Pierwszy dotyk ognia

Cykl: Nocny Książę (tom 1)
Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
Once Burned
fantasy, science fiction
Anna

Kiedy tragiczny wypadek pokrył jej ciało bliznami i zniszczył jej marzenia, Leila nie wyobrażała sobie nawet, że najgorsze jeszcze ją czeka. Zyskała jednak przerażającą moc, która pozwala jej przewodzić elektryczność i w jednej chwili poznać najczarniejsze tajemnice każdej osoby, jakiej dotknie. Leila jest skazana na samotne życie… Lecz wtedy zostaje porwana przez nocne stwory i w potrzebie musi telepatycznie wezwać najbardziej niesławnego wampira na świecie…

Vlad Tepesh zainspirował najwspanialszą wampiryczną legendę – ale pod żadnym pozorem nie należy nazywać go „Dracula”. Zdolność panowania nad ogniem sprawia, że Vlad jest postrachem nawet wśród wampirów, lecz jego wrogowie znaleźli przeciw niemu nową broń: piękną śmiertelniczkę, której potęga równa jest jego własnej. Kiedy się spotykają, rozpala się między nimi namiętność, która może pochłonąć ich oboje. Będą musieli posunąć się do granic, by powstrzymać nieprzyjaciela, który zrobi wszystko, by strawiły ich płomienie.

źródło opisu: www.paranormalbooks.pl

źródło okładki: www.paranormalbooks.pl

Oficjalna recenzja
Tetiisheri książek: 1438

Urban fantasy i romans paranormalny w jednym

Jeaniene Frost to autorka, która w Polsce zasłynęła z serii o „Nocnej Łowczyni”. Wstyd przyznać, ale nie miałam dotąd okazji poznać tego słynnego cyklu. Mimo że „Pierwszy dotyk ognia” stanowi pewnego rodzaju dodatek do wspomnianej serii, nie wahałam się po niego sięgnąć. Zachęcił mnie sam fakt, że Frost należy do jednej z najpopularniejszych autorek tworzących gatunek urban fantasy. Niewątpliwie również przyczynił się do tego fakt, że książki autorki na listach bestsellerów utrzymują się bardzo długo. Informacja o tym, że w „Pierwszym dotyku ognia” pojawią się elementy romansu paranormalnego, również wzbudziła moje zainteresowanie. Urban fantasy i romans paranormalny w jednym? Nie mogłam nie przeczytać tej książki i wiecie co? Nie zawiodłam się - okazała się naprawdę tego warta.

Leila ma za sobą tragiczny wypadek, w wyniku którego na jej ciele wyryły się na zawsze straszne blizny. Dziewczyna posiada również ładunek elektryczny i poprzez dotyk potrafi rozpoznać najgłębiej ukryte w umyśle grzechy danej osoby. Leila zostaje porwana przez nocne stwory i w ostateczności decyduje się na pewnego rodzaju umowę z jednym z najgroźniejszych wampirów na świecie. Czy Vlad Tepesh jest naprawdę taki straszny, jak go opisują? Między Leilą a Vladem zaiskrzy, ale czy zdołają pokonać wrogów najpotężniejszego wśród wampirów?

Namiętność i erotyzm to dwa elementy charakteryzujące omawianą powieść. To niewątpliwie te cechy romansu paranormalnego, które autorka w umiejętny sposób wykorzystała w swojej książce. Nie należy spodziewać się przekroczenia pewnych granic dobrego smaku. Autorka świetnie łączy te dwie cechy i idealnie wplata je w swoją opowieść, w której nie brak również brutalnych scen z torturami w roli głównej. Wszystko jest jednak tak fantastycznie połączone, że całość czyta się z ogromnym zaciekawieniem, a losy bohaterów śledzi z zapartym tchem.

Koniecznie należy wspomnieć o przedstawieniu różnych bohaterów w powieści. To ogromna zaleta tego tytułu. Leila to dziewczyna o mocnym charakterze, która potrafi sprzeciwić się nawet groźnemu wampirowi. Przeszła wiele i z pewnością te doświadczenia częściowo ukształtowały jej silny charakter. Vlad został opisany jako arogancki, bezwzględny mężczyzna, który ma wzbudzać strach. Nie muszę dodawać, że to postać niezwykle przystojna i pewna siebie. Ta dwójka świetnie się uzupełnia i tym samym idealnie wypada w historii Frost.

„Pierwszy dotyk ognia” to historia przepełniona erotyzmem i namiętnością, w której nie brakuje także brutalnych wątków. Wszystkie te elementy idealnie skomponowane i poprowadzone składają się na szybką akcję powieści. Na nudę nie ma tu miejsca. Jeaniene Frost posługuje się nieskomplikowanym językiem. Powieść czyta się bardzo przyjemnie. Na uwagę zasługuje umiejętność budowania przez autorkę klimatu historii, w której dominuje mroczna tajemnica. Zaskakujące rozwiązania niewątpliwie działają na korzyść książki.

