Z premedytacją

Okładka książki Z premedytacją Joseph Finder
Okładka książki Z premedytacją
Joseph Finder Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Nick Heller (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Nick Heller (tom 3)
Guilty Minds
Sonia Draga
2019-01-23
2019-01-23
Przemysław Hejmej
kłamstwo skandal detektyw

Trzeci tom cyklu z detektywem Nickiem Hellerem. Nie porwała mnie ta książka, brakuje napięcia. Dużo zbędnych opisów sytuacji, dłużyzny, miejscami nudno. Postacie wyraziste, dobrze opisane, temat ciekawy, ale brakuje czegoś, co lubię w dobrych kryminałach.

Jestem rozdarty z moja ocena pomiedzy przecietna a dobra, w zasadzie takie 5,5. Dlaczego?
Przyzwoity kryminal z niemeczaca wartka akcja. Autor zaczyna mocnym uderzeniem, ale potem jakos sie fabula rozjezdza.
Nie mam nic przeciwko, ale malo za. Glowny bohater, detektyw, malo sie meczy, rzadko obrywa, za to wszystko umie i konsekwentnie dociera do sedna sprawy. A nawet wdaje sie w romans.
W sam raz na wolny wieczor lub dwa.

Nie spodziewałam się, że ta historia tak bardzo mnie wciągnie! Główny bohater jest świetnie wykreowany. Aż dziwię się, że nie poznałam Go wcześniej, bo „Z premedytacją” to trzecia część w której występuje „prywatny szpieg” Nick Heller. Jest bardzo zaangażowany w sprawę, którą prowadzi i nawet gdy już osiągnie zamierzony cel, nie poddaje się dopóki nie doprowadzi wszystkich wątków do końca. Podobało mi się to, że swoje dochodzenie prowadził w parze z niezwykle utalentowaną i obeznaną w najnowszej technologii kobietą – Dorothy. Dzięki temu oboje uzupełniali się i bardzo sprawnie prowadzili śledztwo.

"Tajemnice to moja specjalność. Albo będę ich dochowywał, albo muszę sobie znaleźć inne zajęcie".

Jeżeli chodzi o akcję, to nawet przez minutę się nie nudziłam. Książkę zaczęłam czytać w piątek wieczorem a w sobotę już ją kończyłam, byłam niezwykle ciekawa kto uknuł tak świetnie skonstruowaną intrygę. Akcja i bohaterowie to nie jedyne atuty tej książki. Autor włożył kawał dobrej roboty by stylistycznie nas zachwycić nie tylko fabułą ale też świetnymi dialogami. Do tego dorzućmy jeszcze niesamowitą zdolność autora do opisywania szczegółów, którymi jesteśmy zasypywani podczas każdej opisywanej sceny lub osoby – a otrzymamy niesamowicie realistyczny obraz przed oczami. Już dawno nie czytałam tak dokładnego odzwierciedlenia postaci na papierze.

W tej książce nie ma morderców biegających z siekierą więc nie znajdziecie tu wiele krwawych i mocnych opisów. Dostaniecie za to świetnie skonstruowany kryminał i intrygę, która będzie Was trzymała w napięciu do ostatnich stron. Przygotujcie się więc na kilka godzin wartkiej akcji i śledztwa, które będzie spędzało Wam sen z powiek.

Ostatnio miałam ochote na jakiś dobry thiller. Złapałam w nowościach #wydawnictwosoniadraga "Z premedytacją Josepha Findera. Opis jest obiecujący a ja już dawno nie czytałam dobrego thillera politycznego. Więc jak sie udało? Książka mnie zachwyciła czy może wręcz przeciwnie? .
Na sam początek dodam, że jestem troche rozdarta z moją oceną. Z jednej strony mamy bardzo ciekawą fabułę, która dawała wielkie pole do popisu, oraz Autora, który bardzo dobrze pisze i czytało się to tak czysto technicznie z przyjemnością. Z drugiej strony opis książki był wielkim spoilerem, który troche popsuł mi zabawę z wątku detektywistycznego, który pojawił się w powieści. Od praktycznie samego początku można przewidzieć jak historia sie zakoñczy i kto będzie tutaj winny. Oczywiście nadrabiamy ciekawymi pot twistami w środku książki, seria dziwnych wypadków, morderstw itd. więc no w sumie było tutaj okej, ale bez szału. Autor ma wielką wyobraźnię. Naprawde ogromną. W niektórych momentach mógłby jednak spuścić z tonu bo stawały sie niektóre akcje komiczne. "Szklana pułapka", wszystkie filmy z agentem 007 - właśnie takie mam skojarzenia jak myślę o tej książce. Dlaczego? Cóż główny bohater Nick Heller to istny McGywer, który niby nie po drodze ma z całą tą technologią a może wszystko załatwić. Od bomb, po dynamit. I pragne tylko powiedzieć. ON JEST DETEKTYWEM. D E T E K T Y W E M. Troche nawet bardzo mi to nie grało i bolało mnie to przez większość książki, chociaż sama kreacja bohatera była akurat okej. Ale jest tutaj jedna bohaterka, która zdobyła me serce - Mandy, dziennikarka, która była idealnie wykreowana. Taka jaka powinna być prawdziwa osoba pracująca na takim stanowisku. Dociekliwa i ambitna. Zdecydowanie ją lubie. .
Czy polecam? Było spoko, ale mistrzostwem tej książki bym nie nazwała. Traktujcie ją bardzo lekko, bo to jednak moim zdaniem nie jest idealny thiller polityczny.

