Polskie morderczynie

Wydawnictwo: Muza
morderczynie, zabójstwa
literatura faktu

Inne wydania

Powstała, żeby pokazać, że nic nie jest czarno-białe, w każdym z nas jest agresja, a bariera pomiędzy nami a bohaterkami tej książki jest płynna. Pomysł napisania książki zrodził się kilka lat temu, kiedy jej autorka, Katarzyna Bonda, pracowała jako sprawozdawca sądowy w jednym z ogólnopolskich dzienników. Przed warszawskim sądem toczyło się właśnie kilka procesów kobiet oskarżonych o...

Pomysł napisania książki zrodził się kilka lat temu, kiedy jej autorka, Katarzyna Bonda, pracowała jako sprawozdawca sądowy w jednym z ogólnopolskich dzienników. Przed warszawskim sądem toczyło się właśnie kilka procesów kobiet oskarżonych o zabójstwo.
Media wykreowały ich wizerunek - złych, zdegenerowanych, pozbawionych ludzkich uczuć, bezlitosnych bestii w ludzkiej, często pięknej, skórze. Pochodzą z różnych domów, zabiły z różnych motywów, mają odmienne osobowości, wiek i wygląd zewnętrzny.
Autorka, szukając odpowiedzi na nurtujące ją pytania - Jak to możliwe, że te kobiety wzięły udział w tak brutalnych zbrodniach, same zabiły albo wszystko ze szczegółami zaplanowały, a do wykonania morderstwa posłużyły się rękami mężczyzn? Jakie są? Dlaczego? Co wyróżnia je spośród innych kobiet? Skąd wzięła się ich agresja? - przeprowadziła w ciągu dwóch lat wiele kilkugodzinnych wywiadów z każdą z bohaterek tej książki. Zbrodnia podzieliła ich życie na dwie części. I tak też autorka starała się pokazać morderczynie. Nie chce ich usprawiedliwiać, wybielać, udowadniać, że nie ma w nich zła. Postanowiła dać prawo wypowiedzi każdej z nich. Wiele z tych kobiet po raz pierwszy udzieliła wywiadu, którego odmawiały dziennikarzom latami. Mówią o różnych aspektach życia kobiety: miłości, macierzyństwie, pieniądzach, marzeniach, śmierci... Ich zbrodnie zaś poznajemy z rozdziałów sporządzonych na podstawie akt sądowych, które autorka przeczytała i na ich podstawie wszystkie historie starała się opisać rzetelnie i bez emocji.

źródło opisu: Muza, 2013

źródło okładki: http://muza.com.pl/

gwiazdka | 2017-06-12
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 12 czerwca 2017

Katarzyna Bonda, pisząc „Polskie morderczynie”, wykonała kawał dobrej roboty. Napisała rzetelną książkę, przedstawiła w bardzo interesujący sposób losy czternastu kobiet, które popełniły morderstwo. Obok motywów autorka przedstawiła sytuacje życiową i charaktery poszczególnych kobiet. Co bardzo mi się spodobało, Bonda oddała głos każdej z kobiet, każdy rozdział zaczyna się zwierzeniami skazanych, potem jednak pisarka przedstawiła ustalenia policji- ty samym czytelnik otrzymuje w miarę autentyczny obraz zarówno postaci jak i wydarzeń. Do tego styl pisarski Bondy nie budzi moich zastrzeżeń, książkę czytałam szybko i z wielkim zainteresowaniem. Dla mnie jeden z ciekawszych, jakie miałam okazję przeczytać ostatnimi czasy.

Kiwi_Agnik | 2014-10-28
Przeczytana: 28 października 2014

Trudno ocenić książkę o trudnej tematyce.

Lektura jest wstrząsająca, wbija w fotel i jeży włosy na rękach.
Ciekawa narracja i regularny układ książki powodują, że od pozycji, którą przedstawiła Pani Bonda nie sposób się oderwać.

"Każdy ma prawo z życiu popełnić błąd, grunt to mieć poczucie winy."

