Listonosz

Post Office
Marek Fedyszak
literatura piękna
Ag2S

Bukowski jest jednym z twórców, którym przyszło ruszyć w miasto z przewieszoną przez ramię torbą listonosza. Taka anonimowość może być dla pisarza prawdziwym darem. Bukowski, choć szczerze nienawidził swej pracy, trzymał się jej jednak przez kilka lat. Ta mieszanka fascynacji i niechęci musiała przynieść książkę pełną pasji, chwilami przypominającą reportaż. Listonosza czyta się niczym powieść...

Bukowski, choć szczerze nienawidził swej pracy, trzymał się jej jednak przez kilka lat. Ta mieszanka fascynacji i niechęci musiała przynieść książkę pełną pasji, chwilami przypominającą reportaż. Listonosza czyta się niczym powieść sensacyjną, element niepewności tkwi tu niemal za każdymi drzwiami, do których puka bohater, przyjmowany euforycznie lub wrogo, nagabywany lub odpędzany.

źródło opisu: http://www.noir.pl/

źródło okładki: http://www.noir.pl/

Kurt | 2019-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2019

Trochę za krótka...

Sybora | 2019-05-24
Przeczytana: 24 maja 2019

Lektura polecona mi przez znajomego z zaznaczeniem, że "muszę przeczytać". W końcu mi się to udało. To też pierwsza książka Bukowskiego z jaką miałam styczność. Autor to postać intrygująca, zarówno jako człowiek jak i pisarz. Ciekawy jest jego nieszablonowy outsiderski sposób życia, myślenia czy nawet..picia. Swoje powieści Bukowski ubarwiał wątkami z własnych doświadczeń. W przypadku Listonosza mamy do czynienia z całą feerią życiowych wzlotów i upadków prostego człowieka pracy ze skłonnością do kieliszka. W tle przewijają się liczne kobiety, z których jedne zostają na dłużej, a inne są tylko epizodem. Wszystkie jednak w końcu odchodzą. Trudno tu też zauważyć relacje miłosne. Bohater po prostu wiedzie ze swoimi partnerkami wspólne życie, a potem bez protestu pozwala im odejść. Przede wszystkim mamy tu jednak ciężką codzienność pracy tytułowego listonosza - Hanka, którą przerywają pewne punkty zwrotne w jego życiu. Książka napisana jest prostym, rzekłabym wręcz, oszczędnym...

Bromu | 2019-04-14
Przeczytana: 05 grudnia 2018

Zabawna, pełna czarnego humoru, sprawiła, że muszę poznać całą twórczość Bukowskiego, albowiem świetnie się bawiłem czytając. Bardzo wyrazisty człowiek!

xomep | 2019-02-05
Przeczytana: 08 października 2017

Bukowski, Charles Bukowski..
Kobiety, hazard i znudzenie. Czytając, czułem jakby to właśnie mnie ogarniało znudzenie życiem. Gdy wzrokiem wyobraźni ilustrujemy sb bohatera, widzimy człowieka który nie biega. Stoi, stabilnie tam właśnie gdzie chce się znajdować.
Bukowski, starzec którego książki mam nad ranem w dłoni zamiast podręczników od fizyki. No cóż, taki pozostawia sentyment ta książka, że chce się czasem przeczytać jeszcze raz, choć jeden rozdział na nowo

Gall1916 | 2019-01-09
Przeczytana: 22 stycznia 2019

5.5/10

Konrad | 2018-12-29

Bukowski nie jest wybitnym pisarzem. Jest doskonałym opowiadaczem historii. Jego opowieści są w treści zwyczajne, ale forma podania czyni je czymś wyjątkowym. Bukowski rzadko zawodzi i nie robi tego i tym razem.

BuchBuch | 2018-09-19

Na początek smutna refleksja. Bukowski uważany był powszechnie za pisarza obrazoburczego, szokującego, pełnego buntu i niepokoju. Dziś, po lekturze Listonosza echa jego gorszących narracji brzmią mi dość płasko. Dzieje się tak ze względu na współczesne wzmożenie przemocy, wrogości i zaciekłości. To, co jeszcze niedawno uznawane było za wichrzycielskie i rebelianckie, dziś wymyka się tej kategorii ze względu na kaliber, który pomniejszony przez upływający czas (i potęgujące się, doskonalące metody znieprawienia) wygląda dość blado.
Do rzeczy jednak. Bukowski przez dwanaście lat wykonywał pracę listonosza i niższego urzędnika pocztowego. Swoje doświadczenia ubrane w literacki kostium przedstawia na kartach powieści.
Bohater Bukowskiego, Henry Chinaski to zdemoralizowany pijak i hazardzista.
Czas dzieli między grę na wyścigach, bycie listonoszem w najgorszych dzielnicach, a także pokątne picie i krótkie przygody z kobietami.
Fragmenty poświęcone pracy pocztowca w Ameryce lat 60. są...

wiech | 2018-09-10
Przeczytana: 10 września 2018

Ech… Bukowski… pisarz z czarną duszą.
Po „Kobietach”, które zostawiły niesmak, jak masochistka dopraszałam się o jeszcze.
Ta książka okazała się inna. Zabawna i smutna jednocześnie, z każdą stroną coraz bardziej.
Spojrzałam inaczej na Bukowskiego.
Zobaczyłam samotnego, żałosnego człowieka.
Inteligentnego, sentymentalnego pijaka, który idzie przez życie z pozorną nonszalancją… i cierpi.
Konsekwentnie cyniczny i konsekwentnie wulgarny.
Ale to już jego normalny stan.
Bukowski pisze o sobie. Tak jak chce. Czy się to komuś podoba, czy nie.
Czy można czuć do niego sympatię…?
Przecież nikt nie akceptuje takiego stylu życia!
Kiedy skończyłam, nie byłam pewna, czy książka mi się podobała, ale poczułam, że mogłabym przeczytać ją jeszcze raz :)

Bukowskiego się nie poleca. Każdy sam musi znaleźć powód, by po niego sięgnąć. Z przekory, z ciekawości…

Krzysiek | 2018-08-28
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 28 sierpnia 2018

Osobom wrażliwym odradzam. Bukowskiego mogą odebrać jako zboczeńca, a facet jest po prostu autentyczny :) Tak na poważnie to kawałek dosyć ciekawej prozy. Obejmuje okres, kiedy Bukowski pracował na poczcie. Lubię gościa. Szczery do bólu, jeśli chodzi o swój stosunek do kobiet i proste przyjemności płynące ze spożywania whisky.

ilo99 | 2018-08-19
Na półkach: Przeczytane, Szkoda czasu
Przeczytana: 19 sierpnia 2018

Pozytywy – wyjątkowo łatwo i szybko się czyta. Morał. Sugestia, że warto się zastanowić, czy praca która zapewnia nam utrzymanie daje nam również satysfakcję. I w tym miejscu plusy tej książki się kończą. Nie przemówiła do mnie sylwetka głównego bohatera, która tak nam się szwenda pomiędzy kartkami. Od czasu do czasu coś przeleci. Codziennie się upije. Ponarzeka na zasady obowiązujące na poczcie i warunki pracy. Pomarudzi o swoim życiu rodzinnym. A właściwie jego braku. I nim się obejrzymy książka się skończy. Czytelnik mądrzejszy nie będzie, zabawiony również nie. Czyżby lektura nie warta poświęconego jej czasu? Moim zdaniem tak.