Król kłamstw

The King of Lies
978-83-7508-011-7
król kłamstw john hart
dona

Jackson Workman Pickens, nazywany przez wszystkich „Work” jest świetnym prawnikiem w Północnej Karolinie. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu w pracę udaje mu się walczyć z wewnętrznymi demonami, z którymi zmaga się przez większość swego życia. Szczególnie trudny jest dla niego czas po śmierci matki i zaginięciu ojca, Ezry Pickensa, również wysoce cenionego prawnika, który wprowadził go do zawodu. Złapany w życiową pułapkę – bez miłości w małżeństwie, targany emocjonalnymi dylematami oraz psychiczną traumą siostry – Work staje się głównym podejrzanym, kiedy po roku odnalezione zostają zwłoki Ezry. Poszukując dowodów swej niewinności, odkrywa nieprzyjemną prawdę o ojcu.

alicjuszka | 2014-09-13
Przeczytana: 13 września 2014

Od czasów "Gniewnych aniołów" Sidney Sheldon to pierwsza pozycja, którą polecam z wielka przyjemnością.

John Hart napisał tę powieść, pierwszą zresztą w swoim dorobku w wieku 41 lat i wyszła mu ona świetnie.

Zawsze wydawało mi się, że dobra książka to taka, którą chce się natychmiast "pochłonąć", ale tym razem było inaczej. Nie miałam pędów, by skończyć ją jak najszybciej, ale chciałam się nią delektować.
Książka napisana prostym, zrozumiałym nawet dla laika językiem, a jednocześnie pięknym, poprawnym stylistycznie i gramatycznie językiem.
Każde zdanie, każde wydarzenie jest pod tym względem dopracowane.

Treść - nie zdradzę chyba zbyt wiele, jeśli napiszę, że o zabójstwo ojca, wrednego typa podejrzany jest jego syn. Nie zdradzę chyba też zbyt wiele, jeśli dodam, że stara się on zdjąć z siebie to oskarżenie. Czy jednak mu się to uda? Czy będzie miała po swojej stronie sprzymierzeńców, czy wrogów? Czy jest on winny czy nie?
Takie historie potwierdzają, że prawdziwego przyjaciela...

emindflow | 2016-09-08
Przeczytana: 07 września 2016

To nie była planowana lektura. Dałem się namówić (no dobra, zachęcić) i nie żałuję. Nie powiem, żeby mnie John Hart rozłożył tą książką na łopatki, ale i tak jest co najmniej dobrze.
A dość długo wcale się na to nie zanosiło. Niewiele się działo, a i pierwszoosobowa narracja niespecjalnie mi się podobała. Za to od połowy to juz zupełnie inna książka i czytałem ją z dużą przyjemnością.
Wprawdzie wątek kryminalny nie jest szczególnie oryginalny, za to autor mocno przyłożył się do warstwy psychologicznej. Właśnie tu dzieje się najwięcej i w tej sferze jest najwięcej emocji. Interesująco wykreowane są poszczególne postaci i nawet te drugoplanowe zapadają w pamięć.
W efekcie wciągnąłem się do tego stopnia, że zupełnie nie przeszkadzało zakończenie z gatunku tych, które zazwyczaj pozostawiają u mnie uczucie niesmaku.
Ogólnie jest to całkiem udana i dobrze napisana powieść, poruszająca wcale niebanalne problemy. Z pewnością wrócę jeszcze do Harta, bo już wiem czego się po nim spodziewać.

Lilian | 2015-04-07
Na półkach: A_Hart, Przeczytane
Przeczytana: 06 kwietnia 2015

Tak bardzo lubię Johna Harta i jego twórczość, że z wielkim żalem muszę napisać, że "Król kłamstw" mnie nie zachwycił. Książka nie jest zła, czyta się ją szybko i z zainteresowaniem, ale daleko jej do "Żelaznego domu". Być może dlatego, że to jedna z pierwszych powieści autora i każda następna jest coraz lepsza.
Główne plusy to wyrazisty bohater, narracja w pierwszej osobie, co potęguje głębię jego przeżyć i motywów działania. Kryminał połączony z zagmatwaną intrygą rodzinną.
Za to wszystko dałabym ocenę 7/10 - niestety ostatnie 20 stron to czyste Hollywood i musiałam obniżyć o jedną gwiazdkę.
Mimo wszystko zachęcam do przeczytania tej książki - nie wiem dlaczego Hart jest tak mało znany w Polsce, choć nawet jego najsłabsze książki są o wiele bardziej interesujące niż twórczość niektórych pisarzy uznawanych w naszym kraju za mistrzów kryminałów.

ejwa1960 | 2015-09-21
Przeczytana: 21 września 2015

Moją pierwszą przeczytaną książką Harta była "W dół rzeki"i bardzo głęboko zapadła mi w głowie,ale gdybym zaczęła od "Króla kłamstw" to nie wiem czy sięgnęłabym po inne książki.Początek trochę się dłużył dalej było coraz lepiej, ale zakończenie to mnie zaskoczyło co można zrobić dla pieniędzy.Teraz biorę się za czytanie "Ostatniego dziecka"

serfer | 2014-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2014

Czasami książki zaskakują już po paru pierwszych stronach. Kiedy indziej, musimy przebrnąć przez parę rozdziałów, żeby odkryć owe magiczne coś, które zachęciłoby nas do czytania. A momentami potrzeba naprawdę nieco więcej czasu, tylko i wyłącznie po to, by z uśmiechem na ustach w jeden dzień dobić do końca i odłożyć książkę na stertę tych przeczytanych.
Bywały dzieła lepsze, bywały też te gorsze, ale uznałam, że każde z nich potrzebuje szansy. "Król kłamstw" ją dostał. I zdecydowanie na nią zasłużył.