Polecam.

talia44 | 2014-03-18
Przeczytana: 17 marca 2014

"Polskie morderczynie"to niezwykły zapis sytuacji,których normalnemu człowiekowi trudno sobie nawet wyobrazic.
Katarzyna Bonda przeprowadziła w ciągu dwóch lat wiele kilkugodzinnych wywiadów z każdą z czternastu bohaterek swojej książki.Są to kobiety w różnym wieku z różnych środowisk,które zostały skazane,za popełnienie okrutnej zbrodni przeciwko drugiemu człowiekowi.
Autorka udostępnia nam w każdej sprawie dwie wersje wydarzeń.Pierwsza to spowiedz każdej z osadzonych a druga ukazuje suche fakty czyli wypisy z akt sądowych.
W czasie czytania kilka spraw było mi znanych bo były to bardzo głośne morderstwa,które odbiły się szerokim echem w prasie i w telewizji.
Pani Katarzyna nie usprawiedliwia swoich bohaterek ale i nie potępia.to nam czytelnikom pozostawia ten wybór.

książek: 1946
skarbka78 | 2015-10-24
Na półkach: Przeczytane, Polskie, 2015
Przeczytana: 23 października 2015

Bardzo ciekawa, choć zarazem ciężka i smutna lektura. Przeglądając biografię autorki domyślam się, co skłoniło ją do jej napisania. Swego czasu w Tarnowie zginął człowiek na przejściu dla pieszych, a Pani Katarzyna Bonda siedziałam za kierownicą. Być może chciała rozprawić się w sobie z tym wypadkiem, poznając inne kobiety, które kogoś zabiły. Autorka dostałam wyrok w zawieszeniu, ale czytając wywiady z nią, zdaje sobie sprawę że jechała za szybko. Człowiek, który zginął urodził się tego samego dnia, co ona. Pisarka na własnej skórze przekonała się jak nikła może być granica pomiędzy tą a drugą stroną krat więzienia.
Książka składa się z dwóch części. W pierwszej z nich, skazane opowiadają o sobie, swoim życiu na wolności i za kratami. Następnie czytelnik poznaje historie zbrodni z perspektywy akt sądowych. Późnej przedstawione są opinie o zbrodniarkach przez sąsiadów i świadków przestępstw, potem psychologów sądowych. Druga część to wywiady z psychologiem policyjnym i zarazem...

Kanclerz | 2013-11-05
Przeczytana: 31 października 2013

Zapierająca dech, przerażająca i smutna. Brakowało takiej książki i dobrze, że jest. Bonda swymi wywiadami ściąga z wielu znanych nam wszystkim medialnych afer całą brukową otoczkę pokazując prawdę. Prawdę faktów z zestawieniem prawdy odczutej. Ponieważ to, co razi już od pierwszej historii to kolosalna rozbieżność pomiędzy przemyśleniami w głowie bohaterki, a tym co mówią dowody i świadkowie.

Przeraża zwłaszcza zestawienie ze zdjęciami, z których przy okrutnych opowieściach spoglądają na nas zupełnie zwyczajne, często uśmiechnięte kobiety. Czym jest TO, co przekręca naturę kobiety w krwiożerczą bestię?
Czy jest coś co łączy je wszystkie, czego lepiej się wystrzegać?

Lektura ciężka. Budząca demony z tyłu głowy.
Do analizy indywidualnej.

Tania | 2014-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2014

Anatomia procesu dojrzewania zbrodniarek. Czternaście różnych opowieści o tym, jak doszło do tragedii.

Katarzyna Bonda przeprowadziła wywiady z morderczyniami (często pierwsze w ich życiu) i wysłuchała ich wersji zdarzeń. Opowiadają w nich obrazowo, czasami wręcz wylewnie, jak i dlaczego spirala zła zaczęła się nakręcać.

Czy patologiczne środowisko, gdzie zaburzone są relacje rodzinne, przemoc, alkoholizm i narkotyki, degradowane poczucia bezpieczeństwa i człowieczeństwa, to wystarczające wytłumaczenie, by zabić ? Patologia rodzi patologię, ale też sprzeciw, potrzebę izolacji, często agresję i chęć zemsty. Nie wszystkie jednak morderczynie pochodzą z marginesu społecznego. Część z nich miała tzw. dobry dom, albo wzorce. Większość ma wysoki poziom inteligencji i posiada zdolności manipulacyjne, świadczące o tym, że są w stanie kierować innymi. Jeśli innymi to też sobą...

