Pomyleni. Chorzy bez winy

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Weronika

Uczymy się normalnie traktować niepełnosprawnych - jeżdżących na wózku czy niewidomych. Gorzej z tymi, których niepełnosprawność nie jest widoczna na pierwszy rzut oka, którzy mogą zachowywać się dziwnie, a nie mają na twarzy wypisanej diagnozy. Chorzy na pląsawicę Huntingtona czy miastenię bywają brani za alkoholików, a dzieci z zespołem Pradera-Williego - wyśmiewane z powodu obżarstwa....

Chorzy na pląsawicę Huntingtona czy miastenię bywają brani za alkoholików, a dzieci z zespołem Pradera-Williego - wyśmiewane z powodu obżarstwa. Narkoleptycy unikają silnych uczuć, tłumią porywy pasji, gdyż - bardzo rozemocjonowani - mogą zapaść znienacka w sen.

Jak ktokolwiek mógłby zrozumieć, co oznacza utrata propriocepcji, skoro większość ludzi nie ma nawet pojęcia, że ją posiada? A czy osoba cierpiąca na szczególnie silną fobię może umrzeć ze strachu? Jak czuje się człowiek, któremu brak sił, by unieść powieki, przełknąć jedzenie, oddychać?

Irena Cieślińska rozmawia z ludźmi borykającymi się ze schorzeniami neurologicznymi, z opiekunami i lekarzami. Pokazuje, jak choroba - czasem niezwykle dziwna, rzadko spotykana, pozornie nie do wyobrażenia - zmienia sposób postrzegania świata i życie. Przybliża "normalnym" tych "nie całkiem normalnych". Żeby zrozumieli.

źródło opisu: Państwowe Wydawnictwo Naukowe ( PWN ) 2014

źródło okładki: Państwowe Wydawnictwo Naukowe ( PWN ) 2014

Kaariokaa | 2015-02-13

(...)
Po lekturze "Pomylonych" kręci się w głowie od nadmiaru wrażeń.

Irena Cieślińska wprowadza swoich czytelników w świat, w którym niepełnosprawność nie zawsze jest widzialna na pierwszy rzut oka. O ile większość z nas wie, jak zachować się w stosunku do osób głuchych, niewidomych czy poruszających się na wózku, to już niekoniecznie mamy pojęcie o tym jak traktować kogoś, kto obrzuca nas bez powodu przekleństwami albo panicznie boi się... klaunów.

Autorka w niewielkiej objętościowo książce, zmieściła ogrom ludzkich dramatów. Opis każdej choroby ilustruje co najmniej jednym opisem przypadku osoby nań cierpiącej. Zawsze jest to historia poruszająca, działająca na wyobraźnię, choć oczywiście poszczególne reportaże nie wyczerpują tematu. Irena Cieślińska w kilku zdaniach opisuje przyczyny schorzenia, używając przy tym języka pozbawionego naukowego zadęcia, medycznego żargonu niezrozumiałego dla laików. "Pomyleni. Chorzy bez winy" to książka przystępna, wprowadzająca w...

leppakaklifoth | 2017-06-15
Przeczytana: 03 kwietnia 2017

Zastanawialiście się kiedyś nad tym co jest normalne, a co nienormalne? Czy inne oznacza gorsze? Irena Cieślińska w książce "Pomyleni" podaje nam jak na tacy przykłady nienormalnych, a raczej dziwnych schorzeń neurologicznych. Przybliża nam "normalnym" świat tych "nienormalnych", którzy na twarzach nie mają wypisanej choroby, a pomimo tego borykają się z nią w samotności. Każdego dnia walczą z chorobami i pragną żyć tak jaki inni ludzie, Ci "normalni". To wzruszający przykład beznadziejności chorób, które mogą dotyczyć nas, oraz naszych bliskich. Być może po przeczytaniu tej książki wiele osób zmieni swoje zdanie na temat normalności i zada sobie pytanie: "kto jest normalny, zdrowy czy nie."

mellamo | 2015-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2015

Bardzo interesująca pozycja, która pozwala spojrzeć inaczej na świat i ludzi...
Ksiązka jest napisana w bardzo ciekawy sposób. Pokazuje choroby, o których w większości nie miałam pojęcia, że istnieją! Niektóre z nich są straszne, ale opisane są również bardzo ciekawe- niegroźnie zaburzenia układu nerwowego.
Dzięki tej książce, łatwiej zrozumieć, że nie każda niepełnosprawność jest widoczna na pierwszy rzut oka i trzeba być wyrozumiałym dla ludzi, bo mogą nie być np. pijani, tylko chorzy.
Polecam tę książkę osobom, które mają zainteresowania medyczne, ale nie tylko. Książka warta przeczytania przez każdego :-)

Moonwalk_EM | 2015-08-03
Przeczytana: 02 sierpnia 2015

Zaskakujące i przerażające jednocześnie, co się może stać z naszym organizmem po zwykłej infekcji.
Jak dużą i dobrą wiedze muszą posiadać lekarze, by często w szybkim czasie postawić prawidłową diagnozę. Widać, że w wielu przypadkach trzeba mieć po prostu szczęście.
Jedną z wielu kwestii, która mnie poruszyła to realna możliwość wegetacji ludzi, którzy zostali po prostu źle zdiagnozowani.
Dzięki tej książce, możemy wiele się nauczyć, nie tylko medycznych jednostek chorobowych, ale też zrozumienia dla ludzi z otoczenia, którzy często są nierozumiani, wyśmiewani, lub upokarzani.

