Popularne wyszukiwania
Polecamy
Andrzej Kasperek

7
7,1/10
Rocznik 1958. Prawie całe życie spędził na Żuławach. Nauczyciel. Uwielbia koty, podróże, chodzenie po górach, Mickiewicza, Hrabala oraz parę innych rzeczy.
7,1/10średnia ocena książek autora
31 przeczytało książki autora
42 chce przeczytać książki autora
2fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Galeria Jacka Kaczmarskiego. Skrzydło Wschodnie
Andrzej Kasperek
0,0 z ocen
8 czytelników 0 opinii
2013
Miłosz na Żuławach. Epizod z biografii poety
Andrzej Kasperek, Małgorzata Czermińska
0,0 z ocen
4 czytelników 0 opinii
2013
BLIZA - Kwartalnik Artystyczny nr 1 (10) 2012 - Współczesne dzieciństwo
9,0 z 2 ocen
6 czytelników 0 opinii
2012
Wolność spod znaku undergroundu. Duchowość (po)nowoczesna w perspektywie hermeneutyki kultury i socjologii religii
Andrzej Kasperek
0,0 z ocen
5 czytelników 0 opinii
2012
Najnowsze opinie o książkach autora
Back in The DDR i inne opowiadania Andrzej Kasperek 
6,9

"Back in the DDR..." to zbiór na poły autobiograficznych opowiadań, w których autor skupia się na dzieciństwie spędzonym na Żuławach, na pierwszej młodości, dojrzewaniu i wreszcie dorosłości.
Niezwykle barwnym językiem, z poczuciem humoru i z ujmującym sentymentem Andrzej Kasperek wraca do czasów PRL-u, który z jednej strony pokazuje jako siermiężną epokę, z drugiej - jako czas beztroskich zabaw, tęsknoty za czymś lepszym, marzeń o wielkich przygodach, rozbudzanych przez czytane powieści.
Dużo miejsca pisarz poświęca szkolnym kolegom, rodzinie, zwłaszcza matce, sąsiadom, poznanym na letnich koloniach rówieśnikom...
Szczególne miejsce w sercu narratora zajmuje wujek Bolek, człowiek o skomplikowanej przeszłości, wieczny buntownik, który nawet w czasach komuny potrafił zachować wewnętrzną niezależność i wzbudził w autorze wielki szacunek dla szeroko rozumianej wolności.
Trudno spośród wszystkich opowiadań wybrać to jedno, najlepsze. Właściwie każdy utwór zapada w pamięć, zostawiając po sobie niezapomniane wrażenie.
Mimo iż jestem młodsza od Andrzeja Kasperka o 10 lat, jego doświadczenia z czasów komuny były i moim udziałem, więc pewnie dlatego ta książka przemówiła do mnie z ogromną siłą, przywołując różne obrazki z dzieciństwa i dorastania.
Ja także zapamiętałam PRL jako czas ponury, szary, pełen obrzydliwych absurdów, jednocześnie jednak był to okres podwórkowych zabaw (najlepiej w zakazanych miejscach),dzielenia się z rówieśnikami książkami, kanapkami z wystanym w kolejkach masłem i marzeniami o lepszej, pięknej przyszłości, w której będzie nas stać na prawdziwe dżinsy, a szynka i pomarańcze nie będą tylko od święta. No i będzie można podróżować do woli po całym świecie...
Niewątpliwą zaletą książki Andrzeja Kasperka jest połączenie prostoty z literackim stylem. Tworzy to niesamowity klimat, który dodatkowo podkreślają otwierające każde opowiadanie archiwalne fotografie.
Polecam szczerze, bo to lektura pełna emocji, mądra, piękna, wzruszająca i dająca do myślenia, a momentami bawiąca do łez.
Koronczarka Andrzej Kasperek 
7,3

Jeśli komuś spodobał się zbiór „Back in the DDR i inne opowiadania” Andrzeja Kasperka, to i „Koronczarka” powinna przypaść mu do gustu.
Tym razem autor w swoich opowiadaniach skupia się na czasach PRL-u, stanu wojennego i ustrojowego przełomu, ale odnajdujemy też teksty poświęcone drugiej wojnie światowej i Zagładzie.
Bohaterami są tu głównie młodzi ludzie – licealiści i studenci, którzy muszą dokonywać trudnych życiowych wyborów. Niejednokrotnie wracają oni wspomnieniami do dzieciństwa, dzięki czemu przenosimy się w jeszcze dawniejsze czasy.
Czasem można odnieść wrażenie, że przez poszczególne teksty przewijają się te same postacie, tyle że nieco starsze, bardziej doświadczone.
Osobom pamiętającym opisywane dekady książka na pewno wyda się sentymentalna, melancholijna, nostalgiczna – wszak to dzieciństwo i pierwsza młodość, przyjaźnie, miłości, szalone wypady w góry, zakazana literatura, zakazany alkohol, zakazane papierosy, niepokorna muzyka…
Z drugiej strony jednak opowiadania przypominają czasy siermiężnej rzeczywistości, pełnej absurdów, krzywd i jawnej niesprawiedliwości, do której żaden rozsądny i myślący człowiek nie chciałby wrócić.
Niewątpliwą i wielką zaletą całości są liczne konteksty literackie, pełne aluzji odniesienia, sparafrazowane cytaty i zagadki – są one wielką gratką dla moli książkowych, gdyż szukanie i odgadywanie źródeł to wspaniała czytelnicza przygoda.
Odwołania do poezji Szymborskiej, polskich i niemieckich romantyków, prozy Sienkiewicza, Żeromskiego, Hrabala… - to tylko niektóre przykłady.
Polecam przede wszystkim tym, którzy lubią literaturę skłaniającą do refleksji, cenią jej kulturotwórczy charakter i grę, jaką autor prowadzi z czytelnikiem.