaterowie – ludzie zwyczajni, którzy szczęścia szukają i którzy je znajdują. Zwykle przypadkiem, gdzieś pewnego zwyczajnego dnia. W takiej sztampowej rzeczywistości, która ma przecież drugie dno. I warto je zobaczyć, by poczuć w pełni smak życia. Tylko trzeba inaczej spoglądać na codzienność.

Proza Grocholi znów wzrusza, znów chwyta za serce, znów uczy jak piękniej żyć. Autorka w krótkiej formie literackiej daje świetne wskazówki, które zawsze się sprawdzają. I warto je uwzględnić, układając swój plan na życie.

Bernardeta Łagodzic-Mielnik

TakaJednaMarta | 2019-04-01

Jest to moje pierwsze zetknięcie z twórczością Katarzyny Grocholi i nie ukrywam, że byłam bardzo rozczarowana po przeczytaniu tej książki.
Wiele razy nasłucham się o świetności tej pisarki, więc dlatego sięgnęłam po tę książkę. Te historyjki są oczywistą oczywistością - okoliczności poznania się bohaterów i ich sytuacje życiowe nie zaskakują czytelnika.
Do tego bardzo prosty język (nie spodziewałam się tego po takiej BESTSELLEROWEJ pisarce). Ze względu na to, że jest to moja pierwsza przeczytana książka Katarzyny Grocholi nie będę oczywiście od razu przekreślała tej autorki, ale jeśli pozostałe książki też są wydane w takim stylu jak "Zagubione niebo" to ja się będę dziwić całego fenomenu wokół jej osoby.

Liliana | 2019-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2019

Przepiękna

Katarzyna Busłowska | 2018-08-16
Przeczytana: 14 sierpnia 2018

"Zagubione niebo" to zbiór opowiadań o ludziach po przejściach. Jedne historie kończą się szczęśliwie, inne nie. Jak to w życiu. Brakuje trochę typowego poczucia humoru autorki. Częściej można uronić łzę niż się zaśmiać. Pierwsze opowiadania wydają się trochę infantylne, chwilami nawet trudno uwierzyć, że napisała to Katarzyna Grochola. Ale już na przykład "On jeszcze nie wie, że mnie kocha" to jest cała ona z czasów "Trzepotu skrzydeł". Najbardziej podobało mi się "Zdążyć przed pierwszą gwiazdką". Zakończenie jest urocze.

Natalia | 2018-06-01
Przeczytana: 24 maja 2018

Bardzo pozytyna książka, dzięki której wraca wiara w happy end :)

nunka | 2018-03-20
Przeczytana: marzec 2018

Takie romansidłowe opowiastki :)

Marta | 2018-03-19
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 19 marca 2018

Trochę się zawiodłam, bo opowiadania, za którymi nie przepadam, wyszły pani Grocholi trochę "na jedno kopyto". Wszystkie kończą się dobrze, we wszystkich jest o miłości i potrzebie bycia kochanym, ale to jednak nie to cenię u tej autorki. Duży plus jest taki, że bardzo szybko się czyta.Poza tym nic szczególnego.

Tiger | 2018-02-28
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 28 lutego 2018

Sporo kobiecych opowiadań, w których zazwyczaj pewna Pani spotyka pewnego Pana.. Nie warto tracić nadziei na lepsze jutro, bo ono na pewno nadejdzie.

eremian | 2018-02-05
Przeczytana: 25 czerwca 2014

Po ostatnią książkę Katarzyny Grocholi Zagubione niebo sięgnąłem w ciemno. Jej ostatnia oryginalna powieść Houston, mamy problem pokazała, że jest ona w bardzo dobrej formie. Trochę większy poniedziałek też mi się spodobał, bo ostatnio polubiłem felietony i literaturę faktu, czyli tak zwane reportaże.

Początkowo myślałem, że Zagubione niebo jest kolejną powieścią. Czytając pierwszy „rozdział” z każdą przeczytaną stroną zadawałem sobie pytanie: Co się stało? Obniżka formy? Zanim kontynuowałem lekturę, przeczytałem uważnie notatkę na obwolucie i zauważyłem też, że na końcu każdego „rozdziału” widnieje data. Okazało się więc, że nowa książka to stare opowiadania zebrane w jednym miejscu. Opowiadania mające wspólny mianownik: miłość. Precyzyjnie: tęsknotę z miłością z powodu nieszczęśliwej miłości. Czytając więc dalej ze świadomością, że są to opowiadania sprzed lat, nie byłe już taki krytyczny, niemniej jednak wyłaniał się z nich obraz mężczyzny, który wydaje mi się – z męskiego...

jolka1958-58 | 2017-11-17

Niebo zagubione. Niebo odnalezione. Dla wszystkich.

maryna902245 | 2017-08-16
Przeczytana: 15 sierpnia 2017

Opowiadania o miłości i przyjazni niektóra wrażliwe nie , które bez zakończenia dobrego :)