Odwaga jest kobietą

Okładka książki Odwaga jest kobietą Joanna Cieśla, Iza Klementowska, Iza Michalewicz, Joanna Podgórska, Renata Radłowska, Kamila Sypniewska, Marta Szarejko, Sylwia Szwed, Anna Wiatr, Ewa Winnicka, Joanna Wojciechowska, Ewa Wołkanowska, Joanna Woźniczko-Czeczott
Okładka książki Odwaga jest kobietą
Joanna CieślaIza Klementowska Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN reportaż
reportaż
Wydawnictwo Naukowe PWN
2014-03-10
2014-03-10
odwaga reportaż polski

Ciekawe historie z życia kobiet ale też rodzin, w których kobieta jest ważną jej częścią. Trudne lub wręcz ekstremalne przypadki, które warto znać. Bo może komuś w potrzebie dodadzą otuchy lub zainspirują. Nie wiedziałam np., że

" warunkiem przyjęcia do hospicjum, jest podpisanie oświadczenia, że w razie zagrożenia życia nie będę Lalki reanimowała, żeby uniknąć tak zwanej uporczywej terapii."

Totalna egzotyka, bo trzeba być bardzo zdesperowaną, żeby wyjść za mąż - związać się w ciemno np. z Pakistańczykiem (nie ma to nic wspólnego z rasizmem)
" Asia tłumaczy, czym jest egzotyka jej codziennego życia. Takie ciekawostki jak : ze je się rękoma siedząc na podłodze, że z okazji Dnia Miłości do Proroka wierni wyznawcy podpalili osiem kin, że w Karaczi jest pomnik Pięści, ale także szkoła imienia Płatka Róży, że panuje moda na wielbłądzie mleko, że kawa z jajkiem na miękko uchodzi za wzmacniający posiłek, a w teleturnieju można wygrać dziecko. "

Zwykłe pospolite społeczne kołtuństwo - nieustająca dulszczyzna w historii związku jednopłciowego
" gdyby poszła po rozum do głowy, to najpierw wyszłaby za mąż, urodziła dziecko, a kochankę miała na boku. Wtedy byłoby jej tu łatwiej, widzimisię przecież każdy może mieć "
Jesteśmy narodem katolickim i w imię tego gardzimy innością.
" Trochę dziwi się, kiedy nagle ją całuję,ale trwamy chwilę w tym mikro szczęściu, gdy przechodzący obok starszy pan nagle przystaje i spluwa w naszym kierunku z takim obrzydzeniem na twarzy. Nie da się opowiedzieć, co czuje człowiek, kiedy drugi człowiek na niego pluje. "

- Nie wiem, po co się tu sprowadziły, wszystkich tylko gorszą. Moja mama powiedziała, że współczuje jej mamie : mieć takie dziecko ! "

- Proszę nie brać tego do siebie, ale czy zastanawiała się pani, jaki wpływ na młodzież w naszym miasteczku ma pani związek z kobietą ?
- Im wszystko, co nowe, wydaje się najwspanialsze na świecie. A jeśli dziewczynki zaczną się na pani wzorować ? I nie będą chciały zakładać rodzin ?
- Rodzina rzecz święta. Proszę o tym pamiętać. Że też pani nie żal poświęcać rodziny dla......... "

Nie wiem czy Ja miałabym tyle odwagi żeby mieszkać w takim miejscu.

W opowiadaniu o utracie wzroku, ważne jest dać szansę i możliwość rozwoju każdemu nawet niewidomemu.
- Dzięki temu, że w domu, a potem w Owińskach byłam traktowana jak każdy inny człowiek, nie czuję się odizolowana. "
Ważne są w takiej rodzinie zwyczaje, codzienne rytuały bo pozwalają w ten sposób samodzielnie funkcjonować.
" Nawet gdyby mnie na to było stac, nie wpuściłabym nikogo do sprzątania. Człowiek niewidomy gubi się na własnym terenie, gdy nie wie, co gdzie ma, gdy ktoś poprzestawia. "

Takie i jeszcze kilka innych historii, bardzo ciekawych jest w tym zbiorze.

Zbiór reportaży o życiu i odwadze kobiet... O tym, jak zmieniły swoje życie na lepsze, jak uciekły od mężów oprawców, o tym jak żyje się ze świadomością, że córka jedynaczka nie żyje, a jej grób jest pusty, ponieważ nigdy nie odnaleziono jej ciała.. o depresji, innych obyczajach, orientacjach, wierzeniach... O kobietach, które odważyły się zarówno żyć z trauma jak i mieć siłę od niej uciec... Polecam serdecznie 💙

Wzruszająco-motywujące opowieści o kobietach - bohaterkach.

Wzruszająco-motywujące opowieści o kobietach - bohaterkach.

Zbiór opowiadań o kobietach, przeciętnych, pokonujących przeciwności losu, zmagających się z codziennością. Nie ważne czy problemy są duże, czy takie normalne, przyziemne - każda osoba opowiada swoją historię. Zwykłe życie, ale ciekawe. POLECAM :)

Motywująca, wzruszająca - polecam

Motywująca, wzruszająca - polecam

Zbiór różnych reportaży o kobietach, które musiały wykazać się odwagą. Interesujące życiowe historie.

Prawdziwy świat, prawdziwi ludzie bardzo dobrze opisane. Większość reportaży świetną. Najmniej ciekawie napisany jest Moja mama igra z ogniem, pomimo ciekawych bohaterek. Każdy z pozostałych idealnie oddaje opisywany kawałek świata

bardzo szybko się czyta!niektóre historie bardzo smutne ale jest w nich jakas nadzieja....

Świetne historie odważnych kobiet! Warto przeczytać.

Świetne historie odważnych kobiet! Warto przeczytać.

Warto przeczytać

Warto przeczytać