Bezdzietność. Perspektywa społeczno-kulturowa

Okładka książki Bezdzietność. Perspektywa społeczno-kulturowa Barbara Dolińska
Okładka książki Bezdzietność. Perspektywa społeczno-kulturowa
Barbara Dolińska Wydawnictwo: Smak Słowa nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Smak Słowa
2014-03-30
2014-03-30
literatura polska

Zawiodłam się, ale zawód ten może być związany z moimi oczekiwaniami, a nie z samą lekturą. To jest pozycja, która nie ma literackiej wartości, podejrzewam, że to raczej praca doktorska (magisterska?),stąd taki a nie inny odbiór. To taka statystyka, do której po prostu ktoś dopisał słowa, żeby nie robić samych tabelek. Mamy jakieś tam historie hipotetyczne, mamy ciekawe ujęcie, wszak bezdzietność ma multum odsłon, ale to wciąż nie porywa. Przeczytałam bo przeczytałam, ale nie polecam.
Zdecydowanie więcej tu treści o osobach, które dzieci mieć nie mogą z różnych przyczyn niż o tych, które zwyczajnie nie chcą. Jestem czołowym przedstawicielem tej drugiej grupy, wysterylizowałam się i była to najlepsza decyzja mojego życia! Jeśli macie tak jak ja to przykro mi - niczym ciekawym dla Was ta książka nie będzie.

Bardzo interesująca lektura, napisana w sposób jednocześnie naukowy i zrozumiały dla laika.
Poruszany temat jest niezmiernie ciekawy sam w sobie. Autorka przedstawia go z różnych perspektyw, skupiając się w szczególności na różnicach między krajami rozwiniętymi a rozwijającymi się. Poświęciła też rozdział specyficznej sytuacji w Polsce, która jest w dużej mierze sprawą transformacji ustrojowej.
Najważniejszy wniosek z tej lektury, moim zdaniem, jest taki, że za niską dzietność w Polsce nie można obwiniać tych, którzy świadomie nie chcą mieć dzieci (to jest znikomy procent). Zdecydowana większość chce te dzieci mieć, lecz odwleka ich posiadanie "na lepsze czasy", które rzadko kiedy nadchodzą, a gdy już są, to z reguły jest za późno, z biologicznego punktu widzenia, na posiadanie pierwszego lub kolejnego dziecka.

• X 2014
  • Do kupienia