Wioletta | 2015-03-24
Przeczytana: 24 marca 2015

To moja druga książka autora i z pewnością przeczytam kolejne. W Żelaznym domie i tutaj autor obraca się w kręgu rodziny, pokazując głębię ludzkich relacji.
Jaki jest John Hart? Dla mnie pisze magicznie. Potrafi stworzyć niesamowity klimat, znakomicie stopniować napięcie i kreować postacie. Mi się bardzo bardzo podoba sposób w jaki buduje swoje opowiadania.
"Hart jest mistrzem w myleniu tropów, ale nacisk, jaki kładzie na język i tempo akcji, opisy miejsc i ludzi oraz przemiany bohaterów i ich wzajemne relacje, czynią jego dzieła jeszcze bogatszymi”.
Jaka jest ta książka? INTELIGENTNA, NIETUZINKOWA, PORYWAJĄCA, WSPANIAŁA. Narracja jest w pierwszej osobie, prawnik "Work" jest tu postacią wiodącą i z nim próbujemy odpowiedzieć na wszystkie znaki zapytania i odkryć tajemnicę.

Jolanta Leśniak | 2011-03-02
Przeczytana: 02 marca 2011

Skomplikowane i - niestety - bardzo niedobre (to eufemizm) stosunki w rodzinie,nowobogackość,intrygi napisane naprawdę ładnym , bogatym językiem . Brawa dla tłumaczki !
Cele życiowe głównego bohatera zostały dokładnie stłamszone przez jego ojca. W pewnym momencie Work zauważa jednak , jak beznadziejna jest jego egzystencja, jak strasznie skrzywdzona została jego siostra, matka i on sam . Tylko,ze główny sprawca tej gehenny jakby rozpłynął się w niebycie, a gdy "pojawia się" na nowo,wszystko jeszcze bardziej się komplikuje i działa na niekorzyść rodziny.

Marczewek | 2014-02-09
Przeczytana: 07 lutego 2014

Na okładce wydawca informuje że Hart łączy intrygę Grishama ze stylem Turowa. Ja bym powiedział że bliżej mu do Gimeneza i Margolina, ale rozumiem że lepiej porównać do bardziej znanych autorów.

Faktycznie interesująca intryga, choć miejscami miałem wrażenie że zwłaszcza na początku i pod koniec autor jakoś niepotrzebnie rozwlekał całą akcję.

Jak na debiut całkiem nieźle, choć kolejne trzy książki lepsze.

Scottie | 2014-10-07
Przeczytana: 07 października 2014

Świetna, momentami genialna książka! Autor porównywany do Grishama i Pattersona, ale to oni powinni się od niego uczyć, jak napisać dobrą książkę. Nie jest to bowiem tylko tania sensacyjka jakich wiele, gdzie rozdziały się kończą, a właściwie dopiero co się zaczęły. Autor zadał sobie więcej trudu i dzięki temu mamy tutaj głębsze spojrzenie w losy, motywy i poczynania głównych bohaterów.

Mimo początkowej niechęci do postaci głównego bohatera, dałem mu szansę i nie żałuję – następne 3/4 książki pochłonąłem za jednym razem. Na początku Work Pickens przedstawiany jest jako osoba nijaka, taka pierdoła życiowa bez własnego zdania. Z jednej strony to adwokat, który wybawia innych z kłopotów, a tymczasem jego życie to jedna porażka za drugą – począwszy od swojego małżeństwa, poprzez problemy z alkoholem, relacje z własną siostrą, a na nieszczęśliwej miłości kończąc. Później jednak mamy jego przebudzenie i... od tego momentu nie da się już oderwać od tej książki.

Smutne jest tylko to, że...

Magdalena | 2012-05-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Kryminał

Książka na samym początku nie przekonuje, trzeba trochę cierpliwości i zaparcia żeby dotrwać do momentu, gdzie zaczyna robić się naprawdę ciekawie. Ja, oczywiście dotarłam do ciekawszych aspektów powieści. Byłam pewna, że się rozkręci, ponieważ „Króla kłamstw” napisał były adwokat, a książka ta jest właśnie o takim człowieku. Dodatkowo szeroko rozbudowany wątek kryminalny, uparta Pani detektyw i cały światek zakłamanych prawników. John Hart nie tylko zarysował dobrą intrygę kryminalną, o lekko przewidywalnym (ale nie do końca) zakończeniu, ale też pokazał „uroki” życia w małej miejscowości i wszystkie aspekty związane z byciem zamożnym człowiekiem.
Nie jest to krwawy kryminał, w którym roi się od przekleństw i wulgaryzmów, wręcz przeciwnie został on napisany przyjemnym językiem w bardzo inteligentny sposób. Czytając go nie ma się wrażenia, że autor uważa swojego czytelnika za niedorozwiniętego, z góry zakłada że książkę czytają błyskotliwi ludzie, dlatego nie zawsze podaje...