Listonosz

Tłumaczenie: Marek Fedyszak
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Post Office

Bukowski jest jednym z twórców, którym przyszło ruszyć w miasto z przewieszoną przez ramię torbą listonosza. Taka anonimowość może być dla pisarza prawdziwym darem. Bukowski, choć szczerze nienawidził swej pracy, trzymał się jej jednak przez kilka lat. Ta mieszanka fascynacji i niechęci musiała przynieść książkę pełną pasji, chwilami przypominającą reportaż. Listonosza czyta się niczym powieść sensacyjną, element niepewności tkwi tu niemal za każdymi drzwiami, do których puka bohater, przyjmowany euforycznie lub wrogo, nagabywany lub odpędzany.

źródło opisu: http://www.noir.pl/

źródło okładki: http://www.noir.pl/

wiech | 2018-09-10
Przeczytana: 10 września 2018

Ech… Bukowski… pisarz z czarną duszą.
Po „Kobietach”, które zostawiły niesmak, jak masochistka dopraszałam się o jeszcze.
Ta książka okazała się inna. Zabawna i smutna jednocześnie, z każdą stroną coraz bardziej.
Spojrzałam inaczej na Bukowskiego.
Zobaczyłam samotnego, żałosnego człowieka.
Inteligentnego, sentymentalnego pijaka, który idzie przez życie z pozorną nonszalancją… i cierpi.
Konsekwentnie cyniczny i konsekwentnie wulgarny.
Ale to już jego normalny stan.
Bukowski pisze o sobie. Tak jak chce. Czy się to komuś podoba, czy nie.
Czy można czuć do niego sympatię…?
Przecież nikt nie akceptuje takiego stylu życia!
Kiedy skończyłam, nie byłam pewna, czy książka mi się podobała, ale poczułam, że mogłabym przeczytać ją jeszcze raz :)

Bukowskiego się nie poleca. Każdy sam musi znaleźć powód, by po niego sięgnąć. Z przekory, z ciekawości…

romeo | 2018-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2018

Najbardziej postrzegalną cechą stylu Bukowskiego jest bezpośredniość. Nie krępują go żadne konwenanse, nie przejmuje się oficjalnymi ograniczeniami, on jest prostolinijny i szczery, pozbawiony wszelkiej społecznej obłudy. I w tym mówieniu wprost jest jakaś iskra, wewnętrzny żar, który sprawia, że czyta się Bukowskiego bardzo świeżo, jest on łatwo przyswajalny odbiorcy, a przy tym ekspresywny i wyrazisty.

Jak powszechnie wiadomo, twórczość Bukowskiego jest mocno inspirowana motywami autobiograficznymi. Amerykański pisarz łapie życie na gorąco, przekazuje rzeczywistość w jej pierwotnej prostocie i bez upiększeń. Może właśnie to jest źródłem jego czytelniczego sukcesu.

„Listonosz” także jest książką wynikających z osobistych, życiowych doświadczeń autora. Jej narrator i bohater Hank Chinaski to alter ego samego pisarza, jak on sam podejmujący przez wiele lat pracę listonosza, a potem urzędnika pocztowego. Instytucję poczty pokazuje jako miejsce zorganizowanego biurokratycznego...

vampireheart | 2015-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2015

Do Bukowskiego należy przywyknąć. Czasami ciężko odnaleźć coś wartościowego w jego prozaicznym, wulgarnym stylu, więc niektórzy się poddają i odkładają go bok. Do innych z kolei ton jego twórczości w ogóle nie trafia, a jeszcze inni widzą w nim tylko człowieka gorszej kategorii, a już na pewno nie artystę. Ja nie należę do tych ludzi i doszukuję się w słowach Amerykanina wiele więcej, niż tylko to, co napisane zostało w drukowanych wersach.

"Listonosz" to pierwsze dziecko Bukowskiego, a zarazem jego druga powieść, jaką przeczytałam. Nasz bohater (a zarazem narrator) to człowiek, który chce wieść jak najlżejsze życie, bez zamartwiania się o swoją pracę i byt materialny. Najważniejsze dla niego są kobiety oraz fakt, czy jakaś dotrzyma mu towarzystwa w nocy... No i może to, czy nie będzie zbyt pijany, aby móc skorzystać z towarzystwa takowej panny. Alkohol, tak, to rzecz, bez której nie...

Żona_Pigmaliona | 2017-09-04

'' Płomienie parzyły mi ręce . Musiałem ratować pocztę Stanów Zjednoczonych , niezamówione przesyłki reklamowe czwartej klasy ! ''

Nie lubię Bukowskiego , uważam że jest obrzydliwy i jak dla mnie nie ma to nic wspólnego z tak zwanym realizmem . Nie rozumiem fenomenu tego pisarza , jednak nie mogę mu odmówić pewnych , powiedzmy literackich walorów jego pisarstwa . '' Listonosza '' pożyczyłam od znajomej tylko i wyłącznie dlatego że sama '' posiadam '' w swoich życiowych doświadczeniach epizod z Poczty Polskiej od strony pracownika . Chciałam więc zobaczyć , czy i w jaki sposób funkcjonowanie naszej rodzimej poczty różni się od tej amerykańskiej . Widzę że niezależnie od kraju , praca ta wszędzie jest ciężka . Rzuciły mi się w oczy jeszcze dwie wspólne cechy . Po pierwsze jak wnioskuję z opisów autora , psy pod każdą szerokością geograficzną nie lubią listonoszy i na nich szczekają , a po drugie kretynizmy z niektórych dziwnych rozporządzeń pocztowych należało by oprawiać w złote...

