Koronczarka

Okładka książki Koronczarka Andrzej Kasperek
Okładka książki Koronczarka
Andrzej Kasperek Wydawnictwo: Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich TAKA GMINA literatura piękna
Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich TAKA GMINA
2013-01-01
2013-01-01
koronczarka kasperek ddr

Okładka książki Miłosz na Żuławach. Epizod z biografii poety Małgorzata Czermińska, Andrzej Kasperek
Miłosz na Żuła... Małgorzata Czermińs...
Okładka książki BLIZA - Kwartalnik Artystyczny nr 1 (10) 2012 - Współczesne dzieciństwo Marta Cebera, Rafał Chojnacki, Marek Czuku, John F. Deane, Marek Gajdziński, Przemysław Gulda, Paweł Huelle, Justyn Hunia, Jerzy Illg, Arkadiusz Jadczak, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Andrzej Kasperek, Przemysław Kołodziej, Krzysztof Lipowski, Józef Majewski, Zbigniew Mentzel, Piotr Millati, Agnieszka Moroz, Ninette Nerval, Kamila Pawluś, Ewa Pobłocka, Redakcja kwartalnika Bliza, Monika Samsel-Chojnacka, Michał Sobol, Agnieszka Tomasik, Marta Tymińska, Adam Wiedemann, Marek Wittbrot, Jarosław Zalesiński
BLIZA - Kwarta... Marta Cebera, Rafał...

Jeśli komuś spodobał się zbiór „Back in the DDR i inne opowiadania” Andrzeja Kasperka, to i „Koronczarka” powinna przypaść mu do gustu.

Tym razem autor w swoich opowiadaniach skupia się na czasach PRL-u, stanu wojennego i ustrojowego przełomu, ale odnajdujemy też teksty poświęcone drugiej wojnie światowej i Zagładzie.
Bohaterami są tu głównie młodzi ludzie – licealiści i studenci, którzy muszą dokonywać trudnych życiowych wyborów. Niejednokrotnie wracają oni wspomnieniami do dzieciństwa, dzięki czemu przenosimy się w jeszcze dawniejsze czasy.
Czasem można odnieść wrażenie, że przez poszczególne teksty przewijają się te same postacie, tyle że nieco starsze, bardziej doświadczone.

Osobom pamiętającym opisywane dekady książka na pewno wyda się sentymentalna, melancholijna, nostalgiczna – wszak to dzieciństwo i pierwsza młodość, przyjaźnie, miłości, szalone wypady w góry, zakazana literatura, zakazany alkohol, zakazane papierosy, niepokorna muzyka…
Z drugiej strony jednak opowiadania przypominają czasy siermiężnej rzeczywistości, pełnej absurdów, krzywd i jawnej niesprawiedliwości, do której żaden rozsądny i myślący człowiek nie chciałby wrócić.

Niewątpliwą i wielką zaletą całości są liczne konteksty literackie, pełne aluzji odniesienia, sparafrazowane cytaty i zagadki – są one wielką gratką dla moli książkowych, gdyż szukanie i odgadywanie źródeł to wspaniała czytelnicza przygoda.
Odwołania do poezji Szymborskiej, polskich i niemieckich romantyków, prozy Sienkiewicza, Żeromskiego, Hrabala… - to tylko niektóre przykłady.

Polecam przede wszystkim tym, którzy lubią literaturę skłaniającą do refleksji, cenią jej kulturotwórczy charakter i grę, jaką autor prowadzi z czytelnikiem.

Bohaterami są tu głównie młodzi ludzie – licealiści i...

Bardzo szczera, ciepła, momentami wzruszająca, momentami zabawna - niesamowicie prawdziwa.

• Tematyka Żydowska
  • Do kupienia
  • Domowa biblioteka
  • Książki o książkach, z książkowymi motywami
  • Rok 2017
  • Dawniej przeczytane