AnnaM | 2015-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2015

Zawsze wiedziałam, wewnętrznie wyczuwałam, że istnieje świat ukryty przed szerokim wzrokiem społeczeństwa. Doświadczyłam tego wielokrotnie, będąc po tej drugiej stronie. Zbyt często dzielimy ludzi na zdrowych i chorych, bogatych i biednych, inteligentnych i głupich. Podziałów jest mnóstwo i każdy z nas choć raz został zaszufladkowany przez tych innych, lepszych. Ale nie o takim świecie pisze Irena Cieślińska. To byłoby zbyt proste. Bogactwo, niepełnosprawność, status społeczny, poziom wykształcenia, czy miejsce zamieszkania widać na pierwszy (no dobra czasem na drugi) rzut oka. Nie boimy się ludzi biednych, niepełnosprawnych, gorzej sytuowanych. Jesteśmy w stanie zrozumieć i pomóc nędzarzom, uzależnionym, chorym. Ale istnieje jeszcze jedna kategoria ludzi, którzy chorują nie ze swojej winy, a ich przypadłość jest często nierozumiana przez innych. Izolują się od społeczeństwa lub to społeczeństwo ich odpycha, bo nagle niedolni są do normalnego funkcjonowania. Jedni odziedziczyli...

Jjolka | 2017-02-11
Przeczytana: 10 lutego 2017

Dwadzieścia siedem opisów neurologicznych schorzeń:
Zespół Williamsa, zespół Pradera-Williego, borelioza, narkolepsja, afazja, adrenoleukodystrofia, prozopagnozja, fobie, stwardnienie zanikowe boczne, miastenia, syndrom Alicji w Krainie Czarów, pląsawica Huntingtona, kompulsywne zbieractwo, zespół Capgrasa, nerwica natręctw, zespół Bonneta, zespół Tourette'a, utrata pamięci, zespół paranowotworowy, przywrócenie wzroku, udar mózgu, zaburzenia psychosomatyczne, zapalenie mózgu, porfiria, synestezja i łaknienie spaczone.

Swobodnie napisana, przystępna. I niepokojąca z uwagi na to, że każdego z nas, nawet z dnia na dzień może dotknąć choroba. A objawy bagatelizowane przez lekarzy tylko pogorszą i odwleczą przyniesienie ulgi.

a_psik | 2015-09-24
Przeczytana: 14 września 2015

O tym, jak fascynujący jest ludzki organizm, miałam okazję przekonać się kilka razy. Nigdy jednak w takiej skali, jak podczas lektury, o której zaraz napiszę.

Irena Cieślińska wprowadza nas w świat różnych chorób i schorzeń, na ogół... rzadko spotykanych. A co za tym idzie - wywołujących u innych zaskoczenie, szok albo niedowierzanie. Każda z nich opisana jest przystępnym językiem, zrozumiałym dla każdego. Dodatkowo poznajemy historie osób, które się z nimi zmagają (większość przykładów zagranicznych, brakowało mi polskich). Niejednokrotnie postawienie diagnozy trwa... latami, bo sami lekarze nie wiedzą, co dolega ich pacjentom. Już sam ten fakt każe docenić nam organ zwany mózgiem. Dzieją się w nim takie procesy, o jakich nie mamy bladego pojęcia, a jakiekolwiek w nim zakłócenia mogą powodować spore kłopoty w naszym organizmie. Czasami wystarczy brak jakichś połączeń nerwowych, by ciało zdrowego człowieka ogłosiło bunt.

Całość...

Qulturasłowa | 2014-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2014

Mówiąc o niepełnosprawności, zazwyczaj na myśl przychodzą nam niepełnosprawności ruchowe, bądź takie niepełnosprawności intelektualne, które występują stosunkowo często w naszym otoczeniu, jak na przykład zespół Downa. Tymczasem istnieją dziesiątki chorób o których nigdy nie słyszeliśmy, których nie możemy zidentyfikować i nazwać. Dziesiątki chorób, na które być może cierpią nasi bliscy, sąsiedzi, współpracownicy, a może i my sami…
Próbę przybliżenia schorzeń, które są niewidoczne w bezpośrednim, chwilowym kontakcie z drugim człowiekiem, a także zachowań, jakie te choroby ze sobą niosą, podjęła Irena Cieślińska. Autorka wielu popularnonaukowych tekstów, była redaktor naczelna miesięcznika „Wiedza i Życie”, sama zmagająca się z jedna z opisanych chorób, oddaje w nasze ręce niezwykle fascynującą książkę „Pomyleni. Chorzy bez winy”. Opublikowana nakładem wydawnictwa PWN pozycja, stanowi próbę uwrażliwienia nas na chorobę, na inność, stanowi apel o zrozumienie i akceptację. To również...

Karolina | 2015-02-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 24 lutego 2015

Liczyłam na więcej polskich historii.
Sporo historii już znanych m.in. z Sack'sa.
Ciekawa pozycja, mało naukowa, napisana prostym, zrozumiałym językiem zawierająca głównie opisy przypadków, bez głębszej analizy.

Monika Popławska | 2015-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2015

watra polecenia. Pozwala lepiej zrozumieć innych ludzi, a siebie również.