„Pierwszy dotyk ognia” - połączenie urban fantasy i romansu paranormalnego – genialnie wypadło jako pierwszy tom nowej serii autorki. Jestem pewna, że zyska ona wielu nowych fanów, a wielbiciele „Nocnej Łowczyni” z pewnością skuszą się na tę opowieść. Jeaniene Frost tworzy ciekawy świat i jego bohaterów, z którymi chce się spędzać długie, pełne nieprzewidywalnych sytuacji chwile. Humor i erotyzm w jednym – tak w ogromnym skrócie można opisać „Pierwszy dotyk ognia”. Autorka wciągnęła mnie w swój świat i sprawiła, że chcę przebywać w nim jeszcze dłużej. Niecierpliwie czekam na drugi tom „Nocnego Księcia”.

Agnieszka Stolarczyk

kaktusowaona71 | 2016-03-06
Przeczytana: 06 marca 2016

"Pierwszy dotyk ognia" przypomniał mi fascynację z jaką pochłaniałam pierwsze tomy "Nocnej łowczyni" . Ta książka jest równie dobra, jak wspomniana wyżej seria - i mimo, że paranormale w sumie są do siebie podobne, a nasycenie tematyką wampiryczną dosięga już sufitu w moim przypadku, to lektura tej akurat książki, sprawiła mi niekłamaną frajdę.
Pochłonęłam ją jak w transie. Zaczęłam wieczorem i czytałam do bladego świtu.. potem 4 godzinki szybkiego snu i powrót do przesympatycznych bohaterów.
Super historia, spisana świetnym stylem, tak charakterystycznym dla pani Frost. Akcja pędząca na złamanie karku już od pierwszych stron.
- Wspaniały Vlad, który kumuluje w sobie wszystko to co tak nieokiełznanie pociąga płeć piękną.
- Przesympatyczna, mądra, sprytna, wojownicza/odważna i niezależna bohaterka, której kibicujemy od pierwszej chwili w której ją poznajemy.
- Uczucie niebanalne, którego finału do końca nie możemy być pewni tak na 100%.
Namiętność przyprawiająca o...

WampirkaJustynka | 2015-11-15
Przeczytana: 14 listopada 2015

Moją pierwszą książką tej autorki była książka "W pół drogi do grobu". Wtedy myślałam, że będzie to jedna z moich ulubionych serii. Myliłam się. Ta jest zdecydowanie lepsza. Może dlatego, że jest tu sam Dracula? Jestem zadowolona, że miałam przyjemność poznać perypetie Vlada i Leili. Teraz czekam na drugi tom.

Autorka wyzywa Brama Stokera w odwiecznej walce z wizerunkiem Drakuli, a właściwie Vlad'a Tepesh'a hospodara wołoskiego z dynastii Basarabów.
No i to brzmi mniej więcej tak:
"Wow! Mój facet jest Drakulą i ma swój własny loszek, gdzie robi szaszłyki ze swoich wrogów, i czasem też przyjaciół, którzy nie potrafią trzymać jęzorów za zębami lub nie wykonują jego zachcianek."
Obecna literatura dla 20-latków przypomina mi młodzieżówkę o zabarwieniu erotycznym i nie chodzi tu tylko o to, że bohaterowie to mityczne stworzenia pijące krew (u jednej z autorek świecą się na słońcu, czy coś takiego). Gdyby nie ostre sceny, to powiało by naiwnością. Plany złapania antybohatera są naprawdę bardzo naiwne. Chyba nie rozumiem tego typu literatury, ale daję 7 gwiazdek za bohaterkę i poczucie humoru.

monishka90 | 2014-11-11
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka

Świetna książka i dobrze stworzeni bohaterowie, ale czego innego mogłabym się spodziewać po Jeaniene Frost? Lubię jej książki za fabułę oraz jej styl pisania. Ciesze się, że w końcu i Vlad doczekał się opisania swojej historii. Jestem bardzo ciekawego jego dalszych losów z Leilą. Przypuszczam, że będę musiała jeszcze trochę poczekać na polskie wydanie kolejnej części. Polecam i czekam niecierpliwie.

mala5317 | 2014-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2014

Styczność z tą autorką miałam czytając jej serię "Nocna Łowczyni". Dla mnie tamta pozycja była świetna. Klimat, bohaterowie i cała historia przemawiała do mnie od samego początku. Gdy dowiedziałam się o tej serii, która poniekąd przeplata się z bohaterami z tamtej serii musiałam ją zakupić. Co prawda długo się do niej zabierałam, ale jak już zaczęłam czytać odłożyć jej nie mogłam. Historia może nie jest tak ekscytująca, ale nadal ma coś w sobie. Jest spójna, podobnie opowiedziana i trzyma w napięciu.

