Pisma wybrane 1942-1957 t.1

8324206981
historyczna

Daga | 2011-09-29
Przeczytana: 29 września 2011

Pisma wybrane prof. Władysława Bartoszewskiego to wspaniała opowieść o najtrudniejszych w najnowszej historii Polski czasach. Autor swoimi artykułami publikowanymi w podziemnej prasie dokumentuje życie ludności Warszawy w czasach niemieckiej okupacji. Oprócz relacji z bohaterskich akcji przeprowadzonych przez żołnierzy Polski Podziemnej -Milion litrów benzyny płonie: wysadzenie w powietrze składnicy z paliwami przy ul. Gniewkowskiej w 1943 r., Magazyny i wagony płoną: akcja dziewcząt z AK na torach Dworca Gdańskiego, akcja "Wieniec" autor opowiada o życiu społecznym i walce o zachowanie dorobku kulturalnego narodu- tajne druki poezji, powieści, publikacja dzieł Norwida. Prof. Wł. Bartoszewski dzięki napisanym artykułom ocalił od zapomnienia wiele osób, które zginęły w trakcie okupacji. Rozważania na temat państwa, społeczeństwa i roli obywateli w życiu kraju i budowy społeczeństwa mimo upływu prawie 70 lat od ich napisania pozostają aktualne. POLECAM!

Ariel_O | 2016-11-26
magdac | 2014-01-04