Autorka po każdym wywiadzie, przytacza materiały sądowe, dzięki czemu dostajemy bardziej obiektywny obraz....

joaśka | 2014-09-18
Przeczytana: 18 września 2014

Powstała książka o kobietach - morderczyniach. I co? Nie wiem.
Moja ocena znowu odbiega od przeciętnych. Padają oceny: wspaniała, fenomenalna, wstrząsająca. Dla mnie nie była żadną z nich. Była za to dość przewidywalna. Bo o czym mogą mówić morderczynie? Ano o trudnym dzieciństwie, złym ojcu/ojczymie, złej matce/macosze, złym towarzystwie, facecie, co je pociągnął na dno. Książka nie odkrywa niczego nowego. Po drugie, wbrew intencji K.Bondy i jej słowom, lektura podskórnie jest w pewnym sensie łaskawym spojrzeniem na te kobiety. Przyznam od razu, że nie wszystkie historie były dla mnie jednakowe. Co innego morderstwo dokonane po latach upokorzania i znęcania psycho - fizycznego (chociaż i tutaj nadal mamy do czynienia z relacją jednej strony), a co innego morderstwo na kobiecie, co okazała serce (matka Michała Listkiewicza) czy niewinnym chłopaku (Tomek Jaworski). W tych ostatnich przypadkach rozdziały czytałam z poczuciem odrazy i jak dla mnie taka Szymańska na przykład może...

Aleksandra | 2015-12-25
Przeczytana: 25 grudnia 2015

Niezwykle przygnębiająca i smutna książka przedstawiająca portrety polskich morderczyń. Autorka zapoznała się z dokumentami spraw każdej z nich i przeprowadziła rozmowy z kobietami. Całość dopełniają wywiad z profilerem Bogdanem Lachem, rozmowa z seksuologiem profesorem Zbigniewem Lwem Starowiczem i dyrektorem Zakładu Karnego dla kobiet. Warto przeczytać

Olena | 2017-02-02
Na półkach: Przeczytane, Inne
Przeczytana: 02 lutego 2017

Nie przepadam za książkami K. Bondy (zazwyczaj fabuła wydaje mi się trochę „przekombinowana”), niemniej ta o polskich morderczyniach wywarła na mnie mocne wrażenie. Bardzo mocne.

Okazuje się, że więzienie nie jest jakimś abstrakcyjnym miejscem – gdzieś za górami, za lasami, za szafą czy po drugiej stronie lustra – na ogół nie trafiają tam też wyrafinowani przestępcy żywcem wyjęci z kart powieści kryminalnych, ale do bólu zwyczajne osoby, tak bardzo podobne do nas, przykładowo pani spotkana w warzywniaku, urzędzie, banku czy przychodni. I to jest najstraszniejsze.

14 różnych kobiet, 14 różnych historii i jeden wspólny mianownik – banalność zła. Trudno pojąć, trudno ochłonąć po przeczytaniu (lepiej nie czytać jednym ciągiem).

Pochodzisz z „normalnej” rodziny, nie pijesz, nie ćpasz, życie masz dokładnie zaplanowane na 10 lat do przodu, ty nie byłbyś/byłabyś zdolny/zdolna do tak potwornych rzeczy. Tak myślisz, a co gdyby…
No właśnie. Polecam sprawdzić i przeczytać.

Kaś-ka | 2017-05-15

Książkę czyta się szybko - zbiór kilkunastu reportaży opisujących kobiety skazane za morderstwo. Autorka skupiła się głównie na opisie życia kobiet nim doszło do zbrodni, same morderstwa były mało opisane.
Czy szkoda mi kobiet które są bohaterkami reportaży? - w ogóle, uważam że niektóre wyroki były/są stanowczo za niskie. Morderstwa nie były dokonane nagle, w obronie własnego życia czy życia dzieci - one zabiły aby obrabować, z poczucia krzywdy, zemsty czy urazy. Zadawały ciosy osobom które w wielu przypadkach nie były w stanie w ogóle się bronić zaś "najlepszym" wytłumaczeniem ich postępowania jest patologia w której były wychowane/żyły, alkohol czy problemy psychiczne. Jednak nic nie jest w stanie wytłumaczyć tak agresywnych, makabrycznych i okrutnych zachowań.
Odniosłam wrażenie że autorka próbowała te kobiety wybielić i zrobić z nich ofiary a nie osoby winne zbrodni których się dopuściły.