Anna | 2017-06-03
Przeczytana: 02 czerwca 2017

Po kilkunastu stronach powieści „Listonosz” Charlesa Bukowskiego miałam nieodpartą chęć rzucić książkę w kąt. Zbyt proste zdania. Wulgarny język i fabuła zupełnie nieprzekonująca.
Jednak dzięki krótkim rozdziałom szybko pokonywałam stronę za stroną. W pewnym momencie Chinaski, bohater książki zdobył moje zainteresowanie. Zaintrygował mnie. Czyżby praca listonosza była rzeczywiście tak ciężka i niewdzięczna? Chinaski za wszelką cenę chce pracować. Praca na poczcie wykańcza go jednak fizycznie i psychicznie. Sprowadza się do gonitwy, żeby zdążyć ze wszystkim czego wymaga od niego pracodawca.
Chinaski nie ma czasu na jedzenie, a nawet na sen. Sprawia wrażenie, że tyko sześciopak piwa trzyma go przy życiu. Oprócz pracy najważniejsze są dla niego kobiety. One też nie dają mu żyć. Egzystencja Chinaskiego sprowadza się do ciężkiej, często szesnastogodzinnej pracy oraz do snu przerywanego przez kolejną partnerkę, która dzieli z nim łóżko.
Alkohol i kobiety to sedno życia...

Marta Kilian | 2014-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2014

Książka Bukowskiego nie ma nic wspólnego z miłym, uśmiechniętym, schludnie ubranym listonoszem przemierzającym małe miasteczko i sielskie wsie ze swoim kotkiem. Pat to przeszłość. Teraz narodził się Henry Chinalski!
Wulgarna, ale jakże prawdziwa. Daje odpowiedź na to, co dzieje się z człowiekiem kiedy zostaje włożony w schemat, w mundurek, gdy żąda się od niego wzorcowego działania i wykonywania codziennie tych samych zadań.
Bukowski opowiada o kulisach pracy na poczcie, drabinie po jakiej trzeba się wspinać, by awansować i pracować na stabilniejszej pozycji.
Opowieść czyta się szybko i z niezwykłym zaangażowaniem. Bohater, zapewne porte parole autora, budzi w czytelniku współczucie, gniew i każde inne uczucie, a nawet nutę sympatii.

Aleksandra | 2015-10-01
Przeczytana: 01 października 2015

Książka kontrowersyjna ze względu na dosadny język autora, ale świetnie przedstawiająca prace listonosza amerykańskiego w latach 50-60 XX wieku. Prosty język, sporo erotyki.

zuszka | 2017-10-13
Przeczytana: 13 października 2017

"Listonosz" to moja pierwsza książka Ch. Bukowskiego, do której zabrałam się z lekkimi emocjami - jak ja sama odbiorę tego tak kontrowersyjnego autora....?
Bohater powieści - Henry Chinaski to pracownik amerykańskiej poczty, której działalność i szefostwo ( groteskowo rozbudowane w pionie) przedstawione są w sposób satyryczny.
Język "Listonosza" jest prosty, przepełniony humorem, nie pozbawiony wulgaryzmów i sprośności. Humor specyficzny, bo zabarwiony goryczą, jeśli przyjrzymy się bliżej i przeanalizujemy postać bohatera.
Dla mnie pod prostym językiem powieści i zdegenerowanym bohaterem kryje się wrażliwa i wartościowa dusza człowieka bezsilnego na nieustajace fizyczne i psychiczne poniżanie. Nie potrafiąc dostosować się do otoczenia i buntując się przeciwko takiemu porządkowi Chinaski szuka ukojenia w alkoholu, kobietach i wyścigach konnych.
"Listonosz" to proza bolesna i prawdziwa. Język? Żaden inny nie byłby w stanie stworzyć portretu tego bohatera.
Cóż - Bukowski chwycił...

Grażyna | 2012-12-27

Moja pierwsza książka Bukowskiego. Szorstka, prawdziwa-po części autobiograficzna, przymierzam się do przeczytania innych....

| 2014-04-06
Przeczytana: kwiecień 2014

Pierwsza książka Bukowskiego jaką przeczytałam i z czystym sumieniem mogę stwierdzić,że jest rewelacyjna.
Prawdziwe oblicze listonosza. Prawdziwe życie. Prawdziwy człowiek. Muszę przyznać,że w niektórych momentach książki,wybuchałam histerycznym śmiechem,a momentami prawie płakałam.
Prawdziwa historia,prawdziwego listonosza.
Z chęcią polecę tą pozycję każdemu,gdyż książka napisana z takim humorem,wpadnie każdemu w gust!