Towarzyszka Panienka

Monika Jaruzelska Wydawnictwo: Czerwone i Czarne biografia, autobiografia, pamiętnik
Czerwone i Czarne
autobiografia dorastanie wspomnienia
biografia, autobiografia, pamiętnik
autobiografia dorastanie wspomnienia

Bardzo mądra książka. Napisana prostym językiem z humorem;) Zawiera ciekawe i wciągające historie.

"Towarzyszka Panienka" to autobiografia Moniki Jaruzelskiej, córki dowódcy wojskowego, I sekretarza Komitetu Centralnego PZPR w latach 1981-1983 oraz inicjatora stanu wojennego- Wojciecha Jaruzelskiego. Na prawie 300 stronach opisuje swoje relacje z rodziną, odczucia związane z byciem dzieckiem generała, wspomnienia z wakacji oraz podróży po Polsce i Świecie, swoje szkolne...

Trochę wspomnień, inne spojrzenie na generała, język prosty, łatwy i przyjemny.

Zbiór przemyśleń, anegdot, krótkich felietonów osoby naznaczonej jednym z najbardziej rozpoznawalnych (wciąż) nazwisk w Polsce. Naiwniutkie, błahe, ale często z podwójnym dnem. Tak wysoka ocena za przyswajalność i dystans.

Pierwszy tom otwierający cykl publikacji córki komunistycznego satrapy i germanistki UW.

Autorka dotyka różnych spraw, tych poważnych i tych mniej istotnych. Pisze o samotności, chłodzie ze strony matki, zdystansowanym,ale jednak kochającym ojcu, próbie samobójczej.

Zabawny jest fragment o potajemnym chrzcie Moniki. Ojciec wojskowy, dygnitarz, na wiecznej wojnie z...

dobrze się czyta - niektóre obserwacje Autorka ma wyjątkowo trafne

Banał.

Wszystkie wspomnienia księżniczek są szablonowo powtarzalne - niezależnie od ustroju/koloru itp. Tu też tak jest.

Skarga na traumy "innego" dzieciństwa, poszukiwanie akceptacji w grupie rówieśniczej, by finalnie korzystać z przywilejów i oszukiwać się, że nie jestem rozkapryszonym dzieckiem, a nazwisko rodzica nie ma wpływu na moją karierę.

Normalna kolej...

Świetna książka!

Już kiedyś czytałam i teraz miałam ochotę na powrót. Powrót okazał się równie udany jak pierwsza lektura. Więc to chyba zrozumiałe, że książkę polecam.

Monika Jaruzelska ma wspaniałe pióro. Jest dowcipna, dyskretna i z klasą. W swoich wspomnieniach taka jest, ale mogę podejrzewać, że w życiu również. Króciutkie (za krótkie!) rozdzialiki to takie małe...

Liczyłem na więcej. Na więcej anegdot związanych z Towarzyszem Generałem. Jaruzelski wyróżniał się przecież na plus w LWP swoją ogładą i manierami. Można różne rzeczy o nim napisać, ale prymitywem z pewnością nie był. Towarzyszka Panienka to książka trochę bez pazura. No i przedstawia Jaruzelskiego jako bojaźliwego, wiecznie pesymistycznego kujona-służbistę. Nie jest to...

Banalnie, infantylnie, w rodzaju gimnazjalnej poprawnosci o czasach zdecydowanie niebanalnych.
Ksiazka nudna.

Dyskusje