Paranoja

Świat Książki
2004-01-01
2004-01-01
Paulina Braiter-Ziemkiewicz

Niezła akcja,intrygująca fabuła i trzymająca w doskonałym napięciu książka.
Postacie w książce wspaniałe,dobre.
Pióro autora znakomite,napisał wspaniałą lekturę.

Niezła akcja,intrygująca fabuła i trzymająca w doskonałym napięciu książka.
Postacie w książce wspaniałe,dobre.
Pióro autora znakomite,napisał wspaniałą lekturę.

Joseph Finder, amerykański autor thrillerów politycznych i korporacyjnych, kryminałów i książek sensacyjnych. Tak naprawdę trudno go łączyć z jednym określonym gatunkiem literackim.

Zadebiutował powieścią „Moscow Club” w 1991 roku, gdy był jeszcze na studiach. Opisywał w niej wyimaginowany zamach na Michaiła Gorbaczowa zorganizowany przez KGB i co ciekawe, zamach taki się dokonał pół roku po wydaniu powieści. Książkę przetłumaczono na 30 języków, stała się bestsellerem i przyniosła autorowi światowy rozgłos.

„Paranoja” wydana w 2004 roku należy do gatunku thrillerów korporacyjnych. Znakomita, trzymająca w napięciu historia.

Adam Cassidy, młody pracownik wielkiej korporacji elektronicznej Wyatt Telecommunications defrauduje fundusze firmy i aby uniknąć odsiadki, godzi się na propozycję szefa by zatrudnić się w konkurencyjnej firmie Trion Systems i wykradać dla niego poufne informacje. Z każdym kolejnym dniem pracy w nowej firmie zaczynają dręczyć go coraz większe wyrzuty sumienia, zwłaszcza że zdobywa tu coraz wyższą pozycję.

Znakomite tempo, pełna zwrotów i nieoczywista akcja, świetni bohaterowie i zakończenie, które kompletnie zaskakuje. Jest tu również sporo humoru i groteski, gdy Joseph Finder opisuje korporacyjny świat Ameryki i bezwzględnej walki o rynki zbytu.

W roku 2013 na podstawie powieści powstał film w reżyserii Roberta Luketic’a z gwiazdorską obsadą. Zagrali tu m.in. Liam Hemsworth, Gary Oldman i Harrison Ford.

Polecam.

Właśnie skończyłam czytać i jestem... No własnie. Jaka jestem? Ciężko powiedzieć. Oczarowana? To za płytkie. Zachwycona? Za mało powiedziane. Ta książka to majstersztyk. Nie pozwala sie od niej oderwać. Zaskakuje zakończeniem. Jest rewelacyjna. Calościowo stanowi niesamowity kąsek dla miłośników czytania. Polecam. Więcej nie napiszę, bo chwilowo brakuje mi słow. Muszę ją przetrwawić i zastanowić się dlaczego tak dałam się autorowi zaskoczyć. Gdzie popełnilam błąd, że nie przewidziałam zakończenia.
Teraz idę leczyć kaca poksiążkowego.

książka przenosi nas w świat korporacji .bohater "zmuszony" do oszustw ,przekrętów oraz walki o wolność.wciągająca akcja.

Niebezpieczeństwo czai się tam, gdzie najmniej się tego spodziewasz. Książka zmiotła mnie z powierzchni. To jak czułam się przez cały czas czytają ją ciężko opisać. Czułam wewnętrzne obawy, któż może być prześladowcą Anastazji, który pojawia się w prologu. Moje typy ciągle się zmieniały, raz podejrzewałam męża głównej bohaterki, raz ex chłopaka, innym razem świeżo poznanego doktorka. Jednak całkowicie nie spodziewałam się zakończenia jakie nastąpiło. Nie będę Wam tego zdradzać, ale tak jak wspomniałam wcześniej, takiego obrotu spraw nikt się nie spodziewał. Bo czy naprawdę w tej książce chodzi o PARANOJĘ mężczyzny, a może na drodze pojawia się całkiem inny sekret, o którym nie wie nikt?

Bardzo szybko mi się czytało. Książka lepsza od filmu. Zakończenie takie, że nigdy bym na nie wpadł.

Bardzo ciekawa historia. Jeżeli ktoś oglądał film to nie martwcie się - tak jak przeważnie to robią tak i tu scenarzysta postarał się aby podobieństwa do bohaterów książkowych były niezauważalne :) nawet zakończenie jezt inne.

Okładka
piękna
skąd
pożyczona z Domu Seniora

Moja opinia
Szybko się czyta,mnóstwo akcji.
Wspaniała

Okładka
piękna
skąd
pożyczona z Domu Seniora

Moja opinia
Szybko się czyta,mnóstwo akcji.
Wspaniała

Nooo, Panie Finder! Staję się entuzjastą Pana twórczości! Niech mnie Pan nie zawiedzie i następnymi książkami!

Jestem pod wrażeniem tej pozycji. I niby tylko beletrystyka - choć historia błyskotliwa a sznurki poplątane - a pozwoliła mnie - staremu prykowi - zastanowić się nad celowością pielęgnowania w sobie idealistycznego, często czarno-białego spojrzenia na rzeczywistość, która - jak wiemy i zawsze sobie wszyscy powtarzamy - nigdy nie jest czarno-biała.

W/w treść nie wyjaśnia w niczym fabuły "PARANOI". I bardzo dobrze, tak ma być. Ważne są wrażenia i refleksje po przeczytaniu. Fabułę odkryli i po części zaspojlerowali już przede mną inni.

Dla czytających tylko końcówki recenzji:
- Warto przeczytać?
- Zdecydowanie tak. "Będzie Pan zadowolony".

"Paranoja" to książka, którą chce się przeczytać od razu w całości. Szybka akcja, świetnie dobrane postacie.

Główny bohater - człowiek, który najpierw jest zwykły jak miliony innych, znajduje się w pewnej chwili na samej górze biznesowej machiny. Jednak wszystko co robi, jest grą - szpieguje na rzecz innej korporacji, aby uchronić swoje życie przed celą więzienną. Popada w stan paranoi, momentami nie wiedząc już sam, kim jest, dla kogo pracuje lub raczej dla kogo chce pracować.

Szybkie tempo i zaskakujące wątki stanowią o tym, że książka ta jest jedną z lepszych, jakie ostatnio przeczytałam.

• Thriller/sensacja/kryminał

Dodaj cytat z książki Paranoja