Bohaterowie nie są tak przebojowi jak w "Nocnej Łowczyni", ani Vlad ani Leila nie mogą się równać z Cat i Bonsem. Poza tym jeżeli ktoś czytał wspomnianą serię to wie że postać Vlada już się tam przewijała. Niestety kreacja jego tam i tu nieznacznie od siebie odbiega. Gdzieś znikła siła i jego charakter. Stał się po prostu płytszy. Podobnie jest w przypadku Leili. Niby nie mogę jej zarzucić stanowczości ani ciętego języka, ale cały czas porównuję ją do Cat, a przy niej niestety ona...

Patka | 2014-06-21
Na półkach: Przeczytane, Sprzedane
Przeczytana: 20 czerwca 2014

Autorka jak zwykle popisała się swoim kunsztem:) teraz z niecierpliwością czekam na tom drugi. Oczywiście humor w książce zawsze powinien być!! A oto mały moment-jeden z wielu który zapadł mi w pamięć-
"-Czy ty chcesz żebym cię zabił?(...)
-Zabiłbyś mnie, gdybym cie nie przerwał tą nowiną.(...)
-Poczekaj tam. Rozczarowanie zabarwiło żądzę, którą pulsowało moje wnętrze. Vlad przygładził włosy i opuścił głowę, by powoli polizać moją szyję jeszcze raz.
-To na pewno ważne, bo inaczej nie ośmieliłby się mi przeszkadzać-wymruczał. Potem się odsunął i na mnie popatrzył:- Jeśli to nic ważnego, zabije go i zaraz do ciebie wrócę. (...)
Polecam gorąco:)

książek: 1942
Magda | 2014-04-27
Przeczytana: 25 marca 2014

Powrót do książek autorki był baaardzo dobrym pomysłem. Miałam swoich ulubionych bohaterów (Cat i Bones), choć tylko przez chwilkę. Ale przede wszystkim miałam Vladzia i moją kochaną Rumunię. Czyta się super szybko. Wciąga niesamowicie. Jest po prostu świetna, dlatego polecam :)

Cirya | 2016-06-13
Przeczytana: 11 czerwca 2016

po poprzedniej serii z Cat i Bones'em, ta z Leilą i Vladem wypadła bardzo bladziutko.. owszem czytało się szybko, ale tej parze dużo brakuje do moich ulubionych wampirów... brak tu błyskotliwości i dowcipu, nie ma nic zaskakującego, raczej przewidywalne zachowania...
ogólnie mówiąc dobra pozycja :)

agatrzes | 2016-01-10

Wampiry towarzyszą ludzkości od wieków. I choć w zależności od położenia geograficznego oraz wierzeń danego ludu charakteryzowały się określonymi, czasem rozbieżnymi cechami, to niewątpliwie łączył je apetyt na krew. W literaturze wampir pojawił się w 1897 roku dzięki powieści Brama Stokera „Dracula” i od tego czasu ulegał procesowi ewolucji, by z krwiożerczej i bezwzględnej bestii zmienić się ckliwego kochanka, który za sprawą miłości spiłował kły. Na szczęście nie trzeba było długo czekać by znaleźli się autorzy pragnący wampirom temperament i godność przywrócić. Do ich grona zalicza się Jeaniene Frost, która powołała do życia Vlada Tepeha, który imię i nazwisko otrzymał po żyjącym w XV wieku wołoskim hospodarze - Władzie III Palowniku zwanym też Drakulą.

„Pierwszy dotyk ognia” to pierwszy tom serii Nocny książę o śmiertelniczce mającej potworne moce i charyzmatycznym wampirze z twardymi zasadami, których drogi krzyżują się za sprawą żądnego zemsty „przyjaciela” sprzed lat....

Ilość stron: 400
Rok wydania: 2014
Moja ocena: 5/6

Zapamiętany cytat: "Daj mu tron a będzie wyglądał jak w domu."

Krótki opis: Leila, gdy była mała, została porażona prądem. Od tamtego czasu, gdy kogoś dotknie, widzi jego najgorsze grzechy oraz jego przeszłość, teraźniejszość, a czasem nawet przyszłość - tak samo dzieje się z przedmiotami, których dotknie - widzi co działo się z jego właścicielami oraz może ich namierzyć. I właśnie z tego powodu zostaje porwana przez grupkę wampirów i w potrzebie musi telepatycznie wezwać najbardziej niesławnego wampira na świecie…

Pierwsze wrażenie: Nie czytałam wcześniejszych książek pani Jeaniene Frost, ale bardzo często zdobywały bardzo wysokie opinie, więc postanowiłam sięgnąć - sama nie wiem czemu akurat po tę - pewnie skłonił mnie opis o najpotężniejszym wampirze na świecie i niezwykłej dziewczynie, która posiada nadnaturalne moce.

Uczucia w trakcie czytania: Jakoś od pierwszych stron książka mnie zaciekawiła - nie było żadnego żmudnego...