Zima nas nie opuszcza, ale przynajmniej wydawnictwa rozpieszczają nas ciekawymi premierami. „Z premedytacją” Josepha Findera to trzeci tom cyklu o - Nicku Hellerze.

Nick Heller to jeden z najlepszych prywatnych detektywów. Tym razem o pomoc zgłasza się do niego, sława świata polityki Gideon Parnell. Sprawa dotyczy fałszywych oskarżeń wobec Jeremiaha Claflina Prezesa Sądu Najwyższego. Detektyw absolutnie nie może dopuścić do ujawnienia afery na jednym z największych portali plotkarskich Slander Sheet. Zarzuty dotyczą niejakich stosunków seksualnych między nim a ekskluzywną prostytutką. Nick Heller ma do rozwikłania nie łatwą sprawę, tym bardziej iż świat polityki zacznie odkrywać przed nim zupełnie nowe karty. Nietypowa sprawa, przyniesie za sobą szokujące rozstrzygnięcie.

Jeśli chodzi o cały cykl, przyznam szczerze iż nie miałam przyjemności, przeczytania drugiej części, pierwsza zrobiła na mnie wrażenie. „Z premedytacją” napisana została w taki sposób, że jeśli nawet będzie to wasze pierwsze spotkanie z tą serią, napewno się odnajdziecie, bez konieczności czytania poprzednich. Książka wobec mojej oceny, jak najbardziej na plus, czyta się ją szybko i zainteresowaniem. Jeśli macie ochotę na detektywistyczną przygodę, zapraszam na spotkanie z Nickiem.

Oczekiwałam od tej książki niezwykłej, mrocznej i wstrząsającej historii o władzy, polityce, brudnych sekretach i intrygach, a to co przedstawia ta pozycja w rzeczywistości to całkiem coś innego. A szkoda, bo miałam nadzieję na lepszą przygodę.
"Z premedytacją" to pierwsza książka autorstwa Josepha Findera przeczytana przeze mnie. I chyba nie polubię się z jego twórczością. Niesamowita afera, która miała być przełomowym wydarzeniem całej książki, czyli dziennikarskie oskarżenie Prezesa Sądu Najwyższego o korzystanie z usług wynajętej prostytutki, w dodatku opłaconej przez całkiem kogoś innego, okazała się tylko początkiem całego łańcucha zdarzeń udowadniających nam, że polityka, władza i pieniądze nie prowadzą do niczego dobrego, a tylko mogą skutecznie utrudnić nam życie. Do akcji przeciwko redakcji Slander Sheet i mającym się ukazać artykule, wkracza najlepszy w swoim fachu, detektyw Nick Heller, który potrafi czytać w ludziach jak w otwartej księdze. Doskonale umie wyczuć, kiedy ktoś kłamie oraz mówi prawdę. Nie daje się zwieść pozorom i sprawdza się w swoim zawodzie. Jego asystentka była mocno wzorowana na pewnej, wyrazistej postaci z serialu NCIS, a przynajmniej takie odniosłam wrażenie. Wszystko byłoby naprawdę świetnie, gdyby nie to, że brak dynamiki i mało wyraziste postacie blokowały mi możliwość zagłębienia się w tej powieści do takiego stopnia, że nie mogłabym tej książki odłożyć. Jak na kryminał z taką aferą i późniejszymi wydarzeniami, które były jej skutkiem, klimat tej powieści od początku był ten sam. Szkoda, bo ogólny zarys tej historii naprawdę przyciągnął moją uwagę, ale z każdą przewracaną stroną moje zainteresowanie malało. Sądzę, że wielu z Was odnajdzie się w tej powieści, bo nie jest ona aż tak zła. Według mnie brakuje jej wyrazistości i większego napięcia, którego po tej historii tak się spodziewałam. Jeśli macie ochotę na lekką powieść detektywistyczną, to ta książka jest dla Was. Ja, co do tego gatunku mam bardzo wybredny gust, dlatego ciężko mnie zadowolić, ale sama opowieść jest ciekawa, tajemnice, które wydają się wychodzić na jaw, okazują się mieć kolejne dno, które jeszcze bardziej komplikują rozwiązanie sprawy detektywowi.
Trudno jest jednoznacznie ocenić "Z premedytacją". Ma ona swoje plusy, ale i sporo minusów, które znacząco wpłynęły na moją ostateczną opinię. Jeśli chcecie, sprawdźcie sami i przekonajcie się, czy ta powieść was przekona, czy też nie.

• Przeczytane - 2019 r
  • Kryminał/Thriller/Sensacja
  • Moje

Dodaj cytat z książki Z premedytacją